Skarga paulińska

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Skarga paulińska

Post autor: Jacek » 24 lip 2016, 09:43

Witam, sprawa wygląda mniej więcej następująco:

W kwietniu 2014 roku zaniosłem nakaz zapłaty do komornika, ten podjął czynności. Okazało się, że dłużnik już nic nie ma. Komornik ustalił, że w połowie marca 2014, dwa tygodnie przed złożeniem wniosku o egzekucję dłużnik zbył prawo użytkowania wieczystego cennej nieruchomości na jakąś spółkę z.o.o. Od początku marca 2014 dłużnik wiedział, że będzie egzekucja, mam na to dowody w postaci maili, rozmów, itp. Komornik sugerował wówcza sprzeniewierzenie, ale wtedy o tym nie myślałem. Potem podpisałem z dłużnikiem ugodę, spłacał przez krótki czas swoje długi, ale dość szybko przestał i ugoda została wypowiedziana.
Teraz chce wrócić do tej skargi paulińskiej, jest na to 5 lat. Pytanie tylko, czy jeśli przepisał działke na osobę / firme z którą nic go nie łączy to czy jest szansa, że sąd uzna skargę. Słyszałem, że sprzeneiwierzenie jest wtedy, gdy dłużnik zbędzie nieruchomość na kogoś bliskiego lub znajomego.
Na razie nie wiem jeszcze, czy to przepisanie na spółkę było darowizną czy była to sprzedaż, trudno powiedzieć.

Z góry dziekuje za pomoc
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Skarga paulińska

Post autor: Lech » 24 lip 2016, 17:16

Zbyła - znaczy sprzedała? Brak pokrzywdzenia wierzycieli (wręcz przeciwnie) - po sprzedaży dłużnik miał przecież pieniądze. Pomijając już fakt, że spółka, kupując, musiała by mieć świadomość pokrzywdzenia wierzycieli.
Poczytaj art. 527kc i kolejne.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości