przedstawienie weksla do wykupu - adres dluznika nieznany

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
tomekgo
Posty: 1
Rejestracja: 19 cze 2014, 14:25

przedstawienie weksla do wykupu - adres dluznika nieznany

Post autor: tomekgo » 19 cze 2014, 14:29

Szanowny Panie,
z duzym zainteresowaniem sledze Pana bloga. W zeszlym roku pozyczylem jako osoba fizyczna innej osobie fizycznej pewna kwote pieniedzy (dluznik spotkal sie ze mna w Warszawie, zameldowany jest i zamieszkuje on natomiast w innym rejonie Polski). Zabezpieczylem sie wekslem korzystajac z dostepnych na Pana blogu wzorow. Weksel jest zatem o tresci:

"WEKSEL WLASNY

Warszawa, dnia 30 sierpnia 2013 r.
Dnia 31 października 2013 r. zapłacę za ten weksel na rzecz Tomasza xxxxx sumę xxxxx zł (słownie: xxxxx złotych)
Platne w Warszawie"
Dluznik na wekslu umiescil swoje imie nazwisko , PESEL, adres zameldowania oraz zlozyl podpis.

Pozyczka miala zostac zwrocona do 31 pazdzeirnika 2013 r.
Do dnia dzisiejszego, pomimo wielokrotnych upomnien telefonicznych, pozyczka nie zostala zwrocona.

Jak rozumiem, powinienem zatem przedstwic weksel do wykupu. W jaki sposob powinno sie tego dokonac (i czy nie jest juz za pozno)?
1.) Czy powinienem pofatygowac sie do miejsca zameldowania dluznika i przedstawic mu weksel (pomimo ze platny jest w Warszawie)? Dodam ze byloby to bardzo klopotliwe rozwiazanie.
2.) Co w sytuacji, jezeli adres ktory posiadam jest juz nieaktualny, a dluznik przebywa/jest zameldowany w innym miesjcu ktorego nie znam - obecnie brak kontaktu z dluznikiem?
3.) Czy moge przedstawic weksel do wykupu w Warszawie? jezeli tak czy powinienem wyslac jakies zawiadomienie do dluznika o tym ze bede przedstawial weksel do wykupu i co powinno takie zawiadomienie zawierac? i znow pytanie, co w sytuacji jezeli adres ktory posiadam jest nieaktualny?

Będę bardzo wdzięczny za pomoc w powyższym temacie.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: przedstawienie weksla do wykupu - adres dluznika nieznan

Post autor: Lech » 19 cze 2014, 20:58

tomekgo pisze: Jak rozumiem, powinienem zatem przedstwic weksel do wykupu. W jaki sposob powinno sie tego dokonac (i czy nie jest juz za pozno)?
Nie jest za późno.
1.) Czy powinienem pofatygowac sie do miejsca zameldowania dluznika i przedstawic mu weksel (pomimo ze platny jest w Warszawie)? Dodam ze byloby to bardzo klopotliwe rozwiazanie.
Skoro weksel jest płatny w Warszawie, w tym mieście można go przedstawić go zapłaty. Gdzie konkretnie? To już pytanie bardziej do was, co mieliście na myśli, umieszczając takie, a nie inne miejsce płatności. Jeśli sam mieszkasz w Warszawie, na Twoim miejscu uznałbym, że umówiliście się tak, że to dłużnik ma przyjść do Ciebie i zapłacić, czyli Ty nigdzie nie musisz jeździć.
2.) Co w sytuacji, jezeli adres ktory posiadam jest juz nieaktualny, a dluznik przebywa/jest zameldowany w innym miesjcu ktorego nie znam - obecnie brak kontaktu z dluznikiem?
Wynika z tego problem taki, że chcąc pozwać dłużnika musisz w pozwie podać jego adres zamieszkania.
3.) Czy moge przedstawic weksel do wykupu w Warszawie?
jw.
jezeli tak czy powinienem wyslac jakies zawiadomienie do dluznika o tym ze bede przedstawial weksel do wykupu
Ja bym mu wysłał (gdybym wiedział gdzie mieszka) wezwanie, ale nie do wykupu weksla, tylko wezwanie przedsądowe. Bo może wcale nie pamięta o długu i chętnie zapłaci dobrowolnie?
i co powinno takie zawiadomienie zawierac?
Nic szczególnego, po prostu w kilku zdaniach opisać o co chodzi.
i znow pytanie, co w sytuacji jezeli adres ktory posiadam jest nieaktualny?
W każdy możliwy sposób trzeba próbować ustalić aktualny adres. W ostateczności pozywać na ostatni znany adres zameldowania, ewentualnie w toku procesu może uda się ustalić aktualny adres.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
nun
Posty: 6
Rejestracja: 22 cze 2020, 12:57

Re: przedstawienie weksla do wykupu - adres dluznika nieznany

Post autor: nun » 22 cze 2020, 13:24

Mam nieco podobną sprawę, ale nieco dalej posuniętą.
Przepraszam, trochę długo mi wyszło - pytanie jest na samym końcu, środka chyba czytać nie trzeba.
Ale można, bo dla każdego, kto będzie miał w przyszłości do czynienia z wekslami informacje te mogą się przydać.

Wynajmowałem mieszkanie. Najemcy (pan i pani chyba nie będący małżeństwem) mieli problemy z terminowością spłat.
W środku umowy podpisali weksel, było to warunkiem dalszego najmu.
W końcu się rozstaliśmy i od tamtej pory nie zobaczyłem już ani złotówki.
Szczęśliwie podali mój swój nowy adres.

Znałem kolejne miejsce zamieszkania, przesłałem rządanie wykupu weksla listem poleconym do pana i pani razem,
mam potwierdzenie odbioru.

W styczniu 2020 wysłałem pozew do sądu, w kwietniu zostałem poproszony o uzupełnienie braków...
Dopłaciłem brakującą kwotę przelewu (chociaż oryginalnie wpłaciłem tyle, ile powiedziano mi przez telefon, więc do dziś nie wiem, skąd ona się wzięła).
W pozwie napisałem o adresie pobytu dłużników, więc teraz doprecyzowałem, że tak, jest to adres zamieszkania, gdyż tam mieszkają, dzieci chodzą do szkoły, itp.
Doprecyzowałem, że żądam zasądzenia kwoty solidarnie (pominąłem to w oryginalnym pozwie)
Oraz dodałem, że podejmowane były wielokrotnie próby pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, gdyż sąd bardzo był ciekawy, czy takie próby były.
Pisemko wysłałem.

W czerwcu dostałem kolejną prośbę o uzupełnienie braków, tym razem okazało się, że pisemko, które wysłałem w kwietniu, powinienem wysłać w trzech kopiach, po jednej dla każdego z pozwanych z osobna. Oraz na wszelki wypadek jeszcze raz dołączyłem kopie załączników - gdyż było wspomniane, że mam dołączyć kopie załączników dla każdego z pozwanych z osobna - chociaż wydaje mi się, że komplet załączników dla każdego z osobna był załączony.

Tutaj myślałem, że mnie krew zaleje - ja rozumiem, nigdy z sądami nie miałem do czynienia - ale tak na chłopski rozum - CZY NIE PROŚCIEJ I NIE SZYBCIEJ ZROBIĆ KSERO I DAĆ JAKĄŚ PIECZĄTKĘ TYPU "ZGODNOŚĆ Z ORYGINAŁEM" - niż angażować kogoś do redagowania pisma, wysyłania go, teraz ja to muszę odsyłać, ktoś to musi odebrać, przetworzyć... Naprawdę nie dziwię się, że nasze sądy nie cieszą się najlepszą opinią.

No i teraz czekam, co dalej. Uprzedzając fakty, są trzy opcje
- wszystko będzie ok, pozwani dostaną pozew, odetchnę z ulgą, że chociaż tyle się udało
- dostanę z sądu kolejne pismo o uzupełnienie braków, w sumie dlaczego nie poprosić mnie o przedstawienie wezwania do zapłaty także pani - co prawda wysłałem do pana i pani - ale odebrał pan - a biedna pani może nawet nie wiedzieć/nie pamiętać, że nie płacili za najem i że podpisała wspólnie z panem jakiś weksel, a już napewno, że ktoś ją wzywa do zapłaty...
- najbardziej czego się obawiam - że dostanę pismo, że pozwanych pod podanym adresem już nie ma - to już ponad rok - nikt normalny tak długo nie będzie wynajmował mieszkania osobom, które nie płacą. Zakładam, że już teraz ich tam nie ma - jestem z innego miasta, nie bardzo mam możliwość sprawdzenia tego.

No więc przechodząc do pytania:
co zrobić, gdy sąd po nieudanej próbie dostarczenia pisma przyśle mi pismo z prośbą o podanie aktualnego miejsca zamieszkania dłużników - i tradycyjnie da mi na to 7 dni.
Mogę w najlepszym wypadku odwiedzić ostatni znany adres i zapytać właściciela, czy coś wie. Może poda mi nowy adres, może go też nie znać.
Jeśli nic nie wie - ślepa uliczka i pozew do kosza ?

pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: przedstawienie weksla do wykupu - adres dluznika nieznany

Post autor: Lech » 23 cze 2020, 10:20

Jeśli pozwany nie odbiera korespondencji, to w aktualnym stanie prawnym doręczeniem korespondencji zajmuje się komornik, który w swoich kompetencjach ma pewne środki, aby dłużnika "poszukać" - po meldunku, danych z US itp. Jeśli do tego dojdzie, i będziesz zlecał komornikowi taką czynność doręczenia, to porozmawiaj z nim, co warto zrobić, aby odnaleźć pozwanego (bo jeśli nie znasz adresu pozwanego, to oczywistym jest, że komornik tam nie doręczy korespondencji).

Kod: Zaznacz cały

Art.139(1).§1. Jeżeli pozwany, pomimo powtórzenia zawiadomienia zgodnie zart.139§1  zdanie 
drugie,  nie  odebrał  pozwu  lub  innego  pisma  procesowego wywołującego potrzebę 
podjęcia obrony jego praw, a wsprawie nie doręczono mu wcześniej żadnego pisma w 
sposób przewidziany w artykułach poprzedzających inie ma  zastosowania  art.139§2–31
lub  inny  przepis szczególny przewidujący skutek doręczenia, przewodniczący zawiadamia 
o tym powoda, przesyłając mu przy tym odpis pisma dla pozwanego i zobowiązując do 
doręczenia tego pisma pozwanemu za pośrednictwem komornika.§2.Powód w terminie 
dwóch miesięcy od dnia doręczenia mu zobowiązania, o którym mowa w §1, składa do 
akt potwierdzenie doręczenia pisma pozwanemu za pośrednictwem komornika albo 
zwraca pismo i wskazuje aktualny adres pozwanego lub  dowód,  że  pozwany  przebywa  
pod  adresem  wskazanym  w pozwie.   Po bezskutecznym upływie terminu stosuje się 
przepis art.177§1pkt6
Ponadto, jeśli dostaniesz nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, możesz wszcząć postępowanie zabezpieczające, często podczas takich działań dłużnik ujawnia się przed komornikiem, gdzie jest (bo mu na przykład zajmą pensję), więc to też może być droga do uzyskania informacji o miejscu pobytu pozwanego.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
nun
Posty: 6
Rejestracja: 22 cze 2020, 12:57

Re: przedstawienie weksla do wykupu - adres dluznika nieznany

Post autor: nun » 24 cze 2020, 08:51

Uff, trochę mnie to uspokoiło - dzięki.
Sąd nie dostarczy pisma, ja kontaktuję się z komornikiem i trzymam kciuki, żeby w ciągu niespełna 2 miesięcy znalazł mi dłużnika.
Będę aktualizował tutaj postępy w sprawie, aż do samego końca - mojego lub jej :)

Czyli doraźnie najbardziej pesymistyczny scenariusz jest poniżej:

Art. 177. [Zawieszenie fakultatywne]
§ 1.
Sąd może zawiesić postępowanie z urzędu:
6) jeżeli na skutek braku lub wskazania złego adresu powoda albo niewskazania przez powoda w wyznaczonym terminie adresu pozwanego lub danych pozwalających sądowi na ustalenie numerów, o których mowa w art. 2081, lub niewykonania przez powoda innych zarządzeń nie można nadać sprawie dalszego biegu.

* Zawieszenie postępowania w postępowaniu administracyjnym – wstrzymanie biegu postępowania, z możliwością jego podjęcia, bez potrzeby powtarzania dokonanych czynności procesowych.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: przedstawienie weksla do wykupu - adres dluznika nieznany

Post autor: Lech » 24 cze 2020, 09:26

Tak, jeśli komornikowi nie uda się doręczyć, to sąd zawiesi postępowanie, przy czym jeśli dobrze pamiętam (piszę z głowy), po 3 miesiącach od zawieszenia i dalszej bezczynności, sprawa się umorzy. Więc generalnie sugeruję skupić uwagę jednak na odnalezieniu dłużnika - tak jak wspomniałem najefektywniej będzie uderzać do komornika, aby wykorzystał wszystkie swoje przywileje, które przybliżą nas do tego celu, a jeśli uzyskasz nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym - wszcząć postępowanie zabezpieczające, aby sam dłużnik poczuł w portfelu, że coś się dzieje, to się sam ujawni.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
nun
Posty: 6
Rejestracja: 22 cze 2020, 12:57

Re: przedstawienie weksla do wykupu - adres dluznika nieznany

Post autor: nun » 04 wrz 2020, 10:43

No i doczekałem się.
Otrzymałem pismo o skierowaniu sprawy do rozpoznania w postępowaniu UPOMINAWCZYM.
Zostałem przy okazji poproszony o dopłacenie kwoty 500+ w przeciągu tygodnia, pod rygorem zwrotu pozwu.

Nie wiem, czy to częsty przypadek, google dopiero na którejś-tam pozycji znajduje podobne sytuacje.
W skrócie (przekoloryzując) - jeśli sędzia ma gorszy dzień, może bez jakiegokolwiek uzasadnienia zignorować fakt posiadania weksla i skierować sprawę na standardową rozprawę - i nie przysługuje od tego odwołanie.

Pytanie, co teraz, jakie mam opcje (nie mam żadnego doświadczenia z sądami)

a) dopłacić - i co dalej, czy oznacza to normalną rozprawę, na którą będę musiał jechać - jaki jest dzisiaj realny czas oczekiwania na taką rozprawę - miesiąc, pół roku, 3 lata ... czy zwykle na jednej rozprawie się kończy - raczej nie jestem zainteresowany wielotetnim procesem

Tu dodatkowy problem - zakładam, że pozwani już dawno nie mieszkają pod podanym przeze mnie adresem. Sąd wysyła do nich pismo, oni nie odbierają - czy w tym momencie sąd zakłada, że pismo jest odebrane? Czy też prosi mnie o ustalenie adresu (opcje: Urząd Miasta, złożenie wniosku o udostępnienie danych z rejestru PESEL na stronie MSWiA, a w ostateczności - wniosek o ustanowienie kuratora - który to będzie działał za pozwanego w sprawie i odbierał korespondencję; przy czym w przypadku najemców często zmieniających lokum dwa pierwsze sposoby mogą zawieżć)

b) nie dopłacać - pozew zostanie zwrócony - jak długo będę czekał na zwrot weksla? Czy lepiej poinformować sąd, że zdecydowałem zwrócić pozew, czy po prostu poczekać? Ew. czy mogę coś zrobić, żeby ten zwrot przyspieszyć.

I tu jeśli pójdziemy ścieżka b)
Czy ma sens ponowne złożenie pozwu (już tym razem od razu uzupełniając wszelke braki formalne, które uprzednio były uzupełniane na raty)
Kiedyś można było złożyć pozew w innym sądzie - dziś chyba nie jest już to mozliwe, musi być sąd właściwy do miejsca zamieszkania pozwanego.

Ew. rozważam też sprzedaż weksla. Na wekslu jest napisane "zapłacimy bez protestu za ten własny weksel na zlecenie Adamowi Nowakowi kwotę..."


Trochę tych wątpliwości się nazbierało, ale wszystko merytorycznie i w temacie, więc chyba z korzyścią dla całego forum.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: przedstawienie weksla do wykupu - adres dluznika nieznany

Post autor: Lech » 04 wrz 2020, 22:43

nun pisze:
04 wrz 2020, 10:43
a) dopłacić - i co dalej, czy oznacza to normalną rozprawę, na którą będę musiał jechać
Postępowanie upominawcze oznacza to, że będzie wydany nakaz zapłaty, tylko że nie w postępowaniu nakazowym, tylko upominawczym. Rozpraw - do czasu ewentualnego sprzeciwu - być wówczas nie powinno.
Tu dodatkowy problem - zakładam, że pozwani już dawno nie mieszkają pod podanym przeze mnie adresem. Sąd wysyła do nich pismo, oni nie odbierają - czy w tym momencie sąd zakłada, że pismo jest odebrane?
Nie zakłada. Trzeba podać aktualny adres pozwanego. Posiłkowanie się danymi z bazy pesel jest możliwe. Jeśli jesteś pewien, że dłużnik gdzieś mieszka, ale nie odbiera listów, doręczenie będzie musiało się odbyć za pośrednictwem komornika.
b) nie dopłacać - pozew zostanie zwrócony - jak długo będę czekał na zwrot weksla? Czy lepiej poinformować sąd, że zdecydowałem zwrócić pozew, czy po prostu poczekać? Ew. czy mogę coś zrobić, żeby ten zwrot przyspieszyć.
W praktyce taki zwrot pozwu trwa kilka miesięcy.
I tu jeśli pójdziemy ścieżka b)
Czy ma sens ponowne złożenie pozwu (już tym razem od razu uzupełniając wszelke braki formalne, które uprzednio były uzupełniane na raty)
Kiedyś można było złożyć pozew w innym sądzie - dziś chyba nie jest już to mozliwe, musi być sąd właściwy do miejsca zamieszkania pozwanego.
Nie wiem, jakie braki były, ale skoro były uzupełnione, choćby na raty, to powinno już być w porządku. Zmiana sądu jest możliwa tylko o tyle, że z sądu właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego można zrobić sąd właściwy dla miejsca płatności weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
nun
Posty: 6
Rejestracja: 22 cze 2020, 12:57

Re: przedstawienie weksla do wykupu - adres dluznika nieznany

Post autor: nun » 09 wrz 2020, 10:45

Dziękuję za odpowiedź.
Skłaniam się ku dopłaceniu brakującej kwoty i "brnięcia" dalej.

Mam jednak jeszcze pewną wątpliwość. Skoro przedstawiłem weksel - i nie jest to wystarczające do wydania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym, to na jakiej podstawie taki nakaz miałby być wydany w postępowaniu upominawczym?
W praktyce sąd nie ma nic więcej - tylko ten weksel.
Obawiam się, że w konsekwencji otrzymam rozstrzygnięcie negatywne.

Czy ew. mogę zostać poproszony o dostarczenie dodatkowych dowodów?

Oprócz weksla mam
- umowę najmu, w której wskazane jest sporządzenie weksla
- deklarację wekslową - przy czym weksel był drukowany przez pozwanego, prosiłem o wydruk dwustronny, wydrukowane było jednostronnie. Na odwrocie weksla miała być informacja, że została sporządzona deklaracja wekslowa, jednakże została ona wydrukowana na osobnej kartce (zignorowałem to, nie jestem osobą, która chciałaby z tego zrobić użytek). W ostateczności do sądu przedłożyłem sam weksel, bez deklaracji wekslowej.
- maile od pozwanego, w tym ostatni, gdzie potwierdza on kwotę do zapłaty

Czy wraz z potwierdzeniem przelewu, który wyślę do sądu, powinienem dołączyć w/w dokumenty do korespondencji, uzasadniając to zmianą trybu postępowania? Czy też czekać, aż sąd poprosi o uzupełnienie dowodów?

Trzeba podać aktualny adres pozwanego
Taki też podałem - ale zakładam, że jest już nieaktualny. Sąd wyda wyrok, prześle go pod ten adres, korespondencja nie zostanie odebrana - i co dzieje się dalej? Zostanę poproszony o samodzielne jego ustalenie? Posiłkowanie się danymi z bazy PESEL może być nieskuteczne w przypadku kogoś, kto co kilka miesięcy zmienia miejsce zamieszkania.
Wcześniej było napisane:
Jeśli pozwany nie odbiera korespondencji, to w aktualnym stanie prawnym doręczeniem korespondencji zajmuje się komornik, który w swoich kompetencjach ma pewne środki, aby dłużnika "poszukać" - po meldunku, danych z US itp. Jeśli do tego dojdzie, i będziesz zlecał komornikowi taką czynność doręczenia, to porozmawiaj z nim, co warto zrobić, aby odnaleźć pozwanego (bo jeśli nie znasz adresu pozwanego, to oczywistym jest, że komornik tam nie doręczy korespondencji).
- czy ma to zastosowanie właśnie w tym przypadku ? Pocieszam się, że pozwani nie są zupełnie "wirtualni" - np. mają dziecko, które chodzi do szkoły. Ja zapewnie nie zrobię z tego faktu użytku, ale komornik - być może już tak.

Zmiana sądu jest możliwa tylko o tyle, że z sądu właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego można zrobić sąd właściwy dla miejsca płatności weksla.
Tego nie wiedziałem - ale - przed złożeniem pozwu skontaktowałem się ze swoim sądem - i zostałem poinformowany, że powinienem złożyć weksel w miejscu właściwym dla miejsca zamieszkania pozwanego. W przeciwnym wypadku sąd będzie musiał pozew przekierować sam - co potrwa kilka miesięcy. Jak więc to wygląda w praktyce?

pozdrawiam!
nun
Posty: 6
Rejestracja: 22 cze 2020, 12:57

Re: przedstawienie weksla do wykupu - adres dluznika nieznany

Post autor: nun » 10 wrz 2020, 20:29

Aktualizacja: dopłaciłem oraz przesłałem wszystko, co wydało mi się istotne (umowy najmu, deklarację wekslową, korespondencję mailową, wydruki z kont).

Brak załączenia tych dowodów w momencie składania pozwu uzasadniłem ówczesnym przeświadczeniem, iż poprawnie wypełniony weksel miałby być wystarczający do wydania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym – co czyniłoby wszelkie dodatkowe dokumenty niepotrzebnymi i nadmiarowymi.

Czekam na dalszy bieg sprawy...
nun
Posty: 6
Rejestracja: 22 cze 2020, 12:57

Re: przedstawienie weksla do wykupu - adres dluznika nieznany

Post autor: nun » 01 paź 2020, 14:45

Jest!!! Zaledwie tydzień po odesłaniu dokumentów otrzymałem nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym!
(tzn. otrzymałem dzisiaj, ale pismo jest datowane akurat tydzień po wysyłce)

Ciekawi mnie, czy gdybym od razu dołączył do weksla cały pęk dokumentów dodatkowych, postępowanie byłoby w trybie egzekucyjnym.
Pojawia się też gdzieś taka myśl, że zmiana trybu z egzekucyjnego na upominawczy wynikała z chęci przygarnięcia większej opłaty sądowej - mam tylko nadzieję, że tak nie było...

No i teraz - zakładam, że pozwani nie mieszkają już pod wspomnianym adresem.
Więc czekam na pismo z sądu, że nie udało się dostarczyć nakazu zapłaty - z moich informacji, będę miał 2 miesiące na jego dostarczenie.
Według tego, co wyczytałem, najpierw powinienem się zgłosić do komornika (50zł)
Komornik w ciągu 14 dni ustali, że pozwany pod danym adresem nie mieszka.
Następnie zlecamy zlecenie o poszukiwanie miejsca zamieszkania (40zł, plus ew. zryczałtowane koszty dojazdu ponad 10km - 20zł).
Przy czym, jeśli komornikowi uda się ustalić ten adres, to i tak nie może dostarczyć tam korespondencji... gdyż jest ona skierowana pod inny adres...
Tak więc po ustaleniu przez komornika adresu, mogę zwrócić się do sądu o wydanie kolejnego zlecenie doręczenia na ten właśnie ustalony przez komornika adres...
Jeśli przez 2 miesiące komornikowi nie uda się ustalić adresu (a jest to dość prawdopodobne, gdyż jest to krótki okres czasu, tym bardziej, że "tracimy" 2 tygodnie na pierwszy etap) - postępowanie zostaje umorzone.

Nie wiem, czy tak faktycznie będzie - ale przygotowuję się na ten scenariusz.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 104 gości