Strona 1 z 1

Wpis w KW "roszczenie o zwrotne przeniesienie własności"

: 28 wrz 2015, 20:12
autor: Jacek
Witam. Temat nie jest bezpośrednio związany z windykacją wierzytelności, ale pośrednio - tak.

Otóż jakiś czas temu, Pan Jan Kowalski widniał jako użytkownik wieczysty nieruchomości a właścicielem był Skarb Państwa.
Teraz jako użytkownik wieczysty widnieje w KW jakaś spółka z.o.o., właścicielem nadal jest Skarb Państwa.

W dziale III KW widnieje wpis Roszczenie - roszczenie zwrotne przeniesienia użytkowania wieczystego na rzecz Jana Kowalskiego do 15 sierpnia 2015 i jakaś adnotacja odnośnie umowy pożyczki i przewłaszczenia.

Pan Jan Kowalski tłumaczył, że udzielił pożyczki w zamian za tą działkę, ale nie wiem czy mówił prawdę.

Nie bardzo rozumiem ten wpis i mam zapytanie czy to Pan Jan Kowalski udzielił pożyczki spółce z.o.o czy było raczej na odwrót.

Może któryś z forumowiczów mógłby mnie oświecić co oznacza wpis "roszczenie o zwrotne przeniesienie prawa użytkowania wieczystego", bo jestem zielony w tym temacie a w tematów w necie nie znalazłem wiele.

Z góry dziękuję.

Re: Wpis w KW "roszczenie o zwrotne przeniesienie własności

: 29 wrz 2015, 10:10
autor: Lech
Jesteś pewien, że to jest 15 sierpnia 2015?

Bo mi to wygląda, jakby Kowalski pożyczył pieniądze od spółki, przepisał na nią nieruchomość, ale miał roszczenie o zwrot nieruchomości do 15 sierpnia 2015 roku. Jakby do tej daty oddał pożyczkę, to ma roszczenie o zwrot użytkowania (roszczenie zapisane w dziale III KW), jak nie oddał, to roszczenia nie ma - nieruchomość pozostaje w użytkowaniu wieczystym spółki.

Re: Wpis w KW "roszczenie o zwrotne przeniesienie własności

: 29 wrz 2015, 10:22
autor: Jacek
Więc tak:

1. Według słów Kowalskiego w grudniu 2013 udzielił on pożyczki firmie w zamian za nieruchomość. Rzeczywiście w dziale II KW jest wpis, że w grudniu przepisano własność na Jana Kowalskiego, w rubryce 'podstawa wpisu' widnieje "Umowa pozyczki i przewłaszczenie na zabezpieczenie (jakoś tak)". Jan Kowalski widniał od tego momentu jako właściciel nieruchomości.

2. W czerwcu 2014 dokonano przepisania nieruchomości z Jana Kowalskiego na spółkę z.o.o. (akurat wtedy gdy rozpocząłem egzekucje komornicza)

3. Aktualnie właścicielem jest jakaś spółka z.o.o. i w dziale III KW, jest aktualne "roszczenie zwrotne przeniesienia prawa własności, użytkowania budynków itp, na rzecz Jana Kowalskiego do dnia 31 sierpnia 2015". Na dole strony, jako postawa wpisu jest "Umowa pożyczki i przewłaszczenie na zebezpiecznie"

I nie wiem o co chodzi za bardzo w tym wszystkim.

Akurat teraz nie działa serwis Ksiag wieczystych i nie mam jak sprawdzić dokładnie tych wpisów.

Generalnie chodzi o to, co zasugerowal komornik, że mogło dojsc do sprzeniewierzenia.

Re: Wpis w KW "roszczenie o zwrotne przeniesienie własności

: 29 wrz 2015, 11:18
autor: Lech
Sugerowałbym przejrzenie akt księgi wieczystej (fizycznych, nie przez internet) i zobaczenie co tak naprawdę i kiedy w tych aktach notarialnych siedzi.

Re: Wpis w KW "roszczenie o zwrotne przeniesienie własności

: 29 wrz 2015, 11:21
autor: Jacek
Dziękuje za pomoc.

Re: Wpis w KW "roszczenie o zwrotne przeniesienie własności

: 01 paź 2015, 21:03
autor: Jacek
Mam zapytanie, czy akta KW wraz z załącznikami (akty notarialne, itp) zostaną mi udostępnione do zapoznania, skoro nie jestem właścicielem, użytkownikiem wieczystym ani formalnie nie jestem stroną?

Krótko mówiąc, czy każdy może sobie przejrzeć takie dane akt ksiąg wieczystych? Są tam przecież dane osobowe róznych osób.

Re: Wpis w KW "roszczenie o zwrotne przeniesienie własności

: 01 paź 2015, 21:58
autor: Lech
Wgląd w akta jest uzależniony od wykazania interesu prawnego osoby, która chce akta przeglądać.

Jak nie da rady, to skumpluj się z notariuszem, który może przeglądać akta i bez interesu prawnego.

Re: Wpis w KW "roszczenie o zwrotne przeniesienie własności

: 01 paź 2015, 22:06
autor: Jacek
dziekuje za pomoc
na jutro jestem umówiony z panią z wydziału KW, dam znać jak się temat zakończy. jak sie nie uda to podskocze do właściwego notariusza.

Re: Wpis w KW "roszczenie o zwrotne przeniesienie własności"

: 02 wrz 2018, 16:10
autor: Andrzej441
Ogólnie w wydziale KW należy podać cel przejrzenia Ksiąg Wieczystych. Jednak od niedawna istnieje możliwość przejrzenia ich, jak również wydrukowania Urzędowych Wypisów, Zaświadczeń, lub Wyciągów przez Internet. Można to zrobić nawet anonimowo. Nie trzeba znać nawet numeru KW ani nazwiska właściciela. Wystarczy sam adres nieruchomości lub też numer geodezyjny działki.
http://albertkredyty.pl/ekw.html