Weksel a zamknięcie spółki

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
przemek2909
Posty: 45
Rejestracja: 09 lis 2013, 20:08
Kontaktowanie:

Weksel a zamknięcie spółki

Post autor: przemek2909 » 09 lis 2013, 20:17

Witam, to mój pierwszy post więc witam autora p.Lecha oraz wszystkich użytkowników ;)

Nie wiem jak rozwiązać sytuację.Mianowicie posiadam Spółkę z o.o. która zajmuje się pożyczkami. Muszę zamknąć firmę ale mam niespłacone wierzytelności ponieważ 3 dłużników po prostu nie daje znaku życia. Poszły do nich monity i wezwanie do wykupu weksla i cisza. Z klientami zostały podpisane :
- umowa pożyczki
- weksel in blanco
- harmonogram
- potwierdzenie odbioru gotówki

Pytania :
1. Czy po zamknięciu firmy mogę nadal sądzić się z dłużnikami?
2. Czy do Sądu powinno być wysłane : pozew i sam tylko weksel? (czyt sprawa moze się toczyć tylko na podstawie weksla?)
3. Jak opisać sytuację w pozwie? W sensie że już nie jestem prezesem firmy bo została zamknięta.

Bardzo proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a zamknięcie spółki

Post autor: Lech » 09 lis 2013, 20:38

Likwidując spółkę z o.o. przeprowadza się oczywiście postępowanie likwidacyjne i likwidatorzy powinni w odpowiedni sposób zakończyć sprawy spółki, w tym i zakończyć zawarte umowy pożyczki. W przypadku chęci szybszej likwidacji spółki sugerowałbym przekazanie wierzytelności spółki (np. weksli przez indos, wierzytelności z pożyczki przez cesje) na rzecz wspólnika, czy innego podmiotu (rozumiem bowiem, że w chwili obecnej nie ma podstaw do żądania zapłaty całości wierzytelności przypadających spółce).

Ad. 1/ Ty? Nie i nigdy nie mogłeś, bo wierzycielem jest spółka.
Ad. 2/ Sam weksel poprawnie wypełniony wystarczy.
Ad. 3/ Czyli JUŻ spółka nie istnieje? Co likwidatorzy zrobili z zawartymi umowami?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
przemek2909
Posty: 45
Rejestracja: 09 lis 2013, 20:08
Kontaktowanie:

Re: Weksel a zamknięcie spółki

Post autor: przemek2909 » 09 lis 2013, 20:50

Zaznaczę że jestem jedynym członkiem Spółki. Jest ona jednoosobowa.

Proszę o wyrozumiałość, jestem jeszcze niezaawansowany w tych kwestiach. Tak racja, to nie ja mogę się sądzić tylko spółka której jestem właścicielem. Ma Pan rację.

Spółka istnieje tylko muszę ją zamknąć ponieważ nie dopełniłem podstawowych formalności na początku przez to że najpierw robiłem a później dopiero myślałem ;/ Myślę że zamknięcie jej w tej sytuacji będzie najlepsze. Póki co jeszcze istnieje.

Przepraszam ale nie wiem kto może być likwidatorem? tylko ja jestem w tej spółce i nikt inny.

Myślałem nad zrobieniem cesji wierzytelności ale żeby to zrobić trzeba kogoś darzyć zaufaniem a raczej ufam tylko sobie, nie wiem na kogo mogę zrobić.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a zamknięcie spółki

Post autor: Lech » 09 lis 2013, 20:57

Likwidatorem możesz być Ty, a może być ktoś inny. Nie chciałbym tutaj omawiać jak likwidować spółkę, bo nie jest to związane z tematyką forum. Materiały w internecie oczywiście są http://www.mddp.pl/publikacje/nasi-eksp ... polke.html (pierwsze z brzegu wygooglane, nie biorę odpowiedzialności :)

Gdyby potrzebna była pomoc w likwidacji, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią, zajmujemy się też i tym. A może da się naprawić ten "błąd"?

Cesję/indosy możesz dokonać na siebie, nie jest powiedziane, że musi to być ktoś "obcy".
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
przemek2909
Posty: 45
Rejestracja: 09 lis 2013, 20:08
Kontaktowanie:

Re: Weksel a zamknięcie spółki

Post autor: przemek2909 » 09 lis 2013, 21:04

Błąd polegał na niezgłoszeniu spółki do U.S. i ZuS i nigdzie tak naprawdę więc był to Wieeeeeelbłąd. Od tygodnia myślę i nie daje mi to spokoju. Postanowiłem później dodać brata do spółki aby zostać zwolnionym ze składek (wtedy jest 2 współników) ale w tym momencie to już chyba za późno.

Tutaj już chyba trochę zbaczam z tematyki forum, sorry :)

P.s. jak się nazywa Wasza kancelaria? Jak Was znaleść? Pochodzę z Trójmiasta więc jedynie to zdalnie wszystko.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a zamknięcie spółki

Post autor: Lech » 09 lis 2013, 21:06

Co się stało, to się stało. Zaszłe składki i tak musisz zapłacić, czy spółkę zlikwidujesz, czy nie. A jak chcesz dalej ją prowadzić, to rzeczywiście możesz brata na wspólnika dokoptować i jakoś sprawy naprostować.

Pisz (jakby co) na kancelaria (małpka) kpwig.pl
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
przemek2909
Posty: 45
Rejestracja: 09 lis 2013, 20:08
Kontaktowanie:

Re: Weksel a zamknięcie spółki

Post autor: przemek2909 » 09 lis 2013, 21:11

Dziękuję! naprawdę nie sądziłem że tak szybko dostanę tutaj pomoc : )

Okey, mam maila będę pisał.
przemek2909
Posty: 45
Rejestracja: 09 lis 2013, 20:08
Kontaktowanie:

Re: Weksel a zamknięcie spółki

Post autor: przemek2909 » 09 lis 2013, 22:01

Doszło mi w międzyczasie jeszcze jedno pytanie dotyczące tematu gdy wszystko złożyłomi się w całość:

Robię Indos/cesję na siebie --> Zamykam spółkę ..... i teraz nie wiem bo wierzytelność pochodzi z umowy którą zawarła spółka z dłużnikiem a teraz ja jestem wierzycielem jako osoba prywatna. Czy do kwoty na wekslu mogę doliczyć odsetki i koszty monitów wysłanych do niego? Bo w umowie pożyczki tak mam wypisane. (T.zn. mogę pewnie wszystko wpisać na wekslu ale co jak się odwoła? Choć wątpię.)
Do dłużnika wtedy przyjdzie nakaz zapłaty za weksel odemnie jako osoby prywatnej a jak on wtedy ma skojarzyć to z długiem zaciągniętym ze spółką? Może sobie powiedzieć : Hmmm ja nie wiem co to za weksel mam opłacić jakiemuś gościowi, przecież podpisywałem umowę z firmą pożyczkową a nie z jakimś Janem Kowalskim.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a zamknięcie spółki

Post autor: Lech » 09 lis 2013, 22:03

Zmiana wierzyciela nie wpływa na to, co można wpisać na wekslu. A po dokonaniu cesji praktykuje się poinformowanie o tym dłużnika, że ma nowego wierzyciela - spółka powinna wysłać do niego odpowiednie oświadczenie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
przemek2909
Posty: 45
Rejestracja: 09 lis 2013, 20:08
Kontaktowanie:

Re: Weksel a zamknięcie spółki

Post autor: przemek2909 » 18 lis 2013, 17:55

Lech jeżeli tylko mógłbyś podać na jaką kwotę musiałbym się przygotować zamykając spółkę z o.o. jednoosobową. Jestem załamany bo teraz czytam i wychodzi na to że to kolosalne kwoty za taką czynność od 1,000 zł - 3,000 zł i pełno formalności, mógłbyś to potwierdzić?

Pozdr.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a zamknięcie spółki

Post autor: Lech » 18 lis 2013, 18:11

Sorry, ale nie siedzę w tym temacie, aby Ci rzucać konkretnymi kwotami :) Ale ten 1000 to się wydaje nawet mało.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 73 gości