przeglądanie akt KM -zbieg egzekucji

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

przeglądanie akt KM -zbieg egzekucji

Post autor: silentlex » 27 lip 2011, 17:24

Czy w przypadku zbiegu egzekucji komornik ma prawo odmówić mi jako wierzycielowi ( jeśli tak to kiedy ) przejrzenia akt egzekucji prowadzonych równolegle przeciwko mojemu dłużnikowi ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: przeglądanie akt KM -zbieg egzekucji

Post autor: Lech » 27 lip 2011, 17:48

W tej chwili nie przychodzi mi pomysł, na podstawie którego mógłbyś żądać wglądu w akta w inne postępowania egzekucyjne Twojego dłużnika. Być może faktycznie nie jest to możliwe. W aktach znajdują się bowiem dane (osobowe, konta bankowe) innego wierzyciela, które powinny być chronione.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: przeglądanie akt KM -zbieg egzekucji

Post autor: Palestra » 27 lip 2011, 19:55

Jutro napisze konkretną odpowiedź w tym temacie po zasiągnięciu opinii komornika.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: przeglądanie akt KM -zbieg egzekucji

Post autor: silentlex » 27 lip 2011, 20:42

dziękuję
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: przeglądanie akt KM -zbieg egzekucji

Post autor: silentlex » 27 lip 2011, 20:50

ale przynajmniej komu i ile jest winien ( z wyszczególnieniem należności głównej oraz odsetek ) komornik musi chyba podać :/ czy też raczej będą to same wyżej podane kwoty bez wskazania tożsamości pozostałych wierzycieli i z jakiego tytułu są prowadzone egzekucje?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: przeglądanie akt KM -zbieg egzekucji

Post autor: Lech » 27 lip 2011, 20:57

Komu jest winien, to komornik przesyła w oficjalnych pismach.

Na przykład informacja o licytacji - na końcu pisma jest lista adresatów i są tam też inni wierzyciele.

Ile winien - tutaj już są bardziej powściągliwi, jak to jakiś "obcy" komornik, to podaje tylko jakiego rzędu jest to kwota.
I tak jak wspomniałem - raczej nie widzę podstawy do pełnej jawności. Bo z faktu, że ktoś jest Twoim dłużnikiem, nie wynika, abyś miał prawo wiedzieć, ile jest winien komuś innemu. Każdy urząd działa tylko w takim zakresie, w jakim są przepisy, więc jeśli nie ma przepisu, że wierzyciel ma prawo wiedzieć ile jest dłużnik winny innym, to mogą być problemy z uzyskaniem tej informacji.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: przeglądanie akt KM -zbieg egzekucji

Post autor: silentlex » 27 lip 2011, 21:30

drugi miesiąc od jednego dłużnika nie mam kasy z powodu zbiegu innej egzekucji-komornik "ściąga" swoje koszty, które są oczywiście przed moją wierzytelnością -nie ma rady jutro złożę wniosek o zajęcie ruchomości bo nie będę czekał nie wiadomo ile -nie wiedząc co to za nowa egzekucja pozostająca w zbiegu z moją-lepiej "dmuchać na zimne" z ruchomościami bo a nóż ten inny wierzyciel także zechce je zajmować-nawet nie wiem jaka jest kwota tej wierzytelności
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: przeglądanie akt KM -zbieg egzekucji

Post autor: Lech » 27 lip 2011, 21:34

Zbieg egzekucji następuje, jeśli tego samego zajęcia dokonuje dwóch komorników (albo komornik i poborca skarbowy itp.).

Jeśli ten sam komornik egzekwuje na rzecz kilku wierzycieli, to powinien po wyegzekwowaniu kwoty sporządzić plan podziału i proporcjonalnie do wysokości roszczenia podzielić kwotę na wierzycieli.

I dopiero po podziale rachować sumę na koszty danego wierzyciela, odsetki i należność główną. Coś jednak powinno do każdego wierzyciela spłynąć, choćby tylko na jego koszty egzekucyjne.

Takie jest moje zdanie :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: przeglądanie akt KM -zbieg egzekucji

Post autor: Palestra » 27 lip 2011, 21:39

Istnieje jeszcze opcja że jeśli komornik ma dzielic 300 zł na 5 wierzycieli, to rozkłada je i każdy z wierzycieli dostaje 300 zł co 5 miesięcy.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: przeglądanie akt KM -zbieg egzekucji

Post autor: silentlex » 27 lip 2011, 23:26

Palestra pisze:Istnieje jeszcze opcja że jeśli komornik ma dzielic 300 zł na 5 wierzycieli, to rozkłada je i każdy z wierzycieli dostaje 300 zł co 5 miesięcy.
to już kiedyś przerabiałem-ale po rozmowie z komornikiem ( zasugerowałem, że zabiorę tytuł wykonawczy do drugiego komornika -w mojej miejscowości jest ich 2 ) -pieniądze zaczęły spływać ( co prawda nieduże kwoty ) ale co miesiąc:) a ja już nie dochodziłem dlaczego nastąpiła tak zmiana...
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości