Gdy dłużnik jest jednocześnie wierzycielem

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi
leszek
Posty: 5
Rejestracja: 26 kwie 2016, 10:07

Gdy dłużnik jest jednocześnie wierzycielem

Post autor: leszek » 26 kwie 2016, 10:29

Witam wszystkich,

Mam nietypową sytuację, otóż jestem wierzycielem pewnej osoby na kwotę 100 000 plus odsetki z powodu niespłacenia pożyczki prywatnej.

Jakiś czas temu dłużnik pozwał mnie cywilnie o naruszenie dóbr osobistych. Dłużnik wygrał tą sprawę, sąd zasądził zadośćuczynienie dla niego, dużo więcej wynioszą koszty jego zastępstwa, jego koszty dojazdu itp, wbrew pozorom kwota zrobiła się calkiem duża, ale mniejsza oczywiście niż jego dlug wobec mnie.

Doszło do tego, że jestem jego dlużnikiem i on moim.

Teraz mam zapytanie:

1. Czy gdy on pojdzie do komornika to ja do tego samego komornika moge wnieść mój nakaz, czy możliwe aby ten sam komornik prowadził egzekucje z niego i ze mnie, na rzecz jego i na rzecz moją?
2. Czy mogę iść do komornika, zająć mu konta i na to konto zapłacić mu dług, tak aby ten dlug wrócił do mnie (teoretycznie możliwe, ale czy w praktyce przejdzie, bo dłużnik chyba może zazyczyc sobie gotówke na przykład)
3. Komornik może zająć też wierzytelności, więc czy komornik (działający z mojego wniosku) może mu zająć wierzytelność wobec mnie?
4. Jak według Was najlepiej rozwiązać ten problem? Dodam, że to jest osoba, z którą nie da się porozumieć, np. abym mu zmniejszył zadłużenie i zakończył sprawę, po prostu nie ma żadnej możliwości porozumienia.

Po prostu nie wiem jak to rozstrzygnąć.

Proszę o porady.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Gdy dłużnik jest jednocześnie wierzycielem

Post autor: Lech » 26 kwie 2016, 11:39

Dokonaj już teraz spłaty swojego długu poprzez potrącenie (kompensatę) wierzytelności. Poczytaj art. 498 kodeksu cywilnego i kolejne.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
leszek
Posty: 5
Rejestracja: 26 kwie 2016, 10:07

Re: Gdy dłużnik jest jednocześnie wierzycielem

Post autor: leszek » 26 kwie 2016, 11:51

Dziękuje za odpowiedź

O takie coś mi chodziło, sądziłem jednak, że druga strona musi się zgodzić na takie coś, a wprzypadku mojego dłużnika-wierzyciela żadna sensowna rozmowa nie wchodzi w gre, człowiek jest niepoważny.

On chce, abym mu płacił, a nie potrącał, bo i tak moja egzekucja wobec niego będzie nieskuteczna, a jego byłaby skuteczna.

Po zapoznaniu się z art 498 kodeksu cywilnego nic nie znalazłem, aby druga strona musiała się zgodzić na takie coś, czyli wynika, że po prostu mogę tak zrobić.

Lechu mam zapytanie formalne, czy to powinienem złożyć do sądu taką informację, że chce dokonać takiego potrącenia? Jak to formalnie załatwić, żeby mnie komornik nie nachodził?

Dziękuje za pomoc
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Gdy dłużnik jest jednocześnie wierzycielem

Post autor: Lech » 26 kwie 2016, 11:54

Nie jest wymagana zgoda drugiej strony na potrącenie.

Formalnie odbywa się to przez złożenie odpowiedniego oświadczenia drugiej stronie (na piśmie, z potwierdzeniem odbioru).

Gdyby mimo to tamten wierzyciel wszczynał egzekucję, trzeba postępować tak, jak z każdą próbą egzekucji spłaconego świadczenia - czyli powództwo przeciwegzekucyjne.

Względnie po spłacie roszczenia (czyli po potrąceniu) możesz wystąpić do sądu o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego (nie jest to jednak obowiązkowe i w sumie rzadko się praktykuje).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
leszek
Posty: 5
Rejestracja: 26 kwie 2016, 10:07

Re: Gdy dłużnik jest jednocześnie wierzycielem

Post autor: leszek » 26 kwie 2016, 12:03

Dziękuje za szybką odpowiedź

Mam jeszcze jedno pytanie, otóz art 505 kc mówi co nie może być umorzone przez potrącenie:
Art. 505. Nie mogą być umorzone przez potrącenie:

1) wierzytelności nie ulegające zajęciu;

2) wierzytelności o dostarczenie środków utrzymania;

3) wierzytelności wynikające z czynów niedozwolonych;

4) wierzytelności, co do których potrącenie jest wyłączone przez przepisy szczególne.

Co to znaczy ten czyn niedozwolony i czy to naruszenie dóbr osobistych w procesie cywilnym jest czynem niedozwolonym (opublikowałem na forum jego dane i nazwałem go oszustem, stąd mam mu płacić zadośćuczynienie).

Zastanawiam się właśnie, czy ta nawiązka dla niego wynika z czynu niedozwolonego?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Gdy dłużnik jest jednocześnie wierzycielem

Post autor: Lech » 26 kwie 2016, 12:12

Słuszna uwaga, trzeba by przejrzeć orzecznictwo.

Jeśli tak, to sugerowałbym wówczas ustalić numer konta dłużnika, zająć mu konto przez komornika, a następnie na to konto wpłacić zasądzone odszkodowanie :)
(z dokładnością do sumy wolnej od zajęcia, która "przepadnie" - chyba że znajdziemy konto firmowe, oraz 8% opłaty egzekucyjnej plus VAT i plus jakieś drobne na inne koszty egzekucji). - tylko musisz mieć wówczas tytuł wykonawczy na niego.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
leszek
Posty: 5
Rejestracja: 26 kwie 2016, 10:07

Re: Gdy dłużnik jest jednocześnie wierzycielem

Post autor: leszek » 26 kwie 2016, 12:17

Dziękuję Lechu za konkretne odpowiedzi.

Też tak myślałem, aby zająć konto i na nie wpłacić pieniądze.

Druga mozliwość i ku tej chyba nawet bardziej bym się skłaniał to wszcząć wobec niego egzekucję, zlecić komornikowi tylko zajęcie tej wierzytelności wobec mnie , wtedy tą kwotę wpłacilbym komornikowi a komornik mi.

Ale to trzeba dokładnie uprzedzić komornika o co chodzi :)

Dam znać jak się to zakończy i dziękuję jeszcze raz.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Gdy dłużnik jest jednocześnie wierzycielem

Post autor: Lech » 26 kwie 2016, 12:25

To zajęcie przez komornika swojej własnej wierzytelności - to też bym na to uważał. Niby technicznie wykonalne, ale trzeba sprawdzić, czy jakiś przepis lub orzeczenie tego zabrania :) W takim przypadku sugerowałbym cesję tej wierzytelności z pożyczki na kolegę i zajęcie jej u kolegi.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
leszek
Posty: 5
Rejestracja: 26 kwie 2016, 10:07

Re: Gdy dłużnik jest jednocześnie wierzycielem

Post autor: leszek » 26 kwie 2016, 12:36

Ostatni realny, prosty i szybki pomysł jaki mi przyszedł do głowy to wpłacenie tej kwoty z zadośćuczynienia do depozytu sądowego a następnie zlecić zajęcie depozytu przez komornika, gdyż depozyt sądowy również można zająć, właśnie wyczytałem.

Jak widać jest wiele możliwości w takich przypadkach, trzeba tylko ruszyć głową.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Gdy dłużnik jest jednocześnie wierzycielem

Post autor: Lech » 26 kwie 2016, 17:31

Tyle że tu brak podstawy do złożenia sumy do depozytu (nie ma przeszkód w zapłacie roszczenia do rąk wierzyciela).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości