kilka pytań

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
IdzieWiosna
Posty: 4
Rejestracja: 24 mar 2014, 16:58

kilka pytań

Post autor: IdzieWiosna » 24 mar 2014, 17:29

Witam serdecznie, mam pytanie do załączonych obrazków

Obrazek

Obrazek

1. Czy zapis na blankiecie po lewej stronie "urzędowy blankiet ... 10000zł" jest faktycznie obowiązujący. Czy można wpisać kwotę wyższą?
2. Co oznacza zapis "zapłacony" na drugiej stronie?
3. Czy fakt przekreśleń i przedziurawienia w czterech miejscach dziurkaczem (czego nie widać na obrazku) czyni weksel nieważnym?>
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: kilka pytań

Post autor: Lech » 24 mar 2014, 17:33

IdzieWiosna pisze: 1. Czy zapis na blankiecie po lewej stronie "urzędowy blankiet ... 10000zł" jest faktycznie obowiązujący. Czy można wpisać kwotę wyższą?
Można wpisać kwotę wyższą - zapis ten nie należy do treści weksla.
2. Co oznacza zapis "zapłacony" na drugiej stronie?
Trzeba by się spytać tego, kto to pisał.
3. Czy fakt przekreśleń i przedziurawienia w czterech miejscach dziurkaczem (czego nie widać na obrazku) czyni weksel nieważnym?>
Przekreślenie "anuluje" treść weksla, tak jak w przypadku każdej innej umowy, czy tekstu. Można więc uznać (gdyby to był weksel wypełniony), że ktoś go wystawił, a potem ktoś (inny?) unieważnił.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Re: kilka pytań

Post autor: Jacek » 30 mar 2014, 17:54

Czy "kupując" weksel od emitenta i płacąc mu gotówką, zamiast pokwitowania odbioru gotówki może emitent na wekslu napisać coś w stylu: "gotówkę otrzymałem" (jako potwierdzenie, że odebrał pieniądze) i czy należy to zrobić na awersie czy na rewersie.

Dziękuję z góry
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: kilka pytań

Post autor: Lech » 30 mar 2014, 18:48

Można użyć klauzuli "wartość w gotówce otrzymałem" umieszczonej w treści weksla, ale jest to taka ogólna klauzula - nie wiadomo na przykład ile tej gotówki się otrzymało, poza tym taka klauzula często jest nadużywana (wpisywana w sytuacji kiedy tak naprawdę wystawca "nic" za weksel nie otrzymał). Jeśli zależy nam na precyzyjnym pokwitowaniu, to lepiej jest zastosować odrębne - choćby w postaci druku KP.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Re: kilka pytań

Post autor: Jacek » 30 mar 2014, 19:01

Lech jak zawsze niezawodny, dzięki za odp.
bywały96
Posty: 16
Rejestracja: 19 kwie 2012, 14:24

Re: kilka pytań

Post autor: bywały96 » 31 mar 2014, 16:33

Panie Lechu.
W wyniku indosu imiennego, indosatariusz (Jan Kowalski) nabył względem dłużnika wekslowego prawa w takim rozmiarze, jaki wynika z treści weksla i w takim w jakim przysługiwały one indosantowi (Michał Anioł). Formalizm prawa wekslowego powoduje przecież, że decydujące znaczenie ma treść zobowiązania wekslowego, które można przeczytać na wekslu, a nie interpretacja treści weksla tj. co miał na myśli indosant (Michał Anioł) wpisując treść indos na wekslu.
Jak zatem należy interpretować znak interpunkcyjny wykrzyknika wpisany na końcu indosu np. "Ustępuję na zlecenie Panu Janowi Kowalskiemu! Michał Anioł"?
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: kilka pytań

Post autor: Lech » 31 mar 2014, 16:39

A jaki widzisz problem w wykrzykniku? Odczytuję go jako radość przy dokonywaniu indosu :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
bywały96
Posty: 16
Rejestracja: 19 kwie 2012, 14:24

Re: kilka pytań

Post autor: bywały96 » 31 mar 2014, 17:41

Tak i ja sądziłem Panie Lechu, że to jest objaw radości remitenta - po wpisaniu treści indosu na wekslu. Ale wolałem upewnić się i zapytałem Pana.
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: kilka pytań

Post autor: Lech » 31 mar 2014, 20:32

Tylko, proszę, nie zadawaj mi pytania jak bym rozumiał znak zapytania po indosie ;)))
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Re: kilka pytań

Post autor: Jacek » 13 kwie 2014, 08:29

Lechu, czy należności z weksla dochodzi się najpierw od wystawcy a potem (w przypadku bezskuteczności) od poręczyciela na wekslu, czy odpowiadają oni solidarnie i mogę dochodzić sumy od razu od nich obu. Nie wiem czy wezwanie do zapłaty wysłać na wystawce czy też na poręczyciela.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: kilka pytań

Post autor: Lech » 13 kwie 2014, 08:39

Odpowiadają solidarnie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 68 gości