Przedstawienie weksla do zapłaty

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
coondelboory
Posty: 18
Rejestracja: 27 kwie 2011, 16:00

Przedstawienie weksla do zapłaty

Post autor: coondelboory » 27 kwie 2011, 16:21

Witam szanownych użytkowników forum

mam takie pytanie - czy i jak przedstawić do zapłaty weksel płatny w siedzibie remitenta? Weksel jest in blanco - ma niewpisaną datę płatności i kwotę, deklaracja dopuszcza uzupełnienie tych danych wedle uznania remitenta (do określonej kwoty). Czy prawo (lub sądy) wymaga powiadamienia wystawcy o wypełnieniu weksla i zaproszenia go w określonym dniu na przedstawienie weksla do zapłaty? Jeśli tak, to czy jest wymagana jakaś szczególna forma tego powiadomienia?

C.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przedstawienie weksla do zapłaty

Post autor: Lech » 27 kwie 2011, 16:26

Prawo nie przewiduje odrębnego powiadomienia, ponieważ domyślnie weksel przedstawia się nie w siedzibie remitenta, tylko bezpośrednio wystawcy. Ale może wymagać zawiadomienia o przedstawieniu umowa wekslowa, co często ma miejsce.

Przy czym: warunkiem prawidłowego przedstawienia jest doprowadzenie do sytuacji, aby wystawca mógł zapoznać się z wekslem. Siłą rzeczy należy wówczas uznać, że jeśli przedstawienie ma się odbyć u remitenta, a nie u wystawcy, to nie może być tak, że remitent z rana się obudzi i stwierdzi: ach, przedstawię dziś weksel Kowalskiemu. Nie ma go, oj jaka strata. Nie, to nie będzie prawidłowe przedstawienie. W takiej sytuacji wysłanie wezwania, iż w dniu takim-a-takim weksel zostanie przedstawiony tu-i-tu (w miejscu, na w którym się strony umawiały) jest konieczne.

Oczywiście nie przedstawiamy weksla in blanco, tylko już uzupełniony.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
coondelboory
Posty: 18
Rejestracja: 27 kwie 2011, 16:00

Re: Przedstawienie weksla do zapłaty

Post autor: coondelboory » 27 kwie 2011, 16:34

Dzięki za błyskawiczną reakcje :D
Pomęczę Cię jeszcze trochę - chodzi mi szczególnie o formę tego wezwania - czy to musi być pismo, na dodatek za potwierdzeniem odbioru, czy można dostać takie coś np. mailem, lub przez telefon?

C.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przedstawienie weksla do zapłaty

Post autor: Lech » 27 kwie 2011, 16:37

Zakładając, że takie wezwanie miałoby być wiarygodnym dowodem w sądzie, to najlepiej polecony, najlepiej z potwierdzeniem odbioru.

Mail, fax - "nie dostałem żadnego maila, faxu, wysoki sądzie"

Zresztą zarzut nieprzedstawienia weksla do zapłaty i tak jest zapewne najmniej prawdopodobnym zarzutem, jaki może Cię spotkać w sądzie. I - co ciekawe - na dłużniku ciąży obowiązek wykazania, że przedstawienie się nie odbyło. Trudna sprawa :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
coondelboory
Posty: 18
Rejestracja: 27 kwie 2011, 16:00

Re: Przedstawienie weksla do zapłaty

Post autor: coondelboory » 27 kwie 2011, 16:53

Rozumiem, że nie ma jakiejś bezwzględnie wymaganej formy, a konieczność dowodzenia przez dłużnika faktu nieprzedstawienia weksla do zapłaty powoduje mnogość lamentów typu "nic o wekslu nie wiedziałem, a tu komornik mi zajmuje..." .
Przyszło mi do głowy jeszcze jedno pytanko - co z poręczycielem? On też powinien być powiadamiany o przedstawieniu, czy dotyczy to jedynie wystawcy?

