Obowiązek okazania weksla in blanco do wykupu

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
toja7
Posty: 3
Rejestracja: 26 paź 2013, 21:37

Obowiązek okazania weksla in blanco do wykupu

Post autor: toja7 » 26 paź 2013, 22:45

Posiadam weksel własny in blanco o następującej treści:

WEKSEL
Warszawa, dn. 10.10.2013 r. Weksel na sumę...... zł
.......... zapłacę bez protestu za ten weksel na rzecz
.............. sumę:........................................
Przestawić do zapłaty w ciągu trzech lat.
Płatny w Warszawie.
Własnoręczne choć, nie w pełni czytelne, choć nie budzące wątpliwości podpisy tylko z nazwiska dwóch wystawców.

Weksel zabezpiecza umowę cesji pożyczki.
Sama umowa cesji została zawarta warunkowo i ostatecznie nie doszła do skutku.
Do weksla jest dołączona deklaracja wekslowa, która powołuje się na "wygasłą" umowę i wskazuje na konieczność wezwania wystawców do wykupu uzupełnionego weksla w terminie 7 dni od dnia wysłania wezwania.

Uzupełniony weksel miały następującą postać:
WEKSEL
Warszawa, dn. 10.10.2013 r., Weksel na sumę 80.000 zł
Dnia 7.11.2013 r. zapłacę bez protestu za ten weksel na rzecz
(tu moje imię i nazwisko) sumę osiemdziesiąt tysięcy złotych.
Przestawić do zapłaty w ciągu trzech lat.
Płatny w Warszawie.
Podpisy jak wyżej.

Na tle opisanego stanu faktycznego powstają 3 pytania:
1. czy powstały galimatias prawny ostatecznie nie przeszkodzi w dochodzeniu roszczeń z weksla!?
2. jeśli tak, jak doniosłe procesowo byłby ewentualne zarzuty z tytułu "wygasłej" umowy cesji?
3. czy taki weksel wymaga, oprócz wcześniejszego wezwania do wykupu, również jego okazania wystawcom w dniu 7.11 (tym bardziej, że jest to "ten weksel")? ... (Czy może bardziej chodzi o to, że czeka się na wystawcę w takim dniu?)

Zapoznałem się z szeregiem postów na remitent.pl, ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy okazanie weksla, w przypadku kiedy płatny jest w określonej dacie, jest warunkiem koniecznym. Myślę, że taki "drobiazg" praktyczny może nastręczać wielu wątpliwości również innym osobom, dlatego proszę o szersze wyjaśnienie.

Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Obowiązek okazania weksla in blanco do wykupu

Post autor: Lech » 27 paź 2013, 07:21

toja7 pisze:Przestawić do zapłaty w ciągu trzech lat.
Tej klauzuli używa się w wekslach płatnych za okazaniem, a nie w wekslach płatnych w danym dniu. Dlatego...:
Dnia 7.11.2013 r. zapłacę
Opierając się tylko na treści weksla miałbym wątpliwości, czy miałeś prawo uzupełnić weksel datą płatności.
1. czy powstały galimatias prawny ostatecznie nie przeszkodzi w dochodzeniu roszczeń z weksla!?
Galimatias jest również w Twoim opisie. Napisz:
- kto jest stroną umowy związanej z wierzytelnością
- kto jest stroną umowy związanej z cesją wierzytelności
- jaka w ww. umowach jest rola wystawców i Twoja
- co to znaczy, że "weksel zabezpiecza umowę cesji wierzytelności" - jakie roszczenie związane z umową cesji miałbyś do wystawców?
2. jeśli tak, jak doniosłe procesowo byłby ewentualne zarzuty z tytułu "wygasłej" umowy cesji?
jw.
3. czy taki weksel wymaga, oprócz wcześniejszego wezwania do wykupu, również jego okazania wystawcom w dniu 7.11 (tym bardziej, że jest to "ten weksel")? ...
Weksel płatny w danym dniu też się przedstawia do zapłaty.
(Czy może bardziej chodzi o to, że czeka się na wystawcę w takim dniu?)
A wystawcy mają się udać do wróżki, aby się dowiedzieć, gdzie jest weksel?:)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
toja7
Posty: 3
Rejestracja: 26 paź 2013, 21:37

