Nieznana mi dotąd adnotacja na rewersie weksla

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Nieznana mi dotąd adnotacja na rewersie weksla

Post autor: kutyjka » 05 sie 2014, 11:29

Pan Y probuje mi sprzedać weksel własny Pana X, na zlecenie Pana Y, z tym że na odwrocie widnieje adnotacja:
Wrocław, 1 czerwca 2014, przedstawiono do zapłaty wystawcy, który weksla nie wykupił
Nie ma żadnego podpisu ani pieczęci notarialnej.
Co to może być i jak się przekłada na na ważność weksla?
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nieznana mi dotąd adnotacja na rewersie weksla

Post autor: Lech » 05 sie 2014, 15:04

A weksel płatny w jakim terminie? Za okazaniem?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Nieznana mi dotąd adnotacja na rewersie weksla

Post autor: kutyjka » 05 sie 2014, 16:14

Lech pisze:A weksel płatny w jakim terminie? Za okazaniem?
Jelenia Góra, 1 lutego 2014
Weksel na 33.000 złotych polskich
Zapłacę we Wrocławiu za ten weksel własny na rzecz Y trzydzieści trzy tysiące złotych
z odsetkami 7% rocznie
X (imię, nazwisko, pesel)
X (podpis)
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nieznana mi dotąd adnotacja na rewersie weksla

Post autor: Lech » 05 sie 2014, 17:32

Zapis taki na ważność weksla nie wpływa, co najwyżej ułatwia dowiedzenie się kiedy weksel został przedstawiony do zapłaty. Najlepiej jest się spytać o to jego posiadacza, on na pewno wie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Nieznana mi dotąd adnotacja na rewersie weksla

Post autor: kutyjka » 05 sie 2014, 17:54

Lech pisze:Zapis taki na ważność weksla nie wpływa, co najwyżej ułatwia dowiedzenie się kiedy weksel został przedstawiony do zapłaty. Najlepiej jest się spytać o to jego posiadacza, on na pewno wie.
Weksle są aż trzy. Pierwszy opisałem. Drugi podobny, tylko na odwrocie widnieje:
1.03.2014 przedstawiono do zapłaty, wystawca nie stawił się na spotkanie
Podpis remitenta
oraz
1.04.2014 Ostatecznie przedstawiono do zapłaty, wystawca weksla nie wykupił
podpis remitenta
Trzeci to jeszcze inna adnotacja z tyłu.
(czerwienią przekreślony niebieski napis) ustępuję na rzecz Z, podpis Y
czerwony podpis Z
Y twierdzi że Z nie miał prawa przekreślić nieswojego indosu, a podpisem swoim zatem indosował dalej weksel bez wskazania indosatariusza, czyli każdy dzierżyciel weksla ma legitymację formalną. Żyro Z ma być dodatkowym atutem . Y (ten co weksle ma, jest ich remitentem i chce je puścić w obieg) jest adwokatem...
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nieznana mi dotąd adnotacja na rewersie weksla

Post autor: Lech » 05 sie 2014, 18:05

(czerwienią przekreślony niebieski napis) ustępuję na rzecz Z, podpis Y
czerwony podpis Z
Nie ma zasady, że nie można przekreślać nieswoich indosów, a indos przekreślony jest nieistniejący.

Powstaje pytanie, czy został tu skreślony cały indos, czy też z indosu zupełnego Y zrobiony indos in blanco, zbyty potem przez indos in blanco przez Z. Dobrze by się było u Z dowiedzieć, czy sprzedawał ten weksel Y. A takie podejrzane sztuczki powodują, że nie ma co się zastanawiać nad zakupem weksla od Y.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Nieznana mi dotąd adnotacja na rewersie weksla

Post autor: kutyjka » 05 sie 2014, 18:23

Lech pisze:
(czerwienią przekreślony niebieski napis) ustępuję na rzecz Z, podpis Y
czerwony podpis Z
Nie ma zasady, że nie można przekreślać nieswoich indosów, a indos przekreślony jest nieistniejący.

Powstaje pytanie, czy został tu skreślony cały indos, czy też z indosu zupełnego Y zrobiony indos in blanco, zbyty potem przez indos in blanco przez Z. Dobrze by się było u Z dowiedzieć, czy sprzedawał ten weksel Y. A takie podejrzane sztuczki powodują, że nie ma co się zastanawiać nad zakupem weksla od Y.
Za bardzo mnie ta sprawa intryguje żebym jej nie zbadał do końca
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Nieznana mi dotąd adnotacja na rewersie weksla

Post autor: kutyjka » 05 sie 2014, 18:25

Czy te adnotacje o przedstawieniu weksla do zapłaty nie powodują czasem kontrakcji z art 20 pw?
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nieznana mi dotąd adnotacja na rewersie weksla

Post autor: Lech » 05 sie 2014, 22:56

Sprawa do rozważenia, albo procesowego rozpracowania.

Są przedwojenne orzeczenia, zgodnie z którymi weksel płatny za okazaniem można wielokrotnie (w ciągu roku) przedstawiać do zapłaty i dopiero podczas ostatniego przedstawienia dokonać skutecznego protestu (problem dotyczył tego, czy protest nie powinien być sporządzony już po pierwszym przedstawieniu weksla do zapłaty pod rygorem utraty prawa do roszczenia wobec indosantów). Przez analogię można by wówczas uznać, ze to samo tyczy się przedstawienia weksla z klauzulą bez protestu, i dopiero po "ostatnim" przedstawieniu lub po upłynięciu rocznego terminu uznamy, że nabycie weksla odbyło się na drodze cesji, a nie indosu (tzn. na drodze indosu ze skutkiem przelewu).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Nieznana mi dotąd adnotacja na rewersie weksla

Post autor: kutyjka » 06 sie 2014, 09:53

Y i tak proponuje umowę cesji z art 509, połączoną z indosem żebym mógł atakować w nakazówce. Czyli i tak skutki jak zwykły przelew...

Y twierdzi że tymi wekslami opłacane były usługi adwokackie.
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 88 gości