KLAUZULA BEZ OBLIGA

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
GMLinkasso
Posty: 74
Rejestracja: 03 sty 2014, 14:18
Lokalizacja: Szczecin

KLAUZULA BEZ OBLIGA

Post autor: GMLinkasso » 19 maja 2014, 22:06

CYTUJĘ ZAPIS Z PRAWA WEKSLOWEGO KOMENTARZ L. BAGIŃSKA / M. CZARNECKI



WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI INDOSANTA

1- wyłączenie odpowiedzialności indosanta , indosant może wyłączyć swoją odpowiedzialność za przyjęcie i za zapłatę weksla przez zamieszczenie na wekslu klauzuli bez obliga i podpisanie jej. Zastrzeżenie to wyłącza odpowiedzialność indosanta za przyjęcie i za zapłatę wobec następnych indosatariuszy

2. wyłączenie odpowiedzialności indosanta przez zastrzeżenie w indosie bez obliga nie zwalnia z odpowiedzialności wobec bezpośredniego indosatariusza wyłączenie odpowiedzialności zwalnia wobec wszystkich posiadaczy weksle tylko tego , który klauzulę zwalniającą zamieścił , nie zwalnia natomiast późniejszych indosantów. KLAUZULA TAKA NIE ZWALNIA JEDNAK INDOSANTA Z ODPOWIEDZIALNOŚCI WOBEC SWOJEGO BEZPOŚREDNIEGO INDOSATARIUSZA


Co mam przez to rozumieć czyli że np. Jan Nowak indosował na mnie weksel , to mogę od niego żądać zapłaty za niego
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: KLAUZULA BEZ OBLIGA

Post autor: Lech » 19 maja 2014, 22:24

Już o tym pisałem z jednym z czytelników forum. Czyżby jakaś kancelaria skupywała weksle i potem posługując się jakimś dziwnym zapisem z komentarza próbowała dochodzić należności od indosanta?
nie zwalnia z odpowiedzialności wobec bezpośredniego indosatariusza
vs
wyłączenie odpowiedzialności zwalnia wobec wszystkich posiadaczy weksle tylko tego , który klauzulę zwalniającą zamieścił
Jak widać, powyższe dwa cytaty są ze sobą sprzeczne.
nie zwalnia natomiast późniejszych indosantów.
A to prawda, wyłączenie odpowiedzialności dotyczy tylko tych indosantów, którzy taki indos bez obliga dokonali.
KLAUZULA TAKA NIE ZWALNIA JEDNAK INDOSANTA Z ODPOWIEDZIALNOŚCI WOBEC SWOJEGO BEZPOŚREDNIEGO INDOSATARIUSZA
A to nieprawda.

Obawiam się, że C/B pomylili klauzulę "bez obliga" (wyłączenie odpowiedzialności wobec każdego indosatariusza) z klauzulą zakazującą dalszych indosów (pozostaje odpowiedzialność wobec bezpośredniego indosatariusza, brak odpowiedzialności wobec kolejnych po pierwszym indosatariuszy).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
GMLinkasso
Posty: 74
Rejestracja: 03 sty 2014, 14:18
Lokalizacja: Szczecin

Re: KLAUZULA BEZ OBLIGA

Post autor: GMLinkasso » 19 maja 2014, 22:26

JA TAM JUŻ NIE WIEM POWOŁUJĄC SIĘ NA TO W SĄDZIE PEWNIE MÓGŁBYM DOCHODZIĆ ZAPŁATY NAWET JAK KTOŚ BY UMIEŚCIŁ KLAUZULE TĄ NA WEKSLU
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: KLAUZULA BEZ OBLIGA

Post autor: Lech » 19 maja 2014, 22:30

W sądzie powołuje się na przepisy. A jeśli już operujemy komentarzami, to bez problemu możemy znaleźć wiele innych, które nie będą powielały tego błędu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
GMLinkasso
Posty: 74
Rejestracja: 03 sty 2014, 14:18
Lokalizacja: Szczecin

Re: KLAUZULA BEZ OBLIGA

Post autor: GMLinkasso » 19 maja 2014, 22:32

Dla mnie i wielu innych osób to nie kwestionował bym B/C ponieważ oni dla wielu autorytetem i sądzę iż mają rację w tym więc klauzula bez obliga nie zwalnia z odpowiedzialności indosanta od bezpośredniego indosatariusza , i tym można kierować się w sądach
GMLinkasso
Posty: 74
Rejestracja: 03 sty 2014, 14:18
Lokalizacja: Szczecin

Re: KLAUZULA BEZ OBLIGA

Post autor: GMLinkasso » 19 maja 2014, 22:34

Jaki podrzędny sędzia będzie kwestionował komentarze tak wielkich i mądrych osób jak np. P.Bagińska
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: KLAUZULA BEZ OBLIGA

Post autor: Lech » 19 maja 2014, 22:34

Mam wrażenie, że schodzimy z dyskusją na bardzo niski poziom...
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
GMLinkasso
Posty: 74
Rejestracja: 03 sty 2014, 14:18
Lokalizacja: Szczecin

Re: KLAUZULA BEZ OBLIGA

Post autor: GMLinkasso » 19 maja 2014, 22:38

Nie schodzimy , ale na same zapisy proszę zwrócić uwagę, więc od kogo miałbym weksel i to z kluzulą bez obliga to i tak mogę żądać od niego zapłaty i tak . Gdzie tu teraz obrona przed zwrotnym poszukiwanie zapłaty za weksel
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: KLAUZULA BEZ OBLIGA

Post autor: Lech » 19 maja 2014, 22:42

Swoje argumenty w tym wątku już przedstawiłem.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
GMLinkasso
Posty: 74
Rejestracja: 03 sty 2014, 14:18
Lokalizacja: Szczecin

Re: KLAUZULA BEZ OBLIGA

Post autor: GMLinkasso » 19 maja 2014, 22:44

I wszystko jasne "Klauzula nie zwalnia z odpowiedzialności indosanta do bezpośredniego indosatariusza"

<3
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: KLAUZULA BEZ OBLIGA

Post autor: Lech » 19 maja 2014, 22:47

I wszystko jasne " wyłączenie odpowiedzialności zwalnia wobec wszystkich posiadaczy weksle tylko tego , który klauzulę zwalniającą zamieścił"

<3
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
GMLinkasso
Posty: 74
Rejestracja: 03 sty 2014, 14:18
Lokalizacja: Szczecin

Re: KLAUZULA BEZ OBLIGA

Post autor: GMLinkasso » 19 maja 2014, 22:54

komplikuje to nie które wypowiedzi , ale sądzę iż żaden sąd by ich nie podważył zapisując to
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 65 gości