Sam wekel a ściąganie długu.

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
przemek2909
Posty: 45
Rejestracja: 09 lis 2013, 20:08
Kontaktowanie:

Sam wekel a ściąganie długu.

Post autor: przemek2909 » 30 lis 2013, 17:41

Czy za pomocą samego weksla mogę skutecznie dochodzić swoich należności? Dłużnik wystawił mi weksel in blanco i planuję go wypełnić.

Nie będę się już sądził z nim jako firma tylko osoba prywatna bo robię indos.

Jaką moc ma rzeczywiście w praktyce weksel in blanco? To moje najważniejsze pytanie. Czy warto załączać do pozwu np. podpisany harmonogram i potwierdzenie odbioru gotówki?

Znalazłem taki o to temat autora forum na blogu i na pewno z niego skorzystam : http://www.remitent.pl/jak-napisac-poze ... -wzor/1047
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Sam wekel a ściąganie długu.

Post autor: Lech » 30 lis 2013, 17:48

Weksel in blanco później wypełniony ma taką moc, że (pomijając już uwarunkowania związane z indosem) aby zanegować słuszność żądania zapłaty, wystawca musiałby:

- wykazać, że podpisał weksel jako in blanco
- wykazać, że roszczenie, które weksel miał zabezpieczać, już nie istnieje (bo zostało spłacone, nie powstało etc.)
- i w związku z powyższym - że żądanie zapłaty z takiego weksla kaucyjnego jest bezpodstawne.

Posiadacz nie musi przedstawiać w pozwie pozawekslowych dowodów - jest to zadanie dla pozwanego, który chciałby wykazać brak podstaw do uzupełnienia weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
przemek2909
Posty: 45
Rejestracja: 09 lis 2013, 20:08
Kontaktowanie:

Re: Sam wekel a ściąganie długu.

Post autor: przemek2909 » 30 lis 2013, 17:51

Bardzo dziękuję Lech!! :)
przemek2909
Posty: 45
Rejestracja: 09 lis 2013, 20:08
Kontaktowanie:

Re: Sam wekel a ściąganie długu.

Post autor: przemek2909 » 30 lis 2013, 18:11

"2. Przedstaw weksel do zapłaty

Należność z weksla jest długiem odbiorczym, a nie oddawczym, co oznacza, że dłużnik ma zapłacić za przedstawiony mu w miejscu płatności weksel. Jeśli weksel nie zostanie przedstawiony do zapłaty, nie możesz żądać odsetek karnych."


Przedstawienia weksla do zapłaty nie da się udowodnić w żaden sposób. hmm . Jak to wygląda w praktyce?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Sam wekel a ściąganie długu.

Post autor: Lech » 30 lis 2013, 18:14

W praktyce nie trzeba jej udowadniać. Zadaniem pozwanego jest udowodnienie, że do przedstawienia nie doszło. Ponadto jeśli w spór nie są zaangażowani indosanci (których odpowiedzialność jest uwarunkowana przedstawieniem weksla do zapłaty w terminie), to nie ma sensu prowadzić takiego sporu (o przedstawienie).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
przemek2909
Posty: 45
Rejestracja: 09 lis 2013, 20:08
Kontaktowanie:

Re: Sam wekel a ściąganie długu.

Post autor: przemek2909 » 30 lis 2013, 18:21

Oki. W takim razie podsumowując :

1. Robię indos weksla na siebie.
2. Wypełniam weksel wraz z sumą odsetek
3. Przedstawiam weksel do zapłaty dłużnikowi
4. Jeżeli nie zapłaci to składam pozew wraz z oryginałem weksla do Sądu + wnioskuję o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. (kwota tylko do 3,000 zł)

Czy dobrze piszę?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Sam wekel a ściąganie długu.

Post autor: Lech » 30 lis 2013, 18:27

nie ;) Zakładając "robię indos na siebie", musi to wyglądać tak:

1. Wypełniasz weksel na kogoś, temu komuś dłużnik musi być coś winien, czego zabezpieczeniem był weksel
2. Robisz indos na siebie
3. Przedstawiasz weksel do zapłaty
4. Zgadza się.

Chyba że jakoś inaczej wyglądają te relacje, ale ja szczegółów nie znam :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 85 gości