Weksle i deklaracje wekslowe

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
piolipi
Posty: 3
Rejestracja: 07 lis 2013, 07:28

Weksle i deklaracje wekslowe

Post autor: piolipi » 07 lis 2013, 07:33

Witam,
mam taką sytuacje:
dostałem od UP jako jeden z członków Spółdzielni Socjalnej pieniądze na wkład do Spółdzielni Socjalnej, podobnie pozostali członkowie zakładający Spółdzielnie.
Zabezpieczeniem dla tych pieniędzy od UP były weksle wraz z deklaracją wekslową wystawiane przez pewną Spółkę.
Weksle były podpisywane nawzajem krzyżowo przez wszystkich członków jako poręczyciele.
DALEJ
Nie widząc rozwoju w Spółdzielni zrezygnowałem z członkostwa, spłaciłem na rzecz UP pełną kwotę wraz z odsetkami.

Wystosowałem pismo do Spółki o anulowanie wszelkich moich zobowiązań, anulowanie umowy poręczenia, zwrot weksla in blanco wraz z deklaracją wekslową, proszę o przekazanie pisemnego oświadczenia, z którego będzie wynikać wygaśnięcie wszelkich moich zobowiązań z tytułu udzielenia poręczenia na innych wekslach in blanco.
I TERAZ
Od Spółki tylko został mi zwrócony oryginał weksla wraz z deklaracją wekslową oraz oświadczenie o wygaśnięciu zobowiązania które podpisywałem na innych wekslach członków Spółdzielni.
Moje pytanie czy to wystarczy, czy może coś pominąłem i czegoś brakuje w zamknięciu całej sprawy?
Czy zwrot oryginału weksla i deklaracji wekslowej załatwia sprawę?

Proszę o pilna odp.
Pozdr
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksle i deklaracje wekslowe

Post autor: Lech » 07 lis 2013, 08:55

Jeśli po tej całej sytuacji UP nie jest w posiadaniu weksla, w którym występowałbyś jako poręczyciel lub wystawca, to wygląda, że jest w porządku. Zwrot podpisanego przez Ciebie weksla jest dobrą metodą na "anulowanie zabezpieczenia" w tej formie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
piolipi
Posty: 3
Rejestracja: 07 lis 2013, 07:28

Re: Weksle i deklaracje wekslowe

Post autor: piolipi » 07 lis 2013, 10:06

Mają kopie weksla i poręczeń, czy one są ważne?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksle i deklaracje wekslowe

Post autor: Lech » 07 lis 2013, 11:03

Nie, kopie nie stanowią zobowiązania.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
domicyliat
Posty: 44
Rejestracja: 17 lip 2013, 17:04

Re: Weksle i deklaracje wekslowe

Post autor: domicyliat » 07 lis 2013, 20:36

Drogi piolipi,
Lech odpowiedział Ci wyczerpująco ale krótko i z treści twojego kolejnego posta wnoszę że mogłeś nie wyczuć w czym rzecz:
piolipi pisze:Witam,
Zabezpieczeniem dla tych pieniędzy od UP były weksle wraz z deklaracją wekslową wystawiane przez pewną Spółkę.
Weksle były podpisywane nawzajem krzyżowo przez wszystkich członków jako poręczyciele.
Rozumiem że pewna spółka zobowiązała się zwrócić UP pieniądze, które UP dał wam na Spółdzielnie socjalną pod warunkiem że zostaną spełnione warunki uprawniające UP do żądania zwrotu określone w deklaracji. To zobowiązanie przyjęło formę weksli.

Zostało wystawionych kilka weksli [x weksli] po jednym na każdego członka spółdzielni. Wszyscy członkowie poręczyli te weksle. Czyli na każdym wekslu jest x poręczeń. Jedno twoje i x-1 pozostałych członków
piolipi pisze: Od Spółki tylko został mi zwrócony oryginał weksla wraz z deklaracją wekslową
Spółka zwróciła ci Twój weksel (jeden). Tutaj trochę nie rozumiem dlaczego Spółka zwróciła Ci weksel a nie UP? Te weksle powinien raczej posiadać UP.
piolipi pisze: oraz oświadczenie o wygaśnięciu zobowiązania które podpisywałem na innych wekslach członków Spółdzielni.
Jeśli remitentem tych weksli nie była ta spółka, albo remitent nie był określony to takie oświadczenie nic nie daje.
To tak jakbyś podżyrował komuś kredyt w banku a potem ten ktoś powiedział Ci- już nie jesteś moim poręczycielem- nie odpowiadasz- jesteś czysty. Taka deklaracja jest bez znaczenia jeśli nie wynika to z porozumienia z bankiem- a w Twoim przypadku z posiadaczem weksla (UP)
piolipi pisze: Moje pytanie czy to wystarczy, czy może coś pominąłem i czegoś brakuje w zamknięciu całej sprawy?

