Ile kosztuje postępowanie amortyzacyjne?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Ile kosztuje postępowanie amortyzacyjne?

Post autor: kutyjka » 18 sty 2014, 21:48

Jak w tytule. Jakie są koszta umorzenia weksla? W ogóle ktoś to ćwiczył?
Jak ma się w ręku takie orzeczenie o umorzeniu, to jak z tego zrobić tytuł na wystawcę weksla i go wyegzekwować?
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Ile kosztuje postępowanie amortyzacyjne?

Post autor: Lech » 18 sty 2014, 21:52

Wniosek kosztuje 200zł bez względu na sumę weksla.

Do tego pewnie dochodzą koszty ogłoszeni w MSiG, ale nie wiem ile to jest.

Również nie praktykowałem dochodzenia roszczenia na podstawie takiego wyroku, i nie sądzę, aby wiele osób to praktykowało, bo zwykle umarza się weksle in blanco (a zasadą jest, że nie można "uzupełnić" wyroku umarzającego tak jak weksla in blanco, a tym samym z takiego wyroku umarzającego można dochodzić roszczenia tylko wówczas, jeśli umarzany weksel był wekslem zupełnym).

Ale nie widzę większych problemów z dochodzeniem roszczenia - ścieżka proceduralna jest, jak będzie potrzeba, to się ją przejdzie :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Ile kosztuje postępowanie amortyzacyjne?

Post autor: kutyjka » 18 sty 2014, 21:56

Mam jednego dłużnika wekslowego który mnie "oszwabił" i poirytował. Weksel mam na trzy razy tyle ile ode mnie wyciągnął na swój biznes i chyba chętnie nauczę się tej procedury ... a potem on za to wszystko beknie z nawiązką :-))))

Tylko muszę poczytać jak to działa. To jest gdzieś sensownie opisane? Jakieś linki?

Ściągnąłem sobie nawet ebooka z rozdziałem o umorzeniu weksla ale jest to słabo napisane (nie dodam bo forum blokuje PDFy (sic!))
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Ile kosztuje postępowanie amortyzacyjne?

Post autor: Lech » 18 sty 2014, 21:58

Prześlij mi na maila to umieszczę w linku.

Ale po co Ci umorzenie weksla - zgubiłeś jakiś, czy co?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Ile kosztuje postępowanie amortyzacyjne?

Post autor: kutyjka » 18 sty 2014, 22:02

Lech pisze:Prześlij mi na maila to umieszczę w linku.
Adres którym się chwalisz w stopce?
Lech pisze:Ale po co Ci umorzenie weksla - zgubiłeś jakiś, czy co?
Intryguje mnie ta instytucja.
Nie gubiłem, ale robię skan, weksel wrzucam do pieca i robię amortyzację.
Coś mi jednak mówi że to trwa wieki. Najpierw pozew, rozpoznanie, ogłoszenie w Monitorze, wyrok.
Potem na podstawie tego wyroku pozew o zapłatę w postępowaniu ... zwykłym? upominawczym? A może można to pchnąć przez EPU :-) ?
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Ile kosztuje postępowanie amortyzacyjne?

Post autor: Lech » 18 sty 2014, 22:08

kutyjka pisze: Adres którym się chwalisz w stopce?
Na blog małpa remitent kropka wiadomoco :)
Intryguje mnie ta instytucja.
Nie gubiłem, ale robię skan, weksel wrzucam do pieca i robię amortyzację.
Teoretycznie nie możesz, bo świadomie zniszczyłeś. Ale jakby Ci zła żona do pieca wrzuciła po złości, to już tak :) Tyle że nadal nie wiem po co chcesz przez to przechodzić, skoro MASZ weksel?
Coś mi jednak mówi że to trwa wieki. Najpierw pozew, rozpoznanie, ogłoszenie w Monitorze, wyrok.
Pewnie gdzieś do roku. Wszak samo ogłoszenie wzywa, co by się zgłosili posiadacze "w ciągu 60 dni".
Potem na podstawie tego wyroku pozew o zapłatę w postępowaniu ... zwykłym? upominawczym? A może można to pchnąć przez EPU :-) ?
Komentarze do prawa wekslowego (np. Czarnecki/Bagińska) twierdzą, że powództwo może być wytoczone w trybie zwykłym (nienakazowym), ponieważ zachodzi niemożność dołączenia weksla do pozwu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Ile kosztuje postępowanie amortyzacyjne?

Post autor: kutyjka » 18 sty 2014, 22:14

Lech pisze:Na blog małpa remitent kropka wiadomoco :)
już
Lech pisze:Teoretycznie nie możesz, bo świadomie zniszczyłeś. Ale jakby Ci zła żona do pieca wrzuciła po złości, to już tak :) Tyle że nadal nie wiem po co chcesz przez to przechodzić, skoro MASZ weksel?
przekonałeś mnie, to jest bez sensu - lubię igrzyska ale NIE TAKIE
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Ile kosztuje postępowanie amortyzacyjne?

Post autor: Lech » 18 sty 2014, 22:17

Podaję link do PDFa o umorzeniu weksla - http://remitent.pl/plikipdf/umorzenie.pdf

Sam się wczytam w wolnej chwili :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Ile kosztuje postępowanie amortyzacyjne?

Post autor: kutyjka » 18 sty 2014, 22:19

Tak na marginesie - jak mam weksel na 30.000 to czy mogę pozwać gościa o 15.000 ? Miałem kiedyś przypadek że dłużnik mi się buchał że weksel jest na za dużą kwotę. Uciąłem przed sądem temat że sam go wypisał zupełnym, i sprawę przegrał... ale przedłużył ZNACZNIE (pół roku zamiast 1,5 miesiąca).

I jeśli pozwę o 15.000 i wygram, weksel jest w sądzie, to czy mogę później po sukcesie go "dopozwać" o kolejne 30.000 ?

Tylko niech mi nikt nie pisze że mogę pchnąć weksel przez EPU i po prosu stwierdzić że mam weksel na 15.000 a nie na 30.000.

Weksel + EPU + złośliwy dłużnik = sprawa trwająca ponad rok :(
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Ile kosztuje postępowanie amortyzacyjne?

Post autor: kutyjka » 18 sty 2014, 22:20

Lech pisze:Podaję link do PDFa o umorzeniu weksla - http://remitent.pl/plikipdf/umorzenie.pdf

Sam się wczytam w wolnej chwili :)
To po co blokujecie format PDF, DOC i parę innych dość praktycznych jako załączniki do forum? Boicie się że podrzucę wąglika czy jak ?
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Ile kosztuje postępowanie amortyzacyjne?

Post autor: Lech » 18 sty 2014, 22:22

1. Możesz go pozwać o kwotę mniejszą niż na wekslu.

2. Możesz go potem dopozwać w nowej sprawie o pozostałą kwotę (wskazując, że weksel znajduje się w aktach poprzedniej sprawy), mając jednakże na uwadze, że poprzednie powództwo nie powoduje przerwania biegu przedawnienia od niepozwanej kwoty (czyli drugi pozew musisz wytoczyć w ciągu 3 lat od terminu płatności weksla.).

3. "Po co blokujecie" - proszę nie pisać w liczbie mnogiej, bo to forum obsługuję samodzielnie :) I nic nie blokuję, tylko takie są pewnie domyślne ustawienia forum phpbb ;)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Ile kosztuje postępowanie amortyzacyjne?

Post autor: kutyjka » 18 sty 2014, 22:31

Lech pisze:1. Możesz go pozwać o kwotę mniejszą niż na wekslu.

2. Możesz go potem dopozwać w nowej sprawie o pozostałą kwotę (wskazując, że weksel znajduje się w aktach poprzedniej sprawy), mając jednakże na uwadze, że poprzednie powództwo nie powoduje przerwania biegu przedawnienia od niepozwanej kwoty (czyli drugi pozew musisz wytoczyć w ciągu 3 lat od terminu płatności weksla.).
Dobre. Mając weksel na 30.000 podzielę sobie na 12 pozwów po 2500 PLN każdy. Ciekawe czy w sądach jest tak fajnie jak na forum.remitent.pl że nie dostaje się za takie akcje bana za SPAM ... :-))))
Lech pisze:3. "Po co blokujecie" - proszę nie pisać w liczbie mnogiej, bo to forum obsługuję samodzielnie :) I nic nie blokuję, tylko takie są pewnie domyślne ustawienia forum phpbb ;)
Po co blokujecie i ustawień domyślnych nie zmieniacie, Obywatelu Malinowski ?!
Już dobrze - nie płaczcie, od następnego wątku nie będę pisał w liczbie mnogiej.

W końcu forum.remitent.pl a nie forum.remitenci.pl ;-))))))))))

Kozak jesteś że sam to wszystko ogarniasz. Serio :)
Mi by się nie chciało . . .
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Ile kosztuje postępowanie amortyzacyjne?

Post autor: Lech » 18 sty 2014, 22:33

Forum prowadzę od 2010r. i do tej pory nikt nie narzekał, że nie może wklejać PDFów :)

Ale skoro już taka sprawa wynikła, to przy najbliższej okazji zerknę w konfigurację, czy jest tam opcja "uwolnienia" takiej formy załączników.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Ile kosztuje postępowanie amortyzacyjne?

Post autor: kutyjka » 18 sty 2014, 22:35

Lech pisze:Forum prowadzę od 2010r. i do tej pory nikt nie narzekał, że nie może wklejać PDFów :)

Ale skoro już taka sprawa wynikła, to przy najbliższej okazji zerknę w konfigurację, czy jest tam opcja "uwolnienia" takiej formy załączników.
Dokładnie jeden raz [dzisiaj] miałem temat z PDFem. Ale często sobie tu ludzie wrzucają np. weksle czyli skany a toto lubi występować w PDFach (chyba że tylko ja mam taki wyrodny skaner).
Sam oceń ile prądu jest warta kwestia wrzucania na forum PDFów :)
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Ile kosztuje postępowanie amortyzacyjne?

Post autor: Lech » 18 sty 2014, 23:07

PDFy już da radę wrzucać :)


@HaPe - nic ręcznie nie wpisywałem, trzeba było "rozscrollować" odpowiednie menu i dać "dozwolone" w typie plików "PDF", "DOC" i kilkanaście podobnych.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Ile kosztuje postępowanie amortyzacyjne?

Post autor: kutyjka » 18 sty 2014, 23:10

Lech pisze:PDFy już da radę wrzucać :)


@HaPe - nic ręcznie nie wpisywałem, trzeba było "rozscrollować" odpowiednie menu i dać "dozwolone" w typie plików "PDF", "DOC" i kilkanaście podobnych.
Ale fajnie !
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 82 gości