Strona 1 z 1

Odsetki

: 01 gru 2017, 00:41
autor: jasiek
Witam i proszę o pomoc. Mam wątpliwości w zakresie odsetek. Czy po skapitalizowaniu odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych (na dzień poprzedzający wniesienie pozwu) i po wliczeniu ich do należności głównej. Mogę w pozwie wnosić o np.:

nakazanie pozwanemu zapłaty na rzecz powoda kwoty 20.000 zł z odsetkami za opóźnienie w transakcjach handlowych od kwoty 15000 zł od dnia wniesienia pozwu do dnia zapłaty oraz odsetkami ustawowymi za opóźnienie od kwoty 4000 zł od dnia wniesienia pozwu do dnia zapłaty?

Czyli czy mogę wnosić o dalsze odsetki od należności głównej (15.000) i dalsze odsetki od odsetek skapitalizowanych (4000) na mocy art. 482 k.c.?

Z góry dziękuję za pomoc.

Re: Odsetki

: 01 gru 2017, 09:50
autor: Lech
nakazanie pozwanemu zapłaty na rzecz powoda kwoty 20.000 zł z odsetkami za opóźnienie w transakcjach handlowych od kwoty 15000 zł od dnia wniesienia pozwu do dnia zapłaty oraz odsetkami ustawowymi za opóźnienie od kwoty 4000 zł od dnia wniesienia pozwu do dnia zapłaty?
Gdzieś zgubiłeś 1000zł, od którego nie żądasz odsetek.

Co do szczegółów tego, co możesz żądać, to musiałbym wiedzieć jakie są wysokości wystawionych faktur, jakie zostały umówione terminy płatności i odsetki (jeśli były).

Re: Odsetki

: 01 gru 2017, 14:17
autor: jasiek
Dziękuję za odpowiedź. I będę wdzięczny za rozwianie moich wątpliwość w zakresie żądania:

1) czy od dnia wniesienia pozwu mogę żądać dalszych odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych od kwoty na którą opiewały faktury do dnia zapłaty?
2) czy od skapitalizowanych odsetek (w transakcjach handlowych) od dnia wniesienia pozwu mogę wnosić jedynie o odsetki ustawowe za opóźnienie czy mogę żądać dalszych odsetek w transakcjach handlowych? Mam na myśli tutaj artykuł 482 k.c.

Przepraszam, faktycznie 1000 zgubiłem - to z uwagi na późną porę. Ale przykładowo - czy po skapitalizowaniu odsetek i wliczeniu ich do należności głównej. Mogę żądać zasądzenia od pozwanego - kwoty 20.000 z odsetkami za opóźnienie w transakcjach handlowych od kwoty 15000 zł od dnia wniesienia pozwu do dnia zapłaty oraz odsetkami ustawowymi za opóźnienie od kwoty 5000 zł od dnia wniesienia pozwu do dnia zapłaty,

- czy powyższy podział jest możliwy? Czy mogą być naliczane dalsze odsetki od faktur oraz odsetki od zaległych odsetek?

15000 - to należność z nieopłaconych faktur
5000 to skapitalizowane odsetki na dzień poprzedzający wniesienie pozwu

Czy lepiej wnosić o zasadzenie przykładowo - kwoty 20000 zł z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia wniesienia pozwu do dnia zapłaty,

Przepraszam, jeżeli napisałem niezrozumiale, w razie potrzeby będę starał się wyjaśnić bardziej logicznie.

P.s. termin płatności faktur 60 dni, odsetek nie było,

Re: Odsetki

: 01 gru 2017, 15:01
autor: Lech
Na podstawie 482kc możesz skapitalizować odsetki w transakcjach handlowych do dnia poprzedzającego wytoczenie powództwa, a następnie żądać od nich (tj. od całej sumy należności głównej) odsetek w transakcjach handlowych od chwili wytoczenia powództwa.

Zatem jeśli faktura 15000zł miała być płatna 1.01.2015, i *przykładowo* odsetki handlowe na dziś wynoszą 5000zł,to możesz:

- żądać 15 000 zł z odsetkami handlowymi od 02.01.2015
- żądać 20 000zł (z czego 15 000zł to należność główna, a 5 000zł to odsetki skapitalizowane na dzień poprzedzający wniesienie pozwu), z odsetkami handlowymi od chwili wniesienia pozwu.

Jak jest lepiej? Więcej dostaniesz przy drugim sposobie, ale ryzykujesz tym, że przypadkiem wyliczysz coś o złotówkę więcej, o dzień dłużej, sąd sobie inaczej wyliczy, i stracisz czas, bo nakaz nie będzie wydany. Ja bardzo rzadko kapitalizuję odsetki.

Re: Odsetki

: 01 gru 2017, 16:28
autor: jasiek
Ok, ale czy mogę żądać dalszych odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych (od dnia wniesienia pozwu) od skapitalizowanych odsetek? Czy art. 482 k.c. nie mówi tylko o ustawowych za opóźnienie? Przepraszam że zanudzam.

Re: Odsetki

: 01 gru 2017, 16:55
autor: Lech
Skoro czytałeś ten artykuł, to wiesz, że nie wymienia on konkretnych odsetek, a zatem dotyczy wszystkich odsetek, które w danej sytuacji można stosować.

Re: Odsetki

: 01 gru 2017, 17:14
autor: jasiek
Ja rozumiem twoją argumentację, jak tez tak myślałem jak Ty (do zeszłego tygodnia) Ale sąd uwalił mi pozew - Nie uwzględniono żądania odsetek od skapitalizowanych odsetek w wysokości określonej w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, ponieważ możliwość ubiegania się o zasadzenie odsetek w wysokości odsetek za opóźnienie wynika wprost z treści art. 482 par. 1 k.p.c. Żądanie odsetek od odsetek nie powstało z transakcji handlowej, a wynika z ustawy. Ponadto strona pozwana do dnia wytoczenia o nie powództwa, nie jest w zwłoce z ich zapłatą..........
I dlatego tak cię meczę, bo Ty zawsze coś mądrego doradzisz. A ja nie ukrywam ze jestem w czarnej ....

Re: Odsetki

: 01 gru 2017, 17:37
autor: Lech
jasiek pisze:
01 gru 2017, 17:14
Żądanie odsetek od odsetek nie powstało z transakcji handlowej, a wynika z ustawy.
Nie przekonuje mnie ta argumentacja. Przecież to nadal są odsetki od należności wynikających z transakcji handlowej, a kapitalizacja jest tylko sposobem ich obliczania.

Ponadto strona pozwana do dnia wytoczenia o nie powództwa, nie jest w zwłoce z ich zapłatą..........
Warunkiem kapitalizacji odsetek nie jest przecież to, aby pozwany był w zwłoce z ich zapłatą. Już pomijając fakt, czy rzeczywiście przed wytoczeniem powództwa prawdą jest, że pozwany nie był w zwłoce - skoro nie był w zwłoce, to skąd zasadność powództwa? Powyższa argumentacja torpeduje w ogóle kapitalizację odsetek, nawet tych zwykłych, skoro "do wytoczenia powództwa pozwany nie jest w zwłoce z zapłatą tych odsetek" i to by miało świadczyć o tym, że do kapitalizacji dojść nie może.
I dlatego tak cię meczę, bo Ty zawsze coś mądrego doradzisz. A ja nie ukrywam ze jestem w czarnej ....
Ale czemu? Zapomnij, masz należność główną, masz odsetki nieskapitalizowane, po co kopać się z koniem.