Kredyt dyskontowy 99% - matematyczne rozważania graniczne

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Kredyt dyskontowy 99% - matematyczne rozważania graniczne

Post autor: kutyjka » 16 kwie 2014, 21:50

W ostatnim czasie trafiłem na dwie sprawy w stylu 'kredyt dyskontowy'.
Schemat znany i lubiany - emisja weksla na 10.000 PLN, za to 5.000 PLN gotówką, termin płatności powiedzmy za pół roku.

Później widziałem lepszy obrazek - pożyczka 2.500, weksel na 10.000, płatny ....... za dwa tygodnie.

Trzeci przypadek - pożyczka 100 PLN (!!!), weksel na 1.000 PLN, płatny za okazaniem, czyli w zasadzie nawet godzinę po wręczeniu :) Przypadek autentyczny, remitent próbował mi to sprzedać przez indos za 250 PLN. W ogóle nic nie wiedział o dłużniku, ale to już insza inszość...

Zastanawia mnie tylko gdzie jest granica takiego działania. Czy przelew "za weksel" o wartości 100 PLN pokazany przez dłużnika pozwanego z weksla 1.000 PLN 3 dni później wystarczyłby aby "zmiarkować" takie roszczenie? A jeśli emitując weksel na 1000 PLN pożyczył 1 PLN? Dalej to jest legalne ;-)))) ? Bo niby wg prawa wekslowego tak, ale intuicja mówi mi że sąd wyśmieje takiego remitenta:)
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kredyt dyskontowy 99% - matematyczne rozważania graniczn

Post autor: Lech » 16 kwie 2014, 22:07

Można sobie teoretycznie rozważać, ale po co? :)

Wszystko ma swoją wartość, weksel też. Bezdomny może wystawić na aukcji na allegro weksel na milion z ceną od złotówki i pewnie sprzeda go za 100zł - wówczas będzie przynajmniej pewność, że cena sprzedaży jest rynkowa.

Skoro ktoś sprzedaje swoje papiery wartościowe po takiej cenie, to na tyle je wycenia.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Kredyt dyskontowy 99% - matematyczne rozważania graniczn

Post autor: Palestra » 16 kwie 2014, 22:11

Kupiłem papiery wartościowe (akcje) firmy Lipa za 200 zł sztuka po godzinie te same papiery wartościowe kosztują już 100 zł za sztukę. Czuje się oszukany bo straciłem na takiej transakcji. Czy sąd uzna moje argumenty?
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kredyt dyskontowy 99% - matematyczne rozważania graniczn

Post autor: Lech » 16 kwie 2014, 22:14

No ba. Za Janokowicza kupiłem ukraińskich obligacji za milion dolarów, teraz rynek odkupi je ode mnie za 10 tysięcy, L I C H W A !
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Kredyt dyskontowy 99% - matematyczne rozważania graniczn

Post autor: Palestra » 16 kwie 2014, 22:21

Rząd powinien w trybie pilnym wprowadzić spec ustawę zakazującą obrotu papierami dłużnymi.
LICHWA, SKANDAL, HAŃBA, INFAMIA!!!
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Kredyt dyskontowy 99% - matematyczne rozważania graniczn

Post autor: kutyjka » 25 gru 2014, 13:28

Palestra pisze:Rząd powinien w trybie pilnym wprowadzić spec ustawę zakazującą obrotu papierami dłużnymi.
LICHWA, SKANDAL, HAŃBA, INFAMIA!!!
Wyprosiliście. Robi się powoli od miesięcy ustawa regulująca rynek pożyczek, może następny krok to będzie regulacja rynku weksli :)
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 80 gości