pozew z weksla

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
malwina
Posty: 16
Rejestracja: 16 paź 2013, 17:32

pozew z weksla

Post autor: malwina » 19 lis 2013, 22:05

Składając do sądu pozew o wydanie nakazu z weksla zamierzam powołać się nie tylko na odpowiedzialność wekslową ale także na tzw. stosunek podstawowy z którym związany był wystawiony weksel ( weksel wystawiony został w celu zabezpieczenia roszczeń sprzedawcy z umowy sprzedaży). Czy w takiej sytuacji powinnam już w pozwie wskazać wszystkie dowody ze stosunku podstawowego (np. faktury, zamówienia), czy mogę poprzestać tylko na opisaniu z jaka umową związane jest roszczenie , a pozostałe dowody złożyć w odpowiedzi na ewentualne zarzuty?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: pozew z weksla

Post autor: Lech » 19 lis 2013, 22:52

Dziwne zachowanie, po to właśnie używa się weksla, aby nie musieć się powoływać na stosunek podstawowy. Jeśli jednak chcesz, możesz wskazywać wszystkie dowody od razu, ale jak tego nie zrobisz, to i tak nic się nie stanie, skoro głównym dowodem roszczenia ma być weksel. To zadaniem pozwanego jest przedstawiać dowody błędnego wypełnienia weksla (a nie Twoim zadaniem jest potwierdzanie poprawności sumy wekslowej).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
malwina
Posty: 16
Rejestracja: 16 paź 2013, 17:32

Re: pozew z weksla

Post autor: malwina » 20 lis 2013, 08:53

Zamierzam powołać się również na stosunek podstawowy ponieważ po stronie wystawcy nastąpiło przekształcenie i powołując się na stosunek podstawowy zamierzam wykazać przejście obowiązków na przekształconą spółkę.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: pozew z weksla

Post autor: Lech » 20 lis 2013, 09:00

Kto się w kogo przekształcił?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
malwina
Posty: 16
Rejestracja: 16 paź 2013, 17:32

Re: pozew z weksla

Post autor: malwina » 20 lis 2013, 10:14

Przekształcenie nastąpiło po stronie wystawcy weksla - ze spółki cywilnej (weksel podpisali wspólnicy spółki cywilnej) w spółkę handlową.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: pozew z weksla

Post autor: Lech » 20 lis 2013, 22:18

To złożony temat. Jako że spółka cywilna nie może wystawić weksla, nie jestem przekonany, czy w takim przypadku jej przekształcenia, na nowo powstałą spółkę przechodzą zobowiązania wekslowe osób fizycznych będących wspólnikami spółki cywilnej. Zobacz ten wątek - http://www.forum.remitent.pl/viewtopic. ... 3937#p3925

Niewątpliwie w tym przypadku najlepszą opcją byłoby odebranie od nowej spółki nowego weksla - w czasie gdy powstawała.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: pozew z weksla

Post autor: kwiatek158 » 21 lis 2013, 00:54

Witam,
Panie Lechu, prosżę o poradę co zrobić z wekslem własnym zupełnym jeśli został wypełniony i remitentem jest moja firma, natomiast ja firmę za m-c zamykam. Czy w razie nie spłacania tych weksli przez wystawców mogę domagać się już kwoty jako osoba fizyczna pomimo, że na wekslu będzie nazwa mojej firmy, jej nip, regon? Dodam, że jest to jednoosobowa działalność gospodarcza na osobę fizyczną. W sumie tak sobie myślę, że i tak teraz w pozwie wpisuję tylko swoje imię i nazwisko, tylko w razie zarzutów czy sąd się nie przyczepi, że weksel był na firmę to jakim prawem ja się teraz domagam tych środków?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: pozew z weksla

Post autor: Lech » 21 lis 2013, 06:19

W przypadku działalności gospodarczej zawsze dochodzisz należności jako TY (jesteś wskazany jako remitent z imienia i nazwiska) i wyrejestrowanie/zawieszenie/zmiana nazwy fantazyjnej działalności nic nigdy nie zmienia.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: pozew z weksla

Post autor: kwiatek158 » 21 lis 2013, 13:22

No to świetnie, a jeśli do wcześniejszego weksla in blanco dałem umowę pożyczki to musze jakoś przenieść cesją tą umowę na inny podmiot (bo moja firma przestaje już istnieć) czy nie muszę, bo w razie nie spłacania pożyczki wypisze weksel i pozwie jako osoba fizyczna?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: pozew z weksla

Post autor: Lech » 21 lis 2013, 13:48

Jeśli mówimy o podmiocie - osobie fizycznej (która może prowadzić działalność), to jedyną możliwością zaprzestania istnienia takiego podmiotu jest jego śmierć.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: pozew z weksla

Post autor: kwiatek158 » 21 lis 2013, 22:15

Dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Weksle na firmę

Post autor: kutyjka » 29 lis 2013, 13:53

Weksle gdzie wystawcą albo remitentem jest firma jako podmiot są zarezerwowane dla spółek handlowych (sp. j, sp. k, sp. z o. o., S.A., S.K.A.). Polecam spółki jawne, z uwagi na brak CITu (czyli 19% podatku PIT tylko), tanie prowadzenie kpir i odpowiedzialność dopiero po bezskuteczności egzekucji ze spółki (czyli taka jak zarządu sp. z o. o.).
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: pozew z weksla

Post autor: Lech » 29 lis 2013, 14:14

Nie widzę większych zalet spółki jawnej.

ZUS taki jak w działalności
Odpowiedzialność taka jak w działalności (bo to, że po nieskutecznej egzekucji wobec spółki w niczym nie chroni)
No i konieczność dokoptowania wspólnika.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: pozew z weksla

Post autor: kutyjka » 29 lis 2013, 14:40

Dyskusja dotyczy form dających możliwość wstawiania firmy wprost jako remitenta. Działalność rak nie umie.
A odpowiedzialność de facto dopiero się zmniejsza gdy mamy spółkę kapitałową i nie jesteśmy w zarządzie (art 299 ksh)
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: pozew z weksla

Post autor: kwiatek158 » 21 sty 2014, 18:57

Panie Lechu, już z Pana wpisów wiem, że mając weksel np. na 6000 zł mogę wytoczyć powództwo na 3000 zł. Teraz mam pytanie jeśli chodzi o pozew, czy muszę w rubryce UZASADNIENIE wpisywać, że pozwany wpłacił dotychczas kwotę 3000 zł jednak nie wykupił pozostałej części weksla, czy wystarczy po prostu wpisać jakby nic na pozwie kwotę 3000 zł i w UZASADNIENIU jak dotychczas, że
"Powód jest w posiadaniu weksla wystawionego przez pozwanego na kwotę 60000,00 zł.
Termin płatności upłynął ..... stycznia 2014 r. Weksel w tym dniu został przedstawiony do zapłaty, pozwany jednak go nie wykupił.
Powód wybiera sąd właściwy dla miejsca płatności weksla."
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: pozew z weksla

Post autor: Lech » 21 sty 2014, 20:09

Jeśli napiszesz pozew tak jak zacytowałeś, to też będzie dobrze, jeśli zatem z jakiegoś dziwnego powodu nie chcesz wspominać wprost częściowej spłaty weksla (po co?) to możesz tak zrobić. Sąd się może pozastanawia, ale nic innego niż wydać nz. zgodnie z pozwem mu nie pozostanie (bo nie sądzę, aby był tak złośliwy, aby się jeszcze powoda dopytywać czy wie, co czyni:)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: pozew z weksla

Post autor: kwiatek158 » 21 sty 2014, 23:40

Dziękuję za odp.
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: pozew z weksla

Post autor: kwiatek158 » 04 mar 2014, 17:56

Panie Lechu, mam pytanie odnośnie pozwu, jeśli data płatności weksla przypada na sobotę (załóżmy 15-03) to wiem, że termin płatności zgodnie z prawem wekslowym przypada na poniedziałek 17-03 a odsetek mogę się domagać od 18-03 (od wtorku), ale czy w pozwie mam napisać , że do przedstawienia weksla doszło w dniu płatności weksla i pozwany go nie wykupił czy może , że 17-03? Nie chcę sytuacji, że sędzia mi zarzuci, że przedstawiłem weksel do zapłaty w weekend , gdzie wykup powinien się przesunąć na poniedziałek.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: pozew z weksla

Post autor: Lech » 04 mar 2014, 18:07

Sobota nie jest dniem świątecznym, więc nie przesuwa terminu. Gdyby termin płatności przypadał w niedzielę, dniem wymagalności roszczenia wekslowego byłby poniedziałek i wówczas należałoby przedstawić weksel do zapłaty.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: pozew z weksla

Post autor: kwiatek158 » 04 mar 2014, 18:47

Dziękuję za odp.
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: pozew z weksla

