weksel a koszty zastępstwa procesowego

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
squezz
Posty: 2
Rejestracja: 07 paź 2013, 21:10

weksel a koszty zastępstwa procesowego

Post autor: squezz » 07 paź 2013, 21:17

Witam serdecznie,

Nurtuje mnie następujący problem:

Zawarłem umowę sprzedaży na raty pewnych przedmiotów. Umowa była zabezpieczona wekslem in blanco, który został dodatkowo prawidłowo poręczony. Moje roszczenia stały się już wymagalne.

Zgodnie z deklaracją wekslową sposób wypełnienia weksla będzie następujący:

1. Remitent wpisze według swojego uznania datę i miejsce jego wypełnienia oraz datę płatności.

2. Remitent wpisze miejsce płatności.

3. Remitent ma prawo uzupełnić weksel o klauzulę „bez protestu”.

4. Remitent ma prawo wypełnić weksel na sumę wekslową obejmującą:

- nie zapłaconą należność główną wraz z przysługującymi odsetkami ustawowymi,

- koszty procesowe w razie dochodzenia zapłaty weksla przed sądem.

W razie pisemnego wezwania do wykupu wypełnionego weksla listem poleconym wysłanym przynajmniej na 7 dni przed datą płatności weksla Wystawca zapłaci kwotę weksla bez protestu w terminie wyznaczonym w wezwaniu.

Wystawca oświadcza, że ponosi pełną odpowiedzialność za bezwarunkową zapłatę sumy pieniężnej z weksla wystawionego jako weksel „in blanco” i uzupełnionego przez Remitenta.

Weksel podlega niezwłocznie zwrotowi Wystawcy, po wykonaniu przez Wystawcę zobowiązań,bezpośrednio do rąk Wystawcy lub listem poleconym wysłanym na wskazany pisemnie przez Wystawcę adres.


Chciałbym do sumy wekslowej doliczyć koszty zastępstwa procesowego wynikające z faktury VAT wystawionej przez profesjonalnego pełnomocnika, ale nie wiem jak w takim przypadku powinienem sformułować wezwanie do wykupienia weksla?

Czy mogę wezwać do jego wykupienia bez uprzedniego wypełniania weksla in blanco?

Nie mogę go obecnie wypełnić ponieważ nie wiem, czy zostanie wykupiony w terminie 7 dni. Jeżeli weksel nie zostanie wykupiony to wówczas doliczyłbym koszty zastępstwa procesowego wynikające z faktury.

Nigdy nie miałem do czynienia z taką sytuacją, ponieważ zawsze wnosiłem o zasądzenie kosztów przez sąd, a nie na podstawie FVAT. Teraz obawiam się, że Sąd zmiarkuje mi koszty zastępstwa o ile nie ujmę ich w sumie wekslowej.

Z góry dziękuję za pomoc :)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel a koszty zastępstwa procesowego

Post autor: Lech » 07 paź 2013, 23:16

W przypadku dochodzenia roszczenia przed sądem przez pełnomocnika, sąd zasądzi koszy zastępstwa, uzależnione od wartości przedmiotu sporu:

1) do 500 zł - 60 zł;
2) powyżej 500 zł do 1.500 zł - 180 zł;
3) powyżej 1.500 zł do 5.000 zł - 600 zł;
4) powyżej 5.000 zł do 10.000 zł - 1.200 zł;
5) powyżej 10.000 zł do 50.000 zł - 2.400 zł;
6) powyżej 50.000 zł do 200.000 zł - 3.600 zł;
7) powyżej 200.000 zł - 7.200 zł.

Nie ma zatem potrzeby wliczać tych kosztów do sumy wekslowej.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
squezz
Posty: 2
Rejestracja: 07 paź 2013, 21:10

Re: weksel a koszty zastępstwa procesowego

Post autor: squezz » 08 paź 2013, 11:04

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Kwestia zasądzenia przez sąd kosztów zastępstwa procesowego wg norm przepisanych jest dla mnie jasna, jednak zastanawiam się na trochę inną sytuacją.

Pełnomocnik wystawia mi FVAT za zastępstwo procesowe, w kwocie wyższej niż minimalne wynagrodzenie wynikające z rozporządzenia. Ja zgodnie z deklaracją posiadam uprawnienie do uzupełnienia sumy wekslowej o kwotę zastępstwa procesowego (nie ma tutaj mowy o kosztach minimalnych wg rozporządzenia). W sytuacji, gdy nie uzupełnię sumy wekslowej o koszty wynikające z faktury, lecz załączę ją do pozwu i zażądam ich zasądzenia na jej podstawie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że Sąd zmiarkuje zasądzone koszty do wysokości kosztów wg norm przepisanych

Konkludując, czy jeżeli istnieje warunek potestatywny, który ziści się w chwili nieuiszczenia przez dłużnika należności głównej wraz z odsetkami do dnia wskazanego w wezwaniu do wykupienia weksla, to będę mógł uzupełnić sumę wekslową o koszty wynikające z FVAT?

Co w takim przypadku z samym wekslem in blanco? Powinienem go przecież uzupełnić przed wezwaniem do wykupienia weksla, ale ja w tejże chwili nie wiem, czy dłużnik go wykupi, czy też będę musiał wdawać się w spór sądowy?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel a koszty zastępstwa procesowego

Post autor: Lech » 08 paź 2013, 11:28

Rozumiem Pana tok myślenia. Nie spotyka się często takich sytuacji.

Proszę spojrzeć na przykład na wszelkiego rodzaju "kary umowne", "opłaty za ponaglenia" i tym podobne sankcje w różnego rodzaju umowach, od telefonu, na banku kończąc. Są to właśnie koszty, które w swoim założeniu mają być ekwiwalentem za szeroko rozumiane koszty windykacji.

Odnosząc się konkretnie do Pana przypadku - pierwszym problemem jest pytanie, ILE tych kosztów dłużnik ma zwrócić, bo przecież nie będzie to KAŻDA kwota, którą sobie adwokat arbitralnie zażyczy. Stąd właśnie to miarkowanie z uwagi na wartość przedmiotu sporu.

Zakładając jednak na chwilę, że brak wskazania kwoty adwokata w umowie wekslowej nie uniemożliwia jej doliczenia, oraz że kwota ta będzie "w normie", to zgodnie z umową weksel może być wypełniony na sumę zwiększoną o tę kwotę.

I rzeczywiście dobre pytanie - co, jeśli wystawca spłaci dobrowolnie. Powinni wówczas Państwo obniżyć żądaną kwotę (cenę wykupu weksla) o sumę nieponiesionych kosztów.

Idąc dalej - dochodząc należności w sądzie przez pełnomocnika, należałoby zrezygnować z żądania zasądzenia kosztów procesu w przedmiocie zwrotu kosztów za pełnomocnika, skoro jego koszt jest już ukryty w sumie wekslowej.

Podsumowując - dużo bałaganu jest z tym zapisem i nie sądzę, aby był on korzystny nie tylko dla wystawcy, ale i dla wierzyciela:) Można to z Państwa punktu widzenia uzgodnić w sposób bardziej przejrzysty.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 140 gości