Weksel-czy poręczyć może żona oraz.....

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
erykos
Posty: 4
Rejestracja: 02 sie 2014, 07:44

Weksel-czy poręczyć może żona oraz.....

Post autor: erykos » 02 sie 2014, 07:57

Witam serdecznie. Czytam informacje zawarte na Pana stronie http://www.remitent.pl i sporo dowiedziałem się na temat weksla. W moim przypadku głównie chodzi o zabezpieczenie pożyczonej gotówki. Weksel wygląda następująco :

WEKSEL WŁASNY
WARSZAWA dnia 10 lutego 2014 roku na 20,000 złotych
Dnia 11 kwietnia 2014 roku zapłacimy bez protestu
za ten weksel własny na zlecenie Jana Kowalskiego pesel 7101010110
sumę dwudziestu tysięcy złotych.
weksel płatny w : Warszawie ul.Biała 6

Dane wystawcy:
Jan Pikuś
pesel:88101010110
....(podpis)

Poręczam za wystawcę:
Jan Janowicz
pesel:90101011011
..(podpis)





Myślę że poprawnie wypełniłem weksel ale mam kilka pytań, mianowicie:
1) czy w polach "poręczam za wystawcę" można wpisać żonę czy też męża dla bezpieczeństwa,(znalazłem informację że mile widziany tylko podpis współmałżonka-ale czy to wystarczy?)
2)czy jeśli nie mam poręczyciela mogę pola te wyzetować - czy nie będzie to równoważne ze skreśleniem i unieważni weksel
3)czy słowo "zapłacimy" jest solidarnie rozumiane i należności za weksel można będzie się ubiegać na równym poziomie od obojga, czy poprawniej było by wpisać "zapłacę".

oczekuję na odpowiedź i pozdrawiam

Rafał
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel-czy poręczyć może żona oraz.....

Post autor: Lech » 02 sie 2014, 08:15

erykos pisze: 1) czy w polach "poręczam za wystawcę" można wpisać żonę czy też męża dla bezpieczeństwa,(znalazłem informację że mile widziany tylko podpis współmałżonka-ale czy to wystarczy?)
W tym polu może być umieszczony podpis poręczyciela, jeśli takowy jest na wekslu. To, kto będzie poręczycielem, jest już do ustalenia między stronami.
2)czy jeśli nie mam poręczyciela mogę pola te wyzetować - czy nie będzie to równoważne ze skreśleniem i unieważni weksel
Jeśli nie będzie poręczyciela, to pole pozostawiamy puste, nie trzeba skreślać.
3)czy słowo "zapłacimy" jest solidarnie rozumiane i należności za weksel można będzie się ubiegać na równym poziomie od obojga, czy poprawniej było by wpisać "zapłacę".
Oba słowa są poprawne, nawet weksel wystawiony przez dwie osoby może mieć "zapłacę", natomiast solidarność wynika z przepisu prawa wekslowego (art. 47 - "Kto weksel wystawił, przyjął, indosował lub zań poręczył, odpowiada wobec posiadacza solidarnie"), a nie z użytego słowa zapłacę/zapłacimy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
erykos
Posty: 4
Rejestracja: 02 sie 2014, 07:44

Re: Weksel-czy poręczyć może żona oraz.....

Post autor: erykos » 02 sie 2014, 22:44

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
pozdrawiam

Rafał
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Re: Weksel-czy poręczyć może żona oraz.....

Post autor: Jacek » 07 sie 2014, 20:23

Witam,

czy poręczenie żony na wekslu wystawionym przez męża (i nakaz na obojga, rownież klauzula) skutkuje możliwością ściągania z majątku wspólnego (wspólnoty majątkowej) czy z majątku odrębnego każdego z nich tak jak w przypadku poręczenia przez osoby obce.

Przykład:
Pani X poręcza weksel Panu Z. Nie płacą. Nakaz jest i klauzula jest na Panią X i Pana Z. Solidarnie. W klauzuli nie ma wzmiance o współmażonce (jak w przypadku zgody współmałzonka na wystawienie weksla). Czy komornik może wtedy ściągać z majątku wspólnego?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel-czy poręczyć może żona oraz.....

Post autor: Lech » 07 sie 2014, 20:26

Jeśli X i Z mają wspólnotę majątkową, to komornik oprócz ich osobistego majątku może egzekwować także z tej wspólnoty.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Re: Weksel-czy poręczyć może żona oraz.....

Post autor: Jacek » 08 sie 2014, 14:46

Czyli wychodzi na to, że zawsze lepiej gdy małżonek napisze "Poręczam (...)" zamiast "Wyrażam zgodę na wystawienie weksla (...)".
W drugim przypadku przy nadawaniu klauzuli potrzebny jest odpis małżeństwa i dopiero w czasie nadawania klauzuli można wnioskować na współmałzonka.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel-czy poręczyć może żona oraz.....

Post autor: Lech » 08 sie 2014, 14:58

Szczerze powiedziawszy nie wiem jaka jest praktyka, ale nie widzę powodu żądania odpisu małżeństwa. Klauzula zostanie nadana na dłużnika z rozszerzeniem na majątek wspólny z X, a jeśli X nie jest małżonkiem, to i tak żadnego majątku wspólnego nie będą mieli - nadanie zatem klauzuli na nieistniejący majątek ani nic wierzycielowi nie daje, ani dłużnikowi i rzekomemu małżonkowi niczego nie ujmuje.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 60 gości