Kilka pytań o zwrot weksli

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
zorro
Posty: 3
Rejestracja: 25 lut 2014, 23:41

Kilka pytań o zwrot weksli

Post autor: zorro » 25 lut 2014, 23:51

Witam! Na początek krótkie wprowadzenie. Wystawiłem dwa weksle in blanco. Dość dawno temu (1999 i 2001). Pierwszy jako agent ubezpieczeniowy, a drugi jako zabezpieczenie kredytu studenckiego. Niestety nie mam kopii ani nie pamiętam treści tychże weksli. Współpracę jako agent dawno temu zakończyłem, był to kilkumiesięczny epizod (niestety nie zachowała mi się żadna dokumentacja poza umową agencyjną). Natomiast kredyt studencki został zamknięty w 2007 (mam pisemne potwierdzenie z banku).

A teraz pytania:
1. W jaki sposób zwrócić się do tych dwóch podmiotów o zwrot weksli? Może istnieje wzór pisma w takiej sprawie?
2. Czy TU i bank mają obowiązek zwrócić weksle czy jest to ich dobra wola?
3. Zatem czy prosić o zwrot czy też żądać zwrotu?
4. Czy mają prawo, nie pytając mnie o zgodę, zniszczyć weksel kiedy uznają, że nie jest im potrzebny?
5. Chcę odebrać weksle osobiście. Mieszkam jednak w innym mieście. Czy mogę wskazać konkretną datę odbioru i żądać wydania weksla tego właśnie dnia? Czy muszą przestrzegać mojego żądania o nie wysyłaniu weksla pocztą/kurierem?

W tej chwili nie mam więcej pytań i z góry dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kilka pytań o zwrot weksli

Post autor: Lech » 26 lut 2014, 06:28

zorro pisze: 1. W jaki sposób zwrócić się do tych dwóch podmiotów o zwrot weksli? Może istnieje wzór pisma w takiej sprawie?
Normalnie. W każdy możliwy sposób. Ustnie, pisemnie...
2. Czy TU i bank mają obowiązek zwrócić weksle czy jest to ich dobra wola?
Prawo wekslowe stoi na stanowisku, że wystawia się weksle zupełne. Istnieje wówczas zasada, że za taki weksel się płaci za jego zwrotem. Jak można się domyśleć, nie ma wówczas żadnego problemu ze zwrotem weksla, a jeśli już jest, to posiadacz jest stratny, bo nie otrzymuje zapłaty. Natomiast przepisy nie regulują zasad postępowania z wekslem in blanco, pozostawiając to ustaleniom stron.
3. Zatem czy prosić o zwrot czy też żądać zwrotu?
A to zależy, czy jesteś człowiekiem kulturalnym, czy niekulturalnym ;)))
4. Czy mają prawo, nie pytając mnie o zgodę, zniszczyć weksel kiedy uznają, że nie jest im potrzebny?
Mają prawo, tzn. żadne negatywne prawne czy finansowe konsekwencje ich z tego powodu nie czekają.
5. Chcę odebrać weksle osobiście. Mieszkam jednak w innym mieście. Czy mogę wskazać konkretną datę odbioru i żądać wydania weksla tego właśnie dnia? Czy muszą przestrzegać mojego żądania o nie wysyłaniu weksla pocztą/kurierem?
Musicie się jakoś w tej kwestii dogadać.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
zorro
Posty: 3
Rejestracja: 25 lut 2014, 23:41

Re: Kilka pytań o zwrot weksli

Post autor: zorro » 26 lut 2014, 08:09

Jestem pod wrażeniem szybkiej odpowiedzi. Do tego bezproblemowej, bez żadnego "przeszukaj forum" czy "zapytaj wujka google" co nie jest normą na forach :). Dzięki
zorro
Posty: 3
Rejestracja: 25 lut 2014, 23:41

Re: Kilka pytań o zwrot weksli

Post autor: zorro » 26 lut 2014, 08:12

Lech pisze: Natomiast przepisy nie regulują zasad postępowania z wekslem in blanco, pozostawiając to ustaleniom stron.
Co jednak zrobić, jeśli będą sprawę przeciągali lub nie będą chcieli oddać. Czy jestem wtedy bezbronny?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kilka pytań o zwrot weksli

Post autor: Lech » 26 lut 2014, 08:49

Jeśli nie będą chcieli oddać, teoretycznie istnieje możliwość wytoczenia powództwa o zwrot weksla - http://www.remitent.pl/jak-odzyskac-od- ... lanco/6263

Jednak zawsze pozostaje problem egzekucji takiego wyroku nakazującego zwrot weksla - co jeśli remitent weksla rzeczywiście nie ma, albo ma, ale będzie się upierał, że nie ma?

Dlatego najlepszym zabezpieczeniem jest wystawienie takiego weksla in blanco, który sam w sobie chroni wystawcę przed jego zgubieniem - czyli jest możliwy do użycia wyłącznie przez remitenta już wskazanego na wekslu, bez prawa indosu, na wekslu widać jego kaucyjny charakter, a najlepiej jakby weksel taki był wekslem płatnym za okazaniem i samoistnie przedawniał się w uzgodnionym pomiędzy stronami czasie (wynikającym oczywiście z prawa wekslowego).

Ponieważ po sprawie tak zwanych "kieleckich weksli" (http://www.remitent.pl/o-kieleckich-wek ... wiedz/6713) dużo osób zaczęło zwracać uwagę na to, co się dzieje z kiedyś wystawionymi przez nich wekslami, zrobiłem sobie przypomnienie, aby niedługo poruszyć ten temat dokładniej na blogu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 93 gości