weksel płatny w pewien czas po okazaniu-przedst.do zapłaty

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Przemekk
Posty: 9
Rejestracja: 08 lut 2014, 16:20

weksel płatny w pewien czas po okazaniu-przedst.do zapłaty

Post autor: Przemekk » 08 lut 2014, 16:33

Witam wszystkich serdecznie,

Jestem w posiadaniu weksla in blanco z deklaracją z której wynika, że jest on płatny 14 dni po okazaniu. Termin jego wystawienia to 20 kwietnia 2012 r., a zatem w tym momencie przedstawiając go do zapłaty jestem już po rocznym terminie na wykonanie tej czynności. Rozumiem, że nie jest to problemem, jeśli zamierzam dochodzić należności w stosunku do jego wystawcy?

Kwestia druga- zgodnie z deklaracją maksymalna suma na jaką może zostać wypełniony weksel to 184tys. W tej chwili kwota główna z odsetkami jest jednak o kilka tys. wyższa. Rozumiem, że aby nie narazić się na zarzut wypełnienia niezgodnie z deklaracją powinienem wypełnić na 184tys. plus odsetki ustawowe od dnia płatności weksla, a pozostałych odsetek które "nie zmieściły się" w wekslu dochodzić ewentualnie w oddzielnym postępowaniu?

Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel płatny w pewien czas po okazaniu-przedst.do zapła

Post autor: Lech » 08 lut 2014, 16:55

Weksel jeszcze nie jest przedawniony, i możesz go przedstawić do zapłaty.

Skoro umówiliście się, że wekslem możesz dochodzić maksymalnie 184 tysiące zł, to taką kwotę maksymalnie możesz wpisać. Na pozostałą zaległość nie masz zabezpieczenia tym wekslem.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Przemekk
Posty: 9
Rejestracja: 08 lut 2014, 16:20

Re: weksel płatny w pewien czas po okazaniu-przedst.do zapła

Post autor: Przemekk » 08 lut 2014, 17:00

Dzięki, czyli rozumiem że nie jest problemem ograniczenie roczne co do terminu przedstawienia do zapłaty?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel płatny w pewien czas po okazaniu-przedst.do zapła

Post autor: Lech » 08 lut 2014, 17:04

Nie jest problemem w tym przypadku. Byłoby problemem, gdybyś był nabywcą weksla na drodze indosu i chciał dochodzić roszczenia też od remitenta, albo od innych indosantów - nie przedstawiając weksla do zapłaty w ciągu rocznego terminu, straciłbyś prawo do roszczenia wobec nich. Ale nie wobec wystawcy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Przemekk
Posty: 9
Rejestracja: 08 lut 2014, 16:20

Re: weksel płatny w pewien czas po okazaniu-przedst.do zapła

Post autor: Przemekk » 08 lut 2014, 18:38

Przedstawienie chciałem zrobić poprzez wysłanie kopii weksla i zawiadomienie o możliwości zapoznania się z oryginałem. Z uwagi na to, że jest to weksel płatny w pewien czas po okazaniu, teoretycznie powinienem chyba sporządzić protest (nie będę miał wizy wystawcy). Protestu chcę uniknąć. Rozumiem, że konsekwencją będzie utrata możliwości żądania odsetek ustawowych od sumy wekslowej za okres przed datą doręczenia pozwu? (o ile oczywiście pozwany złoży zarzuty od nakazu).
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel płatny w pewien czas po okazaniu-przedst.do zapła

Post autor: Lech » 09 lut 2014, 11:39

Wiesz, jak się kiedyś nad tym dokładnie zastanawiałem (tutaj http://www.remitent.pl/protest-w-wekslu ... tujmy/3102), to doszedłem do wniosku, że jeśli w takim wekslu nie sporządzisz protestu z powodu braku wizy, to cała sprawa sądowa będzie przedwczesna, bo nie będzie jeszcze terminu płatności, który by miał upłynąć. Nie chodzi zatem o odsetki, a o mocny zarzut "termin płatności weksla jeszcze nie minął".

Mamy tutaj jednak jeden wyjątek związany z upłynięciem już rocznego terminu na przedstawienie weksla do zapłaty - jak pisze Rosenbluth "W braku protestu i wizy datowanej należy w stosunku do wystawcy weksla własnego przyjąć, że weksel jest płatny w ostatnim dniu powyższego [rocznego lub innego określonego na wekslu - przyp. remitent.pl] terminu.".

Podsumowując - jeśli nie upłynął czas na przedstawienie weksla do zapłaty, wytoczenie powództwa musi być poprzedzone wizą lub protestem.

Jeśli upłynął czas na przedstawienie weksla do zapłaty, przyjmuje się, że weksel miał być płatny (przedstawiony do zapłaty) w ostatnim dniu do tego przeznaczonym, nawet jeśli nie ma wizy i protestu.

