Strona 1 z 1

pytanie z egzaminu adwokackiego

: 07 maja 2013, 16:36
autor: Agata005
Witam. Jestem nowa na tym forum i trafiłam tutaj gdyż mam problem z jednym pytaniem, które było w tym roku na egzaminie adwokackim, a które brzmiał tak:

1.Zgodnie z ustawą – Prawo wekslowe, zastrzeżenie, którym wystawca weksla trasowanego zwalnia się od odpowiedzialności za zapłatę weksla:
A. uważa się za nienapisane;
B. uważa się za nieważne;
C. powoduje nieważność weksla.

Oczywiście odpowiedź A jest prawidłowa, ale zastanawia mnie czy przypadkiem także odpowiedź B nie byłaby poprawna (albo choćby powodująca uzasadnione wątpliwości? ;) ) ?

Jak do tej pory znalazłam tylko jedno orzeczenie, a mianowicie uchwała SN z dnia 29 listopada 2005 r., III CZP 107/05, gdzie w uzasadnieniu SN stwierdza: "Sąd Najwyższy uważa, że sama niemożność zastrzeżenia ograniczenia poręczenia wekslowego terminem końcowym, powoduje nieważność takiego zastrzeżenia, czyniąc je nieskutecznym." a dalej stwierdza: "Za poglądem, że zastrzeżenie ograniczające terminem końcowym poręczenie wekslowe nie powoduje nieważności poręczenia, przemawiają również pośrednio przepisy Prawa wekslowego. Wskazują one, że ze względu na charakter zobowiązania wekslowego, ich celem jest dążenie do utrzymania ważności tego zobowiązania, nawet jeżeli jego kształt nie odpowiada rzeczywistej woli podmiotu
zaciągającego to zobowiązanie. Zgodnie z art. 9 ust. 2 Pr.weksl., w sytuacji, w której wystawca zwolnił się od odpowiedzialności za zapłatę weksla, zastrzeżenie takie uważa się za nienapisane. W myśl art. 12 ust. 1 Pr.weksl., indos powinien być bezwarunkowy, a warunki, od których uzależniono indos, uważa się za nienapisane. Odnosi się to niewątpliwie także – na zasadzie analogii – do indosu opatrzonego terminem. Wskazówka wynikająca z powołanych regulacji jest tym bardziej istotna, że – na co w literaturze zwraca się uwagę – poręczenie wekslowe wykazuje w zakresie związanej z nim odpowiedzialności za zobowiązanie wekslowe daleko idące podobieństwo do indosu, a rozróżnienie obu instytucji może niekiedy nastręczać trudności."

Z góry bardzo dziękuje za wszelkie uwagi gdyż chciałbym skonfrontować, czy jest w ogóle sens podważania tego pytania w odwołaniu od egzaminu.

Re: pytanie z egzaminu adwokackiego

: 07 maja 2013, 18:47
autor: Lech
@Agato, jeśli pytanie jest "Zgodnie z ustawą prawo wekslowe", to jedyną poprawną odpowiedzią jest "nienapisane" zgodnie z dosłownym cytatem art. 9 pw. Można by się droczyć, czy to, że coś jest "nienapisane" oznacza również że jest "nieważne" (jeśli dobrze rozumiem Twoje wątpliwości), nie zmienia to jednak faktu, że to nie "nieważność" a "nienapisaność" wynika z ustawy prawo wekslowe.

Re: pytanie z egzaminu adwokackiego

: 08 maja 2013, 13:54
autor: Agata005
Dzięki wielkie za odpowiedź! Dokładnie chodzi mi właśnie o to czy przypadkiem "nienapisanie" nie oznacza jednocześnie, że jest także "nieważne"... No nic, będę jeszcze szukać gdyż kto szuka nie błądzi ;-) Dziękuje jeszcze raz za szybką odpowiedź.

Re: pytanie z egzaminu adwokackiego

: 08 maja 2013, 14:19
autor: Lech
Agata005 pisze: czy przypadkiem "nienapisanie" nie oznacza jednocześnie, że jest także "nieważne"...
Tylko że nie o to było pytanie. Pytano się jak to jest "zgodnie z ustawą prawo wekslowe" - a zgodnie z ustawą chodzi o "nienapisanie". Proste pytanie sprawdzające znajomość przepisu, a nie zależności pomiędzy pojęciami :)