Weksel zabezpieczeniem pożyczki bezterminowej

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
olivia
Posty: 3
Rejestracja: 17 sty 2014, 21:35

Weksel zabezpieczeniem pożyczki bezterminowej

Post autor: olivia » 17 sty 2014, 21:51

Szanowny Panie Lechu
pytanie moje dotyczy wielokrotnie wałkowanego juz tematu zabezpieczenia umowy pożyczki, jednakże od nieco mniej popularnej strony, ponieważ dotyczy umowy pożyczki bezterminowej. Jako pozyczkodawca zdecydowalam się na taka formę pożyczki, ze względu na to iż jest to nijako "pożyczka dżentelmeńska", jednakże jak wielokrotnie pokazują cudze błędy, takie pozyczki niosą najwięcej "niedżentelmeńskich" problemów :) Dlatego też zdecydowałam się na weksel będący jej zabezpieczeniem. Przemyślana przeze mnie koncepcja pożyczki bezterminowej (nie spieszy mi się z odzyskaniem pieniędzy, ponieważ sa potrzebne bliskiej osobie), przewidziana w kc, mówi o mozliwości wypowiedzenia jej i uzyskania zwrotu z zachowaniem sześciotygodniowego terminu. Moje pytanie jest następujące - czy aby pogodzić wzajemnie "bezterminowość" i okres wypowiedzenia umowy, mogę napisać na wekslu: płatny za okazaniem w terminie sześciu tygodni?
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel zabezpieczeniem pożyczki bezterminowej

Post autor: Lech » 17 sty 2014, 21:57

Zdecyduj się, czy chcesz swoje roszczenie opierać na wekslu, czy na umowie pożyczki. Proponuję na wekslu, wówczas może być płatny "za okazaniem" bez potrzeby 6-tygodniowego wypowiedzenia. Aby nie dopuścić do przedawnienia, można wprowadzić do weksla klauzulę "przedstawić do zapłaty w ciągu 30 lat".
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Weksel zabezpieczeniem pożyczki bezterminowej

Post autor: Palestra » 17 sty 2014, 22:19

A jak do takiej sytuacji miałby się weksel własny zupełny bez wpisanej daty spłaty?
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel zabezpieczeniem pożyczki bezterminowej

Post autor: Lech » 17 sty 2014, 22:25

Palestra pisze:weksel własny zupełny bez wpisanej daty spłaty?
Byłby wekslem płatnym za okazaniem.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Weksel zabezpieczeniem pożyczki bezterminowej

Post autor: Palestra » 17 sty 2014, 22:29

Lech pisze:
Palestra pisze:weksel własny zupełny bez wpisanej daty spłaty?
Byłby wekslem płatnym za okazaniem.
Czyli, żeby nie mieszać Pani Olivii, który sposób Pan by zastosował Panie Leszku ;) bo jak rozumiem przedawnienie weksla biegnie od daty spłaty czyli jesli tak owej brak to nie ma sensu wpisywac klauzuli 30 letniej.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel zabezpieczeniem pożyczki bezterminowej

Post autor: Lech » 17 sty 2014, 22:31

Przedawnienie weksla płatnego za okazaniem (bez klauzuli przedłużającej) upływa w 4 lata od dnia wystawienia.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Weksel zabezpieczeniem pożyczki bezterminowej

Post autor: Palestra » 17 sty 2014, 22:33

Ok, wszystko jasne. Dziękuję
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
olivia
Posty: 3
Rejestracja: 17 sty 2014, 21:35

Re: Weksel zabezpieczeniem pożyczki bezterminowej

Post autor: olivia » 17 sty 2014, 22:38

Dziękuję za szybką podpowiedź. Faktycznie łatwiej załatwic to samym wekslem a nie wiklaniem się w umowę pozyczki.
Proszę o zerknięcie:
WEKSEL WŁASNY
zzzz, dnia 25 stycznia 2014r.
Za okazaniem zapłacę za ten weksel na rzecz
xxxx xxxx
sumę dziesięć tysięcy złotych.. ... ... ... ... ... ... ...
Bez protestu, przedstawić do zapłaty w ciągu 2 lat
Płatny w zzzz
PODPIS WYSTAWCY:
Pozostaje kwestia techniczna- czynność bedzie miała miejsce w sobotę (25.01), pieniadze znajda się na rachunku pożyczkobiorcy w poniedniałek, czy w związku z tym data na wekslu równiez powinna byc poniedziałkowa, czy też nie gra to w tym przypadku dużej roli?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel zabezpieczeniem pożyczki bezterminowej

Post autor: Lech » 17 sty 2014, 22:41

To nie gra roli, przy czym jeśli dasz klauzulę "przedstawić do zapłaty w ciągu 2 lat", to po 5 latach od daty wystawienia weksel się przedawni. Ale jeśli to nie przeszkadza, to ok.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
olivia
Posty: 3
Rejestracja: 17 sty 2014, 21:35

Re: Weksel zabezpieczeniem pożyczki bezterminowej

Post autor: olivia » 17 sty 2014, 22:54

O ile nie mylę się pożyczka daje mi 10 lat, dlatego też brałam ją na początku pod uwagę. Jednak zdecydowanie szybciej będzie wiadomo czy mam się czego obawiać :) Dlatego też któtszy termin przedawnienia nie jest dla mnie tak istotny, ponieważ te 2 lata są zaznaczone mocno na wyrost, najprawdopodobniej wpisze rok. Proszę na sam koniec o uściślenie - termin przedawnienia weksla płatnego za okazaniem to 3 czy 4 (jak w powyższym Pańskim poscie) lata od wystawienia.

Czekam na Pański zapowiedziany wpis na blogu. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel zabezpieczeniem pożyczki bezterminowej

Post autor: Lech » 17 sty 2014, 22:55

Termin przedawnienia weksla płatnego za okazaniem to 3 lata od upływu terminu na okazanie.

Czyli normalnie jest to 4 lata od daty wystawienia (rok na przedstawienie weksla i 3 lata na przedawnienie).
Jeśli natomiast przedłużysz termin na okazanie do 2 lat, to przedawni się po 5 latach (2+3).
Jak przedłużysz o 10 lat, to 13 lat (10+3)
itd.

O jaki zapowiedziany wpis chodzi?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Weksel zabezpieczeniem pożyczki bezterminowej

Post autor: kutyjka » 18 sty 2014, 21:24

Przy okazji upewnijmy się jak to jest z tymi wekslami płatnymi za okazaniem. Dwie rzeczy są tutaj nie do końca klarowne, choć w świetle ustawy PW poprawne:

(1) weksel .... PRZEDSTAWIĆ DO ZAPŁATY W CIĄGU 1000 LAT - taki weksel będzie ważny przez dziesięć stuleci i w szczególności ktoś za 500 lat będzie mógł spadkobiercę wystawcy pozwać o zapłatę :) lub przypadek mniej hardcode'owy - student w wieku 20 lat podpisuje lekkomyślnie taki weksel i potem jak ma 70 lat, dom i dobrą emeryturę ktoś go nagle pozywa z takiego weksla ...
(2) jeśli na w/w wekslu jest klauzula odsetek, są one liczone od dnia wystawienia weksla, de facto do dnia zapłaty; zatem jeśli w w/w przypadku remitent (lub jest zstępni) wyhodują odsetki, to nawet weksel na 5 czy 10 tysięcy może kogoś po latach zupełnie zrujnować

De facto klauzula płatny za okazaniem plus przedstawić do zapłaty w ciągu 1000 lat powoduje, że remitent, lub ktoś kto weksel nabędzie na drodze indosu / cesji, będzie mógł sobie pozwać wystawcę wtedy kiedy mu będzie wygodnie. Ja bym nikomu czegoś takiego nie podpisał. A już in blanco bez kwoty, jest to poza moim wyobrażeniem. Ale to, jak sądzę, jest wyłącznie kwestia wyobraźni :)
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel zabezpieczeniem pożyczki bezterminowej

Post autor: Lech » 18 sty 2014, 21:28

kutyjka pisze:(1) weksel .... PRZEDSTAWIĆ DO ZAPŁATY W CIĄGU 1000 LAT - taki weksel będzie ważny przez dziesięć stuleci i w szczególności ktoś za 500 lat będzie mógł spadkobiercę wystawcy pozwać o zapłatę :)
No tak, będzie mógł, ale jakie to ma praktyczne znaczenie, w kontekście inflacji fiducjarnego pieniądza? Bo jeśli chodzi Ci tylko o akademicką ciekawostkę, to tak, masz rację :)
lub przypadek mniej hardcode'owy - student w wieku 20 lat podpisuje lekkomyślnie taki weksel i potem jak ma 70 lat, dom i dobrą emeryturę ktoś go nagle pozywa z takiego weksla ...
No to zobaczmy, w 1964r. student wystawia weksel na wartość 10 mieszkań, a w 2014r. jest to warte dosłownie nowe grosze polskie.
(2) jeśli na w/w wekslu jest klauzula odsetek, są one liczone od dnia wystawienia weksla, de facto do dnia zapłaty; zatem jeśli w w/w przypadku remitent (lub jest zstępni) wyhodują odsetki, to nawet weksel na 5 czy 10 tysięcy może kogoś po latach zupełnie zrujnować
Różne szwindle się na wekslach robi, ale o takim nie słyszałem :)
A już in blanco bez kwoty, jest to poza moim wyobrażeniem. Ale to, jak sądzę, jest wyłącznie kwestia wyobraźni :)
Albo tak zwanego "noża na gardle" (nie mam na myśli groźby bezprawnej :) A najczęściej po prostu ignorancji (czyli niewiedzy).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Weksel zabezpieczeniem pożyczki bezterminowej

