"Standardowy" weksel - obawy

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
gt4
Posty: 5
Rejestracja: 18 mar 2014, 00:06

"Standardowy" weksel - obawy

Post autor: gt4 » 18 mar 2014, 02:24

Witam.
Planuję zawrzeć umowę zlecenie na wykonanie robót ogólnobudowlanych.
Zleceniodawca żąda podpisania weksla, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi szkodami oraz karami, które może otrzymać w związku z nienależytym wykonaniem prac zleconych przez inwestora.
Jest to logiczne, klarowne, zrozumiałe itp
Nie zmienia to moich obaw przed wystawieniem weksla, stąd kilka faktów i pytań:
Załączam:
- umowę zlecenie (istotne paragrafy)
- deklarację wekslową
- weksel

Pytania:
Podpisuję umowę zlecenie oraz deklarację wekslową z Janem Kowalskim prowadzącym firmę Janbud, ale weksel wystawiam na Janbud Jan Kowalski. Czy to ma jakieś znaczenie?

Czy ta deklaracja wekslowa zabezpiecza mnie przed wpisaniem na wekslu np 1mln zł, przez remitenta (z forum wnioskuję że zabezpiecza) lub nabywcę poprzez indos (wnioskuję, że nie zabezpiecza).
Czy jeśli doszło by do realizacji weksla wypełnionego niezgodnie z deklaracją, to czy sąd bierze to pod uwagę w przypadku sporu, czy najpierw każe płacić, a potem ewentualnie dochodzić roszczeń ?

Czy posiadając mieszkanie, jednocześnie pozostając w małżeńskiej wspólnocie majątkowej, mogę być spokojny o to mieszkanie w przypadku kiedy nabywca weksla wpiszę tam jakieś idiotyzmy? Czy może być tak, że pójdzie do sądu, uzyska możliwość egzekucji, a komornik wyrzuci mnie i całą rodzinę na bruk zajmując mieszkanie?

Ogólnie wszystko wygląda ok, ale ja widzę zawsze wszystko w najczarniejszych barwach i rozważam najgorsze.
Proszę o kilka słów otuchy :)

Zapewne pojawią się jakieś dodatkowe pytania, które będę dodawał.

Pozdrawiam
gt4
Załączniki
weksel ed.JPG
weksel ed.JPG (604.92 KiB) Przejrzano 11011 razy
deklaracja wekslowa ed.JPG
deklaracja wekslowa ed.JPG (721.07 KiB) Przejrzano 11011 razy
umowa zlecenie str3 ed.JPG
umowa zlecenie str3 ed.JPG (635.3 KiB) Przejrzano 11011 razy
umowa zlecenie str1 ed.JPG
umowa zlecenie str1 ed.JPG (499.36 KiB) Przejrzano 11011 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: "Standardowy" weksel - obawy

Post autor: Lech » 18 mar 2014, 06:26

gt4 pisze: Podpisuję umowę zlecenie oraz deklarację wekslową z Janem Kowalskim prowadzącym firmę Janbud, ale weksel wystawiam na Janbud Jan Kowalski. Czy to ma jakieś znaczenie?
Wszystko jest w porządku.
Czy ta deklaracja wekslowa zabezpiecza mnie przed wpisaniem na wekslu np 1mln zł, przez remitenta (z forum wnioskuję że zabezpiecza) lub nabywcę poprzez indos (wnioskuję, że nie zabezpiecza).
Nie zabezpiecza - posiadacz może wipsać sumę 1 mln zł, a Ty będziesz się mógł bronić dopiero po złożeniu zarzutów (i opłaceniu - w tym przypadku - 37 500zł opłaty sądowej). Nadto weksel jest płatny na zlecenie (możliwy indos), czyli wobec nowego nabywcy w drodze indosu nie możesz podnosić zarzutów z umowy wekslowej - jeśli JANBUD wypełni weksel na milion i sprzeda weksel, Ty ten milion będziesz musiał zapłacić i potem ewentualnie sądzić się o odszkodowanie z JANBUDEM.
Czy jeśli doszło by do realizacji weksla wypełnionego niezgodnie z deklaracją, to czy sąd bierze to pod uwagę w przypadku sporu, czy najpierw każe płacić, a potem ewentualnie dochodzić roszczeń ?
To zależy, czy sąd wstrzyma wykonanie nakazu zapłaty http://www.remitent.pl/natychmiastowa-w ... aplaty/499
Czy posiadając mieszkanie, jednocześnie pozostając w małżeńskiej wspólnocie majątkowej, mogę być spokojny o to mieszkanie w przypadku kiedy nabywca weksla wpiszę tam jakieś idiotyzmy? Czy może być tak, że pójdzie do sądu, uzyska możliwość egzekucji, a komornik wyrzuci mnie i całą rodzinę na bruk zajmując mieszkanie?
Jeśli mieszkanie wchodzi w skład wspólnoty majątkowej, a żona nie będzie ani poręczycielem weksla, ani nie wyrazi zgody na zaciągnięcie przez Ciebie takiego zobowiązania, to egzekucja z tego majątku nie będzie możliwa w praktyce. W teorii można chyba próbować współwłasność znieść i zlicytować Twoją połówkę mieszkania, trudno jednak wówczas będzie Cię (właściwie żonę) z tego mieszkania wyrzucić i nikt tego raczej nie kupi.

