Wkesel in blanco - kwestia zamieszkania i inne

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Kisgis
Posty: 2
Rejestracja: 08 sty 2014, 11:49

Wkesel in blanco - kwestia zamieszkania i inne

Post autor: Kisgis » 08 sty 2014, 14:39

Witam,

Jestem posiadaczem weksla. Ze względów oczywistych zmieniam nazwiska i nieco tylko daty. Kursywą oznaczyłem części wypełnione pisemnie, i uwaga podkreślnikiem skreślenie danych liter.


Weksel

Warszawa (miejsce wystawienia weksla), dnia 19-05-2009
Na .................................................. zł (suma pieniężna)
29-05-2009 (data płatności)
zapłacę bez protestu Janowi Nowakowi
(osoba na zlecenie której weksel ma być zapłacony)
za ten weksel własny na zlecenie
sumę ...........................................(suma pieniężna słownie)
płatny w Warszawie (miejsce płatności weksla)

Podpis wystawcy weksla
Kowalski Krzysztof
zam.ieszkały Marszałkowska 9/9
Wesoła 01-156
n.m. WER098098
Pesel 589898989898





Zamierzam udać się z tym wekslem do sądu.
Do powyższego weksla nie została sporządzona żadna umowa odnośnie wypełnienia.
Mam kilka pytań odnośnie:
Czy to że na górze widnieje tytuł "Weksel" coś zmienia? ( słyszałem że nie powinno go być, a tylko słowo weksel w treści)
Czy weksel jest przedawniony?
Które postępowanie jest lepsze w tej sytuacji tryb upominawczy czy nakazowy?
Co jeśli brak jest umowy? Czy sąd może z samego faktu jej braku odrzucić roszczenie?
Czy jeśli dłużnik odbierze wyrok i zaskarży, ale nie podniesie w terminie 2 tygodni faktu przedawnienia to czy może ten fakt podnieść skutecznie po upływie terminu 2 tygodni?
Jeśli dłużnik nie odbierze pisma z sądu, jak dowieść, że wskazałem prawidłowo adres zamieszkania?

z góry dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wkesel in blanco - kwestia zamieszkania i inne

Post autor: Lech » 08 sty 2014, 14:48

Kisgis pisze: Czy to że na górze widnieje tytuł "Weksel" coś zmienia? ( słyszałem że nie powinno go być, a tylko słowo weksel w treści)
Nic nie zmienia, może być.
Czy weksel jest przedawniony?
Tak.
Które postępowanie jest lepsze w tej sytuacji tryb upominawczy czy nakazowy?
Nakazowy.
Co jeśli brak jest umowy? Czy sąd może z samego faktu jej braku odrzucić roszczenie?
Sąd nie może. Dłużnik może podnieść zarzut, że wypełniłeś blankiet weksla bezpodstawnie. (Tak w ogóle nie powinieneś wypełniać weksla kaucyjnego, skoro nie istnieje żadne roszczenie, które zabezpieczał).
Czy jeśli dłużnik odbierze wyrok i zaskarży, ale nie podniesie w terminie 2 tygodni faktu przedawnienia to czy może ten fakt podnieść skutecznie po upływie terminu 2 tygodni?
Dopuszczenie nowych dowodów i twierdzeń należy do sędziego. Jest to możliwe.
Jeśli dłużnik nie odbierze pisma z sądu, jak dowieść, że wskazałem prawidłowo adres zamieszkania?
Sąd po peselu sprawdzi, czy pozwany jest tam zameldowany.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Kisgis
Posty: 2
Rejestracja: 08 sty 2014, 11:49

Re: Wkesel in blanco - kwestia zamieszkania i inne

Post autor: Kisgis » 08 sty 2014, 15:10

Dziękuję za szybką odpowiedź - co za prędkość. Wow.

pytam dalej

Czy weksel ten przedawnił się 29-05-2012?
Sąd nie może. Dłużnik może podnieść zarzut, że wypełniłeś blankiet weksla bezpodstawnie. (Tak w ogóle nie powinieneś wypełniać weksla kaucyjnego, skoro nie istnieje żadne roszczenie, które zabezpieczał).
To nie weksel kaucyjny, tzn, że nie był wystawiony zamiast przekazania kaucji, a roszczenie istnieje. Jeśli dłużnik podniesie zarzut, że wypełniłem blankiet weksla bezpodstawnie, to na kim spoczywa dowiedzenie tego zarzutu? i czy dłużnik bez umowy wekslowej ma realną możliwość dowieść czegoś takiego?

Dłużnik wynajął ode mnie mieszkanie. Płacił przez 2 msce potem przestał. Wielokrotnie wzywany mówił, że zapłaci ale teraz nie ma. W końcu podpisał weksel. Mieszkał jeszcze ok 9 mscy. Nic nie zapłacił.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wkesel in blanco - kwestia zamieszkania i inne

Post autor: Lech » 08 sty 2014, 15:17

Kisgis pisze:Czy weksel ten przedawnił się 29-05-2012?
Tak.
To nie weksel kaucyjny, tzn, że nie był wystawiony zamiast przekazania kaucji, a roszczenie istnieje.
Zatem nieprawdą jest, że "nie ma umowy".
Jeśli dłużnik podniesie zarzut, że wypełniłem blankiet weksla bezpodstawnie, to na kim spoczywa dowiedzenie tego zarzutu?
Na tym, kto taki zarzut podnosi.
i czy dłużnik bez umowy wekslowej ma realną możliwość dowieść czegoś takiego?
Oczywiście. Może na przykład wezwać Cię na świadka i spytać się, dlaczego wypełniłeś weksel na taką kwotę.
Dłużnik wynajął ode mnie mieszkanie. Płacił przez 2 msce potem przestał. Wielokrotnie wzywany mówił, że zapłaci ale teraz nie ma. W końcu podpisał weksel. Mieszkał jeszcze ok 9 mscy. Nic nie zapłacił.
Czyli jest umowa. Umówiliście się, że weksel ma zabezpieczać roszczenie z umowy najmu. Nawiasem pisząc, też pewnie już przedawnione.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 83 gości