Jak upoważnić inną osobę do reprezentowania

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi
ddd
Posty: 45
Rejestracja: 08 lip 2011, 20:47

Jak upoważnić inną osobę do reprezentowania

Post autor: ddd » 16 sie 2011, 19:40

Sytuacja jest taka. Toczy się postępowanie wekslowe, a ja częto jestem za granicą. Jak upoważnić kogoś z rodziny do całkowitego reprezentowania mnie w tej sprawie (wysyłanie listów na jego nazwisko przez sąd, wgląd w akta, możliwość podejmowania decyzji)? Dodam że sprawa jest już założona.
Macie może jakieś wzory upoważnień, jaka w ogóle jest procedura?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Jak upoważnić inną osobę do reprezentowania

Post autor: Lech » 16 sie 2011, 20:00

Twoim pełnomocnikiem (który nie jest adwokatem/radcą prawnym) może być rodzic, małżonek, rodzeństwo (art. 87 kpc). Możesz zatem napisać pełnomocnictwo, np. o treści:
Ja, niżej podpisany Dariusz Donat Doradowski, zamieszkały przy ul. Czerwonej Armii 1945 w Koziegłowach, niniejszym udzielam pełnomocnictwa mojej mamie Dorocie Doradowskiej i upoważniam ją do reprezentowania mnie przed Sądem Rejonowym w Pleszewie oraz do podejmowania w powyższym zakresie w moim imieniu wszelkich czynności prawnych i faktycznych, w sprawie o sygnaturze VI GC 1570/11 o zapłatę z weksla przeciwko Euzebii Filemonie Kształtowskiej, zamieszkałej w Suchym Lesie 123, 76-543 Lądek Zdrój.
Podpisano w Londynie dnia 16 sierpnia 2011 r.
Wysyłasz pełnomocnictwo mamie, mama składa do sądu, tudzież okazuje na rozprawie.

Pełnomocnictwo udzielone wskazanym wcześniej członkom rodziny jest zwolnione z opłaty skarbowej.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Jak upoważnić inną osobę do reprezentowania

Post autor: Palestra » 16 sie 2011, 20:10

Dobre;)
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
ddd
Posty: 45
Rejestracja: 08 lip 2011, 20:47

Re: Jak upoważnić inną osobę do reprezentowania

Post autor: ddd » 19 sie 2011, 18:49

A czy z takim upoważnieniem osoba upoważniona może odebrać nakaz zapłaty i przedstawić go komornikowi? Czy może odebrać na poczcie list z sądu?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Jak upoważnić inną osobę do reprezentowania

Post autor: Lech » 20 sie 2011, 06:12

Nakaz można odebrać.

W sprawie komornika należałoby tak zredagować pismo, aby pełnomocnictwo działało też w postępowaniu egzekucyjnym.

Przy czym zastanów się, czy zamiast "bawienia się" w pełnomocnictwa w postępowaniu sądowym i egzekucyjnym (skoro i tak do żadnej sprawy sądowej nie dochodzi) nie wygodniej by było, aby zainteresowany słał swoje wnioski skądkolwiek, choćby z zagranicy, a mama jedynie miałaby pełnomocnictwo pocztowe do odbioru korespondencji adresowanej do syna, aby mogła odebrać list z sądu, gdyby był awizowany (odebrać list w domu, jak listonosz go przyniesie, może bez pełnomocnictwa, ponieważ list taki może odebrać wówczas każdy dorosły domownik).

Upewnij się na swojej poczcie, czy pełnomocnictwo takie upoważnia do obioru awizowanego listu z sądu - ponieważ różne urzędy różnie do tego podchodzą.

Wbrew pozorom, ani w postępowaniu nakazowym, ani w postępowaniu komorniczym, nie ma jakiegoś szczególnego powodu, aby zaglądać w akta sprawy, a dowiadywanie się o czymś takim jak "czy jest klauzula", "czy zostało już dokonane wnioskowane zajęcie" itp. może się odbyć po prostu telefonicznie - i sądy, i komornicy takich informacji udzielą, jeśli zadzwoni osoba o płci zgodnej z wnioskodawcą i się przedstawi, iż to on.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 24 gości