Czy to uczciwe?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Afika
Posty: 3
Rejestracja: 20 sty 2014, 07:00

Czy to uczciwe?

Post autor: Afika » 20 sty 2014, 07:13

Witajcie,

Pierwszy raz tu piszę, ale to chyba najlepsze miejsce na opinię i może poradę. Dużo czytałam na blogu i tutaj tej nocy, jednak nie znalazłam odpowiedzi na swoje wątpliwości. Kilka dni temu mój mąż 'odzyskał płynność finansową', niestety wczoraj dowiedziałam się jakim sposobem. Otóż, mąż wziął chwilówkę od jakiegoś lichwiarza i to - jak to chwilówki i jak to lichwa - bardzo drogą. Pożyczył zaledwie tysiąc złotych, a oddać ma 20% więcej i to po miesiącu. Byłam kiedyś stażystką w banku, teraz pracuję na pół etatu w sekretariacie przedszkola, więc i o finansach coś wiem i z różnymi papierzyskami miałam do czynienia, jednak to co podpisał mąż przechodzi - moim zdaniem ludzkie pojęcie.
Poniżej przesyłam literalnie przepisaną umowę, jakiej ksero (!) dostał mój mąż, oprócz wspomnianego tysiąca. Jak mówi, podpisał też weksel gdzie podał tylko swoje dane, podpisał się.

Błagam pomóżcie, co z tym można zrobić? Iść na policję? Prokuraturę? A jeśli nie da się tego cwaniaka-oszusta ukarać, to może jakoś da się nie płacić tej pożyczki?

Pozdrawiam, Beatka

UMOWA EMISYJNA

Zawarta w Toruniu w dniu 15.01.13 r. pomiędzy stronami:
a) (dane pożyczkodawcy); zwanym dalej Nabywcą.
b) (dane męża); zwanym/ą dalej Wystawcą.
paragraf 1
1. Niniejsza umowa emisyjna dotyczy uzgodnień stron odnośnie zasad wypełnienia weksla oznaczonego numerem 01/01/13, o ustalonej kwocie wykupu 1200 (słownie: tysiąc pięćset) PLN.
paragraf 2
1. Wystawca zobowiązuje się uiścić równowartość kwoty wykupu na rzecz Nabywcy przed dniem 15.02.13 r. na rachunek bankowy Nabywcy: XXX – pod rygorem kary umownej w wysokości czwartej części kwoty wykupu.
2. Kara umowna naliczona zostanie przez Nabywcę w trzecim dniu roboczym następującym po dniu wykupu zobowiązania określonym w art. 2 pkt. 1.
3. W momencie naliczenia kary umownej nieuregulowane zobowiązanie Wystawcy względem Nabywcy będące przedmiotem umowy – w tym naliczona kara umowna i koszty upomnień – traktowane będą przez Nabywcę jako zadłużenie, od którego przysługują Nabywcy odsetki w wysokości 12,00% w skali roku.
paragraf 3
1. Nabywca, bądź remitent lub indosatariusz, na podstawie samoistnego stosunku zobowiązaniowego będzie miał prawo wypełnić wskazany w umowie weksel do wysokości kwoty wykupu, powiększonej o przewidziane niniejszą umową kary umowne i monity oraz wszelkie koszty i straty mogące powstać w przyszłości i wynikające z odmowy wykupu weksla – w tym koszty procesowe i egzekucyjne.
paragraf 4
1. Przed wypełnieniem weksla Nabywca wezwie Wystawcę do uregulowania kwoty określonej w § 2 przez upomnienie.
2. Upomnienie takie zostanie wysłane dwukrotnie, raz – na adres zamieszkania Wystawcy –wskazany w umowie, drugi raz – po upływie tygodnia – na adres zameldowania Wystawcy – wskazany na wekslu.
3. Koszt wysłania pierwszego upomnienia powiększa koszt zobowiązań Wystawcy względem Nabywcy określony w § 2 o 50,00 PLN.
4. Koszt wysłania drugiego upomnienia powiększa koszt zobowiązań Wystawcy względem Nabywcy określony w § 2 o 100,00 PLN.
5. Upomnienie awizowane, a nie podjęte w terminie, uznane będzie za doręczone skutecznie. Skuteczność doręczenia nastąpi także, jeżeli Wystawca zmienił adres w czasie trwania umowy i nie zawiadomił o tym Nabywcy.
paragraf 5
1. W sprawach nieuregulowanych zastosowanie mają przepisy ustawy – prawo wekslowe oraz kodeksu cywilnego.
2. Dla sporów mogących wyniknąć z niniejszej umowy właściwy będzie sąd miejsca zamieszkania Nabywcy.
3. Zmiana niniejszej umowy wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności.
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: Czy to uczciwe?

Post autor: kwiatek158 » 20 sty 2014, 10:55

Beato, uważam, że mąż wziął chwilówkę na dość dogodnych warunkach, pracuję obecnie dla firm udzielających chwilówki i uwierz mi, że są firmy, które od kwoty 1000 zł życzą sobie po m-cu dodatkowo 400 zł, więc te 200 zł, które ma mąż zapłacić to są jeszcze dobre warunki jak na chwilówki. Nie rozumiem Twojego rozgoryczenia, przecież wiadomo, że jeśli ktoś komuś pożycza jakieś pieniądze to nie za darmo, musi mieć z tego jakiś zysk, Twój mąż jest osoba pełnoletnią, podejrzewam, że w pełni sprawną umysłowo i wiedział doskonale,że pożyczając 1000 zł będzie musiał oddać 200 zł więcej.
Zdziwiło mnie Twoje pytanie co zrobić aby nie spłacać pożyczki, które w tym wypadku powinno brzmieć CO ZROBIĆ ABY WYŁUDZIĆ POŻYCZKĘ? Bo niespłacanie jej jest jawnym wyłudzeniem.
Dlaczego chcesz ukarać człowieka, który za uczciwą prowizję od pożyczonej kwoty (bo jak wspomniałem obecnie na rynku to nie jest droga chwilówka, oczywiście porównując inne oferty) udziela chwilówek osobom, które przecież są w pełni władzy umysłowej i wiedzą, że branie pożyczki wiąże się z dodatkowymi kosztami jej oddania.
Dlaczego nazywasz kogoś kto udziela chwilówek cwaniakiem? A może cwaniakiem jest ten kto je bierze i szuka pomocy na forach aby nie oddać pożyczonej kwoty?
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Czy to uczciwe?

Post autor: Palestra » 20 sty 2014, 18:52

Pani Beato nic innego nie przychodzi mi do głowy niż ten cytat z Marka Twaina:
Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych eksperymentów zrezygnował.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Czy to uczciwe?

Post autor: Lech » 20 sty 2014, 19:13

Oceniajmy sytuacje, nie forumowiczów...
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Czy to uczciwe?

Post autor: Palestra » 20 sty 2014, 19:51

Mea culpa.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Afika
Posty: 3
Rejestracja: 20 sty 2014, 07:00

Re: Czy to uczciwe?

Post autor: Afika » 20 sty 2014, 21:55

W porządku, trochę ochłonęłam, nerwy mnie poniosły. Jednak nadal uważam, że coś jest nie tak. Bo w końcu mąż nie zawarł umowy pożyczki! Ta umowa jest nie tak. Co to znaczy że to umowa emisyjna? No i czy wg niej, jak spłacę za męża te 1200, to weksla już nie będzie można wypisać?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Czy to uczciwe?

Post autor: Lech » 20 sty 2014, 21:56

Najlepiej będzie spłacić całość przy _jednoczesnym_ zwrocie weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: Czy to uczciwe?

Post autor: kwiatek158 » 20 sty 2014, 22:00

To znaczy, że mąż wykupił od pożyczkodawcy weksel na kwotę 1200 zł za 1000 zł. Jeśli mąż spłaci pożyczkodawcę to ten będzie musiał mu zwrócić weksel, najlepiej byłoby aby odbyło się to "z ręki do ręki", mąż spłaca i pożyczkodawca oddaje weksel.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Czy to uczciwe?

Post autor: Lech » 20 sty 2014, 22:03

Nie "mąż wykupił", tylko "mąż sprzedał" [weksel].
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: Czy to uczciwe?

Post autor: kwiatek158 » 20 sty 2014, 22:03

Dokładnie tak:)
Afika
Posty: 3
Rejestracja: 20 sty 2014, 07:00

Re: Czy to uczciwe?

Post autor: Afika » 21 sty 2014, 01:11

Dziękuję kochani, zrobimy tak jak radzicie!
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 77 gości