Ogólnie wszystko wygląda ok, ale ja widzę zawsze wszystko w najczarniejszych barwach i rozważam najgorsze.
Proszę o kilka słów otuchy :)
Nie widzę ani jednego argumentu, aby weksel w takiej postaci podpisać.

Jak to możecie zrobić "z głową"? Wystaw weksel, nie na zlecenie, kaucyjny, ale z wpisaną sumą na 10% wartości kontraktu (czy na ile chcecie się zabezpieczyć), do tego umowa wekslowa określająca zasady użycia weksla i będziesz w miarę bezpieczny.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
gt4
Posty: 5
Rejestracja: 18 mar 2014, 00:06

Re: "Standardowy" weksel - obawy

Post autor: gt4 » 18 mar 2014, 07:56

Dziękuje za wskazówki.
Jaki zatem sens ma spisywanie umowy wekslowej?
Jakie konsekwencje mogę czekać remitenta w przypadku niewłaściwego obrotu wekslem?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: "Standardowy" weksel - obawy

Post autor: Lech » 18 mar 2014, 08:13

gt4 pisze: Jaki zatem sens ma spisywanie umowy wekslowej?
1. Aby przekonać osoby nie znające prawa wekslowego do podpisania weksla
2. Aby umożliwić chociaż obronę w sytuacji dochodzenia roszczenia przez remitenta.
Jakie konsekwencje mogę czekać remitenta w przypadku niewłaściwego obrotu wekslem?
W teorii roszczenie odszkodowawcze, w praktyce niewiele poszkodowanych podmiotów się na to decyduje, stąd panuje przekonanie, że zły weksel i zła umowa wekslowa to niebezpieczeństwo wyłącznie dla wystawcy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
gt4
Posty: 5
Rejestracja: 18 mar 2014, 00:06

Re: "Standardowy" weksel - obawy

Post autor: gt4 » 18 mar 2014, 08:17

Jeszcze jedno:
W deklaracji wekslowej jest wpisana kwota 30 tyś zł.
Czy jeśli przekonam zleceniodawcę do wpisania tej kwoty w weksel, to będzie to formą zabezpieczenia przed "głupimi" pomysłami remitenta?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: "Standardowy" weksel - obawy

Post autor: Lech » 18 mar 2014, 08:32

Będzie to o tyle dobre, że maksymalnie za taki weksel zapłacisz 30 tysięcy, a nie "milion".
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
gt4
Posty: 5
Rejestracja: 18 mar 2014, 00:06

Re: "Standardowy" weksel - obawy

Post autor: gt4 » 18 mar 2014, 08:44

Zgadza się, rozumiem.
Jednak taka kwota to tylko około 1000 zł opłaty sądowej w przypadku powstania sporu.
I teraz, jaka jest Pana zdaniem szansa na podważenie takiego weksla w sądzie, jeśli zniszczę wiertarkę za 1000 zł, a remitent wręczy mi weksel na 30 tyś?
I analogicznie, jaka jest szansa na podważenie takiego weksla, jeśli remitent sprzeda go dalej, i weksel ten przedstawi mi nabywca ?
P.S. Zakładam, że zerknął Pan na załączone dokumenty.
Ostatnio zmieniony 18 mar 2014, 08:51 przez gt4, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: "Standardowy" weksel - obawy

Post autor: Lech » 18 mar 2014, 08:50

To są raczej pytania retoryczne. Tutaj trzeba zacząć od sporządzenia dobrego weksla i dobrej umowy wekslowej - oba warunki nie są spełnione.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
gt4
Posty: 5
Rejestracja: 18 mar 2014, 00:06

Re: "Standardowy" weksel - obawy

Post autor: gt4 » 18 mar 2014, 11:18

Czy nabywca weksla in blanco w który wpisano kwotę 30 tys, może tą kwotę przekreślić i wpisać dowolnie inną ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: "Standardowy" weksel - obawy

Post autor: Lech » 18 mar 2014, 11:24

Art. 69
W razie zmiany tekstu weksla osoby, które weksel podpisały po dokonaniu zmiany, odpowiadają według brzmienia tekstu zmienionego; osoby, które weksel poprzednio podpisały, odpowiadają według brzmienia tekstu pierwotnego.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 76 gości