Prośba o pomoc - poręczyłem koleżance weksel.......

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
hoody
Posty: 4
Rejestracja: 07 lis 2013, 12:08

Prośba o pomoc - poręczyłem koleżance weksel.......

Post autor: hoody » 07 lis 2013, 12:43

Witam.

Mam ogromną prośbę.

We wrześniu otrzymałem list polecony z banku, w którym nie mam i nie miałem konta...
W piśmie była informacja iż 30 września 2013 roku został wypełniony weksel inblanco

Weksel poręczyłem podpisem na odwrocie podając pesel adres itd .

Weksel był podpisywany przy podpisywaniu i ugody z bankiem którą podpisywała moja bliska koleżanka.
Ja jako obecny nie wiem nawet czemu to podpisałem, jednak teraz sytuacja jest taka, że koleżanka nic nie ma latają za nią komornicy.

Ja mam prace, dziecko na utrzymaniu i mi z kolei można zając pensję.

Nie wiem czy wszystko jest zgodnie zrobione:

Ugoda jest podpisana 27.06.2002
Weksel podpisany 27.06.2002
Data zapłaty na wekslu 30.09.2013
Na ugodzie jest napisany ostateczny termin spłaty 12.08.2004r

Nic nie zostało spłacone.

Kiedy ten weksel traci ważność?

Czy pomimo iż okres kiedy warunki ugody miały być dopełnione wygasał 2004.08.12 ale jest adnotacja i w chwili braku 2rat ugoda traci ważność, czyli tak naprawdę ugoda przestała być ważna 2002.08 czy bank miał prawo tak długo czekać ?

Czy ten weksel jest ważny bo do teraz nie dostałem innego pisma niż tylko to z banku...


Co z prawe do ogłoszenia bankructwa ? bo o czymś takim słyszałem


Co mogę zrobić aby się bronić?

Co robić poza tym że byłem głupi i to podpisałem w 2002r.

Jak mogę zabezpieczyć swój majątek ?

jaka jest procedura bank puszcza do sądu , sąd daje tytuł komornikowi, kiedy i jak się mogę odwoływać.

Pozdrawiam
Z góry wielkie dzięki za wszelkie komentarze, które mogą mi pomóc.
H.

http://e-ink.eu/Scan-131106-0003_resize.jpg
http://e-ink.eu/Scan-131106-0004_resize.jpg
http://e-ink.eu/Scan-131106-0005_resize.jpg
http://e-ink.eu/Scan-131106-0006_resize.jpg

Obrazek
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Prośba o pomoc - poręczyłem koleżance weksel.......

Post autor: Lech » 07 lis 2013, 13:05

Weksel przedawnia się w 3 lata od terminu płatności, czyli w 2016r.

Należy jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czy roszczenie, które weksel zabezpiecza, nie przedawniło się już. Jeśli terminem płatności roszczenia z ugody był rok 2004, to jeśli nie wydarzyło się po drodze nic przerywającego bieg przedawnienia i rozpoczęcie jego biegu na nowo, to można przyjąć, że roszczenie, które weksel zabezpieczał, uległo przedawnieniu. Wówczas można odmówić prawa remitentowi, aby weksel uzupełnił na już przedawnione roszczenie - i taki być może zarzut w razie wystąpienia na drogę sądową wierzyciela należałoby podnieść.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
hoody
Posty: 4
Rejestracja: 07 lis 2013, 12:08

Re: Prośba o pomoc - poręczyłem koleżance weksel.......

Post autor: hoody » 07 lis 2013, 13:11

Lech pisze:Weksel przedawnia się w 3 lata od terminu płatności, czyli w 2016r.

Należy jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czy roszczenie, które weksel zabezpiecza, nie przedawniło się już. Jeśli terminem płatności roszczenia z ugody był rok 2004, to jeśli nie wydarzyło się po drodze nic przerywającego bieg przedawnienia i rozpoczęcie jego biegu na nowo, to można przyjąć, że roszczenie, które weksel zabezpieczał, uległo przedawnieniu. Wówczas można odmówić prawa remitentowi, aby weksel uzupełnił na już przedawnione roszczenie - i taki być może zarzut w razie wystąpienia na drogę sądową wierzyciela należałoby podnieść.
Z tego co się wypytałem , w 2010 r bank złożył sprawę o wyłudzenie i ja wygrał i idąc dalej bank ma prawo Ją ścigać przez 10 lat od daty tego wyroku, bo mówiła, że był komornik w tej sprawie,

Nie wiem jak jest ze mną jako poręczycielem weksla ? Czy ważne jest tylko to że Osobę której podpisałem weksel komornik może ścigać do 2020r włącznie i tym samym mnie?!
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Prośba o pomoc - poręczyłem koleżance weksel.......

Post autor: Lech » 07 lis 2013, 13:14

Jeśli bank ma zasądzone roszczenie do dłużniczki oparte na stosunku podstawowym, to nie powinien dochodzić po raz drugi od niej roszczenia na podstawie weksla - oznaczałoby to, że bank dysponowałby wówczas dwoma tytułami wykonawczymi i mógłby dochodzić podwójnej sumy - bezpodstawnie. Trzeba zatem twierdzić, że uruchomienie weksla nie jest słuszne, ponieważ bank prowadzi już egzekucję na podstawie roszczenia zasadniczego - w związku z tym dalsze istnienie zabezpieczenia roszczenia w postaci weksla nie jest już zasadne.

To tak na szybko.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
hoody
Posty: 4
Rejestracja: 07 lis 2013, 12:08

Re: Prośba o pomoc - poręczyłem koleżance weksel.......

Post autor: hoody » 08 lis 2013, 00:24

Czyli reasumując Koleżanka jest na podstawie tytułu egzekucyjnego ścigana prze komornika od 3 lat , jako że bank ma tytuł na podstawie wyroku sądowego ma 10 lat na jego ściągnięcie od daty wyroku.

Ja jako osoba poręczająca weksel nie za bardzo rozumiem
"to nie powinien dochodzić po raz drugi od niej roszczenia na podstawie weksla -"

Koleżankę ścigają na podstawie wyroku sądowego, i ściągają wszystko z odestkami , natomiast mnie "tylko" jako osobę poświadczającą weksel.

Czy mam rozumieć że ubieganie się o dług , to jeden tytuł , czyli jeśli komornik ma tytuł na Koleżankę to nie może mieć tytułu na mnie?

Dziwne jest dla mnie to że jesli umowa ugody wygsła formalnie 2 miesiące po jej podpisaniu z uwagi na brak jakiejkolwiek wpłaty bank mógł czekać do 2013 r ?

Bo sytacja myślałem że jest dla mnie jasna, jednak list z banku mnie przeraził.

Tak na serio to nie wiem czy mam być spokony, czy mam miec nadzieję że jest to przedawnion e, tak na serio to nie wiem nic, a nie chce cieszyć się nad wyraz, bo nie mówię odpowiedź dodała mi otuchy , jednak chciałbym aby tak było jak Pan pisze.

Pozdrawiam
H.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Prośba o pomoc - poręczyłem koleżance weksel.......

Post autor: Lech » 08 lis 2013, 00:48

Wyjaśnię na przykładzie - załóżmy, że pożyczyłeś koledze pieniądze, podpisaliście umowę pożyczki, a dodatkowo on wystawił ci weksel. Potem dochodzisz przed sądem roszczenia z umowy pożyczki. Wygrałeś, komornik ściąga pieniądze, a ty nagle wyciągasz weksel i mówisz "to teraz zapłać jeszcze raz".

Skoro nie korzystałeś z zabezpieczenia (weksla), tylko dochodzisz roszczenia z umowy pożyczki, to potrzeba dalszego istnienia zabezpieczenia wekslowego odpada. Tutaj jednak sprawę komplikuje fakt, że - jak rozumiem - na skutek niedopatrzenia banku, jesteś poręczycielem tylko z weksla, a nie z umowy kredytu?

Ale nie ciesz się, bo do takiej argumentacji trzeba będzie przekonać sąd. A umowa kredytu i weksel to dwa różne zobowiązania, choć mające taką samą podstawę materialną (w tym przypadku).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
hoody
Posty: 4
Rejestracja: 07 lis 2013, 12:08

Re: Prośba o pomoc - poręczyłem koleżance weksel.......

Post autor: hoody » 08 lis 2013, 01:07

Tak jestem poręczycielem weksla a nie kredytu, poskanowałem wszystkie dokumenty i wstawiłem je gdy zakładałem temat, w sumie 4ry strony, 4 bardzo strsujące strony ...

Musiałem zapłacić w banku żeby mi wysłali, i czekałem na nie prawie 2 miesiące - masakrycznie długo, ale bank ma czas ...

Czyli teraz bank musi wrzucic to do sądu, i wtedy w zależności czy sąd sie przychyli do wersji banku składam odwołanie w jakimś tam urzedowym termine...

Paradoksalnie kluczem do mojego sukcesu jest tytuł który ma komornik na Koleżankę na podstawie wyroku sadowego?

CO do daty to jak widze nie ma to znaczenia czy ugoda wygasła 2002 czy 2004 , ważny jest fakt że został wypisany 2013 ?

Dziękuję za wsparcie, na tym etapie i tak pierwszy krok nalezy do banku..

Pozdrawiam
H.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości