odsetki-weksel własny

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
ja03
Posty: 11
Rejestracja: 27 wrz 2013, 12:49

odsetki-weksel własny

Post autor: ja03 » 30 paź 2013, 08:34

Witam,

złożyłam pozew o zapłatę z weksla własnego. Termin płatności był na dzień 14 marca 2012 r.
Wniosłam pozew żądając zapłaty odsetek od dnia 15 marca 2012 r.

Sąd mnie teraz wzywa do : wskazania prawidłowej daty żądania odsetek ustawowych od kwoty dochodzonej pozwem, zgodnie a rt. 49 prawa wekslowego- w terminie 7 dni pod rygorem przekazania sprawy do tryby zwykłego"

Pozwana wcześniej nie była wzywana do zapłaty.

To jaka powinna być data żądania odsetek?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: odsetki-weksel własny

Post autor: Lech » 30 paź 2013, 08:40

Art. 49 dotyczy sytuacji, gdy weksel wykupił zobowiązany zwrotnie (indosant), i tam jest napisane czego może żądać. Przepis ten nie określa tego, co może żądać posiadacz od wystawcy, a w szczególności nie oznacza, że nie można żądać odsetek ustawowych od dnia przedstawienia weksla do zapłaty.

Proszę swoje odsetki oprzeć na tym, że:
- weksel w dniu 14 marca 2012r. został przedstawiony do zapłaty
- pozwana weksla nie wykupiła
- od tego dnia pozostaje zatem w zwłoce, odsetki ustawowe należą się zatem na podstawie art. 481 kodeksu cywilnego (od 15 marca 2012)

(i proszę informować tu o dalszym losie sprawy).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ja03
Posty: 11
Rejestracja: 27 wrz 2013, 12:49

Re: odsetki-weksel własny

Post autor: ja03 » 30 paź 2013, 08:55

ale ja właśnie ten weksel własny nabyłam od wystawy przez indos po terminie płatności weksla? to nie mogę żądać od 15 marca 2012 r?

oczywiście mogę informować:)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: odsetki-weksel własny

Post autor: Lech » 30 paź 2013, 09:00

Jak można nabyć od WYSTAWCY weksel przez indos po terminie płatności weksla? To jest fizycznie niemożliwe, aby wystawca dokonał indosu weksla własnego
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ja03
Posty: 11
Rejestracja: 27 wrz 2013, 12:49

Re: odsetki-weksel własny

Post autor: ja03 » 30 paź 2013, 09:15

przepraszam- od remitenta nabyty przed indos.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: odsetki-weksel własny

Post autor: Lech » 30 paź 2013, 10:55

Sąd trochę zbłądził w tym przypadku szukaniem podstawy odsetek w art. 49. Jako nabywca weksla powinnaś zdecydować się, kiedy weksel był przedstawiony do zapłaty. Zakładając, że zatem, że to remitent przedstawił weksel do zapłaty w terminie płatności, należy na ten fakt się powołać i wykazać, że od terminu płatności wystawca pozostawał w zwłoce. Indos przenosi "wszystkie prawa z weksla" (art. 14), a więc i roszczenie odnośnie odsetek.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 203 gości