Post autor: kutyjka » 18 sty 2014, 21:42

Lech pisze:No tak, będzie mógł, ale jakie to ma praktyczne znaczenie, w kontekście inflacji fiducjarnego pieniądza? Bo jeśli chodzi Ci tylko o akademicką ciekawostkę, to tak, masz rację :)
Tak długo jak myślimy o PLN to OK. Ale są waluty bardzo stabilne, albo wręcz oparte na parytetach.
Lech pisze:No to zobaczmy, w 1964r. student wystawia weksel na wartość 10 mieszkań, a w 2014r. jest to warte dosłownie nowe grosze polskie.
A jeśli wyrazić tę wartość w CHF (wtedy w Szwajcarii był parytet złota!) to jest tak jak napisałem.
Przemyciłem gdzieś tu po drodze że klauzula odsetek jest taka żeby przebić każdą inflację :)
Lech pisze:Albo tak zwanego "noża na gardle" (nie mam na myśli groźby bezprawnej :) A najczęściej po prostu ignorancji (czyli niewiedzy).
Znam osoby, które wpadły w "pętlę" chwilówek począwszy od zakupu tablecika na gwiazdkę dla wnuczka. Nie sądzę, aby sprzedawca w Media Markt, tudzież wnuczek, przystawiał komukolwiek pistolet do głowy.
Ci ludzie potrafią narobić tak kosmicznych długów, że nie da się im już pomóc. Powód: życie ponad stan
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel zabezpieczeniem pożyczki bezterminowej

Post autor: Lech » 18 sty 2014, 21:47

Cóż, jak to mawiała była dziewczyna mojego kolegi:

"Życie. Bywa."

Na nieumiejętność obsługi pieniędzy nic nie poradzimy. Tacy ludzie są po prostu biedni. Nikt nie mówił, że każdy ma być mądry i bogaty :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
HaPe
Posty: 158
Rejestracja: 22 sie 2013, 08:36

Re: Weksel zabezpieczeniem pożyczki bezterminowej

Post autor: HaPe » 18 sty 2014, 23:05

W praktyce to i nadwyżkę pieniędzy (o ile się taką ma) powinno się trzymać na koncie oszczędnościowym, aby nas nie kusiło, a dodatkowo pomoże zniwelować inflację.
Ale prawie nikt tak nie robi. Sam mam postanowienie, że nigdy nie wezmę pożyczki ani kredytu, choć już brałem, bo przez kurs euro miałem debet na koncie na kilka złotych.
Zbieram weksle kolekcjonerskie (przedawnione, pokreślone lub czyste druki). Masz jakiś i chcesz sprzedać lub oddać za piwo? Pisz :)
Galeria weksli: https://picasaweb.google.com/1020051503 ... directlink
domicyliat
Posty: 44
Rejestracja: 17 lip 2013, 17:04

Re: Weksel zabezpieczeniem pożyczki bezterminowej

Post autor: domicyliat » 19 sty 2014, 16:13

Lech pisze:Termin przedawnienia weksla płatnego za okazaniem to 3 lata od upływu terminu na okazanie.

Czyli normalnie jest to 4 lata od daty wystawienia (rok na przedstawienie weksla i 3 lata na przedawnienie).
Z czego to Lechu wynosisz? z art 70 PW zdanie pierwsze?

A co powiesz an taką interpretacje:
zgodnie z art 70 PW zdanie drugie termin przedawnienia weksla z klauzulą "bez protestu" to 2 lata:
Roszczenia posiadacza wekslu przeciw indosantom i wystawcy ulegają przedawnieniu z upływem roku, licząc od dnia protestu, dokonanego w należytym czasie, w przypadku zaś zastrzeżenia "bez kosztów" - licząc od dnia płatności.
wszystko zależy od tego jak określimy odpowiednie stosowanie przepisów od Wekslu trasowanym
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel zabezpieczeniem pożyczki bezterminowej

Post autor: Lech » 19 sty 2014, 17:32

Przy określaniu przedawnienia zobowiązania wystawcy weksla własnego stosujemy do niego dokładnie te same zapisy, co wobec akceptanta weksla trasowanego. Nie ma wątpliwości, że w obu przypadkach mamy 3-letni okres przedawnienia.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 87 gości