Chcę być mądry przed szkodą.

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
KMD
Posty: 3
Rejestracja: 23 lip 2014, 16:42

Chcę być mądry przed szkodą.

Post autor: KMD » 23 lip 2014, 17:22

Witam wszystkich,
postanowiłem się zarejestrować na forum, ponieważ nigdzie nie znalazłem potrzebnych mi informacji jak i porady.

Niedługo będę podpisywał umowę lisingową na samochód. Będzie ode mnie wymagane podpisanie weksla in blanco. Chciałem zdobyć trochę informacji na ten temat, ponieważ niechciałbym narobić sobie kłopotów z tego powodu w przyszłości. Przeczytałem chyba wszystko na remitent.pl i trochę mnie to uspokoiło. Ale...

Zadzwoniłem do handlowca z salonu samochodowego wypytać trochę o ten weksel (czy ma wpisanego remitenta, o umowę wekslową). Jedyne co mi handlowiec miał do powiedzenia to to, że wszyscy podpisują a jak nie podpisze to nie dostanę lisingu. Oraz żebym się nie martwił :) Ogólnie człowiek się nie orientował w temacie weksli.

Zadzwoniłem do banku trochę podpytać. Tam bardziej rozgarnięta kobieta oświadczyła, że remitent jest uzupełniony. Jest puste miejsce na kwotę i na datę. Zapytałem w jaki sposób weksel jest powiązany z umową wekslową. To w odpowiedzi usłyszałem, żebym się nie martwił bo cytuję "weksel jest nieważny bez umowy wekslowej". Zwątpiłem i podziękowałem za informację.


Pytam więc was. Jaka jest praktyka Banków czy firm lisingowych (to chyba nie problem jeśli napisze że chodzi o RCI Leasing Polska Sp. z o. o.)? Czy na wekslu jest adnotacja o umowie wekslowej Czy umowa wekslowa jest podpisywana przez dwie strony i czy dostanę kopię Co z klauzulą nie na zlecenie?

Jak to wygląda w innych firmach lisingowych?

Na ich stronie można znaleźć różne dokumenty ale treści umowy wekslowej nie ma. Nie jestem w stanie dotrzeć do kompetentnej osoby z ich strony mogącej udzielić mi odpowiedzi (podejrzewam niewiedzę raczej niż świadome działanie).

Co za głupia sytuacja, że takich rzeczy dowiaduję się dopiero w momencie podpisywania umowy. A chciałbym to spokojnie przejrzeć.

Będę wdzięczny za informacje.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Chcę być mądry przed szkodą.

Post autor: Lech » 23 lip 2014, 17:28

Zacznij od lektury tego:
http://www.remitent.pl/jakie-praktyki-w ... ngowe/4486

Jak będą dalsze pytania, to pisz :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
KMD
Posty: 3
Rejestracja: 23 lip 2014, 16:42

Re: Chcę być mądry przed szkodą.

Post autor: KMD » 23 lip 2014, 17:58

Czytałem kilka razy.

Zastanawia mnie tylko czy takie sytuacje są częste. Czytałem również pański wpis o "bezpiecznym wekslu in blanco" i mam zamiar się zastosować.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Chcę być mądry przed szkodą.

Post autor: Lech » 24 lip 2014, 06:32

KMD pisze:To w odpowiedzi usłyszałem, żebym się nie martwił bo cytuję "weksel jest nieważny bez umowy wekslowej". Zwątpiłem i podziękowałem za informację.
Zwątpienie jak najbardziej słuszne :)
Jak to wygląda w innych firmach lisingowych?
Myślę, że będzie bardzo dobrze, jak później opiszesz nam wrażenia z przeprowadzonych kontaktów i rozmów na temat weksla in blanco z Twoimi firmami leasingowymi ;)
Co za głupia sytuacja, że takich rzeczy dowiaduję się dopiero w momencie podpisywania umowy. A chciałbym to spokojnie przejrzeć.
Trzeba poprosić "przedstawiciela" o pokazanie wzorów wcześniej, nie powinno być z tym problemów.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
KMD
Posty: 3
Rejestracja: 23 lip 2014, 16:42

Re: Chcę być mądry przed szkodą.

Post autor: KMD » 24 lip 2014, 17:44

Zgodnie z sugestią już opisuję swoje przgody z firmami lisingowymi i wekslami in blanco.

RCI Leasing Sp. z o. o.

Jest to raczej firma nastawiona na udzielanie lisingu w salonach samochodowych grupy Reault. Ich handlowiec to tak naprawdę człowiek sprzedajacy samochód. Ma wzór umowy lisingowej, weksel i deklarację wekslową. Nie ma możliwości negocjacji. Trafiłem akurat na beton. Handlowiec zapewniał mnie, że nigdy nie miała miejsce sutuacja zagubienia weksla, że są w sejfach. Twierdził, że to całkowicie bezpieczne. Nie potrafił zrozumieć, że jego ustne zapewnienia mnie nie przekonują. Jedyne co udało by mi się uzyskać to ksero deklaracji wekslowej z jego pisemnym potwierdzeniem jej przyjęcia.

Raiffeisen-Leasing Polska S.A. oraz Getin Leasing S.A.

Opisuję razem, ponieważ mają taką samą praktykę odnośnie weksli. Nie stosują ich.

Na koniec

W przyszłości mam nadzieję, że opiszę jeszcze Credit Agricole Bank Polska S. A. jak się do mnie w końcu odezwą.

Tak na marginesie jeszcze obserwacja. Moja cała wiedza o wekslach została przeze mnie zdobyta przez 3 dni. Jest to wiedza bardzo ograniczona do elementarnych podstaw. Jak to jest możliwe, że pracownicy instytucji finansowych mają wiedze na ten temat mniejsza ode mnie. Lub po prostu bezczelnie kłamią.

Lech, dziękuję Ci za te wszystkie wpisy na blogu. Dzieki wekslowi in blanco przez który spać nie mogłem, bo mnie nastraszyłeś (a nawet go nie podpisałem) zainteresowałem się tematem i znalazłem leasing tańszy i bez takich zabezpieczeń.
Monikas
Posty: 4
Rejestracja: 12 maja 2017, 20:07

Re: Leasing bez weksli in blanco

Post autor: Monikas » 22 maja 2017, 10:08

Jak ja wybierałam leasing to nikt mi nie wspominał o żadnych wekslach in blanco, a trochę tych ofert zebrałam. W Idea i Getin Leasing nic takiego nie ma takiego. Nie ma też w PKO Leasing.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Chcę być mądry przed szkodą.

Post autor: Lech » 22 maja 2017, 10:20

Rozumiem, że piszesz tylko o ofertach, a nie o tym, że podpisywałaś umowę, i weksla nie było?
A pytałaś się konkretnie o weksel?
Nie ma też w PKO Leasin.
Nie raz widziałem weksle na rzecz Pekao Leasing.
W Idea i Getin Leasing
Także. A nawet gubią weksle :)

Kod: Zaznacz cały

MSiG 17 grudnia 2015

W Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej IV Wydział
Gospodarczy, toczy się sprawa z wniosku Idea Leasing S.A.
Spółki komandytowej we Wrocławiu (sygn. akt IV GNs 19/15)
o umorzenie zaginionego weksla in blanco wystawionego
przez SKM Spółkę z o.o. w Złotowie w celu zabezpieczenia
roszczeń mogących wyniknąć z umowy leasingu samochodu
osobowego Audi RS6 Avant nr VIN WUAZZZ4G8FN902631,
którą zamierzali zawrzeć wnioskodawca i uczestnik.
Sąd wzywa posiadacza zaginionego weksla do zgłoszenia się
w ciągu 60 dni od daty ogłoszenia i do okazania weksla
Sądowi.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Monikas
Posty: 4
Rejestracja: 12 maja 2017, 20:07

Re: Chcę być mądry przed szkodą.

Post autor: Monikas » 22 maja 2017, 10:54

Chodziło mi o PKO Leasing, a Pekao Leasing to znowu inna firma.

A poco oni to każą robić? Jakie mogą być konsekwencje podpisania takiego weksla? To jak Idea każe podpisywać takie weksle, to Getin też będzie kazał. Pisałam ostatnio opinię o Getin Leasing http://antyhaczyk.blogspot.com/2017/03/getin-leasing-opinie-oplaty-prowizje.html ale opartą tylko właśnie na negocjacjach bez podpisywania umowy. Nic mi nie wspomnieli o wekslu in blanco. Czyli wychodzi na to, że mam braki w wiedzy. To bym musiała to uzupełnić. Nie wiesz, czy ten wymóg weksla in blanco to jest powszechny warunek w Idea i Getin Leasing, czy zależy bardziej od indywidualnego przypadku?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Chcę być mądry przed szkodą.

Post autor: Lech » 22 maja 2017, 11:48

Nie pracuję w Getinie, więc nie wiem jaka tam jest powszechna praktyka, ja tylko obserwuję to, z czym czasem przychodzą czytelnicy, więc siłą rzeczy weksel w tym jest.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Monikas
Posty: 4
Rejestracja: 12 maja 2017, 20:07

Re: Chcę być mądry przed szkodą.

Post autor: Monikas » 22 maja 2017, 12:46

Muszę się dopytać. Co ciekawe to mój znajomy tą ofertę przygotowywał i nic nie wspomniał o wekslach. Oni to o niektórych rzeczach mówią tylko jak dostaną konkretne pytanie wprost. W każdym razie dzięki za informację.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 70 gości