Właściwość przemienna Sądu a oddzial banku

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
napoleon1
Posty: 4
Rejestracja: 02 gru 2013, 09:54

Właściwość przemienna Sądu a oddzial banku

Post autor: napoleon1 » 02 gru 2013, 10:18

Witam serdecznie
Przeszukałem forum i nie potrafię znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, które związane jest z rozstrzygnięciem Sądu w mojej sprawie, a mianowicie
Złożyłem pozew o wydanie nakazu zapłaty w post. nakazowym załączyłem weksel, w którym miejsce płatności był Oddział Banku BGŻ w Krakowie nr konta ......, bez dokładnego wskazania o jaki oddział chodzi (przy jakiej ulicy, jaki nr oddziału). W zarzutach dłużnik podniósł niewłaściwość Sądu wskazanego przez mnie w oparciu o treść art. 371 par. 1 k.p.c. Sąd uwzględnił ten zarzut wskazując, że w Krakowie jest kilka oddziałów tego banku, i te oddziały mają swoje siedziby również na terenie miejscowo właściwym dla innych Sądów w Krakowie i w związku z tym Sąd przekazał sprawę do Sądu ogólnej właściwości dłużnika w jeleniej Górze

W związku z powyższym moje pytanie jest następujące, czy musze w treści weksla określić dokładnie oddział banku (przy jakiej ulicy, jaki nr) w Krakowie wraz z podaniem nr konta aby móc skorzystać z treści art. 371 par. 1 k.p.c. Czy też wystarczy robić jak do tej pory tj. wskazać iż jest płatny W BGŻ o/Kraków nr r-nku,
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Właściwość przemienna Sądu a oddzial banku

Post autor: Lech » 02 gru 2013, 10:32

Dziwne wątpliwości. Skoro bank jest domicyliatem, to do jakiegoś konkretnego oddziału musiałeś się zgłosić po zapłatę, jakiś konkretny oddział musiał odpowiedzieć, że środków na zapłatę brak, i ten konkretny oddział pod konkretnym adresem jest brany pod uwagę dla właściwości miejscowej.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
napoleon1
Posty: 4
Rejestracja: 02 gru 2013, 09:54

Re: Właściwość przemienna Sądu a oddzial banku

Post autor: napoleon1 » 02 gru 2013, 10:57

Lech pisze:Dziwne wątpliwości. Skoro bank jest domicyliatem, to do jakiegoś konkretnego oddziału musiałeś się zgłosić po zapłatę, jakiś konkretny oddział musiał odpowiedzieć, że środków na zapłatę brak, i ten konkretny oddział pod konkretnym adresem jest brany pod uwagę dla właściwości miejscowej.
Kwestia jest o tyle dziwna, że już kilka pozwów wnioslem, gdzie miejsce płatności było określone analogicznie, i problemów nie było. Niemniej jednak w pozwie uzasadniając właściwość nigdy nie odnosiłem się do okoliczności zgłoszenia się do konkretnego oddziału, wskazałem (i wskazuje nadal), że ustalam ją w oparciu o treść art. 371 par. 1 k.p.c. Czyli zgodnie z Tym co Pan napisal powieniem wskazywać dokładnie o który oddział chodzi, uzasadniając przyjęcie takiej a nie innej właściwości?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Właściwość przemienna Sądu a oddzial banku

Post autor: Lech » 02 gru 2013, 11:00

A nie wskazujesz? Nie dołączasz do pozwu odmowy zapłaty weksla przez bank? Do jakiego oddziału zgłaszasz się po zapłatę?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
napoleon1
Posty: 4
Rejestracja: 02 gru 2013, 09:54

Re: Właściwość przemienna Sądu a oddzial banku

Post autor: napoleon1 » 02 gru 2013, 11:08

Wpłaty na raachunek sprawdzam przy użyciu internetu i zapewne tu jest pies pogrzebany. no nic napisze zażalenie wskazując, że przecież na terenie właściwości miejscowej Sądu który stwierdził swą niewłaściwości również znajduje się oddział tego banku i byc może chwyci...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Właściwość przemienna Sądu a oddzial banku

Post autor: Lech » 02 gru 2013, 11:10

Nie bardzo rozumiem - chcesz powiedzieć, że jako domicyliata podałeś SWÓJ bank, a nie bank wystawcy???
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
napoleon1
Posty: 4
Rejestracja: 02 gru 2013, 09:54

Re: Właściwość przemienna Sądu a oddzial banku

Post autor: napoleon1 » 02 gru 2013, 11:22

Lech pisze:Nie bardzo rozumiem - chcesz powiedzieć, że jako domicyliata podałeś SWÓJ bank, a nie bank wystawcy???
Chcę powiedzieć tylko tyle, że w treści weksla wskazałem bank BGŻ odział w Krakowie i podałem nr rachunku na jaki ma być wpłacona kwota, a że to jest również mój bank to chyba nic w ty złego ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Właściwość przemienna Sądu a oddzial banku

Post autor: Lech » 02 gru 2013, 11:24

Oczywiście, że źle, ponieważ jeśli chcesz ustanowić bank jako domicyliata na wekslu, to powinien być to bank wystawcy, a nie bank remitenta. Z jakiego powodu uważasz, że to Twój bank (a nie bank wystawcy) ma płacić za weksel?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 73 gości