www.indos.pl Indos S.A. oferta zakupu weksli

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

www.indos.pl Indos S.A. oferta zakupu weksli

Post autor: kutyjka » 06 gru 2013, 13:45

Spotkałem się z ofertą wykupu weksli przez firmę Indos ze Śląska. Ładnie nazywająca się firma zaoferowała mi jednak coś, ci podchodzi bardziej pod wątek o faulach wekslowych niż sensowną ofertę handlową.

Otóż umowa zakłada indos z dyskontem bez klauzuli bez obligo (!). Czyli weksel na 10000 sprzedajemy im za 5000 po czym jak oni tego nie ściągną z dłużnika, płacimy 10000. Czyli zostajemy z pierwotnym roszczeniem ale biedniejsi o dyskonto 5000.

Jeśli ktoś korzystał z ich oferty, proszę o opinię. Jeśli nie, piszę ku przestrodze - czujność zalecana na najwyższym poziomie w tym przypadku.
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: www.indos.pl Indos S.A. oferta zakupu weksli

Post autor: Lech » 06 gru 2013, 14:37

Może sami nie są świadomi konsekwencji takiej oferty?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: www.indos.pl Indos S.A. oferta zakupu weksli

Post autor: kutyjka » 06 gru 2013, 19:01

Szanowny Panie,W przypadku przesłanych przez Pana dłużników mogę zaproponowaćwindykację powierniczą jeśli w trakcie naszych działań okazałobysię, że jest duże prawdopodobieństwo oddzyskania należności możemyrozmawiać o zakupie z naszej strony weksli. Zakup weksla jest bezklazuli- zapis obligo.
Jakieś wątpliwości?
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: www.indos.pl Indos S.A. oferta zakupu weksli

Post autor: Lech » 06 gru 2013, 21:49

"Windykacja powiernicza" to indos do inkasa, też nie powodujący odpowiedzialności zbywcy. Można się spytać, czy będą działać na takim powierniczym indosie.

A tak poważnie, to nadal nie sądzę, aby wiedzieli o czym mówią, i tyle.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: www.indos.pl Indos S.A. oferta zakupu weksli

Post autor: kutyjka » 06 gru 2013, 21:53

Pan sobie żartuje? Zapytani o klauzulę "bez obligo" odpowiedzieli że jest indos bez tej klauzuli, więc chyba wiedzą aż nadto.
Poza tym firma, która jest 10 lat na rynku długów i nazywa się "Indos" raczej nie może sobie pozwolić na to, aby ich dział prawny nie znał prawa wekslowego...
A tak poważnie, to nadal nie sądzę, aby wiedzieli o czym mówią, i tyle.
Bo wtedy to byłoby "tak niepoważnie".
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: www.indos.pl Indos S.A. oferta zakupu weksli

Post autor: Lech » 06 gru 2013, 22:30

Zatem należy się ich spytać, czy przedmiotem umowy jest dochodzenie należności od zbywcy. I w przypadku odpowiedzi odmownej pytanie dlaczego nie dopuszczają klauzuli bez obliga.

Mam wrażenie, że odpuściłeś jak dopiero zaczęło się robić ciekawie. Drąż dalej :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: www.indos.pl Indos S.A. oferta zakupu weksli

Post autor: kutyjka » 06 gru 2013, 22:38

Nie nie, ja nie odpuściłem - zamierzam to zbadać do końca.
Ba, jak zobaczyli skany weksli jakie mam na sprzedaż to są ze mną w stałym kontakcie.

Natomiast pachnie mi to czymś co najmniej nieetycznym i chciałem się przekonać czy ktoś na tym forum nie miał czasem z nimi zaszczytu współpracować :)
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: www.indos.pl Indos S.A. oferta zakupu weksli

Post autor: Lech » 06 gru 2013, 23:19

kutyjka pisze:Ba, jak zobaczyli skany weksli jakie mam na sprzedaż to są ze mną w stałym kontakcie.
Czy ja gorszy? Mi też wyślij :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: www.indos.pl Indos S.A. oferta zakupu weksli

Post autor: kutyjka » 06 gru 2013, 23:22

A co? Zamierzasz odkupić ;-)))))) ?
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: www.indos.pl Indos S.A. oferta zakupu weksli

Post autor: Lech » 06 gru 2013, 23:25

Kto wie... Jeśli remitent będzie wypłacalny... :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: www.indos.pl Indos S.A. oferta zakupu weksli

Post autor: kutyjka » 07 gru 2013, 09:39

Dobra dobra. Ja sprzedaję bez obligo albo cesją, więc nie dam Ci interesu prawnego do badania wypłacalności remitenta. No chyba że świadczysz takie usługi pseudo-skupu jak tytułowy oferent, ale musisz z tym uważać, bo możesz być narażony na bycie obsmarowanym na wątku "faule wekslowe..." na forum.remitent.pl :)).

Wystawcy prowadzą działalność gospodarczą i/lub mają własne nieruchomości. Awaliści jeśli są mają własne nieruchomości z czystą hipoteką. Takich niżej połowy nie puszczam. Weksel z więcej niż dwoma awalami cenię jeszcze ciut wyżej.

Takie gdzie wystawca mnie wprowadził w błąd i przykładowo ma tylko 1700 pensji - więc niby wypłacalny, ale nie przedsiębiorca (zwane dalej chłamem) zdarza mi się sprzedać nawet za 1/6 wartości, ale uczciwie nie polecam takich zakupów. Miną lata zanim się to ściągnie, a z reguły szybko pojawia się kolejny dług i mamy zbieg egzekucji. A to oznacza wojnę stuletnią.

Jak mi się nie uda sprzedać to robię z niego nakaz z klauzulą i to też potem jest na sprzedaż. Wtedy cena jest raczej niska, to jest towar którego nie chcieli nawet w skupach chłamu.

Jacyś zainteresowani zakupami :) ?
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: www.indos.pl Indos S.A. oferta zakupu weksli

Post autor: Lech » 07 gru 2013, 10:10

Te weksle, co chcesz sprzedać Indosowi - to już upłynął im termin płatności?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: www.indos.pl Indos S.A. oferta zakupu weksli

Post autor: kutyjka » 07 gru 2013, 12:09

Za okazaniem

Zapłacę za ten sola weksel ...

Przedstawić do zapłaty w ciągu 25 lat
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: www.indos.pl Indos S.A. oferta zakupu weksli

Post autor: kutyjka » 10 gru 2013, 08:21

Przycisnąłem tego indosa i powiedzieli, ze obligo normalnie dotyczy całej kwoty bo przecież oni mogą chcieć się wycofać z zakupu ze zwrotem poniesionych kosztów. Nie komentuję faktu że dyskonto jest rzędu 40-50%.

Indywidualnie można ponoć negocjować obniżenie obligo, ale tylko troszkę.

A tak w ogóle to polecają windykację, bo ten zakup wierzytelności o którym trąbią na pół Internetu to się w zasadzie nie opłaca.

Prawda jednak jest taka, że jak ktoś nie zna prawa wekslowego to się natnie porządnie na ich ofertę i straci tylko pieniądze.

. OMIJAĆ SZEROKIM ŁUKIEM!!!!
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: www.indos.pl Indos S.A. oferta zakupu weksli

Post autor: Lech » 10 gru 2013, 09:04

Nie można ograniczyć swojej odpowiedzialności za zapłatę do części kwoty - albo zbywamy ze 100% odpowiedzialnością, albo w całości bez obliga.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: www.indos.pl Indos S.A. oferta zakupu weksli

Post autor: kutyjka » 10 gru 2013, 09:41

Tym bardziej omijać ich ofertę jak najszerszym łukiem. Grają nieczysto.
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
nazar6
Posty: 4
Rejestracja: 18 lut 2014, 22:48

Re: www.indos.pl Indos S.A. oferta zakupu weksli

Post autor: nazar6 » 18 lut 2014, 23:29

Witam!

Zapoznałem się z korespondencją i zamierzam zainteresowanych wyprowadzić z błędu i przestrzec przed jakąkolwiek współpracą z wymienioną firmą. Szanowni Państwo otóż opisywana firma doskonale wie co robi i co proponuje swoim klientom. Mało tego działa z czysta premedytacją czekając na zdesperowanego klienta,postawionego pod ścianą, który w celu zachowania płynności finansowej ich motto przewodnie, straci czujność i podpisze niekorzystną dla siebie umowę. Tak było w moim przypadku. Miałem fakturę na kilkadziesiąt tys. zł za którą mój kontrahent nie zapłacił i nie określił terminy w którym może zapłacić. Indos zaoferował zakup tej faktury. Podpisaliśmy umowę zakupu wierzytelności i to był mój największy błąd biznesowy. Indos nie zrobił nic aby zaspokoić się należnością z faktury natomiast wystąpił do mnie o zwrot ceny obciążając mnie kosztami dodatkowymi. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby faktura została mi zwrócona. Niestety tak się nie stało na dzień dzisiejszy sytuacja wygląda tak, że Indos wyegzekwował należność wynikającą z faktury wraz ze wszystkimi kosztami dodatkowymi poprzez czynności komornicze wobec mojego dłużnika a wobec mojej firmy prowadzi egzekucję zmierzającą do wyegzekwowania zwrotu ceny wraz z kosztami dodatkowymi ( między innymi kosztami za opóźnienie w zapłacie przez mojego dłużnika). W efekcie miałem - niezapłacona fakturę - a teraz nie mam faktury i jakiegokolwiek prawa do jej egzekwowania oraz dług wobec Indosu dotyczący zwrotu ceny wraz z kosztami. Wobec mojej firmy działania Indosu były bardzo, bardzo szybkie i skuteczne w przeciwieństwie do ich działań wobec mojego dłużnika.W procesie polubownym nie dają żadnej odpowiedzi na piśmie, ustalenia telefoniczne mają się nijak do ich późniejszych działań. Co innego ustalają a co innego robią mając świadomość,że jakiekolwiek korespondencja papierowa jest dowodem na ich działanie zmierzające od samego początku do oszukania klientów - może trafi się mniej świadomy i wpadnie w to szambo.Osoby zainteresowane lub oszukane proszę o kontakt,dysponuję obszerną dokumentacją w sprawie. Pozostałych przestrzegam stwierdzenie ' że grają nieczysto" jest bardzo delikatnym określeniem.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: www.indos.pl Indos S.A. oferta zakupu weksli

Post autor: Lech » 19 lut 2014, 08:47

To w końcu zrobiłeś im cesję wierzytelności z faktury, czy indos weksla?

I jakże była skonstruowana umowa, że dopuszczała sytuację, że po wyegzekwowaniu należności od dłużnika będą jeszcze od Ciebie żądać zwrotu ceny sprzedaży wierzytelności???
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
nazar6
Posty: 4
Rejestracja: 18 lut 2014, 22:48

Re: www.indos.pl Indos S.A. oferta zakupu weksli

Post autor: nazar6 » 19 lut 2014, 09:12

Dokonano cesji z faktury na podstawie umowy zakupu wierzytelności. W umowie był zapis, że jeśli dłużnik nie zapłaci należności z faktury Cesjonariusz może wystąpić o zwrot ceny wraz z kosztami.było to dla mnie logiczne pod warunkiem, że nastąpi zwrotne przeniesienie cesji co niestety nie nastąpiło .Mało tego o fakcie, że Indos po odstąpieniu od umowy prowadzi nadal odrębnym tytułem egzekucje wobec mojego dłużnika dowiedziałem się w momencie kiedy nadano klauzule wykonalności. Indos stoi na stanowisku, że należność z faktury to jest zobowiązanie mojego dłużnika wobec Indosu a zwrot ceny wraz z kosztami dodatkowymi to jest mój dług wobec Indosu. Nie traktują tego jako zobowiązanie solidarne lecz jako dwa niezależne od siebie zobowiązania.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: www.indos.pl Indos S.A. oferta zakupu weksli

Post autor: Lech » 19 lut 2014, 09:29

Możesz dać tu zanoniminzowany skan umowy?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
nazar6
Posty: 4
Rejestracja: 18 lut 2014, 22:48

Re: www.indos.pl Indos S.A. oferta zakupu weksli

Post autor: nazar6 » 19 lut 2014, 10:30

Proszę bardzo.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: www.indos.pl Indos S.A. oferta zakupu weksli

Post autor: Lech » 20 lut 2014, 08:45

Co się stało, że wykasowałeś skany?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
nazar6
Posty: 4
Rejestracja: 18 lut 2014, 22:48

Re: www.indos.pl Indos S.A. oferta zakupu weksli

Post autor: nazar6 » 20 lut 2014, 10:12

Witam!

Mam nadzieję, że miałeś możliwość zapoznania się z treścią dokumentów. Skany wykasowałem ponieważ było zbyt wiele odsłon a Indos jest trudny przeciwnikiem nie chciał bym narazić się na dodatkowe problemy w związku z upublicznieniem treści umów.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: www.indos.pl Indos S.A. oferta zakupu weksli

Post autor: Lech » 20 lut 2014, 10:19

Umowy nie były chyba objęte klauzulą tajności? :) Na szybko się zapoznałem, ale ustosunkować się nie zdążyłem. Ale życzę powodzenia i dzięki za informacje na co należy uważać przy współpracy z Indosem.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: www.indos.pl Indos S.A. oferta zakupu weksli

Post autor: kutyjka » 20 lut 2014, 10:22

Lech pisze:Umowy nie były chyba objęte klauzulą tajności? :) Na szybko się zapoznałem, ale ustosunkować się nie zdążyłem. Ale życzę powodzenia i dzięki za informacje na co należy uważać przy współpracy z Indosem.
Potwierdza to moje obawy i wynik audytu tej firmy.
Może pogadać z człowiekiem który osobiście chce prowadzić moje sprawy z ich ramienia? Chociaż teraz na 100% nie zdecyduję się na współpracę z nimi...
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 82 gości