Zakup weksli gwarancyjnych / kaucyjnych

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Zakup weksli gwarancyjnych / kaucyjnych

Post autor: kutyjka » 09 kwie 2014, 21:39

Witam,

Naszła mnie taka akademicka wątpliwość. Otóż gdy kupuję weksel to

(1) czy gdy kupuję przez indos weksel z napisem "kaucyjny" lub gwarancyjny" to czy to przenosi na mnie wierzytelność tym wekslem zabezpieczoną? co gdy nie ma takiego napisu ale weksel pełni taką funkcję?
(2) czy gdy kupuję przez przelew wierzytelności/cesję (art 509 i dalej kc) weksel z napisem "kaucyjny" lub gwarancyjny" to czy to przenosi na mnie wierzytelność tym wekslem zabezpieczoną? co gdy nie ma takiego napisu ale weksel pełni taką funkcję?
(3) czy w w/w przypadkach kupuję ten weksel "z dobrodziejstwem syfu", czyli że jako nabywca dostanę "w łeb" jeśli wystawcy przysługują zarzuty (przestrzelona kwota na wekslu czy to in blanco czy to nawet zupełnym) ?
(4) a może po prostu nie warto kupować weksli gwarancyjnych / kaucyjnych bo mogą być obciążone czymś?

Nie mam realnie takiego problemu, ale mogę mieć, jak każdy z nas z branży :)

Pozdrawiam i z góry dzięki za celne uwagi!
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5835
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zakup weksli gwarancyjnych / kaucyjnych

Post autor: Lech » 09 kwie 2014, 21:44

kutyjka pisze:(1) czy gdy kupuję przez indos weksel z napisem "kaucyjny" lub gwarancyjny" to czy to przenosi na mnie wierzytelność tym wekslem zabezpieczoną? co gdy nie ma takiego napisu ale weksel pełni taką funkcję?
Nie przenosi.
(2) czy gdy kupuję przez przelew wierzytelności/cesję (art 509 i dalej kc) weksel z napisem "kaucyjny" lub gwarancyjny" to czy to przenosi na mnie wierzytelność tym wekslem zabezpieczoną? co gdy nie ma takiego napisu ale weksel pełni taką funkcję?
Nie przenosi.
(3) czy w w/w przypadkach kupuję ten weksel "z dobrodziejstwem syfu", czyli że jako nabywca dostanę "w łeb" jeśli wystawcy przysługują zarzuty (przestrzelona kwota na wekslu czy to in blanco czy to nawet zupełnym) ?
To, czy dostaniesz "syfem" wynika z tego, czy nabyłeś weksel rażąco się zaniedbując lub działając na szkodę dłużnika (czyli art. 10/17pw)
(4) a może po prostu nie warto kupować weksli gwarancyjnych / kaucyjnych bo mogą być obciążone czymś?
Zasada jest taka, że jeśli kupujesz weksel gwarancyjny, i wiesz że jest gwarancyjny, to powinieneś upewnić się, że zabezpieczana wierzytelność istnieje - zażądać umowy ze stosunku podstawowego, zażądać dowodów istnienia roszczenia z tej umowy, w niektórych przypadkach zasięgnąć informacji u wystawcy itp.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Zakup weksli gwarancyjnych / kaucyjnych

Post autor: kutyjka » 09 kwie 2014, 21:49

Lech pisze:
kutyjka pisze:(1) czy gdy kupuję przez indos weksel z napisem "kaucyjny" lub gwarancyjny" to czy to przenosi na mnie wierzytelność tym wekslem zabezpieczoną? co gdy nie ma takiego napisu ale weksel pełni taką funkcję?
Nie przenosi.
(2) czy gdy kupuję przez przelew wierzytelności/cesję (art 509 i dalej kc) weksel z napisem "kaucyjny" lub gwarancyjny" to czy to przenosi na mnie wierzytelność tym wekslem zabezpieczoną? co gdy nie ma takiego napisu ale weksel pełni taką funkcję?
Nie przenosi.
(3) czy w w/w przypadkach kupuję ten weksel "z dobrodziejstwem syfu", czyli że jako nabywca dostanę "w łeb" jeśli wystawcy przysługują zarzuty (przestrzelona kwota na wekslu czy to in blanco czy to nawet zupełnym) ?
To, czy dostaniesz "syfem" wynika z tego, czy nabyłeś weksel rażąco się zaniedbując lub działając na szkodę dłużnika (czyli art. 10/17pw)
(4) a może po prostu nie warto kupować weksli gwarancyjnych / kaucyjnych bo mogą być obciążone czymś?
Zasada jest taka, że jeśli kupujesz weksel gwarancyjny, i wiesz że jest gwarancyjny, to powinieneś upewnić się, że zabezpieczana wierzytelność istnieje - zażądać umowy ze stosunku podstawowego, zażądać dowodów istnienia roszczenia z tej umowy, w niektórych przypadkach zasięgnąć informacji u wystawcy itp.
Istnieć może i istnieje, ale się okaże że weksel opiewa na 100.000 a zabezpieczał wierzytelność na 10.000. Kupując go za 15% nominału i tak wówczas koszmarnie przepłacam, bo mi wniosą zarzuty i wygrają sprawę ze stosunku podstawowego piłując roszczenie do 10.000 + ew jakieś nieduże koszty.

A teraz killer - jak od kogoś kupuję weksel to jak mam sprawdzić czy czasem nie miał on kaucyjnego / gwarancyjnego charakteru?
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5835
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zakup weksli gwarancyjnych / kaucyjnych

Post autor: Lech » 09 kwie 2014, 21:58

Nie ma na to jednej odpowiedzi. Masz po prostu zachować normalną staranność. W razie wątpliwości możesz skonsultować się na forum :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Zakup weksli gwarancyjnych / kaucyjnych

Post autor: kutyjka » 09 kwie 2014, 22:09

Lech pisze:Nie ma na to jednej odpowiedzi. Masz po prostu zachować normalną staranność. W razie wątpliwości możesz skonsultować się na forum :)
To byłby dobry wątek: czy od Pana X z Rzeszowa, PESEL: ... można kupować weksle? Ktoś słyszał? Czy kaucyjne są? A może ktoś od niego już kupił jakiś chłam i popłynął :-)))))) ?
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5835
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zakup weksli gwarancyjnych / kaucyjnych

Post autor: Lech » 09 kwie 2014, 22:11

No, coś takiego. Plus skan weksla. Plus informacja od X z jakiej okazji ma weksel. Plus informacja czym pan X się zajmuje itp. itd. A potem tylko połączyć fakty i wyciągnąć wnioski.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] i 35 gości