kolejny pozew wekslowy

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi
martinus100
Posty: 2
Rejestracja: 22 sty 2015, 14:35

kolejny pozew wekslowy

Post autor: martinus100 » 22 sty 2015, 14:49

Mam bardzo ciekawy kazus.

Na zabezpieczenie spłaty kredytu został wystawiony weksel in blanco (brakowało remitenta, sumy wekslowej, terminu płatności) . Weksel podpisało dwóch wystawców (kredytobiorców) i trzech poręczycieli. Wierzytelność kredytowa została sprzedana nowemu wierzycielowi.

Nowy wierzyciel złożył pozew o zapłatę w postępowaniu upominawczym. Do pozwu dołączył kserokopię niewypełnionego weksla. W uzasadnieniu pozwu nie wspominał o wekslu i nie powołał go jako dowodu. Przy poręczycielach wekslowych napisał, że odpowiadają z tytułu poręczenia, nic więcej.

Sąd wydał nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym przeciwko wszystkim pozwanym, a po sprzeciwach od nakazu zapłaty zasądził całą żądaną kwotę od kredytobiorców (na podstawie umowy kredytu) i oddalił w stosunku do poręczycieli wekslowych. W uzasadnieniu Sąd wskazał, że weksel in blanco do skutecznego dochodzenia wynikających z niego roszczeń musi być wypełniony najpóźniej w momencie skierowania pozwu o zapłatę z weksla do Sądu. Wyrok uprawomocnił się.

Teraz najciekawsze. Po kilku miesiącach wierzyciel wysyła do poręczycieli wekslowych wezwania do wykupu weksla, a następnie kieruje przeciwko nim pozew o zapłatę, do którego dołącza oryginał wypełnionego weksla (dodam, że prawidłowo wypełnionego). Sąd wydaje nakaz zapłaty w nakazowym.

Moim zdaniem w drugiej sprawie zachodzi powaga rzeczy osądzonej, bo roszczenie wekslowe w stosunku do poręczycieli było dochodzone wcześniej.

Co wy na to ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: kolejny pozew wekslowy

Post autor: Lech » 22 sty 2015, 15:03

Według mnie nie zachodzi powaga rzeczy osądzonej - osądzone było roszczenie z umowy kredytu, a nie z weksla. Co do zasady poręczycieli kredyt nie interesuje - interesuje ich to, że poręczyli weksel. Spłacają weksel i dochodzą z regresu od wystawców - a to już problem wystawców i banku jak się między sobą rozliczą.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
martinus100
Posty: 2
Rejestracja: 22 sty 2015, 14:35

Re: kolejny pozew wekslowy

Post autor: martinus100 » 22 sty 2015, 15:35

Dzięki wielkie za szybką odpowiedź.

Mam jedną wątpliwość. Zgodziłbym się, że nie ma powagi rzeczy osądzonej gdyby w pierwszej sprawie sąd zupełnie pominął kwestię weksla w uzasadnieniu wyroku (może i powinien tak zrobić, bo jak już pisałem Powód nie powołał weksla jako dowód w pozwie i nie wspomniał o nim w uzasadnieniu pozwu). Wówczas napisałby w uzasadnieniu wyroku, że kredytobiorcy odpowiadają za swój dług, a reszta pozwanych nie odpowiada, bo przecież ani nie podpisywali umowy kredytu, ani nie są poręczycielami cywilnymi.

Sąd w uzasadnieniu wyroku napisał jednak o wekslu. Napisał, że pozwani kredytobiorcy to dłużnicy główni, a pozostali dłużnicy są dłużnikami Powoda z tytułu udzielonego zabezpieczenia - poręczenia wekslowego. Dalej Sąd pisze o wystawionym wekslu in blanco. Na końcu pisze, że po stronie pozwanych poręczycieli wekslowych nie doszło do powstania odpowiedzialności z tytułu poręczenia wekslowego.

Dlatego wydaje mi się w świetle art. 366 k.p.c. będzie powaga rzeczy osądzonej. Ten przepis wygląda tak - wyrok prawomocny ma powagę rzeczy osądzonej tylko co do tego, co w związku z podstawą sporu stanowiło przedmiot rozstrzygnięcia, a ponadto tylko między tymi samymi stronami.

Wydaje mi się, że przedmiot rozstrzygnięcia stanowiło już zobowiązanie poręczycieli wekslowych.

Spotkałeś się kiedyś z taką sytuacją ?

Dodam jeszcze, że w pierwszej sprawie wierzyciel był reprezentowany przez adwokata.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: kolejny pozew wekslowy

Post autor: Lech » 22 sty 2015, 19:18

Pozostaję przy swoim zdaniu. Dołączenie weksla było co najwyżej nieudolną próbą wykazania poręczenia cywilnego. Zwłaszcza że:
W uzasadnieniu pozwu nie wspominał o wekslu i nie powołał go jako dowodu
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Re: kolejny pozew wekslowy

Post autor: Prawnik z Poloneza » 25 sty 2015, 01:16

czytam ten post enty raz i coś mi nie pasuje... co do tego, że nie zachodzi powaga rzeczy osądzonej nie mam wątpliwości, mam natomiast do tego czy to nie jest oszustwo.

weksel został wystawiony na zabezpieczenie pożyczki i tylko w celu jej dochodzenia powinien zostać wypełniony i użyty. w opisanym wypadku natomiast wierzyciel zmierza do podwójnego wyegzekwowania należności, ze stosunku podstawowego oraz z wypełnionego i użytego niezgodnie z porozumieniem weksla. skoro wybrał pierwszy sposób to nie powinien dochodzić należności na podstawie weksla. to, że powództwo z weksla wytoczył przeciwko poręczycielom nie ma tutaj znaczenia, równie dobrze mógł pozwać ponownie dłużnika głównego, który musiałby dowodzić, że jest to ten konkretny weksel wystawiony na zabezpieczenie kredytu, a nie innej umowy.

opisana sytuacja prowadzi do uzyskania dwóch tytułów egzekucyjnych na całkowicie odmiennej podstawie i nigdzie nie jest powiedziane, że oba nie zostaną użyte. oczywiście poręczyciele mają regres do dłużnika głównego, co nie chroni go przed ponowną zapłatą tego samego długu tylko z innego tytułu. nie głupie...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: kolejny pozew wekslowy

Post autor: Lech » 25 sty 2015, 08:20

@Prawnik - nie będę odkrywczy jak powiem, że już chyba przynajmniej dwukrotnie na forum i w komentarzach na blogu roztrząsałem ten problem ;) Miałem nawet podobne zdanie do Twojego, ale po przemyśleniu uznaję jednak, że nie powinienem być tak ostry, ponieważ:
- wierzyciel może pozwać samych poręczycieli bez wystawcy
- nawet jeśli pozwie również wystawców, to sam fakt istnienia dwóch tytułów nie jest oszustwem
- trzeba tylko pilnować, aby dochodzić jednorazowej kwoty
- nawet jeśli wierzyciel będzie dochodził podwójnej kwoty, to brak jest znamion oszustwa (286kk), a tylko ewentualna podstawa do powództwa przeciwegzekucyjnego (spłata weksla zaspokaja roszczenie podstawowe i vice versa - problem dowodowy pomijam).

Żadna z osób, którym pomagam, nie miała takiego problemu, stąd rozważam go tylko teoretycznie. Jak również żaden z wierzycieli, z którym mam kontakt, nie popełniłby takiego faux pas, aby - mając weksel - przyszło mu do głowy pozywać ze stosunku podstawowego, i to w sytuacji, kiedy z weksla miałby szerszy krąg pozwanych. Cóż, nawarzyli sobie piwa, niech się głowią, może za kilka lat poznamy zdanie sądu na ten temat :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Re: kolejny pozew wekslowy

Post autor: Prawnik z Poloneza » 28 sty 2015, 15:45

hmm, wierzyciel wybierać może, ale w ramach jednego stosunku. tutaj natomiast korzystając z konstrukcji zabezpieczenia wekslem obok istniejącego dochodzi roszczenia nieistniejącego...

pomijając kwestie oceny działania, ciekawa jest kwestia obrony poręczycieli. to co mi przychodzi to głowy to zarzut, że weksel został wypełniony niezgodnie z porozumieniem (skoro wierzyciel uzyskał wyrok ze stosunku pierwotnego nie powinien korzystać z weksla i vice versa) i sprowadzenie sporu do stosunku pierwotnego, pytanie tylko czy poręczyciel może taki zarzut podnieść, skoro nie on zawarł porozumienie?

