podpis na wekslu

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Wito
Posty: 3
Rejestracja: 03 lip 2014, 16:21

podpis na wekslu

Post autor: Wito » 03 lip 2014, 16:36

Dzień dobry

Mam pytanie, a raczej pytania:

Jest zawarta umowa pomiędzy dwoma spółkami,której zabezpieczeniem jest weksel in blanco.

Deklaracja wekslowa jest podpisana przez osobę uprawnioną do reprezentacji spółki (jest pieczątka firmowa i podpis tej osoby).

Weksel in blanco podpisała ta sama osoba co deklaracje, ale jest na tym wekslu tylko podpis tej osoby i numer dowodu - nie ma żadnego śladu, że weksel został podpisany w imieniu spółki.

Co w takiej sytuacji? z tego co doczytałem nie mogę dokonać wykładni weksla i wykazywać, że podpisana jest osoba fizyczna ale tak naprawdę podpisała ona za spółkę - choć tak oczywiście było (co wynika choćby z deklaracji). Czy tak jest rzeczywiście?

Jeżeli uznamy, że ta osoba podpisała weksel in blanco jako osoba fizyczna to ona staje się dłużnikiem wekslowym i odpowiada swoim majątkiem? ale z jakiego tytułu? ze zobowiązań wynikających z umowy (którą zawarła spółka)?

Proszę o pomoc w rozwiązaniu tej nieciekawej sytuacji:)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: podpis na wekslu

Post autor: Lech » 03 lip 2014, 16:50

Weksel został wadliwie podpisany.

Spółki z weksla nie pozwiesz, bo to nie ona jest wystawcą.

Wystawcą jest osoba fizyczna weksel podpisująca, ale skoro jest to weksel in blanco, to nie masz podstaw, aby taki weksel wystawiony przez osobę fizyczną uzupełnić samowolnie na zobowiązanie spółki, bo osoba ta za spółkę nie odpowiada.

Dokumenty do poprawy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Wito
Posty: 3
Rejestracja: 03 lip 2014, 16:21

Re: podpis na wekslu

Post autor: Wito » 03 lip 2014, 17:05

A nie mogę wykazywać, że on jako osoba fizyczna podpisując zobowiązał się odpowiadać swoim majątkiem za zobowiązania spółki?

lub ewentualnie, że weksel nie dotyczy tej umowy tylko innych (właśnie jakich?) zobowiązań? Czy może być w ogóle weksel in blanco bez określonej umowy/zobowiązania i wtedy wypełniam go na kwotę na jaka chce?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: podpis na wekslu

Post autor: Lech » 03 lip 2014, 17:10

Wito pisze:A nie mogę wykazywać, że on jako osoba fizyczna podpisując zobowiązał się odpowiadać swoim majątkiem za zobowiązania spółki?
Jeśli masz na to jakieś wsparcie... Nikt Ci próbować nie zabrania :)
lub ewentualnie, że weksel nie dotyczy tej umowy tylko innych (właśnie jakich?) zobowiązań?
Skoro nie masz takich umów, to żadnych. Przecież nie będziesz ich wymyślał.
Czy może być w ogóle weksel in blanco bez określonej umowy/zobowiązania i wtedy wypełniam go na kwotę na jaka chce?
Omyłkowo wręczony weksel się zwraca, a nie wypełnia "na co chce":)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Wito
Posty: 3
Rejestracja: 03 lip 2014, 16:21

Re: podpis na wekslu

Post autor: Wito » 03 lip 2014, 17:39

Dzięki na razie.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 50 gości