C.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przedstawienie weksla do zapłaty

Post autor: Lech » 27 kwie 2011, 19:41

coondelboory pisze:"nic o wekslu nie wiedziałem, a tu komornik mi zajmuje..." .
Najpierw dostanie nakaz zapłaty, dopiero jakby i jego nie odebrał, to komornik może go "zaskoczyć".
coondelboory pisze: Przyszło mi do głowy jeszcze jedno pytanko - co z poręczycielem? On też powinien być powiadamiany o przedstawieniu, czy dotyczy to jedynie wystawcy?
Poręczycielowi weksla nie trzeba przedstawiać w myśl prawa wekslowego. Ale obowiązują tutaj takie same prawa jak w przypadku innych wierzytelności, czyli:

- jeśli jest to sądowe postępowanie gospodarcze, to trzeba wezwać wezwanie do zapłaty (jak również wystawcy i każdemu innemu, kogo się pozywa)
- jeśli jest to sądowe postępowanie niegospodarcze, wezwanie do zapłaty nie jest konieczne, wskazane jest jednak skontaktowanie się z dłużnikiem (w tym i poręczycielem), jeśli bowiem po otrzymaniu pozwu przy pierwszej czynności uzna on roszczenie, a wytoczenie powództwa nie było konieczne (czyli nie było tego wezwania do zapłaty poręczyciela), pozwany taki będzie mógł uzyskać od powoda zwrot kosztów procesu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
coondelboory
Posty: 18
Rejestracja: 27 kwie 2011, 16:00

Re: Przedstawienie weksla do zapłaty

Post autor: coondelboory » 27 kwie 2011, 19:42

Wybaczcie pisanie pod samym sobą, ale nie widzę możliwości edycji wpisów...
Ale ad rem
nakoksowałem się tym przedstawianiem do zapłaty i po kilku godzinach rycia w internecie i nie tylko znalazłem takie coś:
Pierwszą czynnością, której musimy dokonać, abyśmy mogli następnie skutecznie dochodzić w sądzie swoich pieniędzy z weksla, jest przedstawienie go do zapłaty dłużnikowi. Czynność ta polega po prostu na okazaniu w określonym czasie i miejscu oryginału weksla osobie, która jest zobowiązana do zapłaty. Weksel musimy przedstawić wszystkim zobowiązanym do zapłaty sumy wekslowej, jeśli chcemy od nich dochodzić należności. Ponadto, od momentu przedstawienia weksla do zapłaty możemy żądać odsetek, jeśli dłużnik odmówił spłaty należności.

Jeśli nie przedstawimy weksla do zapłaty w sposób prawidłowy np. w niewłaściwym miejscu lub czasie, utracimy prawa wekslowe do zwrotnie zobowiązanych. Zwrotnie zobowiązani to wszyscy, od których możemy domagać się zapłaty sumy wskazanej na wekslu, z wyjątkiem wystawcy weksla i tych, którzy poręczyli za wystawcę weksla. „Prawidłowe lub nieprawidłowe przedstawienie weksla do zapłaty nie ma natomiast wpływu na odzyskanie pieniędzy od wystawcy weksla lub jego poręczycieli” – informuje Joanna Gawkowska.
Uwagę zwraca fraza: „Prawidłowe lub nieprawidłowe przedstawienie weksla do zapłaty nie ma natomiast wpływu na odzyskanie pieniędzy od wystawcy weksla lub jego poręczycieli” (rzecz dotyczy weksla własnego). To chyba oznacza, że można iść do sądu z powództwem przeciw wystawcy i poręczycielowi niezależnie od przedstawienia lub nie weksla do zapłaty. Czy ktoś mógłby to wyjaśnić, tak z odpowiednimi artykułami, bo wydaje mi się to nieprawdopodobne...

C.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przedstawienie weksla do zapłaty

Post autor: Lech » 27 kwie 2011, 19:53

coondelboory pisze: Uwagę zwraca fraza: „Prawidłowe lub nieprawidłowe przedstawienie weksla do zapłaty nie ma natomiast wpływu na odzyskanie pieniędzy od wystawcy weksla lub jego poręczycieli” (rzecz dotyczy weksla własnego). To chyba oznacza, że można iść do sądu z powództwem przeciw wystawcy i poręczycielowi niezależnie od przedstawienia lub nie weksla do zapłaty. Czy ktoś mógłby to wyjaśnić, tak z odpowiednimi artykułami, bo wydaje mi się to nieprawdopodobne...
Zatem po kolei, jak na wykładzie ;)
W wekslu, w którym oprócz wystawcy, są indosanci, oni również odpowiadają za zapłatę weksla. Warunkiem jednak ich odpowiedzialności jest przedstawienie wystawcy weksla do zapłaty w terminie płatności (i dokonanie protestu z powodu niezapłacenia, jeśli weksel nie zawiera klauzuli bez protestu).

Jeśli weksla w terminie nie przedstawimy, tracimy prawo do dochodzenia należności od indosantów. Ale nie tracimy prawa do dochodzenia należności od wystawcy i jego poręczyciela, i tego dotyczy fragment "Prawidłowe lub nieprawidłowe przedstawienie weksla do zapłaty nie ma natomiast wpływu na odzyskanie pieniędzy od wystawcy weksla lub jego poręczycieli"

Nie zmienia to faktu, że takiego przedstawienia weksla wystawcy powinniśmy jednak dokonać nawet po terminie płatności. Dopiero od chwili przedstawienia należą nam się odsetki za zwłokę, choćby data płatności weksla była wcześniejsza.

Można iść do sądu z wekslem, który nie został przedstawiony do zapłaty. Fakt przedstawienia weksla nie jest badany z urzędu przy wydawaniu nakazu zapłaty. Dłużnik może jednak wnieść zarzut nieprzedstawienia weksla do zapłaty, powinien jednak ten fakt udowodnić (a nie: podnieść taki zarzut i czekać na dowód powoda, że weksel przedstawił).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ddd
Posty: 45
Rejestracja: 08 lip 2011, 20:47

Re: Przedstawienie weksla do zapłaty

Post autor: ddd » 16 lip 2011, 17:05

Lech pisze:Można iść do sądu z wekslem, który nie został przedstawiony do zapłaty. Fakt przedstawienia weksla nie jest badany z urzędu przy wydawaniu nakazu zapłaty. Dłużnik może jednak wnieść zarzut nieprzedstawienia weksla do zapłaty, powinien jednak ten fakt udowodnić (a nie: podnieść taki zarzut i czekać na dowód powoda, że weksel przedstawił).
Czyli rozumiem, że nie trzeba na start załączać do pozwu tego dowodu na wysłanie listu poleconego i jego treści (chodzi o list, w którym pisałem, że weksel będzie przedtawiony w jakim miejscu i czasie)? Bo u mnie jest tego typu sytuacja, że w liście poleconym napisałem, że weksel będzie płatny w siedzibie wystawcy, a miejsce płatności na wekslu jest miastem właściwym dla siedziby remitenta, a wiadomo było, że jak go wezwę do własnej siedziby, to w życiu nie przyjdzie.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przedstawienie weksla do zapłaty

Post autor: Lech » 16 lip 2011, 17:50

Wezwania do wykupu weksla in blanco nie trzeba załączać.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
GAJTEK
Posty: 1
Rejestracja: 20 sie 2013, 09:26

Re: Przedstawienie weksla do zapłaty

Post autor: GAJTEK » 20 sie 2013, 09:27

A z czego (przepis/orzeczenie) wynosi się, że bez przedstawienia weksla do zapłaty nie ma możliwości dochodzenia w pozwie odsetek od terminu płatności (a dopiero od doręczenia pozwu)?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przedstawienie weksla do zapłaty

Post autor: Lech » 20 sie 2013, 09:38

Z faktu, że odsetki należą się, jeśli dłużnik pozostaje w zwłoce (481kc), skoro zatem posiadacz weksla nie przychodzi po zapłatę, to i wystawca w zwłoce nie pozostaje.

Dotyczy to oczywiście weksli datowanych (z terminem płatności). W przypadku weksli płatnych za okazaniem z klauzulą odsetek, odsetki liczone są według tej klauzuli.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 93 gości