co co powództwa przeciwegzekucyjnego to marnie widzę wykazania przesłanek i tożsamości roszczenia egzekwowanego z już spełnionym przez dłużnika głównego.

ja bym tego faux pas nie nazwał, nie wydaje mi się to być wynikiem błędu lub nieznajomości prawa...
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: kolejny pozew wekslowy

Post autor: kwiatek158 » 20 lut 2015, 10:43

Witam,

Panie Lechu, mam pytanie, jeśli na wekslu został dokonany na moją osobę indos (dokonała go moja siostra bo na nią jako remitenta był weksel) to oddając sprawę do sądu wypełniam pozew zgodnie z Pana wzorem na stronie, ale czy w uzasadnieniu oprócz regułki : "POWÓD JEST W POSIADANIU WEKSLA WYSTAWIONEGO PRZEZ POZWANĄ NA KWOTĘ XXX, TERMIN PŁATNOŚCI UPŁYNĄŁ DNIA....,WEKSEL W TYM DNIU ZOSTAŁ WYSTAWIONY PRZEZ POZWANĄ ALE ONA GO NIE WYKUPIŁA", muszę coś jeszcze dopisać? Czy w związku z tym indosem w jakimś miejscu w pozwie jeszcze coś się zmienia? Z góry bardzo dziękuję za odp.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: kolejny pozew wekslowy

Post autor: Lech » 20 lut 2015, 10:57

Cytat jest odpowiedni, bo nabywca weksla także jest posiadaczem weksla, choć ja w takich sytuacjach (niechętnie, bo niechętnie:)) ale rozbudowuję uzasadnienie pozwu na takie:

"Powód, NA PODSTAWIE INDOSU DOKONANEGO PRZEZ REMITENTA BELZEBUBA KACZKI, jest posiadaczem..."
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: kolejny pozew wekslowy

Post autor: kwiatek158 » 20 lut 2015, 11:03

Dziękuję za mega szybką odpowiedź (jak zwykle z resztą:)), jeszcze jedno, rozumiem, że indost jest prawidłowy o treści:

WARSZAWA, DNIA 15-12-2014 r.
USTĘPUJĘ BEZ OBLIGA NA RZECZ MARKA KOWALSKIEGO

PODPIS REMITENTA

Ja nigdzie nie podpisuję?

Indos jest dokonany na rewersie weksla.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: kolejny pozew wekslowy

Post autor: Lech » 20 lut 2015, 11:05

Indos prawidłowy, podpisuje się tylko remitent (lub kolejny zbywca), nabywca się nie podpisuje, tylko musi być mu wręczony weksel.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: kolejny pozew wekslowy

Post autor: kwiatek158 » 20 lut 2015, 11:09

SUPER, WIELKIE DZIĘKI.
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: kolejny pozew wekslowy

Post autor: kwiatek158 » 26 lis 2015, 16:13

Witam,

Panie Lechu, mam pytanie, wystawca weksla podpisała się na wekslu dwoma nazwiskami, po pewnym czasie zlikwidowała sobie jedno nazwisko, składając pozew do sądu piszę jedno nazwisko (na wekslu są dwa) czy mam jakoś uzasadniać dlaczego w pozwie podaję jedno a na wekslu są dwa czy pominąć ten temat i nic nie opisywać, że pozwana po podpisaniu weksla zmieniła nazwisko na jednoczłonowe?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: kolejny pozew wekslowy

Post autor: Lech » 26 lis 2015, 18:16

Podszedłbym do tego praktycznie - jeśli mamy prostą możliwość wyciągnięcia dokumentu świadczącego o zmianie nazwiska, to dołączyłbym go do pozwu, jeśli nie, to:

- jeśli to jest zmiana "Kowalska na Nowak", to wspomniałbym o okolicznościach zmiany
- jeśli to jest zmiana "Kowalska-Nowak" na "Kowalska", to nie wspominałbym :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: kolejny pozew wekslowy

Post autor: kwiatek158 » 26 lis 2015, 22:17

Dziękuję za informację, jest to zmiana typu Kowalska-Nowak na Kowalska.
W prawdzie kwota pozwu jest bardzo niska (poniżej 1000 zł) ale jednak go wystosuję nie uzasadniając zmiany, zobaczę co Sąd na to.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości