Weksel-Wypełnienie

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
MarekKrawczyński
Posty: 3
Rejestracja: 26 lip 2014, 23:11

Weksel-Wypełnienie

Post autor: MarekKrawczyński » 26 lip 2014, 23:21

Witam Mam na imię Marek Przedstawię krótką historię tzn. teraz sprawa karna niestety proszę o radę

Posiadałem weksel Firmy np. Biedronka z samym podpisem i pieczątką , nie posiadałem deklaracji do Weksla
W Wekslu wpisałem remitenta Jana Nowak , Jan Nowak Indosował Weksel na Pana Mateusza Białego a Pan Mateusz na moje prawdziwe Dane , Pan Jan Nowak (to osoba nie istniejąca), Wezwałem Firmę do wykupu Weksla , Sprawa zajęła się Prokuratura w Elblągu , jak mogę się obronić (Firma Biedronka nie posiada Deklaracji etc opierają się na Wynikach badań grafologa)
Jak się bronić , czy to oni powinni okazać deklarację itd, Czy wpisując nie istniejącego remitenta mogę odpowiadać karnie , jak i za wypełnienie weksla ?

Oskarżono mnie z art. 270 kk par 2 oraz 310 kk, par 1-2
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel-Wypełnienie

Post autor: Lech » 27 lip 2014, 00:44

Jak indosować weksel mogła osoba nieistniejąca? Proszę opisać dokładnie stan faktyczny.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Weksel-Wypełnienie

Post autor: kutyjka » 27 lip 2014, 08:20

Lech pisze:Jak indosować weksel mogła osoba nieistniejąca? Proszę opisać dokładnie stan faktyczny.
Pytający wpisał lewego remitenta i potem indosował weksel na siebie żeby skorzystać z art 17 pw? Jeśli tak to mamy kryminalne śledztwo bardziej niż dylemat na gruncie pw...
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel-Wypełnienie

Post autor: Lech » 27 lip 2014, 08:49

Dylematu na gruncie pw nie ma ;) Lewe indosy nie chronią przed zarzutami, ba, wystawca może słusznie wskazywać, że remitent jest w złej wierze i nic mu się nie należy, więc i posiadaczowi nic się nie należy, mimo że być może gdyby posiadacz sam się wpisał jako remitent, to coś by można było uratować z roszczenia.

Oskarżenie o 270/2 słuszne, co do 310 nie byłbym tego pewien - wypełnienie weksla niezgodnie z porozumieniem nie jest uważane za podrobienie weksla, i podobnie uznałbym fakt fałszowania podpisów indosantów (w przeciwieństwie do podpisów wystawcy) i taką linię obrony bym obrał - nie doszło bowiem ani do podrobienia (sfałszowania podpisu wystawcy) ani do przerobienia (zmiany treści z jednej na inną).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
MarekKrawczyński
Posty: 3
Rejestracja: 26 lip 2014, 23:11

Re: Weksel-Wypełnienie

Post autor: MarekKrawczyński » 27 lip 2014, 13:40

Chodzi o to że ja wpisałem wymyślonego remitenta, indosowałem na znajomego(na jego prawdziwe dane) a on indował na mnie na moje prawdziwe dane , jak mogę się obronić przed tym cokolwiek ? tamta firma nie posiada kompletnie żadnych dokumentów etc
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Weksel-Wypełnienie

Post autor: kutyjka » 27 lip 2014, 13:52

MarekKrawczyński pisze:Chodzi o to że ja wpisałem wymyślonego remitenta, indosowałem na znajomego(na jego prawdziwe dane) a on indował na mnie na moje prawdziwe dane , jak mogę się obronić przed tym cokolwiek ? tamta firma nie posiada kompletnie żadnych dokumentów etc
Jeśli podał Pan w stopce prawdziwe dane, proponuję mniej chwalić się tym faktem. Wszak oni nie muszą wiedzieć o fikcyjnym remitencie...

Po cholerę Pan bzdurne osoby wpisywał na weksel???
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
MarekKrawczyński
Posty: 3
Rejestracja: 26 lip 2014, 23:11

Re: Weksel-Wypełnienie

Post autor: MarekKrawczyński » 27 lip 2014, 14:00

Aby ograniczyć im zarzuty ewentualne. Pobrali próbki grafologiczne i wyszli ze w polowie wypelnilem sam weksel . Ale żeby oskarżyć mnie o art 270 KK to chyba muszą przedstawić deklaracje wekslowa bo weksel i tak jest ważny zgodnie z pw z tego co wiem . Wypelnienie weksla nie zgodnie z umowa nie robi z niego Nie ważnego weksla
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Weksel-Wypełnienie

Post autor: kutyjka » 27 lip 2014, 14:14

MarekKrawczyński pisze:Aby ograniczyć im zarzuty ewentualne. Pobrali próbki grafologiczne i wyszli ze w polowie wypelnilem sam weksel . Ale żeby oskarżyć mnie o art 270 KK to chyba muszą przedstawić deklaracje wekslowa bo weksel i tak jest ważny zgodnie z pw z tego co wiem . Wypelnienie weksla nie zgodnie z umowa nie robi z niego Nie ważnego weksla
Jeśli podpisuje się Pan na wekslu cudzym nazwiskiem Jan Nowak [indos] to wg mnie fałszuje Pan weksel. A to jest prokurator!

Ja w ogóle bym nie uznał tego indosu tym samym ponawiając Pana legitymacji formalnej (art 16 pw). Wierzycielem w mojej ocenie jest Jan Nowak.
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Weksel-Wypełnienie

Post autor: kutyjka » 27 lip 2014, 14:17

MarekKrawczyński pisze:Aby ograniczyć im zarzuty ewentualne. Pobrali próbki grafologiczne i wyszli ze w polowie wypelnilem sam weksel . Ale żeby oskarżyć mnie o art 270 KK to chyba muszą przedstawić deklaracje wekslowa bo weksel i tak jest ważny zgodnie z pw z tego co wiem . Wypelnienie weksla nie zgodnie z umowa nie robi z niego Nie ważnego weksla
W ogóle nie rozumie Pan art 17 pw.

1. Jeśli dłużnik ma zarzuty wobec Pana to nieważne czy jest Pan remitentem czy indosatariuszem (A na B i B na A). Poza tym Pana działanie to nic innego jak działanie świadomie na szkodę dłużnika (art 17) tudzież nabycie w złej wierze (art 10)
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel-Wypełnienie

Post autor: Lech » 27 lip 2014, 19:48

Dokładnie. Prawo wekslowe chroni dobrą wiarę posiadacza, a tu takiej dobrej wiary brak. Bez wątpienia ktoś nawalił przy planowaniu i realizacji tego przekrętu ;) Bez sensu było wymyślanie sztucznego remitenta, wystarczyłoby, aby remitentem był MarekKrawczyński indosujący weksel na jakiegoś kolegę (co zresztą nie chroniłoby przed 270kk)

Ale skoro się nie pomyślało, to teraz trzeba mieć twardą dupę :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Weksel-Wypełnienie

Post autor: kutyjka » 27 lip 2014, 21:27

Lech pisze:Dokładnie. Prawo wekslowe chroni dobrą wiarę posiadacza, a tu takiej dobrej wiary brak. Bez wątpienia ktoś nawalił przy planowaniu i realizacji tego przekrętu ;) Bez sensu było wymyślanie sztucznego remitenta, wystarczyłoby, aby remitentem był MarekKrawczyński indosujący weksel na jakiegoś kolegę (co zresztą nie chroniłoby przed 270kk)

Ale skoro się nie pomyślało, to teraz trzeba mieć twardą dupę :)
Proponuję

1. Przeprosić wszystkich poszkodowanych,
2. Naprawić szkodę,
3. Wyrazić skruchę i obiecać poprawę,
4. ! Nie robić więcej takich wałów.
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Lukasso
Posty: 26
Rejestracja: 01 gru 2014, 20:33

weksel wypełnienie-data płatnosci weksla,slowne wpisanie sum

Post autor: Lukasso » 02 gru 2014, 09:46

Witam,
w zalaczeniu przesylam weksel (a wlasciwie jego idealne odzwierciedlenie) wystawiony przez dluznika oraz poreczonego przez 2 poreczycieli (nazwy podmiotów zmienilem, nie wiem czy dłuznik nie spoglada na to forum;)
mam prośba o odpowiedź na pytania związane z jego wypełnieniem.
1.czy dzień platności w wekslu musi odpowiadać ostatniemu dniu płatnosci wskazanym przeze mnie w wezwaniu do wykupienia weksla,
tj. wpisuję w weksel jako dzień płatności - 20 stycznia 2015 r., a w wezwaniu do wykupienia weksla wpiszę, że weksel bedzie można wykupić do dnia 20 stycznia 2015 r. czy bedzie to prawidłowe?

2. mam weksel, w którym w miejscu gdzie ma byc wpisana kwota słownie, wpisana jest na końcu wersu oznaczenie „zł” (jak w wekslu w załączeniu):

………………………………………………………zł
czy wg Pana nie będzie błędem jesli zostanie wpisane w nastepujacy sposob:

piętnaście tysięcy sto dwanaście zlotych piętnaście groszy
…………………………………………………………………………...................(zł) – (to skrótowe oznaczenie waluty zostanie wzięte w nawias)

lub

piętnaście tysięcy sto dwanaście złotych
…………………………………………………..............(..zł)
piętnaście groszy

czyli oznaczenie zł zostanie wzięte w nawias, a kwota w groszach zostanie wpisana na dole.


Z góry dziękuje za odpowiedz!

Pozdrowienia!
Załączniki
weksel (1).docx
(13.38 KiB) Pobrany 438 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel wypełnienie-data płatnosci weksla,slowne wpisanie

Post autor: Lech » 02 gru 2014, 11:14

Lukasso pisze: tj. wpisuję w weksel jako dzień płatności - 20 stycznia 2015 r., a w wezwaniu do wykupienia weksla wpiszę, że weksel bedzie można wykupić do dnia 20 stycznia 2015 r. czy bedzie to prawidłowe?
Tak.

piętnaście tysięcy sto dwanaście zlotych piętnaście groszy
…………………………………………………………………………...................(zł) – (to skrótowe oznaczenie waluty zostanie wzięte w nawias)

lub

piętnaście tysięcy sto dwanaście złotych
…………………………………………………..............(..zł)
piętnaście groszy

czyli oznaczenie zł zostanie wzięte w nawias, a kwota w groszach zostanie wpisana na dole.
Oba zapisy przejdą, byleby było jednoznacznie wiadomo ile.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Lukasso
Posty: 26
Rejestracja: 01 gru 2014, 20:33

Re: Weksel-Wypełnienie

Post autor: Lukasso » 04 gru 2014, 11:45

Panie Lechu,
dziękuje bardzo za odpowiedź. mam jeszcze jedno pytanie. w załaczeniu przesyłam lekko przerobiony wzor weksla który załączyłem ostatnio.
a mianowicie, w wekslu jest wpisany maszynowo wystawca - spółka z o.o.(wypełniony w momencie wystawiania), w jego imieniu podpisał się prezes zarządu z imienia i nazwiska lecz nie postawił ani pieczątki Prezes Zarządu, ani pieczątki firmy.
czy w takiej sytuacji wg Pana wystawcą weksla jest sp. z o.o. czy ew. prezes jako osoba fizyczna. wydaje mi się, że jeżeli w wekslu już w momencie jego wystawienia wpisana jest społka jako wystawca to brak pieczątki prezes zarzadu oraz pieczątki firmowej nie będize problemem.
Co Pan a ten temat myśli?

Z góry dziękuje za odpowiedź!
Załączniki
weksel (1).docx
(13.48 KiB) Pobrany 432 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel-Wypełnienie

Post autor: Lech » 04 gru 2014, 12:01

Interpretować można to różnie, ja jednak skłaniałbym się do stwierdzenia, że o charakterze podpisu decyduje sam podpis, a nie treść weksla. Nie można bowiem wykluczyć sytuacji, że podpis złożyła jednak osoba fizyczna, a spółka nie zdecydowała się wystawić weksla - a jeśli tak, to taki podpis prezesa rodzi jego prywatne zobowiązanie.