Re: Obowiązek okazania weksla in blanco do wykupu

Post autor: toja7 » 27 paź 2013, 09:53

Lech pisze:
toja7 pisze:Przestawić do zapłaty w ciągu trzech lat.
Tej klauzuli używa się w wekslach płatnych za okazaniem, a nie w wekslach płatnych w danym dniu. Dlatego...:
toja7 pisze:Dnia 7.11.2013 r. zapłacę...
Opierając się tylko na treści weksla miałbym wątpliwości, czy miałeś prawo uzupełnić weksel datą płatności.
Czy wobec tego, zamiast daty, bezpieczniej byłoby wpisać w wekslu sformułowanie "Za okazaniem zapłacę.."?
Jak w takim razie pogodzić taką treść weksla z deklaracją, gdzie jest wskazany obowiązek "opatrzenia weksla datą płatności, wg uznania remitenta?"
toja7 pisze:1. czy powstały galimatias prawny ostatecznie nie przeszkodzi w dochodzeniu roszczeń z weksla!?
Lech pisze:Galimatias jest również w Twoim opisie. Napisz:
- kto jest stroną umowy związanej z wierzytelnością
- kto jest stroną umowy związanej z cesją wierzytelności
- jaka w ww. umowach jest rola wystawców i Twoja
- co to znaczy, że "weksel zabezpiecza umowę cesji wierzytelności" - jakie roszczenie związane z umową cesji miałbyś do wystawców?
Umowa pożyczki jest między mną (A) a firmą (B), która w międzyczasie stała się częścią firmy (C).
Dopuściłem możliwość spłaty zobowiązania przez firmę (C) - stąd umowa cesji między (B) - moim dłużnikiem a (C) - przejmującym zobowiązanie. Na tą okoliczność (C) wystawił mi weksel. Umowa przejęcia wierzytelności była jednak warunkowa i ostatecznie uznaje się ją jako niezawartą. W ostatecznym rozrachunku nie ma to chyba znaczenia, bo udało mi się dotrzeć do wewnętrznych porozumień między (B) i (C) o przejęciu mojego długu, co, jak rozumiem, pozwoli mi potwierdzić mój interes prawny zgłoszenia roszczenia wobec (C), mimo nieważnej umowy cesji?

Pozostaje więc rozgryzienie kwestii daty wykupu w powiązaniu z deklaracją, nad czym głowię się powyżej. ;-/
Lech pisze:Weksel płatny w danym dniu też się przedstawia do zapłaty.
Dziękuję za odpowiedź. Przyjmuję to jako regułę bezwzględną wobec wszystkich weksli.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Obowiązek okazania weksla in blanco do wykupu

Post autor: Lech » 27 paź 2013, 10:02

toja7 pisze: Czy wobec tego, zamiast daty, bezpieczniej byłoby wpisać w wekslu sformułowanie "Za okazaniem zapłacę.."?
Jak w takim razie pogodzić taką treść weksla z deklaracją, gdzie jest wskazany obowiązek "opatrzenia weksla datą płatności, wg uznania remitenta?"
Skoro umówiliście się na wpisanie daty płatności, to datę płatności można wpisać. Jak to pogodzić z klauzulą przypisaną do weksla płatnego za okazaniem? Trzeba było o tym pomyśleć przy wystawianiu weksla ;)
Umowa pożyczki jest między mną (A) a firmą (B),
Notujemy.
która w międzyczasie stała się częścią firmy (C).
Co to znaczy "stała się"?
Dopuściłem możliwość spłaty zobowiązania przez firmę (C) - stąd umowa cesji między (B) - moim dłużnikiem a (C)
Jeśli firma B "stała się" firmą C, to na C przechodzą obowiązki B, więc dokonywanie cesji B>C jest prawdopodobnie bezcelowe. Ale tak jak wcześniej - nadal nie opisałeś dokładnie stanu faktycznego, więc nie oczekuj rzetelnej porady.
przejmującym zobowiązanie. Na tą okoliczność (C) wystawił mi weksel. Umowa przejęcia wierzytelności była jednak warunkowa i ostatecznie uznaje się ją jako niezawartą.
Jeśli weksel zabezpiecza roszczenie, które nie istnieje, należy zatem zwrócić weksel wystawcy (bez zapłaty), ponieważ nie istnieje już potrzeba istnienia takiego zabezpieczenia. W przypadku dochodzenia roszczenia w sądzie - zarzut, że roszczenie, które weksel kaucyjny zabezpiecza - nie istnieje.
W ostatecznym rozrachunku nie ma to chyba znaczenia, bo udało mi się dotrzeć do wewnętrznych porozumień między (B) i (C) o przejęciu mojego długu, co, jak rozumiem, pozwoli mi potwierdzić mój interes prawny zgłoszenia roszczenia wobec (C), mimo nieważnej umowy cesji?
To, co można było przejąć, to nie Twój dług, tylko Twoją wierzytelność. Jeśli C przejęło długi B (a więc i Twoją wierzytelność) i wystawiło na zabezpieczenie jej spłaty weksel, to należności można dochodzić.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
toja7
Posty: 3
Rejestracja: 26 paź 2013, 21:37

Re: Obowiązek okazania weksla in blanco do wykupu

Post autor: toja7 » 27 paź 2013, 10:31

Dziękuję za wskazówki, mimo bardzo oględnego przedstawienia przeze mnie sprawy. I tak są dużą pomocą w mojej sytuacji.
Na marginesie, jestem pod ogromnym wrażeniem szybkości odpowiedzi na moje wątpliwości, za co również dziękuję.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 100 gości