Strona 1 z 1

Odzyskanie pożyczki weksel in blanco

: 19 mar 2018, 10:26
autor: sala
Witam Kilka miesięcy temu udzieliłam pożyczkę firmie Sp. z o.o. na kwotę 25000zł, została podpisana umowa pożyczki oraz zabezpieczeniem jest weksel in blanco solo na zlecenie.
Firma spłaciła 10000zł (płaciła regularnie zgodnie z terminem )a od jakiegoś czasu przestała spłacać mi raty. Po rozmowach telefonicznych oraz e mailowych otrzymałam wiadomość, że konto firmy zajął Urząd Skarbowy i toczy się spraw w sadzie a firma prawdopodobnie przymierza się do ogłoszenie upadłości.
Prezes tej spółki zaproponował mi wykup akcji w nowo powstającej spółce akcyjnej (obecnie zbiera zainteresowane osoby ), która ma wejść na giełdę albo sprzedaż swoich udziałów w innej spółce sp. z o.o. w której jest posiadaczem.

Proszę o rade czy mam sprzedać weksel do firmy zajmującej się skupem ( czy sprzedaż takiego weksla jest bezpieczna, bo podobno może dojść to tego że po sprzedaniu weksla firma który go kupiła może żądać pieniędzy ode mnie) takich długów czy wykupić udziały zaproponowane a może wejść w akcje nowej spółki.
Bardzo dziękuje za odpowiedź.

Re: Odzyskanie pożyczki weksel in blanco

: 19 mar 2018, 12:51
autor: Lech
Odzyskać pieniądze możesz:

1. Wytaczając powództwo sądowe i samodzielnie dochodząc roszczenia od spółki - powodzenie zależy od wypłacalności dłużników wekslowych

2. Sprzedając weksel - ale jeśli firma niewypłacalna, to raczej nikt nie "kupi problemu". Przy sprzedaży trzeba pamiętać o tym, o czym piszesz: http://www.remitent.pl/sprzedajac-wekse ... aplate/225

3. Operacji z wykupem akcji nie rozumiem - wygląda jak próba wyciągnięcia od ciebie kolejnych pieniędzy - w sytuacji, kiedy to ty chcesz od nich pieniądze, propozycja kuriozalna.

Re: Odzyskanie pożyczki weksel in blanco

: 19 mar 2018, 13:54
autor: sala
Weksel który posiadam od spółki jest solo na zlecenie be protestu, spółka przymierza się do ogłoszenia upadłosci co w takiej sytuacji mogę zrobić by odzyskać pieniądze?

Re: Odzyskanie pożyczki weksel in blanco

: 19 mar 2018, 15:12
autor: Lech
Już odpowiedziałem na to pytanie...
Jeśli spółka ogłosi upadłość, wówczas po prostu zgłosisz swoją wierzytelność i będziesz czekać na podział majątku spółki (niestety często wówczas bywa tak, że dla wierzycieli "nieuprzywilejowanych" (którym są ZUS, US, pracownicy) nic nie zostaje...).