Dlatego jeśli nie ma wątpliwości, że weksel miała wystawić spółka i w takim charakterze podpisał się prezes, to za jego zgodą uzupełniłbym jego podpis o firmę.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Lukasso
Posty: 26
Rejestracja: 01 gru 2014, 20:33

Re: Weksel-Wypełnienie

Post autor: Lukasso » 04 gru 2014, 12:09

dziękuje z odpowiedź.
rozumiem, że nie ma w tym kontekście znaczenia, że w deklaracji wekslowej wyraznie wskazano iż wystawca jest spółka, a podpisał ja ten sam czlowiek tym razem podpisując się już w asyście pieczątki firmowej?
i czysto teoretycznie. gdyby przy podpisie osoby fizycznej na w/w wekslu była sama pieczatka firmowa, bez pieczatki prezes zarządu - to czy to byłoby wg Pana wystarczające, aby uznać ze wystawca jest spolka a nie osoba fizyczna?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel-Wypełnienie

Post autor: Lech » 04 gru 2014, 12:14

Lukasso pisze:dziękuje z odpowiedź.
rozumiem, że nie ma w tym kontekście znaczenia, że w deklaracji wekslowej wyraznie wskazano iż wystawca jest spółka, a podpisał ja ten sam czlowiek tym razem podpisując się już w asyście pieczątki firmowej?
Nie ma znaczenia, ważne jest co jest w wekslu.
i czysto teoretycznie. gdyby przy podpisie osoby fizycznej na w/w wekslu była sama pieczatka firmowa, bez pieczatki prezes zarządu - to czy to byłoby wg Pana wystarczające, aby uznać ze wystawca jest spolka a nie osoba fizyczna?
Jeśli w tej pieczątce byłaby "nazwa firmy" to byłoby to zobowiązanie tej spółki ("firmy").
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Lukasso
Posty: 26
Rejestracja: 01 gru 2014, 20:33

Re: Weksel-Wypełnienie

Post autor: Lukasso » 04 gru 2014, 15:21

Panie Lechu,
dziekuje bardzo za odpowiedz.
mam jeszcze jedna watpliwosc. czy w takiej sytuacji jak wyzej, tj. podpis w imieniu spólki przez osobe fizyczna bez pieczatki prezesa zarzadu oraz bez pieczatki firmy, mógbym pozwać tylko poreczycieli? jezeli bowiem nie wiadomo kto jest wystawca (czy spolka czy osoba fizyczna ktora sie w jej imieniu podpisała) to czy wazne i skuteczne jest poreczenie 2 osób, które złożyły podpisy jako poręczyciele? (przeciez nie wiadomo za kogo poręczyły)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel-Wypełnienie

Post autor: Lech » 04 gru 2014, 18:43

Dla odpowiedzialności poręczycieli ważne jest, aby był jakikolwiek podpis wystawcy, nawet sfałszowany.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Lukasso
Posty: 26
Rejestracja: 01 gru 2014, 20:33

Re: Weksel-Wypełnienie

Post autor: Lukasso » 04 gru 2014, 20:42

i nie jest to błąd formalny o ktorym mowa w art. 32 Prawa Wekslowego?
Lukasso
Posty: 26
Rejestracja: 01 gru 2014, 20:33

Re: Weksel-Wypełnienie

Post autor: Lukasso » 04 gru 2014, 20:50

Panie Lechu, jeszcze jedno pytanie praktyczne.
w powyzej opisanej sprawie pozywam spolke (podpis na weklsu osoby fizycznej, bez pieczatek) i 2 poreczycieli. co robi sąd jeśli uzna, że odpowiadaja wekslowo poreczyciele a nie odpowiada spolka?oddala powództwo? dzieli jakos postępowanie?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel-Wypełnienie

Post autor: Lech » 05 gru 2014, 01:13

To nie jest błąd formalny. Błędem formalnym byłby brak podpisu wystawcy na wekslu.

W drugim przypadku oddala powództwo wobec spółki, a zasądza od poręczycieli.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 94 gości