weksel in blanco do umowy ajencyjnej

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Stefanka
Posty: 3
Rejestracja: 25 mar 2014, 18:16

weksel in blanco do umowy ajencyjnej

Post autor: Stefanka » 25 mar 2014, 18:36

Witam,
prowadzę działalność gosp., od 8 lat współpracuję z siecią na podstawie umowy agencyjnej. Zabezpieczeniem jest kaucja pieniężna i weksel. Dotychczas był to weksel na określoną kwotę.
Jednak od roku zleceniobiorca wymaga wystawienia weksla in blanco, podpisanego również przez mojego męża (nie mamy rozdzielności majątkowej). Dodatkowo żądają, do weksla dwóch poręczycieli. Jest to dla mnie problem, ponieważ nie mam nikogo, kto mógłby takiego poręczenia udzielić.
Wystawiłam dla kontrahenta weksel in blanco z podpisem moim i męża, ale po pewnym czasie temat powrócił - poręczyciele.
Moje pytanie - czy magą tego żądać odemnie? Przecież weksel który wystawiłam, też daje im zabezpieczenie, tak samo odpowiadamy z mężem naszym majątkiem?
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: weksel in blanco do umowy ajencyjnej

Post autor: Palestra » 25 mar 2014, 18:57

Mogą żądać nawet i 10 poręczycieli.
Autor tego forum i bloga remitent.pl wielokrotnie ostrzegał przed podpisywaniem weksli in blanco. Pisał również iż w większości przypadków można zastosować weksel własny zupełny. Warto wrócić do stołu negocjacyjnego i zaproponować weksel zupełny.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel in blanco do umowy ajencyjnej

Post autor: Lech » 25 mar 2014, 19:20

Remitent może żądać poręczycieli, wystawca może ich dać, bądź nie - jak rozumiem, jakaś umowa już między wami istnieje, nie sposób zatem odpowiedzieć na pytanie (nie znając jej) czy nie otrzymując nowych poręczycieli remitent może rozwiązać umowę - sposób jej zakończenia na pewno jest opisany w samej umowie, której treści tutaj nie znamy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Stefanka
Posty: 3
Rejestracja: 25 mar 2014, 18:16

Re: weksel in blanco do umowy ajencyjnej

Post autor: Stefanka » 25 mar 2014, 20:29

w umowie jest napisane:
dla zabezpieczenia wszelkich roszczeń agent:
- złożył weksel gwarancyjny in blanco z zastrzeżeniem (bez protestu), z poręczeniem oraz deklaracją wekslową.
- wpłaci kwotę ... zł tytułem kaucji.
Odnośnie wypowiedzenia umowy, nie ma żadnej adnotacji odnośnie weksla.
Czy przedkładając weksel własny zupełny, zobowiązuję się do osobistego zapłacenia ewent. należności??? i wtedy nie są potrzebni poręczyciele?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel in blanco do umowy ajencyjnej

Post autor: Lech » 25 mar 2014, 20:38

Musicie się jakoś dogadać kto od kogo czego wymaga, nikt tutaj za was warunków umowy na forum negocjować nie będzie.

Jak chcesz się droczyć, to zamiast weksla wystawionego przez Ciebie i męża, wystaw weksel tylko z Twojego wystawienia, z poręczeniem męża - warunek formalny "weksla z poręczeniem" będzie spełniony. Wystarczy jak na obecnym wekslu mąż obok swojego podpisu dopisze "poręczam".

Jak będą chcieli dalszych poręczycieli, to nie musisz ich dawać, a oni mogą w dopuszczalny prawem i zapisami umowy ją rozwiązać, lub w inny sposób "utrudniać" współpracę.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Stefanka
Posty: 3
Rejestracja: 25 mar 2014, 18:16

Re: weksel in blanco do umowy ajencyjnej

Post autor: Stefanka » 25 mar 2014, 23:18

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 75 gości