umowa użyczenia zabezpieczona wekslem

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi
angilex
Posty: 10
Rejestracja: 07 cze 2011, 10:44

umowa użyczenia zabezpieczona wekslem

Post autor: angilex » 08 cze 2011, 11:11

Osoba Biorąca do używania nie zwróciła w wyznaczonym terminie Użyczającemu zestawu komputerowego o wartości 1500 zł. Czy w przypadku wniesienia pozwu o wydanie w/w ruchomości Użyczający może domagać się odsetek ustawowych za każdy dzień zwłoki w wydaniu ruchomości od jej wartości tj.1500 zł?
Do umowy użyczenia dołączony był weksel in blanco, który miał znaczenie kaucyjne i Użyczający mógłby go wypełnić w przypadku odmowy zwrotu zestawu komputerowego. Do jakiej kwoty można go teraz wypełnić ( czy można uwzględnić w/w odsetki ustawowe i co jest tańsze domagać się zapłaty na drodze postępowania nakazowego na podstawie w/w weksla a nie z pozwu o wydanie ruchomości ? ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5388
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: umowa użyczenia zabezpieczona wekslem

Post autor: Lech » 08 cze 2011, 11:37

Wydaje się, że prościej będzie sprawę przeprowadzić z weksle, jednak wówczas nie otrzymasz komputera, tylko pieniądze (co zapewne będzie i tak korzystniejsze).

W sprawie odsetek - wszystko zależy od tego, jak się umówiliście. Domyślnie odsetki należą się tylko wówczas, jak dłużnik jest w zwłoce, przy czym odsetki są cechą zobowiązań pieniężnych, a nie niepieniężnych.

Rozwiązaniem może być wezwanie do zapłaty lub zwrotu sprzętu, wypełnienie weksla na 1500zł wraz z określeniem odpowiedniej daty płatności i następnie dochodzenie tej kwoty wraz z odsetkami od terminu płatności od wystawcy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Kontakt szyfrowany przez aplikację Telegram - @LechMa
angilex
Posty: 10
Rejestracja: 07 cze 2011, 10:44

Re: umowa użyczenia zabezpieczona wekslem

Post autor: angilex » 08 cze 2011, 21:55

dziękuję za podpowiedź:)
tak też zrobię
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość