Pytanie o windykacje w trybie nakazowym wezwanie

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi
salut
Posty: 22
Rejestracja: 24 lis 2017, 21:26

Pytanie o windykacje w trybie nakazowym wezwanie

Post autor: salut » 24 lis 2017, 21:49

Witam,
W załącznikach druki umów (które zostały podpisane) z zamazanymi danymi.
W wersji papierowej na każdej stronie jeśli nie ma podpisu to znajduje się dodatkowo parafka.

Wydaje mi się, że te papiery są nieco zagmatwane (mam nadzieję, że nie zrodzi to problemów).
Kontakt z dłużnikiem jest ale ciągle mnie zbywa i się wykręca lub przekłada terminy.
Miałęm od razu składać pozew w trybie nakazowym uproszczonym, ale znajoma doradziła, żeby wcześniej wysłać mu wezwanie (lub wezwanie połączone z informacją o wypełnieniu weksla w tym wypadku), żeby nie miał jak się wykręcić a ja żebym zbędnie nie stracił pieniędzy na pozew, z którego mógłby się odwołać.

Jest szansa, że osoba po wezwaniu pieniądze odeśle bo prawdopodobnie nie traktuje mnie poważnie lub tylko gra na zwłokę inwestując te pieniądze.


Dziękuję za pomoc
Załączniki
03zalacznikpotwierdzenie.png
03zalacznikpotwierdzenie.png (59.91 KiB) Przejrzano 37543 razy
02weksel.png
02weksel.png (37.12 KiB) Przejrzano 37543 razy
01umowa.png
01umowa.png (66.89 KiB) Przejrzano 37543 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pytanie o windykacje w trybie nakazowym wezwanie

Post autor: Lech » 25 lis 2017, 08:56

Jakie weksel ma miejsce płatności? Zakładam, że jest to adres wystawcy, bo nic innego z deklaracji nie wynika. Czy przedstawiałeś wystawcy weksel do zapłaty w tym miejscu? Na razie piszesz tylko o poinformowaniu wystawcy o wypełnieniu weksla, co nie jest równiznaczne z przedstawieniem go do zapłaty.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
salut
Posty: 22
Rejestracja: 24 lis 2017, 21:26

Re: Pytanie o windykacje w trybie nakazowym wezwanie

Post autor: salut » 25 lis 2017, 11:56

Miejsce zapłaty to mój adres domowy.
Nie miałem jak przedstawić bo się nie zjawił a jest z innego miasta, do tego pracuje jeszcze w innym.

Z dłużnikiem mam korespondencję mailową na zasadzie:
- co ze zwrotem pieniędzy
- czekam na zwrot inwestycji
- do kiedy ?
- nie wiem czekam
- a jakas konkretna data ?
- nie wiem czekam dam znac
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pytanie o windykacje w trybie nakazowym wezwanie

Post autor: Lech » 25 lis 2017, 12:16

Na jakiej podstawie wpisałeś swój adres jako miejsce płatności weksla?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
salut
Posty: 22
Rejestracja: 24 lis 2017, 21:26

Re: Pytanie o windykacje w trybie nakazowym wezwanie

Post autor: salut » 25 lis 2017, 12:35

Nie pamiętam już, jeśli to źle to jak mogę to naprawić lub co powinienem zrobić.
Wydawało mi się, że to on powinien do mnie przyjść oddać pieniądze a nie ja do niego (bo tak chyba się normalnie robi w życiu).
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pytanie o windykacje w trybie nakazowym wezwanie

Post autor: Lech » 25 lis 2017, 12:48

Normalne jest to, że mając weksel idzie się do wystawcy. Jak również normalne jest to, że wystawca ma zapłacić za weksel, a nie za mailowe wezwanie. Zapłaciłby, i co, potem miałby ryzykować koniecznością zapłaty po raz drugi już wobec tego, kto miałby oryginał weksla?

Procedura jest taka, że powinieneś wpierw przedstawić weksel do zapłaty wystawcy, a nie uczyniłeś tego.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
salut
Posty: 22
Rejestracja: 24 lis 2017, 21:26

Re: Pytanie o windykacje w trybie nakazowym wezwanie

Post autor: salut » 25 lis 2017, 13:19

Nie mówię o mailowych wezwaniach tylko że jest kontakt.
Rozumię, że mam go poinformować, że wtedy i wtedy przyjadę po pieniądze.
Wziąć weksel jechać do niego do domu najlepiej z jakimś świadkiem i mu pokazać wypełniony weksel i poprosić o zapłatę.
Jeśli go nie będzie lub powie, że nie ma przy sobie pieniędzy to już nie moja sprawa mogę iść do sądu?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pytanie o windykacje w trybie nakazowym wezwanie

Post autor: Lech » 25 lis 2017, 13:50

Tak. Taka jest procedura i tak powinieneś zrobić, aby wszystko było "lege artis" 😊
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
salut
Posty: 22
Rejestracja: 24 lis 2017, 21:26

Re: Pytanie o windykacje w trybie nakazowym wezwanie

Post autor: salut » 25 lis 2017, 14:00

Dziękuję za porady - tak zrobię.
Czy ma znaczenie jaki sposób powinienem go poinformować, co jeśli będzie mówił że go nie ma wtedy itp. Czy poprostu narzucam termin z kilkudniowym wyprzedzeniem i przyjeżdzam z ze świadkiem.
salut
Posty: 22
Rejestracja: 24 lis 2017, 21:26

Re: Pytanie o windykacje w trybie nakazowym wezwanie

Post autor: salut » 26 lis 2017, 16:46

Tak jeszcze czytałem o informowaniu o wypełnieniu weksla, chęci przedstawienia do zapłaty i natrafiłem z powrotem na to forum

http://www.forum.remitent.pl/viewtopic.php?f=2&t=117
Czasem jednak strony umawiają się na wekslu, że będzie on płatny - na przykład - pod adresem remitenta. Zwłaszcza w przypadku weksli in blanco.

Wówczas powinniśmy zawiadomić wystawcę o wypełnieniu weksla i terminie płatności, aby miał przynajmniej teoretyczną możliwość przyjść w dniu płatności, zobaczyć weksel i za niego zapłacić. Z tego powodu nie można uznać, że list polecony wysłany w poniedziałek, z terminem na wtorek skutecznie umożliwia zapoznanie się wystawcy z wekslem w dzień po wysłaniu listu, czyli jeszcze przed jego dotarciem do dłużnika.
Czy tu się coś zmieniło ?
Tzn. i tak jutro wypełniam 2 listy (bo w sumie są 2 weksle z dwoma identcyznymi umowami) z informacją o wypełnieniu weksla na kwotę x i terminem płatności na 2 weekend grudnia i wyznaczonym jadę z znajomym na miejsce zamieszkania dłużnika.
Po tym czekam np. 3 dni i mogę już wysyłać papiery do sądu?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pytanie o windykacje w trybie nakazowym wezwanie

Post autor: Lech » 28 lis 2017, 12:19

co jeśli będzie mówił że go nie ma wtedy
Przedstawienie weksla do zapłaty jest skuteczne również wówczas, jak - pisząc kolokwialnie - "pocałuje się klamkę".
Czy poprostu narzucam termin z kilkudniowym wyprzedzeniem i przyjeżdzam z ze świadkiem.
Tak się to może odbyć. Oczywiście wszystko w granicach dobrych zwyczajów, czyli do firmy nie przyjeżdżamy w nocy, jeśli firma pracuje w dzień, do osoby fizycznej przyjeżdżamy wtedy, kiedy można się jej spodziewać, że będzie w domu itp.
Tzn. i tak jutro wypełniam 2 listy (bo w sumie są 2 weksle z dwoma identcyznymi umowami) z informacją o wypełnieniu weksla na kwotę x i terminem płatności na 2 weekend grudnia i wyznaczonym jadę z znajomym na miejsce zamieszkania dłużnika.
Po tym czekam np. 3 dni i mogę już wysyłać papiery do sądu?
Tak się to może odbyć.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
salut
Posty: 22
Rejestracja: 24 lis 2017, 21:26

Re: Pytanie o windykacje w trybie nakazowym wezwanie

Post autor: salut » 05 sty 2018, 23:29

Witam ponownie.
Zgodnie z przypuszczeniami 2 wysłane listy z potw odbioru wróciły po 2 próbach doręczenia do mnie.
Byłem też we wspomnianym w listach terminie przedstawić weksle osobiście, ale rozmawiałem jedynie z członkiem rodziny, poniewaz dlużnik był poza miastem. (mam zdjęcie weksla na tle domu dłuznika, nieautoryzowane nagranie wideo z rozmowy i kwitek ze stacji benzynowej z datą i godziną oddalonej o kilka km)
Osoba się ze mną skontaktowała ale składa kolejne obietnice terminów, które obecnie też już mineły więc zostawiłem adres i telefon gdyby jednak chciał przyjechać i info że sprawa pójdzie w najbliższych dniach do sądu i kończę konwersacje.

Teraz pytanie jak to praktycznie załatwić:
Przeczytałem: http://www.remitent.pl/jak-napisac-poze ... -wzor/1047
W sprawie było małe zamieszanie bo była umowa pożyczki, weksel (z data wykupu wpisaną od razu na dzień spłaty pożyczki) i deklaracja wekslowa.

Tak jak wcześniej wspomniałem są 2 umowy/deklaracje/weksle na 7000 i na 18 000 więc chyba sprawy też są 2?
Czy powinienem skorzystać z wniosków
(pozew uproszczony dla tej 7000)
https://bip.ms.gov.pl/Data/Files/_publi ... arz--p.pdf / http://www.remitent.pl/plikipdf/pozew_uproszczony.pdf
http://www.remitent.pl/plikipdf/pozew_uproszczony.pdf

(pozew zwykły dla tej 18 000)
http://www.remitent.pl/plikipdf/pozew_stand.pdf

Kwoty do zapłaty (chyba lepiej zapłacić za pomocą znaków sądowych)
63 zł za wps 7000
225 za wps 18000
Gdyby sąd tego 1 nie chciał uznać to ewentualnie pojawi się dopłata do kwoty 87,5 zł.

Jeszcze pytanie o sąd, ponieważ w umowie jak i w wekslu był wpisany mój adres, a nie dłużnika do którego sądu rejonowego pownienem złożyć pozwy ?

Trochę tego wyszło, dziękuję z góry.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pytanie o windykacje w trybie nakazowym wezwanie

Post autor: Lech » 08 sty 2018, 09:42

Tak jak wcześniej wspomniałem są 2 umowy/deklaracje/weksle na 7000 i na 18 000 więc chyba sprawy też są 2?
Jak chcesz. Możesz rozbić to na dwie sprawy, ale nie musisz.
Czy powinienem skorzystać z wniosków
Tutaj masz aktualne wzory pozwów: https://bip.ms.gov.pl/pl/formularze/for ... -cywilnym/
(pozew zwykły dla tej 18 000)
Obecnie postępowanie uproszczone jest do 20 000 zł.
Jeszcze pytanie o sąd, ponieważ w umowie jak i w wekslu był wpisany mój adres, a nie dłużnika do którego sądu rejonowego pownienem złożyć pozwy ?
Właściwego dla miejsca zamieszkania dłużnika lub miejsca płatności weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
salut
Posty: 22
Rejestracja: 24 lis 2017, 21:26

Re: Pytanie o windykacje w trybie nakazowym wezwanie

Post autor: salut » 08 sty 2018, 11:37

Dziękuję za pomoc,
Czyli 2 sprawy uproszczone zgodnie z nowymi wnioskami (stronę widziałem wcześniej, ale wolałem się upewnić).

Czy jeśli (nie do końca poprawnie?) wpisałem w wekslu miejsce płatności jako swój adres (a nie adres dłużnika jak to powinno być) to mogę sprawę wnieść do swojego sądu ?

Czy można w jakiś sposób dokonać dobrowolnej wpłaty za konsultacje konto bank./paypal ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pytanie o windykacje w trybie nakazowym wezwanie

Post autor: Lech » 08 sty 2018, 11:56

salut pisze:
08 sty 2018, 11:37
Czyli 2 sprawy uproszczone zgodnie z nowymi wnioskami
Tak.
Czy jeśli (nie do końca poprawnie?) wpisałem w wekslu miejsce płatności jako swój adres (a nie adres dłużnika jak to powinno być) to mogę sprawę wnieść do swojego sądu ?
Tak. Wówczas w uzasadnieniu pozwu napisz, że wybierasz sąd właściwy dla miejsca płatności weksla, na podstawie art. 37(1) kpc.
Czy można w jakiś sposób dokonać dobrowolnej wpłaty za konsultacje konto bank./paypal ?
PRV :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
salut
Posty: 22
Rejestracja: 24 lis 2017, 21:26

Re: Pytanie o windykacje w trybie nakazowym wezwanie

Post autor: salut » 08 sty 2018, 22:51

ok prv, jeszcze takie głupie pytanie bo mam 2 listy z potwierdzenia odbioru ale nie wiem który był do której sprawy a myślałem żeby zrobić 2 osobne.
Czy mogę je otworzyć ? (jaka pewność będzie wtedy że taka dokładnie zawartość była w środku)
Niby nie odebrane więc bez znaczenia, ale nie znam się na tym.

Jeszcze do samego pozwu patrze na Twój stary wzór i nowy z bip.
Roszczenie do spłaty w sposób "solidarny" (mimo że 1 osoba)?

Odsetki - ustawowe za opóźnienie?
Odsetki od dnia okazania weksla czy od daty na wekslu (2 mc wczesniej) ?

6.2. Inne żądanie - tu wszystko wykreślamy

9. Uzasadnienie
Powód jest w posiadaniu weksla wystawionego przez pozwanego na kwotę xxxxzł.
Termin płatności upłynął 18 wrzesnia 2017r. Weksel został przedstawiony do
zapłaty w dniu 20.12.2017, pozwany jednak go nie wykupił.

Tego nie rozumie ale to chyba tak zostaje
10.1.2. Fakt podlegający stwierdzeniu
istnienie zobowiązania, termin płatności
Pozew + Jako załączniki
- weskel
- wezwanie do zapłaty (list z potwierdzeniem (nie)odbioru)

Nic tu nie ma o okazaniu weksla.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pytanie o windykacje w trybie nakazowym wezwanie

Post autor: Lech » 09 sty 2018, 09:06

salut pisze:
08 sty 2018, 22:51
Czy mogę je otworzyć ? (jaka pewność będzie wtedy że taka dokładnie zawartość była w środku)
Możesz otworzyć. Do sądu i tak dajesz przecież odpisy pism, a nie zamknięte koperty.
Jeszcze do samego pozwu patrze na Twój stary wzór i nowy z bip.
Roszczenie do spłaty w sposób "solidarny" (mimo że 1 osoba)?
Jeśli dłużnikiem jest tylko jedna osoba, to wykreślasz "solidarnie" oraz wykreślasz "w inny sposób/jak".
Odsetki - ustawowe za opóźnienie?
Tak.
Odsetki od dnia okazania weksla czy od daty na wekslu (2 mc wczesniej) ?
Jeśli w pozwie przyznajesz się, że weksel przedstawiłeś do zapłaty dopiero po 2 miesiącach, to dopiero po tej dacie (po dacie przedstawienia) naliczasz odsetki - wcześniej dłużnik nie pozostawał w zwłoce.
6.2. Inne żądanie - tu wszystko wykreślamy
Pamiętaj jednak, aby w "8. Inne wnioski pozwu" wpisać "Proszę o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym".
Jak również nie zapomnij o polu "12. Informacja o mediacji lub innym pozasądowym sposobie rozwiązania sporu"
9. Uzasadnienie
Powód jest w posiadaniu weksla wystawionego przez pozwanego na kwotę xxxxzł.
Termin płatności upłynął 18 wrzesnia 2017r. Weksel został przedstawiony do
zapłaty W MIEJSCU PŁATNOŚCI WEKSLA PO TRZECH MIESIĄCACH, TJ. w dniu 20.12.2017, (I OD DNIA NASTĘPNEGO PO TEJ DACIE POWÓD ŻĄDA ODSETEK USTAWOWYCH ZA OPÓŹNIENIE) pozwany jednak go nie wykupił.
Dodałem fragment wyjaśnienia, aby sąd wiedział, że wrzesień/grudzień to nie jakaś pomyłka w datach, tylko z czegoś wynika.
Tego nie rozumie ale to chyba tak zostaje
10.1.2. Fakt podlegający stwierdzeniu
istnienie zobowiązania, termin płatności
Pozew + Jako załączniki
- weskel
- wezwanie do zapłaty (list z potwierdzeniem (nie)odbioru)
Nic tu nie ma o okazaniu weksla.
Jest w części uzasadnieniowej.

Zwracam uwagę, że przedstawieniem weksla jest przybycie na miejsce płatności i okazanie weksla wystawcy (lub "pocałowanie klamki"), a nie wysłanie wezwania pocztą.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
salut
Posty: 22
Rejestracja: 24 lis 2017, 21:26

Re: Pytanie o windykacje w trybie nakazowym wezwanie

Post autor: salut » 16 sty 2018, 22:55

Dzięki za pomoc, ale niestety mam jeszcze kilka pytań

Która opcja jest poprawna ?
Obrazek

6.2 (wszystkie 3 wykreślone) i pole puste ?

9. Uzasadnienie
Powód jest w posiadaniu weksla wystawionego przez pozwanego na kwotę xxxxzł.
Termin płatności upłynął 18 wrzesnia 2017r. Weksel został przedstawiony do
zapłaty W MIEJSCU ZAMIESZKANIA WYSTAWCY WEKSLA?, TJ. w dniu 20.12.2017, (I OD DNIA NASTĘPNEGO PO TEJ DACIE POWÓD ŻĄDA ODSETEK USTAWOWYCH ZA OPÓŹNIENIE) pozwany jednak go nie wykupił.

Wybrano Sąd właściwy dla miejsca płatności weksla na podstawie art. 37(1) kpc.
Na wekslu jest mój adres zamieszkania jako miejsce płatności (nikt sie nie zjawił w terminie na wekslu - wrzesień), a list i okazanie było pod adresem zamieszkania wystawcy (nie odebrał listu i też go nie było) - w grudniu

W 10.1.1 Oryginał weksla
Czy mam dopisać w 10.2.1 wezwanie do zapłaty - fakt? Czy sam oryginał zostawić tylko w 10.1.1
Wolę się upewnić o zwrot z przykładowego pozwu "(w odpisach pozwu - kopia)"
Tzn w kopiach mam zmienić oryginał weksla na kopia weksla bo tak będzie "w obrębie tego dokumentu".

12.
Dnia xx wysłano list polecony z potwierdzeniem odbioru zawierający kopię wypełnionego weksla oraz informacje o planowanej dacie okazania weksla w miejscu zamieszkania wystawcy wraz z prośbą o zapłatę. List po dwóch próbach nie został doręczony. Podczas próby przedstawienia weksla w dniu 20.12.2017 w miejscu zamieszkania wystawcy - wystawca był nieobecny.

1. Oryginał weksla
2. Wezwanie do zapłaty
13.1) 2
2) skreślone
3) skreślone
4) nic
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pytanie o windykacje w trybie nakazowym wezwanie

Post autor: Lech » 18 sty 2018, 10:25

salut pisze:
16 sty 2018, 22:55
Która opcja jest poprawna ?
Wybrałbym drugą.
6.2 (wszystkie 3 wykreślone) i pole puste ?
Tak.

Dodam jeszcze, aby w p. napisać "proszę o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym".
9. Uzasadnienie
Powód jest w posiadaniu weksla wystawionego przez pozwanego na kwotę xxxxzł.
Termin płatności upłynął 18 wrzesnia 2017r. Weksel został przedstawiony do
zapłaty W MIEJSCU ZAMIESZKANIA WYSTAWCY WEKSLA?, TJ. w dniu 20.12.2017, (I OD DNIA NASTĘPNEGO PO TEJ DACIE POWÓD ŻĄDA ODSETEK USTAWOWYCH ZA OPÓŹNIENIE) pozwany jednak go nie wykupił.
Do powyższego mam takie zastrzeżenia:
- dlaczego wspominasz, że weksel został przedstawiony w miejscu zamieszkania wystawcy, skoro przede wszystkim ma być przedstawiony do zapłaty w miejscu płatności weksla?
- tutaj piszesz o przedstawieniu 20 grudnia i żądaniu odsetek od dnia następnego (prawidłowo - w tym dniu następnym), a wcześniej w tabelce wyszczególniasz odsetki od 27.12 - skąd ta rozbieżność?
Na wekslu jest mój adres zamieszkania jako miejsce płatności (nikt sie nie zjawił w terminie na wekslu - wrzesień), a list i okazanie było pod adresem zamieszkania wystawcy (nie odebrał listu i też go nie było) - w grudniu
Zatem okazanie weksla odbyło się nie pod adresem zamieszkania wystawcy, tylko pod adresem miejsca płatności weksla.
Ja bym zrobił tak:
"Powód w jakiś czas po upłynięciu terminu płatności weksla, to jest w dniu 20.12.2017 przedstawił weksel do zapłaty w miejscu płatności wskazanym na wekslu, pozwany go jednak nie wykupił. Następnie powód próbował ponadto okazać weksel w miejscu zamieszkania wystawcy, jednakże to również nie przyniosło żadnego skutku w postaci spłaty roszczenia lub uzgodnienia prolongaty płatności."
W 10.1.1 Oryginał weksla
Czy mam dopisać w 10.2.1 wezwanie do zapłaty - fakt? Czy sam oryginał zostawić tylko w 10.1.1
Nie ma potrzeby pokazywać wezwania do zapłaty.
Wolę się upewnić o zwrot z przykładowego pozwu "(w odpisach pozwu - kopia)"
Ja tak piszę - bo ładnie brzmi i jest zgodne z prawdą - wiadomo, że odpis pozwu nie będzie zawierał (kolejnego) oryginału weksla.
12.
Dnia xx wysłano list polecony z potwierdzeniem odbioru zawierający kopię wypełnionego weksla oraz informacje o planowanej dacie okazania weksla w miejscu zamieszkania wystawcy wraz z prośbą o zapłatę. List po dwóch próbach nie został doręczony. Podczas próby przedstawienia weksla w dniu 20.12.2017 w miejscu zamieszkania wystawcy - wystawca był nieobecny.
W tym punkcie aż takich szczegółów nie trzeba. Wystarczy "Po bezskutecznym przedstawieniu weksla do zapłaty powód próbował nawiązać kontakt z pozwanym, w celu uzgodnienia sposobu zaspokojenia roszczenia, do żadnych ustaleń jednak nie doszło z uwagi na brak chęci współpracy ze strony dłużnika.
13.1) 2
2) skreślone
3) skreślone
4) nic
Nie tyle skreślaj, co po prostu skasuj to, i napisz tak, jak będzie ci do pozwu pasować.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
salut
Posty: 22
Rejestracja: 24 lis 2017, 21:26

Re: Pytanie o windykacje w trybie nakazowym wezwanie

Post autor: salut » 22 sty 2018, 21:39

Do powyższego mam takie zastrzeżenia:
- dlaczego wspominasz, że weksel został przedstawiony w miejscu zamieszkania wystawcy, skoro przede wszystkim ma być przedstawiony do zapłaty w miejscu płatności weksla?
- tutaj piszesz o przedstawieniu 20 grudnia i żądaniu odsetek od dnia następnego (prawidłowo - w tym dniu następnym), a wcześniej w tabelce wyszczególniasz odsetki od 27.12 - skąd ta rozbieżność?
Przepraszam za zamieszanie datami, ale pisałem z głowy.
Dokładnie jest tak
14.08 podpisanie umowy z terminem płatności, wystawienie weksla z miejscem płatności pod moim adresem
(Przez nieznajomość przepisów dot. weksli wpisałem swój adres jako miejsce płatności.)
18.09 termin płatności weksla - nikt się nie zjawił
koniec listopada/początek grudnia list z informacją o wizycie i wezwaniem do zapłaty.
16.12 bezskuteczne okazanie weksla pod adresem wystawcy
17.12 - dzień od którego liczymy odsetki ?


Pkt 9?
Powód jest w posiadaniu weksla wystawionego przez pozwanego na kwotę 7000zł
Termin płatności upłynął 18.09.2017. Weksel został przedstawiony do zapłat po trzech miesiącach tj. w dniu 16.12.2017 (i od dnia następnego po tej dacie powód żąda odsetek ustawowych za opóźnienie).
Pozwany był nieobecny i nie wykupił weksla
.
Wybrano Sąd właściwy dla miejsca płatności weksla na podstawie art. 37(1) kpc.
I tak samo w 6.1 odsetki od: "17.12.2017 – dzień po okazaniu weksla" / do: "dnia zapłaty"


13. to tylko
1) 2 odpisów pozwu i wszystkich załączników,

Oryginał pozwu z oryginałem weksla i 2 odpisy z dwoma kopiami weksla dla powoda i pozwanego ?


Czy wpisywać jeszcze gdzieś coś z tego?
§ 2. Pozew może zawierać wnioski o zabezpieczenie powództwa, nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności i przeprowadzenie rozprawy w nieobecności powoda.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pytanie o windykacje w trybie nakazowym wezwanie

Post autor: Lech » 24 sty 2018, 16:28

16.12 bezskuteczne okazanie weksla pod adresem wystawcy
17.12 - dzień od którego liczymy odsetki ?
Możemy tak założyć.
Pozwany był nieobecny i nie wykupił weksla
Po co pisać, że nieobecny, sąd niepotrzebnie będzie dociekał, że może jak nieobecny, to nie przedstawiono mu weksla do zapłaty (wniosek błędny, ale po co kusić :)
Po prostu pozwany pomimo przedstawienia weksla do zapłaty go nie wykupił.
I tak samo w 6.1 odsetki od: "17.12.2017 – dzień po okazaniu weksla" / do: "dnia zapłaty"
Tak.
13. to tylko
1) 2 odpisów pozwu i wszystkich załączników,
Załączniki:
1) Weksel - oryginał (w odpisach - kopia)
I już. Ja o odpisach pozwu nie wspominam jako o załączniku.
Oryginał pozwu z oryginałem weksla i 2 odpisy z dwoma kopiami weksla dla powoda i pozwanego ?
Jeden pozwany? Jeśli tak, to:
a/ jak wysyłasz pocztą, to wkładasz dwa pozwy (oryginał + odpis)
b/ jak składasz na biurze podawczym, to drukujesz 3 pozwy - oryginał i dwa odpisy, z czego jeden odpis dla ciebie, na którym przyjmujący w sądzie pracownik przybije pieczątkę i ci odda.
Czy wpisywać jeszcze gdzieś coś z tego?
§ 2. Pozew może zawierać wnioski o zabezpieczenie powództwa, nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności i przeprowadzenie rozprawy w nieobecności powoda.
Nie, to jest niepotrzebne. Jedynie pamiętaj o tym, co wyżej pisaliśmy, aby w odpowiednim miejscu wpisać wniosek o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
salut
Posty: 22
Rejestracja: 24 lis 2017, 21:26

Re: Pytanie o windykacje w trybie nakazowym wezwanie

Post autor: salut » 24 sty 2018, 21:40

Super, dziękuję bardzo za pomoc. chyba mam już wszystko.
Pozwany był nieobecny i nie wykupił weksla
Po co pisać, że nieobecny, sąd niepotrzebnie będzie dociekał, że może jak nieobecny, to nie przedstawiono mu weksla do zapłaty (wniosek błędny, ale po co kusić :)
Po prostu pozwany pomimo przedstawienia weksla do zapłaty go nie wykupił.
9.1
Powód jest w posiadaniu weksla wystawionego przez pozwanego na kwotę 7000zł
Termin płatności upłynął 21.10.2017. Weksel został przedstawiony do zapłaty po dwóch miesiącach tj. w dniu 16.12.2017 (i od dnia następnego po tej dacie tj. 17.12.2017 powód żąda odsetek ustawowych za opóźnienie).
Pozwany, pomimo przedstawienia weksla do zapłaty go nie wykupił.
Wybrano Sąd właściwy dla miejsca płatności weksla na podstawie art. 37(1) kpc.

Jeden pozwany? Jeśli tak, to:
a/ jak wysyłasz pocztą, to wkładasz dwa pozwy (oryginał + odpis)
b/ jak składasz na biurze podawczym, to drukujesz 3 pozwy - oryginał i dwa odpisy, z czego jeden odpis dla ciebie, na którym przyjmujący w sądzie pracownik przybije pieczątkę i ci odda.
1 - składam w w biurze podawczym więc oryginał z oryginałem weksla i 2 odpisy (mam je jakoś oznaczyć? oprócz zmian oryginał -> kopia w 10.1 i 13) każde z kserem weksla
Nie, to jest niepotrzebne. Jedynie pamiętaj o tym, co wyżej pisaliśmy, aby w odpowiednim miejscu wpisać wniosek o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym.
Tak wpisałem w pkt 8. "Proszę o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym."
i w pkt. 9 j/w

Kwoty do zapłaty - zapłacę za pomocą znaków sadowych
63 zł za wps 7000
225 za wps 18000

Myślę, że w najbliższych dniach złożę papiery i zobaczymy co z tego wyniknie :)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pytanie o windykacje w trybie nakazowym wezwanie

Post autor: Lech » 25 sty 2018, 15:19

1 - składam w w biurze podawczym więc oryginał z oryginałem weksla i 2 odpisy (mam je jakoś oznaczyć? oprócz zmian oryginał -> kopia w 10.1 i 13) każde z kserem weksla
Po prostu podaj 3 sztuki, z oryginałem na wierzchu stosu :)
Myślę, że w najbliższych dniach złożę papiery i zobaczymy co z tego wyniknie :)
Raportuj :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
salut
Posty: 22
Rejestracja: 24 lis 2017, 21:26

Re: Pytanie o windykacje w trybie nakazowym wezwanie

Post autor: salut » 11 kwie 2018, 21:17

1 zakończone nakazem zapłaty po 14 dniach + ok tydzień na otrzymanie listu od złożenia pozwu
2 już ponad 2 miesiące i nic się nie dzieje. Monitoruje na bieżąco przez stronę i napisałem list z pytaniem o status sprawy lub termin rozprawy, ale bez odpowiedzi...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pytanie o windykacje w trybie nakazowym wezwanie

Post autor: Lech » 12 kwie 2018, 12:27

Zadzwoń do sekretariatu, dowiedz się, czy wpłynęły zarzuty, jeśli nie, to spytaj się, czy pozew został doręczony, jeśli tak, złóż wniosek o klauzulę wykonalności.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
salut
Posty: 22
Rejestracja: 24 lis 2017, 21:26

Re: Pytanie o windykacje w trybie nakazowym wezwanie

Post autor: salut » 12 kwie 2018, 14:09

Lech pisze:
12 kwie 2018, 12:27
Zadzwoń do sekretariatu, dowiedz się, czy wpłynęły zarzuty, jeśli nie, to spytaj się, czy pozew został doręczony, jeśli tak, złóż wniosek o klauzulę wykonalności.
Wydawało mi się, że z tym można już do komornika a tu jeszcze klauzula wykonalności...ehh
Bez tego można jedynie o zabezpieczenie wnioskować (ale wiąże się to z opłatą 2%) tak ?

Taką poradę również dostałem z innego źródła i tak zrobię o ile uda mi się tam kiedyś dodzwonić bo ostatnio jak próbowałem to byłem 50'któryś w kolejce i nie przesuwało się do przodu... Przy okazji zapytam o drugi pozew, który leży nieruszony.

Dzięki!
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pytanie o windykacje w trybie nakazowym wezwanie

Post autor: Lech » 12 kwie 2018, 17:16

Tak, bez klauzuli wykonalności u komornika możesz przeprowadzić jedynie zabezpieczenie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości