Pozew z weksla, zażalenie na brak nakazu

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Pozew z weksla, zażalenie na brak nakazu

Post autor: kutyjka » 04 sie 2014, 15:13

Sąd nie wydał mi nakazu z weksla poprawnego, identycznego co do wzoru z wekslami które ten sam sąd zamieniał na nakazy zapłaty. Co należy robić?

1. Nic nie robić i niech zwrócą pozew, oddadzą weksel. Wówczas złożyć pozew gdzie indziej,
2. Złożyć zażalenie na taką decyzję sądu (jak i w jakim trybie?) żeby chociaż uzyskać uzasadnienie,
3. Dopłacić 3,75%, czekać rok na rozprawę aż dłużnik zwieje z majątkiem.

To częsty problem chyba, choć mi się to przytrafiło po raz pierwszy. Ten sąd wydał mi już sporo nakazów w nakazowym i dopiero teraz pojawił się pierwszy taki problem...

Jestem na wakacjach, to i nie bardzo mam nawet jak to ruszyć... Są jakieś sposoby na zyskanie na czasie..?
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Pozew z weksla, zażalenie na brak nakazu

Post autor: Palestra » 04 sie 2014, 20:32

Pod nieobecność Jego Wysokości Lecha pozwól, że zasugeruję oddanie pozwu do innego sądu gdyż czas to pieniądz.
Zakładam naturalnie, że weksel jest poprawny i domniemywam, że SSR zwyczajnie uległ gorączce ostatnich dni (choć nie wykluczam gorączki sobotniej nocy) i dlatego takie a nie inne stanowisko.
Pozdrawiam
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Pozew z weksla, zażalenie na brak nakazu

Post autor: kutyjka » 04 sie 2014, 20:41

Palestra pisze:Pod nieobecność Jego Wysokości Lecha pozwól, że zasugeruję oddanie pozwu do innego sądu gdyż czas to pieniądz.
Zakładam naturalnie, że weksel jest poprawny i domniemywam, że SSR zwyczajnie uległ gorączce ostatnich dni (choć nie wykluczam gorączki sobotniej nocy) i dlatego takie a nie inne stanowisko.
Pozdrawiam
Czyli poczekać za zwrot pozwu? Czy wtedy weksel też do mnie wróci?
A co z opłatą sądową?

PS. Miałeś też taki problem?
PPS. O co chodzi z gorączką ostatnich dni?
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pozew z weksla, zażalenie na brak nakazu

Post autor: Lech » 05 sie 2014, 07:15

Niewydanie nakazu zapłaty nie jest zaskarżalne, a paleta działania w takim przypadku jest następująca:

- zadzwonić do sądu i podpytać dlaczego nakaz zapłaty nie był wydany - czasem można uzyskać konkretną informację, czasem jest to spowodowane błędem powoda, który można szybko naprawić
- jeśli niewydanie nakaz zapłaty został wydany bez wyraźnego powodu, można wnieść o dokonanie reasumpcji postanowienia o trybie prowadzenia sprawy
- lub wycofać pozew i dać sprawę do innego sądu (uwaga na przedawnienie) - weksel i opłata sądowa podlegają zwrotowi
- to samo uzyska się nie dopłacając do brakującej opłaty sądowej.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Pozew z weksla, zażalenie na brak nakazu

Post autor: kutyjka » 05 sie 2014, 11:13

Lech pisze:Niewydanie nakazu zapłaty nie jest zaskarżalne, a paleta działania w takim przypadku jest następująca:

- zadzwonić do sądu i podpytać dlaczego nakaz zapłaty nie był wydany - czasem można uzyskać konkretną informację, czasem jest to spowodowane błędem powoda, który można szybko naprawić
- jeśli niewydanie nakaz zapłaty został wydany bez wyraźnego powodu, można wnieść o dokonanie reasumpcji postanowienia o trybie prowadzenia sprawy
- lub wycofać pozew i dać sprawę do innego sądu (uwaga na przedawnienie) - weksel i opłata sądowa podlegają zwrotowi
- to samo uzyska się nie dopłacając do brakującej opłaty sądowej.
1. Pierwsze co to dzwoniłem do sądu na starcie, dostałem info że brak podstaw do wydania nz, przeskok z I Nc ... do I C ... Ma być rozprawa, sąd chce wysłuchać drugiej strony na rozprawie. Na termin się czeka min. poł roku, guzik ich obchodzi że dłużnik ma komo i za pół roku już go wyczyszczą. Można niby prosić o szybszy termin, ale to każdy kto ma papugę robi więc nie działa,
2. Jestem na bank przekonany o prawdziwości weksla i że Pozwany go podpisał,
3. Na 90% Pozwany by nawet nie przyszedł na rozprawę,
4. Powiedzieli że jak nic nie zrobię to zwrócą mi weksel i nawet opłatę sądową mi zwrócą te 1,25%
5. Ciekawe czy ten sam sąd ale inny sędzia dałby inny werdykt,
6. Czy podtrzymujesz radę Palestry - puścić do zwrotu i złożyć w innym sądzie?
7. Jak zwrócą opłatę sądową skoro nie mają mojego nru konta?
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pozew z weksla, zażalenie na brak nakazu

Post autor: Lech » 05 sie 2014, 11:21

kutyjka pisze:Ma być rozprawa, sąd chce wysłuchać drugiej strony na rozprawie.
W takim przypadku sugeruję unikać tego śmiech-sądu.

7. Jak zwrócą opłatę sądową skoro nie mają mojego nru konta?
Nosz kurcze, chyba wykryłeś nienaprawialny błąd systemu :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Pozew z weksla, zażalenie na brak nakazu

Post autor: kutyjka » 05 sie 2014, 12:43

Lech pisze:
kutyjka pisze:Ma być rozprawa, sąd chce wysłuchać drugiej strony na rozprawie.
W takim przypadku sugeruję unikać tego śmiech-sądu.

7. Jak zwrócą opłatę sądową skoro nie mają mojego nru konta?
Nosz kurcze, chyba wykryłeś nienaprawialny błąd systemu :)
Ten śmiech-sąd wydał mi ponad 50 nakazów, moim współpracownikom którzy kupili ode mnie indosem weksel niemal drugie tyle. Nigdy nie czekałem ponad dwa tygodnie na nakaz. Tym razem dorwała się jakaś nowa sędzia, nigdy jej nazwisko nie wystąpiło w nz które widywałem. Może jakaś nowa :-)

Co do błędu systemu to jest ciekawe jak sąd Z URZĘDU zwróci koszta wpisu sądowego bez znajomości mojego numeru konta :-). Ponieważ to tylko 250 PLN, chętnie to obcykam.

A tak na serio to lipa że mam sąd zmieniać bo fajny był. I nawet właściwy miejscowo :-)
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pozew z weksla, zażalenie na brak nakazu

Post autor: Lech » 05 sie 2014, 15:03

Sąd albo Cię poprosi o nr konta, albo odda przekazem. Więcej wiary w naród ;)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Pozew z weksla, zażalenie na brak nakazu

Post autor: kutyjka » 05 sie 2014, 16:38

Lech pisze:Sąd albo Cię poprosi o nr konta, albo odda przekazem. Więcej wiary w naród ;)
Poinformuję o finale.
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Pozew z weksla, zażalenie na brak nakazu

Post autor: kutyjka » 05 sie 2014, 17:57

Lech pisze:Niewydanie nakazu zapłaty nie jest zaskarżalne, a paleta działania w takim przypadku jest następująca:

- zadzwonić do sądu i podpytać dlaczego nakaz zapłaty nie był wydany - czasem można uzyskać konkretną informację, czasem jest to spowodowane błędem powoda, który można szybko naprawić
- jeśli niewydanie nakaz zapłaty został wydany bez wyraźnego powodu, można wnieść o dokonanie reasumpcji postanowienia o trybie prowadzenia sprawy
- lub wycofać pozew i dać sprawę do innego sądu (uwaga na przedawnienie) - weksel i opłata sądowa podlegają zwrotowi
- to samo uzyska się nie dopłacając do brakującej opłaty sądowej.
Dzięki za utwierdzenie mnie w przekonaniu co do wyboru strategii działania
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pozew z weksla, zażalenie na brak nakazu

Post autor: Lech » 05 sie 2014, 23:39

To którą strategię wybrałeś?:)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Pozew z weksla, zażalenie na brak nakazu

Post autor: kutyjka » 06 sie 2014, 08:21

Lech pisze:To którą strategię wybrałeś?:)
Nic nie robię i zobaczymy co i jakim tempie będzie się działo.
Nie będę dopłacał 750 i czekał pół roku na rozprawę bo to bez sensu. Nie będę też wycofywał pozwu bo mi się nie chce skoro on sam do mnie wróci z urzędu. Zobaczymy ile to trwa przy okazji.

Finalnie skorzystam z innego sądu. Może ten malutki sąd już ma dość moich spraw. Znaleźli skuteczny sposób żeby mnie wykurzyć...
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Re: Pozew z weksla, zażalenie na brak nakazu

Post autor: Jacek » 06 sie 2014, 11:07

W moim malutkim sądzie też ostatnio przenoszą moje pozwy do trybu cywilnego.

Też myślę, że mają mnie dość i chcą mnie wykurzyć, zwłaszcza, że Sędzina zawsze ta sama.
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Pozew z weksla, zażalenie na brak nakazu

Post autor: kutyjka » 06 sie 2014, 11:42

Jacek pisze:W moim malutkim sądzie też ostatnio przenoszą moje pozwy do trybu cywilnego.

Też myślę, że mają mnie dość i chcą mnie wykurzyć, zwłaszcza, że Sędzina zawsze ta sama.
U mnie inaczej. Czworo orzeczników wydawało nam zawsze nakazy tymczasem doszła nowa nieznana dotąd sędzia i przekierowała w C. Sprawdzę jeszcze na 2-3 pozwach i zobaczymy.

Napisz mi priv który sąd, może ja skieruję swoje sprawy do Twojego a Ty do mojego :-) ?
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

DALSZE KROKI, OBY PANI SĘDZIA DOSTAŁA PYPCIA NA [...]