Czy zwrot oryginału weksla i deklaracji wekslowej załatwia sprawę?
Pozdr
Taki zwrot załatwiłby sprawę gdyby zwrócono Ci wszystkie weksle na których jest twój podpis- jako wystawcy, poręczyciela, indosanta. Oczywiście nikt rozsądny nie zwróci Ci wszystkich weksli. Ja widzę dwa możliwe wyjścia.

1) Namówić posiadacza weksla aby przekreślił- najlepiej przy Tobie Twoje podpisy na wszystkich wekslach, które posiada[*]
2) Namówić pozostałych członków spółdzielni aby podpisali jeszcze raz weksle krzyżowo i je wymienić.

pierwsze jest prostsze bo musisz przekonać jedną osobę
drugi też załatwia sprawę ale musisz przekonać x osób - a to jest trudne bo oni nic z tego mieć nie będą.

[*] tu może też się pojawić problem jeśli poręczenie o którym pisałeś polegało na indosowaniu weksla- ale nie będę rozwijał tematu bo może niepotrzebnie- najlepiej jakbyś wrzucił skan weksla (obu stron) Przy okazji dowiemy się jak wygląda weksel którego żąda UP na zabezpieczenie roszczeń.
piolipi
Posty: 3
Rejestracja: 07 lis 2013, 07:28

Re: Weksle i deklaracje wekslowe

Post autor: piolipi » 08 lis 2013, 16:47

Teraz jestem mocno zaniepokojony, ale powoli (domicyliat).
Miałem umowe z UP na dotacje. Nie dotrzymałem jej i zwróciłem swoją kwote wraz z odsetkami do UP.
W umowie jest zapis, że "Zabezpieczeniem spłaty przyznanych środków jest poręczenie Spółki".
W deklaracji wekslowej jest: Weksel wraz z deklaracją wekslową na zabezpieczenie poręczenia udzielonego przez Spółke.
Weksle posiada Spółka i od Nich otrzymałem swój weksel i oświadczenie, że Spółka w przyszłości nie będzie dochodzić roszczeń za udzielone przeze mnie poręczenia wekslowe za zobowiązania pozostałych wystawców weksli (pozostałych członków),
Czy wszystko jest w porządku?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksle i deklaracje wekslowe

Post autor: Lech » 08 lis 2013, 17:22

Możesz tu wkleić skan weksla?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
domicyliat
Posty: 44
Rejestracja: 17 lip 2013, 17:04

Re: Weksle i deklaracje wekslowe

Post autor: domicyliat » 08 lis 2013, 18:50

@piolipi

Z tego co mówisz nie można stwierdzić czy wszystko jest w porządku- tak jak mówiłem i jak napisał @Lech
bez treści weksla nie można powiedzieć czy jesteś bezpieczny. Jak masz problem ze skanem to po prostu przepisz dokładnie to co jest na wekslu łącznie z tym gdzie są puste pola
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksle i deklaracje wekslowe

Post autor: Lech » 09 lis 2013, 10:07

Miło by było weksel zobaczyć. Na podstawie dotychczasowych informacji wygląda na to, że:

- piolipi brał dotację z UP
- wymagane było poręczenie, i poręczenie zwrotu dotacji udzieliła spółka (już nieistotne, czy było to oparte na wekslu, czy na stosunku cywilnym)
- spółka zażądała, aby na zabezpieczenie jej roszczeń, piolipi wystawił jej weksel.
- piolipi dotację zmarnował, ale uczciwie zwrócił
- zatem stosunek poręczenia spółki wygasł
- wówczas spółka zwróciła piolipiowi weksel, który spółkę zabezpieczał i napisała mu, że nie ma do niego roszczeń.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] i 52 gości