Intercyza i weksel

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Jarek
Posty: 3
Rejestracja: 14 mar 2011, 00:12

Intercyza i weksel

Post autor: Jarek » 28 mar 2011, 17:45

Witam.

Bardzo proszę o poradę:

1. Jeżeli małżonkowie posiadają rozdzielczość majątkową i tylko jeden z małżonków zaciąga zobowiązanie (chodzi o umowę dotyczącą usługi, gdzie zabezpieczeniem będzie weksel własny i tylko jeden z małżonków jest zaangażowany w realizację tejże umowy), to czy konieczna jest zgoda lub poręczenie drugiego małżonka na wekslu?

2. Jeżeli wystawca weksla zapewnił w emailu, że posiada rozdzielczość majątkową, to czy taka deklaracja w wiadomości email wystarczy za ewentualne potwierdzenie stanu majątkowego małżonków i nie byłoby wtedy kłopotów, jeżeli okazałoby się to nieprawdą i trzeba by dochodzić płatności z weksla? Słowem, czy bez podpisu współmałżonka można wtedy dochodzić z majątku wspólnego?

Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Intercyza i weksel

Post autor: Lech » 28 mar 2011, 18:00

Jarek pisze: 1. Jeżeli małżonkowie posiadają rozdzielczość majątkową i tylko jeden z małżonków zaciąga zobowiązanie (chodzi o umowę dotyczącą usługi, gdzie zabezpieczeniem będzie weksel własny i tylko jeden z małżonków jest zaangażowany w realizację tejże umowy), to czy konieczna jest zgoda lub poręczenie drugiego małżonka na wekslu?
Zgoda nie jest konieczna, oczywiście w razie czego egzekwować weksel będzie można tylko z majątku tego małżonka, który weksel podpisał.
Jarek pisze: 2. Jeżeli wystawca weksla zapewnił w emailu, że posiada rozdzielczość majątkową, to czy taka deklaracja w wiadomości email wystarczy za ewentualne potwierdzenie stanu majątkowego małżonków i nie byłoby wtedy kłopotów, jeżeli okazałoby się to nieprawdą i trzeba by dochodzić płatności z weksla? Słowem, czy bez podpisu współmałżonka można wtedy dochodzić z majątku wspólnego?
Jeśli małżonek skłamie, że ma rozdzielność (a nie będzie miał), to *nie* będzie można egzekwować należności z majątku wspólnego małżonków. Zatem w takim przypadku należy prosić o potwierdzenie odpowiednim dokumentem istnienie rozdzielności.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 96 gości