Post autor: kutyjka » 12 wrz 2014, 20:33

Witam forumowiczów.
Przeanalizowałem sytuację i stwierdziłem że kit z tymi 20.000, może jeszcze kiedyś je wyegzekwuję i się troszkę zabawię.
28 sierpnia napisałem wniosek o reasumpcję postanowienia o przekazaniu sprawy w tryb zwykły (załączam treść, może ktoś skorzysta):
Proszę o
1. reasumpcję postanowienia o przekazaniu sprawy z trybu nakazowego (I NC
...) w tryb zwykły cywilny (I C ...),
2. ponowne rozpatrzenie sprawy w trybie nakazowym,
3. wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym jak w sentencji pozwu,
4. w przypadku odrzucenia mojej prośby z ustępów 1-3, proszę o pisemne
uzasadnienie i wskazanie dlaczego treść i/lub autentyczność weksla budzą
wątpliwość nie pozwalającą na rozpatrzenie sprawy w trybie nakazowym (Art
485 kpc).
UZASADNIENIE
Sprawdziwszy treść weksla i pozwu, Powód podtrzymuje twierdzenie iż zarówno treść
weksla jak i jego prawdziwość nie powinny nasuwać wątpliwości.
Treść weksla czyni zadość Art 101-103 prawa wekslowego. Jest to weksel płatny za
okazaniem, który winien być przedstawiony do zapłaty nie później niż w końcu 25-tego
roku od dnia jego wystawienia. Dodatkowa klauzula odsetek nie unieważnia weksla jako
dopuszczalna w świetle Art 5 prawa wekslowego. Klauzula „bez protestu” nie ma w tym
przypadku istotnego znaczenia z uwagi na brak umieszczonych na tym wekslu indosów.
Powód podtrzymuje także twierdzenie iż weksel jest autentyczny i został podpisany
przez Pozwaną własnoręcznie a następnie wręczony Powodowi. Powód nie dysponuje
żadnym twardym dowodem na potwierdzenie tego faktu, ponieważ weksel jako papier
wartościowy sam w sobie stanowi bardzo silny dowód. Jednakże na żądanie Sądu,
Powód jest gotów przedstawić treść wiadomości e-mail od Pozwanej, z których wynika,
iż [jakiś] weksel przez nią wystawiony jest w posiadaniu Powoda i Pozwana nie życzy
sobie jego wykorzystania w Sądzie. Wiadomość ta pochodzi z okresu zakończonych
fiaskiem wielotygodniowych negocjacji z Pozwaną.
Przekazanie sprawy w tryb zwykły czyni potencjalnie wielką szkodę Powodowi z kilku
powodów:
1. zmusza Powoda do czekania od 6 do 12 miesięcy na rozprawę, co w sytuacji gdy
Pozwana ma inne zobowiązania na etapie sądowym i/lub egzekucyjnym stawia
Powoda w mniej korzystnej sytuacji,
2. uniemożliwia Powodowi skorzystanie z dobrodziejstw postępowania
zabezpieczającego, dzięki któremu byłoby możliwe umieszczenie wpisu w
hipotece przymusowej na nieruchomości Pozwanej zanim dojdzie do jej
egzekucji na wniosek innych wierzycieli,
3. według wszelkich danych jakie nieoficjalnie Powód zdobył, zanim dojdzie do
rozprawy, majątek Pozwanej zostanie już zajęty i zlicytowany.
Nadmienię, iż gdyby Pozwana kwestionowała autentyczność weksla, istnieje środek
odwoławczy w postaci zarzutów do nakazu zapłaty, w wyniku których dojdzie już
wówczas nieuchronnie do rozprawy, podczas której wszelkie kwestie zostaną
szczegółowo wyjaśnione i dowiedzione.
Przyczyną niedotrzymania 7-dniowego termin na złożenie zażalenia był fakt, iż
przebywałem w tym czasie na wakacyjnym wyjeździe i nie mogłem się tą sprawą zająć.
W sądzie Pani zeznała że sędzia skierowała sprawę na posiedzenie niejawne w związku z ... punktem 4 (prośba o uzasadnienie).

Co zamierzam dalej zrobić?

1. poczekać na uzasadnienie, może coś jednak mi umknęło co skopałem w pozwie, robionym wg szablonu który zaowocował mnie o moim partnerom setką nakazów ; dodam że sprawę wzięła po raz pierwszy sędzia SSR Wioletta L., która jest w tym sądzie nowa
2. złożyć wniosek o zwrot pozwu wraz z wekslem oraz opłatą 250 wpisu sądowego,
3. po otrzymaniu dokumentów kiedy będą już u mnie bezpieczne złożyć skargę na czynności sędziego do prezesa sądu,
4. po odrzuceniu (3) zaskarżenie tej decyzji do SO (wyższa instancja)

Jeśli ktoś ma jakieś jeszcze pomysły jak by tu posekować upartą przy swoim wredną sędzinę, bardzo proszę pisać.

Pozdrawiam i będę raportował co dalej :)
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 69 gości