A odsetki liczysz od czasu, kiedy dłużnik pozostaje w zwłoce.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Przemekk
Posty: 9
Rejestracja: 08 lut 2014, 16:20

Re: weksel płatny w pewien czas po okazaniu-przedst.do zapła

Post autor: Przemekk » 09 lut 2014, 18:08

Czyli Twoim zdaniem nawet w przypadku, gdy weksel opatrzony jest klauzulą "bez protestu", nie zwalnia to z obowiązku sporządzenia protestu z powodu braku wizy.

U mnie upłynął już roczny termin od daty wystawienia weksla na przedstawienie go do zapłaty, więc rozumiem, że tutaj protest nie będzie konieczny w celu spowodowania rozpoczęcia biegu terminu płatności weksla? Czy w tej sytuacji jest jakikolwiek sens przedstawiania w tym momencie takiego weksla do zapłaty?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel płatny w pewien czas po okazaniu-przedst.do zapła

Post autor: Lech » 09 lut 2014, 18:13

Przemekk pisze:Czyli Twoim zdaniem nawet w przypadku, gdy weksel opatrzony jest klauzulą "bez protestu", nie zwalnia to z obowiązku sporządzenia protestu z powodu braku wizy.
To nie jest "moje zdanie", tylko prosta analiza art. 46 - "bez protestu" zwalnia tylko z protestu z powodu nieprzyjęcia lub niezapłacenia.
U mnie upłynął już roczny termin od daty wystawienia weksla na przedstawienie go do zapłaty, więc rozumiem, że tutaj protest nie będzie konieczny w celu spowodowania rozpoczęcia biegu terminu płatności weksla? Czy w tej sytuacji jest jakikolwiek sens przedstawiania w tym momencie takiego weksla do zapłaty?
Sens jest taki jak w każdym innym wekslu - skoro chcesz otrzymać zapłatę, daj szansę zapłacić dobrowolnie, aby potem pozwany nie twierdził, że chciał zapłacić, ale do niego się nie zgłaszałeś.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Przemekk
Posty: 9
Rejestracja: 08 lut 2014, 16:20

Re: weksel płatny w pewien czas po okazaniu-przedst.do zapła

Post autor: Przemekk » 09 lut 2014, 18:53

Zastanawiam się tylko w kwestii upływu rocznego terminu do przedstawienia. W momencie upływu tego terminu, wierzytelność którą zabezpieczał weksel nie była jeszcze wymagalna (zwrot pożyczki miał nastąpić później). Czy tutaj nie ma jakiejś miny?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel płatny w pewien czas po okazaniu-przedst.do zapła

Post autor: Lech » 09 lut 2014, 18:56

Nie widzę tu miny. Byłoby tylko głupio, gdyby do czasu wymagalności roszczenia, które weksel zabezpieczał, sam weksel się przedawnił. Ale na szczęście takiego pecha nie miałeś :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Przemekk
Posty: 9
Rejestracja: 08 lut 2014, 16:20

Re: weksel płatny w pewien czas po okazaniu-przedst.do zapła

Post autor: Przemekk » 21 lut 2014, 21:56

Mam jeszcze jedną wątpliwość. Nie dałem rady "zmieścić" w wekslu całych skapitalizowanych odsetek. Został mi okres powiedzmy od 15 października 2013 r. do dnia zapłaty. Termin płatności weksla mija 26 lutego br. Od jakiej daty mogę zażądać odsetek ustawowych od sumy wekslowej?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel płatny w pewien czas po okazaniu-przedst.do zapła

Post autor: Lech » 21 lut 2014, 22:16

Co to znaczy "nie dałem rady zmieścić"? Chodzi o to, że masz zbyt małą sumę weksla?

26 lutego przedstawiasz weksel do zapłaty i w przypadku niewykupienia możesz żądać odsetek od dnia następnego.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Przemekk
Posty: 9
Rejestracja: 08 lut 2014, 16:20

Re: weksel płatny w pewien czas po okazaniu-przedst.do zapła

Post autor: Przemekk » 21 lut 2014, 22:19

Dokładnie, za mała suma weksla. teraz zostaje mi kilka tygodni odsetek z którymi nie wiem co zrobić
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel płatny w pewien czas po okazaniu-przedst.do zapła

Post autor: Lech » 21 lut 2014, 22:32

Możesz je dochodzić na zasadach ogólnych (jako dowód wskazać stosunek podstawowy), albo machnąć ręką i darować :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Przemekk
Posty: 9
Rejestracja: 08 lut 2014, 16:20

Re: weksel płatny w pewien czas po okazaniu-przedst.do zapła

Post autor: Przemekk » 21 lut 2014, 22:43

Dzięki, raczej ta pierwsza opcja:)
Przemekk
Posty: 9
Rejestracja: 08 lut 2014, 16:20

Re: weksel płatny w pewien czas po okazaniu-przedst.do zapła

Post autor: Przemekk » 27 mar 2014, 23:15

Dziękuję raz jeszcze za porady, dostałem nakaz zapłaty (wydany w ciągu 6 dni od złożenia pozwu- Warszawa!), sprawa poszła do komornika.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 52 gości