co dalej?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
ja03
Posty: 11
Rejestracja: 27 wrz 2013, 12:49

co dalej?

Post autor: ja03 » 12 gru 2013, 15:24

Napiszę jak było:

1. napisałam pozew z weksla (jako indosatariusz) o wydanie nakazu (aa indos po terminie płatności)

2. wydano nakaz zapłaty

3. pozwany wniósł zarzuty - powoływał się na stosunek podstawowy

4. w odpowiedzi pisałam że nie może podnosić tych zarzutów wobec indosatariusza

5. pismo procesowe złożył - podniósł, że poterminowy charakter indosu i inne nowe zarzuty

6. sad mnie zobowiązał do napisania pisma przygotowawczego żeby się ustosunkować

- czy mogę podnosić, że zarzuty są po terminie, bo powinien w zarzutach?
- czy dalej podtrzymywać ze wnoszę o podtrzymanie nakazu zapłaty?
- czy ewentualnie mogę zrobić tak, że pomniejszyć żądanie z nakazu o kwotę 500 zł- bo on po wniesieniu pozwu wpłacił 500 zł -tzn. czy mogę napisać ze wnoszę o podtrzymanie nakazu w kwocie Y (tj. X- 500 zł) ?

co właściciwe mogę zrobić w tej sytuacji?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5837
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: co dalej?

Post autor: Lech » 12 gru 2013, 15:30

W przypadku indosu "po terminie zapłaty" (właściwie - po terminie na sporządzenie protestu) wystawca może podnosić zarzuty osobiste wobec indosatariusza, który nabył weksel po tej dacie od remitenta.

Zarzuty takie zostały podniesione. To, że później doprecyzował, że indos był po terminie nie ma moim zdaniem znaczenia. Sąd sam z siebie powinien wiedzieć, że takie zarzuty są możliwe, nawet jak pozwany się na to nie powoła.

Tym samym jeśli zarzutem tym jest spłata 500zł, należy ten zarzut uznać i ograniczyć swoje powództwo. Jeśli zarzuty sięgają "głębiej" w kwotę, trzeba się zastanowić z punktu widzenia remitenta, na ile są słuszne.

KPC określa kiedy mogą być podnoszone nowe zarzuty i nowe dowody, być może istnieje możliwość uznania, że późniejsze zarzuty są już nie brane pod uwagę, powinien się jednak na ten temat wypowiedzieć prowadzący tą sprawę prawnik.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości