Czy na wekslu musza być wpisani wszyscy wierzyciele

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Romek
Posty: 2
Rejestracja: 14 sty 2014, 15:28

Czy na wekslu musza być wpisani wszyscy wierzyciele

Post autor: Romek » 14 sty 2014, 16:44

Panie Lechu mam kilka pytać.
1. Czy na wekslu muszą być wpisani wszyscy wierzyciele ( pożyczki udzielały dwie osoby fizyczne żyjące w nieformalnym związku) , czy też może być tylko jeden ,żądając wykup weksla od dłużnika na całą kwotę pożyczki wraz z ustawowymi odsetkami jak ustalono w deklaracji wekslowej?
2. Podobnie tyczy się pozwu do sądu, czy mogę to zrobić sam, czy musimy być wpisani oboje, może tylko wystarczy pisemne upoważnienie drugiego wierzyciela do dokonania tych czynności?
3. Jak fizycznie mam okazać dłużnikowi wypisany weksel skoro nie chce on się ze mną spotkać, a przecież listownie mu go nie wyślę, gdyż może on do mnie nie wrócić ?
pp
Posty: 32
Rejestracja: 02 sie 2013, 03:44

Re: Czy na wekslu musza być wpisani wszyscy wierzyciele

Post autor: pp » 14 sty 2014, 16:55

A ktoś inny poza Lechem też może odpowiedzieć? :)

1. Stosunkiem podstawowym jest umowa pożyczki, a weksel został wręczony na jej zabezpieczenie? Zakładam, że był in blanco, skoro mowa o wpisywaniu wierzycieli -- w tym wypadku musisz sprawdzić, co ustalono w zawartym do niego porozumieniu.
2. Jeżeli weksel ma kilku remitentów, to powództwo muszą wnieść wszyscy łącznie. Udzielenie pełnomocnictwa jest ograniczone do wąskiego kręgu osób.
3. Formalnie, masz pojawić się w dniu płatności w ustalonym miejscu i okazać weksel. Czy dłużnik będzie obecny (jeżeli miejsce płatności jest "u niego", alternatywnie czy się pojawi w miejscu płatności) nie ma znaczenia. W praktyce brak okazania najczęściej nie ma znaczenia dla sprawy.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Czy na wekslu musza być wpisani wszyscy wierzyciele

Post autor: Lech » 14 sty 2014, 16:57

idem :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Romek
Posty: 2
Rejestracja: 14 sty 2014, 15:28

Re: Czy na wekslu musza być wpisani wszyscy wierzyciele

Post autor: Romek » 14 sty 2014, 17:31

Lech pisze:idem :)

W umowie oraz i w ugodzie która została zawarta w tej sprawie widnieją obaj wierzyciele. Natomiast w deklaracji wekslowej którą dłużnik napisał do weksla jest zapis cytuję ..." weksel in blanco z mojego wystawienia, który (tu wpisane są moje dane) lub ( tu wpisane są dane drugiego wierzyciela) mają prawo na podstawie podpisanej z nimi ugody wypełnić w przypadku niespłacania mojego zadłużenia w terminach wymienionych w w. w. ugodzie na sumę odpowiadającą mojemu zadłużeniu wobec w. w. łącznie z odsetkami oraz kosztami z jakiego bądz tytułu powstałymi oraz uzupełnić wszystkimi brakującymi elementami, zawiadamiając mnie listem poleconym pod wskazanym niżej adresem..." Według mnie z tego zapisu wynika, że żądanie zapłaty za ten weksel może żądać jeden z wierzycieli, gdyż użyty jest wyraz "lub". Nie wystawiałem ani nie wypełniałem weksli więc mogę być w błędzie. A z tego co czytam na forach to czasem jeden błąd może unieważnić weksel.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Czy na wekslu musza być wpisani wszyscy wierzyciele

Post autor: Lech » 14 sty 2014, 17:40

O jaki zadłużeniu wspomina deklaracja? Najlepiej jakbyś wkleił skany umowy pożyczki i deklaracji.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
pp
Posty: 32
Rejestracja: 02 sie 2013, 03:44

Re: Czy na wekslu musza być wpisani wszyscy wierzyciele

Post autor: pp » 14 sty 2014, 17:41

Romek pisze:" weksel in blanco z mojego wystawienia, który (tu wpisane są moje dane) lub ( tu wpisane są dane drugiego wierzyciela) mają prawo na podstawie podpisanej z nimi ugody wypełnić w przypadku niespłacania mojego zadłużenia w terminach wymienionych w w. w. ugodzie /.../
A ugoda co robi w tej bajce?
domicyliat
Posty: 44
Rejestracja: 17 lip 2013, 17:04

Re: Czy na wekslu musza być wpisani wszyscy wierzyciele

Post autor: domicyliat » 14 sty 2014, 20:14

"lub" to słowo które oznacza alternatywę czyli szkolny ptaszek "v"
zdanie ze szkolnego kursu logiki:

"Burek jest psem lub Łatek jest Psem" jest prawdziwe wtedy i tylko wtedy gdy zachodzi jedno z poniższych:
1) Burek jest psem i Łatek jest psem
2) Burek jest psem i Łatek nie jest psem
3) Burek nie jest psem i Łatek jest psem

to o czym myślisz to alternatywa wykluczająca (zwana funkcja sheffera) którą w szkole oznacza się | czasem też /
(ale za moich czasów to było tylko w programie matfizów i na studiach): nie ma określenia słownego na tą funkcje logiczną najczęściej stosuje się:
albo... albo ....

niektórzy autorzy mówią też że pojedyncze albo jest określeniem dla tej funkcji logicznej:

Zdanie:
albo Burek jest psem albo Łatek jest psem
jest fałszywe tylko wtedy kiedy i Burek i Łatek są psami- w pozstałych przypadkach ta alternatywa wykluczająca jest prawdziwa

Z powyższego wynika, że wypełnić weksel może jedna osoba lub obie (aczkolweik pisanie przez dwie osoby jednym długopisem po wekslu to głupi pomysł :) ). Natomiast w deklaracji jest mowa o tym kto wypełnia anie napisałeś co deklaracja mówi o tym na kogo wypełnia- kto ma być wpisany jako remitent. Ja z daleko idącej ostrożności procesowej wypisałbym obie osoby jako remitentów- będzie troche wiecej zachodu przy pisaniu pozwu ale unikniesz potem zarzutów dłużnika które sąd może uznać za słusznie podniesione.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 64 gości