Post autor: kwiatek158 » 10 mar 2014, 19:05

Panie Lechu, mam problem z dłużnikiem, ponieważ gdy podpisywał mi weksel miał stały meldunek i wszystko było ok, natomiast teraz gdy mi nie płaci i musiałbym oddać sprawę do sądu to dowiedziałem się, że właśnie wziął rozwód z żoną, wymeldował się od niej, w tej chwili nie ma meldunku i w sumie niby gdzieś kątem pomieszkuje u kolegi w miejscowości gdzie pracuje. Boję się oddać sprawę do sądu, bo wiem, że jeśli nastąpi zwrot nakazu zapł. do sądu z adnotacją, że nie mieszka pod danym adresem to sąd uchyli nakaz zapłaty. Ma Pan na to jakiś pomysł? A co jeśli odbierze pocztę ale później przy weryfikacji pesel, gdy będą nadawać klauzulę wykon. nie wyszuka im takiego adresu bo w sumie jest bezdomny (nie ma meldunku)? Pewnie nie nadadzą mi klauzuli?
Jeśli nastąpiłby przypadek uchylenia nakazu to czy później gdy dłuznik już się gdzieś zamelduje powołując się na akta danej sprawy będę mógł ponownie złożyć pozew o wydanie nakazu? Jaka jest w tym przypadku procedura?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: pozew z weksla

Post autor: Lech » 10 mar 2014, 19:58

kwiatek158 pisze:niby gdzieś kątem pomieszkuje u kolegi w miejscowości gdzie pracuje
(Teoretycznie) pozywa się pod adres zamieszkania, więc w tym przypadku pod adresem gdzie mieszka, choćby kątem u kolegi.
Boję się oddać sprawę do sądu, bo wiem, że jeśli nastąpi zwrot nakazu zapł. do sądu z adnotacją, że nie mieszka pod danym adresem to sąd uchyli nakaz zapłaty.
Przede wszystkim nakaże podanie aktualnego adresu.
Ma Pan na to jakiś pomysł? A co jeśli odbierze pocztę ale później przy weryfikacji pesel, gdy będą nadawać klauzulę wykon. nie wyszuka im takiego adresu bo w sumie jest bezdomny (nie ma meldunku)? Pewnie nie nadadzą mi klauzuli?
Mam wątpliwości, czy przy klauzuli sprawdza się zgodność peselu z adresem zameldowania. A tym bardziej, jeśli nie ma meldunku.

Co radzę w praktyce - zależy to od tego, czy od uzyskania tytułu wykonawczego zależy powodzenie szybkiej egzekucji. Bo jeśli nie, to może warto poczekać te kilka-kilkanaście miesięcy (uważając na przedawnienie), może sytuacja mieszkaniowa wystawcy się unormuje. A jeśli zależy nam na szybkim pozwaniu, to trudno - pozywamy pod adres "kolegi" gdzie mieszka (bo na adres żony na pewno bezcelowe - eksmałżonka już zadba o to, aby listy wracały z *odpowiednią* adnotacją ;) i patrzymy co z tego wyniknie. W najgorszym przypadku sprawa zostanie zawieszona do czasu uporządkowania sytuacji adresowej.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: pozew z weksla

Post autor: kwiatek158 » 10 mar 2014, 22:17

Musze działać szybko, bo dowiedziałem się, że za chwilę może on mieć zajęcie alimentacyjne a wtedy już zupełnie nic nie dostanę z wynagrodzenia. Sąd w mojej miejcowości sprawdza przed nadaniem klauzuli po PESELU adres na 100% czy zgadza się ten z doręczenia z tym co jest u nich w systemie, wiem bo już kilkanaście pozwów składałem.
Co w sytuacji kiedy sąd nakaże podać mi aktualny adres, ja podam np. ten z zameldowania, poczta ponownie się wróci z adnotacją , że nie mieszka pod tym adresem , sąd wtedy chyba uchyli nakaz czy zawiesi? A jeśli zawiesi sprawę to czy ja np. po 6 m-cach jak dowiem się jaki jest jego poprawny nowy adres meldunku mogę ponownie prosić sąd o wysłanie nakazu ze wskazanym przeze mnie adresem?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: pozew z weksla

Post autor: Lech » 11 mar 2014, 09:00

kwiatek158 pisze:Sąd w mojej miejcowości sprawdza przed nadaniem klauzuli po PESELU adres na 100% czy zgadza się ten z doręczenia z tym co jest u nich w systemie, wiem bo już kilkanaście pozwów składałem.
No ale jak pod tym adresem "nie z peselu" pozwany jednak odbierze list, to co?
Co w sytuacji kiedy sąd nakaże podać mi aktualny adres, ja podam np. ten z zameldowania, poczta ponownie się wróci z adnotacją , że nie mieszka pod tym adresem , sąd wtedy chyba uchyli nakaz czy zawiesi?
Sąd Cię wezwie do podania kolejnego adresu tak, aby można było doręczyć. Albo przynajmniej powinien tak zrobić. W ostateczności zawnioskujesz o ustanowienie kuratora dla doręczeń dla nieznanego z miejsca pobytu pozwanego ;)
A jeśli zawiesi sprawę to czy ja np. po 6 m-cach jak dowiem się jaki jest jego poprawny nowy adres meldunku mogę ponownie prosić sąd o wysłanie nakazu ze wskazanym przeze mnie adresem?
Masz rok na podjęcie zawieszonego postępowania, potem jest umarzane.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: pozew z weksla

Post autor: kwiatek158 » 11 mar 2014, 11:30

Lech pisze:
kwiatek158 pisze:Sąd w mojej miejcowości sprawdza przed nadaniem klauzuli po PESELU adres na 100% czy zgadza się ten z doręczenia z tym co jest u nich w systemie, wiem bo już kilkanaście pozwów składałem.
No ale jak pod tym adresem "nie z peselu" pozwany jednak odbierze list, to co?

Każą wtedy we wniosku o nadanie klauzuli napisać adres zameldowania oraz adres do korespondencji. Tylko co w przypadku, kiedy ktoś się wymeldował i sąd zobaczy, że ma brak meldunku? Ciekawe co wtedy zrobią?
Co w sytuacji kiedy sąd nakaże podać mi aktualny adres, ja podam np. ten z zameldowania, poczta ponownie się wróci z adnotacją , że nie mieszka pod tym adresem , sąd wtedy chyba uchyli nakaz czy zawiesi?
Sąd Cię wezwie do podania kolejnego adresu tak, aby można było doręczyć. Albo przynajmniej powinien tak zrobić. W ostateczności zawnioskujesz o ustanowienie kuratora dla doręczeń dla nieznanego z miejsca pobytu pozwanego ;)

A kurator w jaki sposób ustali jego adres zamieszkania?
A jeśli zawiesi sprawę to czy ja np. po 6 m-cach jak dowiem się jaki jest jego poprawny nowy adres meldunku mogę ponownie prosić sąd o wysłanie nakazu ze wskazanym przeze mnie adresem?
Masz rok na podjęcie zawieszonego postępowania, potem jest umarzane.
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Re: pozew z weksla

Post autor: Jacek » 14 mar 2014, 18:16

Panie Lechu - sąd w postępowaniu nakazowym wydał mi nakaz zapłaty z weksla, który notabene był lekko niepoprawny (w miejscu platności wpisano skrótowiec - np. zamiast Częstochowa wpisane było Cz-wa), weksel płatny był w tym samym dniu w którym go wystawiono. Wszystko trwało niecałe 3 tygodnie, korzystałem z porad Lecha na portalu (whisky będzie). Nie wiem natomiast:

1. Czy pozwany również otrzyma nakaz zapłaty na moją rzecz (w sensie czy będzie wiedział o wydaniu nakazu)
2. Czy z tym nakazem mogę już teraz udać się do komornika i czy da się załatwić sprawę z komornikiem "na odległość"
3. Czy komornika muszę wybrać z rejonu działania sądu który wydał nakaz (sąd w miejscowosci w której mieszka pozwany, daleko ode mnie) czy może to być komornik z mojej miejscowości.


Z góry dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: pozew z weksla

Post autor: Lech » 14 mar 2014, 19:17

Jacek pisze:1. Czy pozwany również otrzyma nakaz zapłaty na moją rzecz (w sensie czy będzie wiedział o wydaniu nakazu)
Oczywiście, nakaz jest też wysyłany do pozwanego wraz z pozwem i ma on 14 dni na złożenie odpowiednich zarzutów.
2. Czy z tym nakazem mogę już teraz udać się do komornika i czy da się załatwić sprawę z komornikiem "na odległość"
"Już teraz" możesz wszcząć postępowanie zabezpieczające, natomiast egzekucję możesz prowadzić po otrzymaniu klauzuli wykonalności.
3. Czy komornika muszę wybrać z rejonu działania sądu który wydał nakaz (sąd w miejscowosci w której mieszka pozwany, daleko ode mnie) czy może to być komornik z mojej miejscowości.
Komornika możesz wybrać dowolnego z dwoma zastrzeżeniami:
- do egzekucji z nieruchomości musi być komornik właściwy miejscowo dla położenia nieruchomości
- przy egzekucji z ruchomości koszt dojazdu komornika spoza rewiru nie będzie pokryty przez dłużnika (tylko przez wierzyciela).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: pozew z weksla

Post autor: kwiatek158 » 21 mar 2014, 10:26

Czy jeśli weksel podpisały 2 osoby (nie ma zaznaczonego słowa PORĘCZAM w przypadku drugiej osoby, po prostu razem tylko złożyli podpisy jako wystawcy) a na wekslu jest ujęta treść ZAPŁACĘ ZA TEN WEKSEL a nie ZAPŁACIMY to czy sąd z takiego weksla wyda nakaz zapłaty?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: pozew z weksla

Post autor: Lech » 21 mar 2014, 10:36

"Zapłacę" przy 2 wystawcach nie jest błędem.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: pozew z weksla

Post autor: kwiatek158 » 21 mar 2014, 11:04

Dziękuję
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: pozew z weksla

Post autor: kwiatek158 » 08 maja 2014, 17:26

Panie Lechu, czy jeśli na wekslu w miejscu płatności weksla jest napisane tylko miasto np. WARSZAWA to czy powództwo można wytoczyć w dowolnym sądzie w obrębie Wawy , nawet jeśli np. powód i pozwany mają zupełnie właściwe miejscowo sądy wynikające z ich adresów zamieszkania? Czy jeśli z miejscu płatności weksla zawieramy tylko miasto bez ulicy to czy w ogóle jest to prawidłowo i czy oznacza to, że w danym mieście mogę sobie wnosić powództwo do dowolnego sądu rejonowego? Czy sąd nie doczepi się, że nie ma ulicy obok miejscowości?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: pozew z weksla

Post autor: Lech » 08 maja 2014, 17:38

Panie Kwiatek ;)

Powództwo możesz wytoczyć:

- przed sądem właściwym miejscowo dla miejsca zamieszkania pozwanego, więc wydział sądu wybiera się wedle warszawskiej ulicy

- przed sądem właściwym dla miejsca płatności weksla.

Zaiste pojawia się zatem pytanie jaki sąd będzie właściwy wedle miejsca płatności, jeśli miejscem tym jest "Warszawa". Ale należy sobie też zadać pytanie gdzie weksel ma być przedstawiony do zapłaty, na jakiej ulicy, bo przecież weksla nie przedstawia się do zapłaty miastu, tylko wystawcy pod konkretnym adresem. Skoro jednak adresu na wekslu nie mamy, tylko samo miasto, a wiemy że wystawca mieszka w tym mieście, to wiemy również że miejscem przedstawienia, a tym samym sądem właściwym będzie ten sam sąd właściwy wedle miejsca zamieszkania wystawcy
:)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: pozew z weksla

Post autor: kwiatek158 » 08 maja 2014, 17:44

Dziękuję za odp :)
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: pozew z weksla

Post autor: kwiatek158 » 09 maja 2014, 08:42

Jeszcze mam jedno pytanie, w pośpiechu złożyłem pozew na dwie osoby i zupełnie nie poskreślałem opcji jakie powinny być poskreślane, tzn. w pkt:
5- czy wymieniono wszystkich pozwanych
6.1- że odpowiadają solidarnie (nic tu nie mam skreślone)
6.2- gdzie wszystko powinno być poskreślane a nie mam nic

Czy sąd cofnie mi pozew? Czy wydana nakaz? A może mam się tam udać poprosić o akta i poskreślać co trzeba?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: pozew z weksla

Post autor: Lech » 09 maja 2014, 11:20

Pierwsze koty za płoty ;)

Pierwszy i trzeci punkt jest raczej bez znaczenia, w sprawie drugiego warto byłoby zaznaczyć, że jest to roszczenie solidarne, ale może napisałeś to w uzasadnieniu? Albo uznając, że "solidarnie" zostało nieprzekreślone, a "inne - jak?" nie zostało uzupełnione, to sąd dojdzie do wniosku, że chcesz solidarnie? :)

Możesz albo nic nie robić, i czekać albo na nakaz, albo na pismo z żądaniem uzupełnienia pozwu, albo samemu napisać do sądu osobne pismo, że wydaje ci się, że spieprzyłeś pozew :) i niniejszym precyzujesz, że twoje żądanie jest solidarne wobec dłużników.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: pozew z weksla

Post autor: kwiatek158 » 09 maja 2014, 14:35

Uzasadnienie mam takie: Powód jest w posiadaniu weksla wystawionego przez pozwanych na kwotę XXX,00 zł.
Termin płatności upłynął XXXX Weksel w tym dniu został przedstawiony do zapłaty, pozwani jednak go nie wykupili.

Dziękuję za radę, chyba jednak napiszę w razie "W" pismo z doprecyzowaniem, po to aby w razie czego sprawy nie przedłużać jeśli sąd będzie chciał doprecyzowania informacji.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 78 gości