Pytanie odnośnie zastosowania weksla

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
AdrianC
Posty: 2
Rejestracja: 25 cze 2014, 07:50

Pytanie odnośnie zastosowania weksla

Post autor: AdrianC » 25 cze 2014, 08:01

Witam,

Chciałbym uzyskać informację co mogę zrobić. pozwolę sobie opisać sytuację. W chwili obecnej jestem w sytuacji w której wychodzę ze spółki Cywilnej. Dogadałem się z wspólnikiem, że spłaci mi 50 000 zł w ratach po 2000 zł co mc. Chciałbym zabezpieczyć tą umowę wekslem. Mój współnik z tego co obserwuję to chcę uniknąć weksla i mówi mi, że jeżeli będę się chciał zabezpieczyć wekslem to musimy to zgłosić do US . Czy tak naprawdę trzeba zrobić. Ponieważ uważa, że jeżeli np: przestał by płacić i doszło by do sprawy sądowej to moję roszczenie byłoby nie ważne. Ponieważ sąd zada pytanie czy od tych kwot został odprowadzony podatek.
Co o tym sądzicie jak to najlepiej załatwić?

Z góry dziękuję z odpowiedzić dodam, że zależy mi na czasie ponieważ muszę podjąć decyzję do końca tygodnia.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pytanie odnośnie zastosowania weksla

Post autor: Lech » 25 cze 2014, 08:20

Dla ustalenia uwagi warto przyjąć na chwilę, że wspólnik chce Cię teraz spłacić 50 000zł gotówką. Jak rozumiem, chce to zrobić (zakładam, że ma pieniądze), Ty chcesz je przyjąć, i w ten sposób zakończyć swoją współpracę. I w tym kontekście należy rozpatrywać sprawy ewentualnego podatku, czy ważności (zasadności) takiej transakcji. Dla przykładu podatek nie powstanie tylko z powodu "wypłaty" pieniędzy, ale z faktu, że będzie to dochód ze spółki, zwrot pożyczki, czy jak inaczej rozliczycie tę kwestię. Nie znając szczegółów nie pomogę w tej materii.

Jest to jednak niezależne od weksli.

Zakładając zatem, że wspólnik chce Ci teraz wypłacić 50 000zł, ale nie ma teraz gotówki, wystarczającym będzie, jeśli spłaci Cię teraz 25 wekslami po 2000zł każdy, z terminami płatności takimi, jakie miały by być raty.

To, jak rozliczycie sprawę podatkowo i cywilnie, zależy od tego, z jakiego tytułu ta wypłata będzie.
Dodam tylko, że roszczenie jest ważne (albo nie) niezależnie od tego, czy podatek został opłacony, czy nie. Brak opłacenia podatku powoduje jedynie sankcje karno-skarbowe na osobie, która takiemu obowiązkowi nie uczyniła zadość.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
AdrianC
Posty: 2
Rejestracja: 25 cze 2014, 07:50

Re: Pytanie odnośnie zastosowania weksla

Post autor: AdrianC » 26 cze 2014, 19:11

Czyli najlepiej zrobić tak, że stworzyć 25 weksli po 2000 zł . I np: przy każdej spłacie oddawać mu jeden i tak do spłaty całej sumy ? . Pieniądze te są związane ze spłatą mojego wkłady do spółki, czy od tego muszę odprowadzać podatek ?.Spółka z dniem 31.06 przestaję istnięć a mój wspólnik będzie prowadził działalność jednoosobową .
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pytanie odnośnie zastosowania weksla

Post autor: Lech » 26 cze 2014, 19:15

AdrianC pisze:Czyli najlepiej zrobić tak, że stworzyć 25 weksli po 2000 zł . I np: przy każdej spłacie oddawać mu jeden i tak do spłaty całej sumy ?
Tak.
. Pieniądze te są związane ze spłatą mojego wkłady do spółki, czy od tego muszę odprowadzać podatek ?.Spółka z dniem 31.06 przestaję istnięć a mój wspólnik będzie prowadził działalność jednoosobową .
Na to pytanie Ci nie odpowiem. Po pierwsze, to nie jest forum dotyczące podatków, po drugie - nie wiem nawet o jakiej formie spółki mówimy, o innych danych już nie wspominając :) W razie potrzeby pomocy zapraszam do kontaktu indywidualnego.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 98 gości