Goły weksel jako zabezpieczenie dotacji

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
SJ
Posty: 3
Rejestracja: 25 kwie 2014, 18:08

Goły weksel jako zabezpieczenie dotacji

Post autor: SJ » 25 kwie 2014, 19:15

Szanowny Panie,
członek mojej rodziny wygrał konkurs na dotację unijną i poprosił mnie o bycie jego poręczycielem. Po przeanalizowaniu sytuacji i umów uznałem, że się tego podejmę. Moje wątpliwości wzbudził jednak wzór weksla (dostępny pod adresem http://www.poklucz.wup.opole.pl/attachm ... 2.2013.doc). Trafiłem na Pana bloga, za którego prowadzenie serdecznie dziękuję! (rzadko zdarza mi się trafić na tak solidne strony). Wyszło, że mam do czynienia z gołym wekslem na zlecenie, który jest chyba najgorszą możliwą formą weksla. Wykonałem telefon do biura projektu, z którego wynikało, że:
- weksel i deklaracja nie mogą zostać uzupełnione,
- Pan stwierdził, że deklaracja jest integralną częścią weksla (poprzez zawarcie w nagłówku Załącznik nr 13. Wzór weksla in blanco wraz z deklaracją wekslową), jednak na moje pytanie "Co stoi na przeszkodzi, żeby odpiąć umowę wekslową i podpiąć pod nią inną, która umożliwia wpisanie kwoty np. 1 000 000zł?" odpowiedział, że nie posiada wiedzy, która pozwoliłaby mu ze mną polemizować,
- program trwa 3 lata i to pierwszy przypadek kiedy ktoś się o to zapytał (wszyscy podpisywali),
- poręczyciele muszą złożyć podpisy również na pierwszej stronie (wekslu), a nie jedynie na stronie trzeciej.
Wspomniany wcześniej członek również zadzwonił lecz tym razem odebrała Pani:
- na pierwszej stronie (wekslu) podpis składa jedynie wierzyciel (inaczej niż mówił Pan),
- podała telefon do prawnika, do którego nie dało się dodzwonić.

Trzecia strona będzie najprawdopodobniej traktowana jako przedłużek. Proszę mnie poprawić jeżeli się mylę, ale całe to gadanie o deklaracji jako integralnej części weksla uważam za mało przydatne w przypadku puszczenia go w obieg. I teraz moje pytanie: czy w sytuacji kiedy poręczyciel będzie podpisany jedynie na przedłużku weksla gołego (a na wekslu jedynie wierzyciel) to będzie mógł uznać w sądzie, że przedłużek został wypisany do innego weksla tzn. czy metoda, dzięki której wierzyciel może uznać, że deklaracja została sporządzona na inny weksel może w tym przypadku posłużyć poręczycielowi do stwierdzenia, że ze względu na brak jakichkolwiek danych stwierdzających, że ten przedłużek jest częścią konkretnego gołego weksla został wystawiony na jakiś inny weksel?

Br,
SJ
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Goły weksel jako zabezpieczenie dotacji

Post autor: Lech » 26 kwie 2014, 01:37

SJ pisze: wygrał konkurs na dotację unijną
Być może zainteresują Was te wpisy na blogu:
http://www.remitent.pl/parp/1914
http://www.remitent.pl/rpo-po-raz-drugi ... -parp/2560
Wyszło, że mam do czynienia z gołym wekslem na zlecenie, który jest chyba najgorszą możliwą formą weksla.
I na tym właściwie można zakończyć analizę. O ile wystawca weksla może ryzykować, bo za weksel dostanie jakieś pieniądze, o tyle Pańskiego interesu jako poręczyciela w tym nie widzę. Bo chyba nie zostanie Pan sowicie wynagrodzony za podjęcie takiego ryzyka? :)
- Pan stwierdził, że deklaracja jest integralną częścią weksla
Gdyby tak było, weksel taki byłby nieważny, ponieważ deklaracja zawierała by warunki płatności, a weksel jest bezwarunkowym przyrzeczeniem zapłaty. Ale nie ma obaw - deklaracja *nie jest* integralną częścią weksla (choćby z tego powodu, że nie znajduje się pod podpisem wystawcy).
"Co stoi na przeszkodzi, żeby odpiąć umowę wekslową i podpiąć pod nią inną, która umożliwia wpisanie kwoty np. 1 000 000zł?"
Ano właśnie.
odpowiedział, że nie posiada wiedzy, która pozwoliłaby mu ze mną polemizować,
Jeśli nie posiada wiedzy, nie powinien żądać weksli in blanco, skoro nie potrafi się z nimi obchodzić.
- program trwa 3 lata i to pierwszy przypadek kiedy ktoś się o to zapytał (wszyscy podpisywali),
Ten argument jest mi doskonale znany. Tyle że wcale z niego nie wynika, że złożenie podpisu jest wskazane i bezpieczne.
- poręczyciele muszą złożyć podpisy również na pierwszej stronie (wekslu), a nie jedynie na stronie trzeciej.
Weksel nie ma trzeciej strony. Weksel ma awers (1. strona) i rewers (2. strona). Poręczenie umieszcza się albo na awersie, albo na rewersie.
Proszę mnie poprawić jeżeli się mylę, ale całe to gadanie o deklaracji jako integralnej części weksla uważam za mało przydatne w przypadku puszczenia go w obieg.
Należy przyjąć, że Pana wątpliwości są słuszne.
I teraz moje pytanie: czy w sytuacji kiedy poręczyciel będzie podpisany jedynie na przedłużku weksla gołego (a na wekslu jedynie wierzyciel) to będzie mógł uznać w sądzie, że przedłużek został wypisany do innego weksla
Przedłużek to część trwale przyłączona do weksla. W powyższym przypadku ktoś musiałby urwać ją (odkleić) od weksla i dołączyć do innego weksla, czyli sfałszować weksel.
tzn. czy metoda, dzięki której wierzyciel może uznać, że deklaracja została sporządzona na inny weksel może w tym przypadku posłużyć poręczycielowi do stwierdzenia, że ze względu na brak jakichkolwiek danych stwierdzających, że ten przedłużek jest częścią konkretnego gołego weksla został wystawiony na jakiś inny weksel?
Najlepiej by było, gdybym fizycznie zobaczył jak ten 3-stronicowy weksel miałby wyglądać, bo - szczerze powiedziawszy - nie bardzo go sobie wyobrażam.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
bywały96
Posty: 16
Rejestracja: 19 kwie 2012, 14:24

Re: Goły weksel jako zabezpieczenie dotacji

Post autor: bywały96 » 26 kwie 2014, 08:52

(choćby z tego powodu, że nie znajduje się pod podpisem wystawcy).

Moim zdaniem stwierdzenie to powinno wskazywać, że deklaracja nie znajduje się nad podpisem wystawcy.

Pozdrowienia
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Goły weksel jako zabezpieczenie dotacji

Post autor: Lech » 26 kwie 2014, 11:37

Nie wychodzi na to samo? :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
SJ
Posty: 3
Rejestracja: 25 kwie 2014, 18:08

Re: Goły weksel jako zabezpieczenie dotacji

Post autor: SJ » 26 kwie 2014, 13:08

Szanowny Panie,
dziękuję za szybką analizę. Weksel jest dostępny pod adresem http://www.poklucz.wup.opole.pl/attachm ... 2.2013.doc.

Czyli podsumowując wystarczy dokleić stronę 3 do strony 1 i żadne tłumaczenia że pochodzi z innego weksla nie pomoże. Jednocześnie przyklejenie w ten sposób deklaracji wekslowej nie da takiej możliwości.

Br,
SJ
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Goły weksel jako zabezpieczenie dotacji

Post autor: Lech » 26 kwie 2014, 13:16

To jest po prostu weksel (samodzielny dokument) i deklaracja wekslowa, na pewno nikt nigdzie jej nie będzie przyklejał do środka weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Goły weksel jako zabezpieczenie dotacji

Post autor: Palestra » 26 kwie 2014, 14:02

Pytanie do SJ co oznacza skrót "Br" przed Pana inicjałami?
Pozdrawiam
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Goły weksel jako zabezpieczenie dotacji

Post autor: Lech » 26 kwie 2014, 14:13

Best regards?
;)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
SJ
Posty: 3
Rejestracja: 25 kwie 2014, 18:08

Re: Goły weksel jako zabezpieczenie dotacji

Post autor: SJ » 26 kwie 2014, 16:10

Czyli wychodzi, że można po prostu przykleić 3 stronę i pozamiatane nie ma przebacz. Dziękuję za konkretną pomoc.

Best regards ( :) ),
SJ
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Goły weksel jako zabezpieczenie dotacji

Post autor: Palestra » 26 kwie 2014, 19:32

Dziękuje za informację.
W takim razie Br for everybody, be cool i na koniec tradycyjne etc.
:)
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
ings
Posty: 3
Rejestracja: 12 maja 2014, 09:22

Re: Goły weksel jako zabezpieczenie dotacji

Post autor: ings » 12 maja 2014, 09:31

Z wekslami nie ma takiego problemu jak mogło by się wydawać, wystarczy popytać.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości