odsetki z weksla in blanco

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
dora
Posty: 4
Rejestracja: 06 mar 2014, 19:36

odsetki z weksla in blanco

Post autor: dora » 20 mar 2014, 19:31

Witam,
Czy istnieje jakakolwiek możliwość dochodzenia odsetek umownych przy wekslu in blanco bo upływie terminu płatności weksla?

Wydaje mi się, że w związku z treścią art. 48 pr. weks. - w sytuacji gdy termin płatności weksla minął to już tylko od dnia następnego mogę żądać odsetek ustawowych?
O odsetkach umownych mowa w art. 5 przy wekslach za okazaniem lub w pewien czas po okazaniu- ale to i tak dotyczy sytuacji gdy w skrócie mówiąc - termin płatności nie jest z góry znany - gdy nadejdzie i a osoba zobowiązana weksla nie wykupi to i tak dalej tylko odsetki ustawowe?

Weksle są wystawiane jako zabezpieczenie pożyczek - w umowach kredytowych zastrzegane są odsetki karne, które zwykle są wyższe niż ustawowe. W sytuacji gdy wnoszę pozew z weksla mam odsetki ustawowe po dniu płatności - a więc troszeczkę tracę, przy dużych kredytach to jest dość dużo. Wiem, że zawsze mogę wnieść pozew z umowy - ale po pierwsze to droższe postępowania, a nadto przy wekslach w nakazowym zarzuty trzeba opłacić - niejednokrotnie dłużnik tego obowiązku nie dopełni albo zadziała to odstraszająco.

Zatem proszę o stanowisko, czy coś można zrobić.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: odsetki z weksla in blanco

Post autor: Lech » 20 mar 2014, 20:53

dora pisze:Witam,
Czy istnieje jakakolwiek możliwość dochodzenia odsetek umownych przy wekslu in blanco bo upływie terminu płatności weksla?
Weksel in blanco w ogóle nie umożliwia dochodzenia jakiejkolwiek kwoty, ponieważ nie zawiera on wszystkich elementów weksla.
Zatem proszę o stanowisko, czy coś można zrobić.
Podaj treść weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
dora
Posty: 4
Rejestracja: 06 mar 2014, 19:36

Re: odsetki z weksla in blanco

Post autor: dora » 23 mar 2014, 16:44

Może źle skonstruowałam zapytanie. Oczywiście weksel in blanco został uzupełniony.

treść przykładowa weksla:

Przemyśl, dn. 23 stycznia 2013 r. sumę 23.000,00 zł 30 stycznia 2013 r. zapłatę bez protestu za ten własny weksel Spółce XXXX lecz nie na jej zlecenie słownie : dwadzieścia trzy tysiące złotych, płatny Przemyśl.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: odsetki z weksla in blanco

Post autor: Lech » 23 mar 2014, 23:50

30 stycznia 2013 (lub później) weksel może być przedstawiony do zapłaty wystawcy, i po nieotrzymaniu zapłaty, posiadaczowi należne są odsetki ustawowe od tego dnia.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 84 gości