Odsetki w sumie wekslowej a zakaz anatocyzmu

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi
petunia
Posty: 2
Rejestracja: 21 lut 2021, 20:20

Odsetki w sumie wekslowej a zakaz anatocyzmu

Post autor: petunia » 21 lut 2021, 20:27

Dzień dobry Forum :)

Problem z jakim się borykam dotyczy sumy wekslowej w której ujęte są również odsetki. Od takiej globalnej kwoty wierzyciel żąda odsetek od daty sprzed wytoczenia powództwa. Czy w związku z tym nie będzie tu miał miejsca anatocyzm (czyli zakaz żądania odsetek od odsetek sprzed daty wytoczenia powództwa)? Dodam, że sprawę komplikuje jeszcze oświadczenie o uznaniu roszczenia (podpisane przed podpisaniem weksla), w którym dłużnik uznał swój dług (zobowiązanie główne wraz z odsetkami) - czy w takiej sytuacji można byłoby przyjąć, w myśl art. 482 kc, że po powstaniu zaległości strony zgodziły się na doliczenie zaległych odsetek do dłużnej sumy?

Pozdrawiam,
Martyna
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5661
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Odsetki w sumie wekslowej a zakaz anatocyzmu

Post autor: Lech » 22 lut 2021, 12:01

Jak rozumiem, pytanie dotyczy weksla in blanco, i tego, czy można do niego wpisać do sumy głównej - zarówno zaległości podstawowej, jak i odsetek ustawowych, i naliczania od całej sumy odsetek ustawowych za opóźnienie od daty płatności weksla, ale jeszcze przed wytoczeniem powództwa?

W praktyce sytuacja taka jest dość częsta, i niespecjalnie spotykam się z zarzutami anatocyzmu w tym przypadku, więc nie mam jakiegoś dużego doświadczenia w orzecznictwie sądów w takich przypadkach.

Czasami sami powodowie zwracają na to uwagę, mówię wówczas, jaka jest praktyka w tym zakresie, ale jeśli już ktoś chce być w 100% lege artis, to sugeruję, aby od sumy weksla obejmującej należność główną ze stosunku podstawowego i odsetki ze stosunku podstawowego - naliczał odsetki od sumy będącej częścią należności głównej - od terminu płatności weksla (przedstawienia weksla do zapłaty) oraz od całej sumy wekslowej od dnia wytoczenia powództwa.

Jeszcze inaczej można to rozpatrywać, jeśli mamy do czynienia nie z wekslem in blanco, tylko z zapłatą wekslem sumy, na którą składała się należność główna i odsetki - wówczas wg mnie nawet w teorii nie będzie anatocyzmem naliczanie odsetek od całej sumy weksla już od terminu płatności.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
petunia
Posty: 2
Rejestracja: 21 lut 2021, 20:20

Re: Odsetki w sumie wekslowej a zakaz anatocyzmu

Post autor: petunia » 24 lut 2021, 18:50

Dziękuję za odpowiedź - ostatecznie doszłam do podobnych wniosków.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości