weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: kwiatek158 » 15 lis 2013, 17:27

Ok, w pierwszej kolejności spróbuje jutro jechać do wystawcy aby podpisał mi poprawnie uzupełniony weksel, jeśli nie będzie chciał to nic innego mi nie zostanie jak wytoczyć powództwo z tego co mam. Dziękuję za info.
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Odsetki max

Post autor: kutyjka » 29 lis 2013, 17:51

Muszę widzieć przyznać, Panie Kwiatku, że wątek ciekawy, natomiast jedna rzecz mnie tu kapkę dziwi. Po co takie kombinacje alpejskie z wekslami dla obejścia odsetek max? Od kilku lat nie ma limitów na prowizję za udzielanie pożyczek, jedynie jest wymóg umieszczania na umowie informacji o RRSO. Poza prowizją można też "dokitować" obowiązkowe ubezpieczenie pożyczki w horrendalnej kwocie. Każde okmoney, wonga, provident, vivus o tym wie. Trzydzieści tysięcy procent rocznego rzeczywistego nie jest rzadkością.

Weksel jako zabezpieczenie jest super, ale jako obejście czterokrotności stopy lombardowej jest zbyteczny wg mnie.

Panie Kwiatku, polecam lekturę mojego wątku o faulach wekslowych. Poczyta Pan sobie jakie cuda z wekslami potrafią robić rasowi lichwiarze. Proszę tylko nie brać z nich przykładu, bo będę skłonny uznać że moje posty są inspiracją do nieetycznych praktyk.
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: kwiatek158 » 29 lis 2013, 21:50

Panie Kutyjka, nie chcę wystawiać umowy pożyczki, pomimo, że wiem o tym, że można do niej wpisywać różne kwoty za przyznanie pożyczki, obsługę itp... Ale znam już przypadki, gdzie sądy obniżały kwoty z weksla zabezpieczającego takie umowy pozyczki po wniesieniu zarzutów przez wystawcę, twierdząc, że koszty są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego itp.. i z weksla na 10.000 zł sąd nakaz obniżał do 5000 zł. Wolę więc nie robić śladów w postaci umowy tylko po prostu wystawiać weksel zupełny na X sumę, przelać wystawcy na konto kwotę na jaką się umówiliśmy w tytule wpisując ZAKUP WEKSLA i małe będą szanse, że sąd obniży wartośc weksla oraz to, że wystawca podniesie zarzuty o wysokich opłatach.
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: kwiatek158 » 29 lis 2013, 21:57

Oczywiście dodam, że jestem osobą bardzo uczciwą jeśli chodzi o dochodzenie wierzytelności i nigdy nie robię takiego chamstwa, że dłużnik spłaci mi połowę kwoty a ja przed sądem domagam się całości. Istotą takiego działania jest ograniczenie wniesienia zarzutów przez wystawcę weksla, bo jeśli jakąś kwotę zainwestowałem w pożyczenie mu jej, to jasne , że chcę mieć z tego zysk jaki ustalałem sobie na poczatku w wystawca, a są cwaniacy co najpierw się decydują a później próbują robić wszystko aby najlepiej nic nie zapłacić. Moim zamiarem nigdy nie jest domaganie się pieniędzy na jakie się z wystawcą nie umówiłem.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: Lech » 30 lis 2013, 05:53

kwiatek158 pisze:Ok, w pierwszej kolejności spróbuje jutro jechać do wystawcy aby podpisał mi poprawnie uzupełniony weksel,
I co, udało się?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
raszyn
Posty: 21
Rejestracja: 04 paź 2013, 16:41

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: raszyn » 30 lis 2013, 13:43

Panie Lechu mam pytanie.Czy wypowiedzenie umowy pożyczki ,oraz powiadomienie o uzupełnieniu weksla in blanco i dacie jego wykupu mogę napisać w jednym liście?Czy muszą to być dwa oddzielne pisma i listy?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: Lech » 30 lis 2013, 13:45

Może być w jednym liście, a nawet w jednym piśmie jak się ładnie ułoży.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
raszyn
Posty: 21
Rejestracja: 04 paź 2013, 16:41

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: raszyn » 30 lis 2013, 13:57

Napiszę odręcznie na zwykłej kartce papieru więc myślę że nie będzie problemu.
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: kwiatek158 » 30 lis 2013, 18:11

Lech pisze:
kwiatek158 pisze:Ok, w pierwszej kolejności spróbuje jutro jechać do wystawcy aby podpisał mi poprawnie uzupełniony weksel,
I co, udało się?

udało się ,na szczęście :)
raszyn
Posty: 21
Rejestracja: 04 paź 2013, 16:41

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: raszyn » 02 gru 2013, 16:23

Panie Lechu przeczytałem na innym forum że ;dłużnik zobowiazany jest zwrócić pożyczkę w ciągu 6 tygodni po wypowiedzeniu umowy przez dającego pożyczkę;Jeśli ja wypowiem umowę zdniem 06-12-2013 to mogę uzupełnić weksel in blanco i przdstawić do zapłaty 10-12-2013?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: Lech » 02 gru 2013, 16:29

6 tygodni wypowiedzenia dotyczy pożyczek o nieustalonym przez strony terminie płatności.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: kutyjka » 02 gru 2013, 16:39

A jak formułujecie umowę pożyczki? Rozumiem że jest to emisja weksla o nominale Np. 5000 PLN i sprzedaż z dyskontem powiedzmy 5%? Ale jeśli to nie jest ustnie zawierane tylko na odległość to wypada to sformalizować. Trudno mi w tej konstrukcji znaleźć miejsce na wypowiedzenie czegośkolwiek. Jeden na kasę bo sprzedał własny weksel jak przy przedwojennym kredycie kupieckim, drugi ma w ręku weksel i po terminie płatności go windykuje polubownie, indosuje, egzekwuje albo oprawia w ramkę i wiesza w toalecie wg własnego uznania.
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
raszyn
Posty: 21
Rejestracja: 04 paź 2013, 16:41

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: raszyn » 02 gru 2013, 17:05

Spłata miała się odywać w 17 ratach miesiecznych poczynając od 10-10-2013.Do dziś 0 wpłat.W umowie jest punkt:Pożyczkodawca zastrzega sobie prawo wypowiedzenia umowy i zażądania natychmiastowego zwrotu pożyczki jeśli pozyczkobiorca opóznia się z zapłatą co najmniej jednej raty lub odsetek umownych dłużej niż 30 dni.A więc czy mogę wypowiedzieć umowę i uzupełnić weksel z datami jak napisałem?
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: kutyjka » 02 gru 2013, 17:16

A ma Pan punkt o natychmiastowej wymagalności wszystkich rat w takim przypadku? Ćwiczyłem kiedyś taką konstrukcję i sądy zasadzały nakazu od ręki w zasadzie.
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
raszyn
Posty: 21
Rejestracja: 04 paź 2013, 16:41

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: raszyn » 02 gru 2013, 17:30

Nie mam takiego punktu.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: Lech » 02 gru 2013, 18:02

Jak to nie ma?
"Pożyczkodawca zastrzega sobie prawo wypowiedzenia umowy i zażądania natychmiastowego zwrotu pożyczki"
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: kutyjka » 02 gru 2013, 18:08

Z nie czytaniem umów i podpisywaniem w ciemno spotykam się ciągle. Ale nie czytanie umowy, której się jest autorem i niewiedza co w niej jest zawarte to już jest level 2 :))))
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
raszyn
Posty: 21
Rejestracja: 04 paź 2013, 16:41

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: raszyn » 03 gru 2013, 10:41

Panie Kutyjka,dokładnie zacytowałem punkt umowy dotyczący możliwości jej wypowiedzenia,więc skąd pana pytanie.Sądzę że to pan ma problem z czytaniem.Nie jestem prawnikiem, jest to mój pierwszy kontakt z wekslem i pożyczką więc moje niektóre pytania i odpowiedzi mogą być uznane za dziwne.Natomiast pana sugestię że nie przeczytałem własnej umowy uważam za arogancką.
raszyn
Posty: 21
Rejestracja: 04 paź 2013, 16:41

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: raszyn » 16 gru 2013, 15:40

witam ponownie.Zdecydowałem się złożyć pozew o zapłatę weksla. Wzór wziołem ze strony remitent.pl powyżej 10 tys.zł.I teraz mam pytanie.Czy do pozwu powinienem dołączyć jako załącznik kopię wezwania do zapłaty(jest w nim mowa o wypełnieniu weksla in blanco),czy tylko oryginał weksla+1 kopia.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: Lech » 16 gru 2013, 15:50

Wezwanie do zapłaty nie jest koniecznym formalnie elementem pozwu, ale skoro zostało już dokonane, można dołączyć.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
raszyn
Posty: 21
Rejestracja: 04 paź 2013, 16:41

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: raszyn » 16 gru 2013, 16:07

Rozumiem,ale pana zdaniem która opcja jest lepsza?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: Lech » 16 gru 2013, 16:14

Lepiej dołączyć.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
raszyn
Posty: 21
Rejestracja: 04 paź 2013, 16:41

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: raszyn » 19 gru 2013, 14:33

Panie Lechu,byłem dzisiaj w sądzie w sprawie pozwu o zapłatę i dowiedziałem się że opłata wynosi 5% od wartości przedmiotu sporu.Natomiast na stronie remitent.pl skąd brałem wzór pozwu jest napisane że opłata powyżej 10000zł wynosi 1,25%.Zkąd taka różnica,czy strona nie zaktualizowana?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: Lech » 19 gru 2013, 17:29

Nic się nie zmieniło - opłata w postępowaniu nakazowym wynosi 1,25%. Może pytałeś się o postępowanie upominawcze, albo tak ogólnie nie pytałeś się konkretnie o postępowanie nakazowe?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
raszyn
Posty: 21
Rejestracja: 04 paź 2013, 16:41

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: raszyn » 20 gru 2013, 08:19

Taką odpowiedż dostałem w informacji sądowej.Pokazałem pozew( ten ściągnięty z remitent.pl)i zapytałem :1.czy jest poprawny(napisany odręcznie)2.gdzie dokonać opłaty(1,25%) 3.gdzie następnie go złożyć.Pani z okienka odpowiedziała że opłata wynosi 5%,przniosła formulaż ;POZEW O ZAPŁATĘ KWOTY;(bardzo podobny do mojego).I faktycznie na samym dole pod wyrazem Załączniki jest napisane:opłata 5% od wartości przedmiotu sporu.W trakcie dalszej rozmowy wykazałem że mój pozew ma te same elementy co jej formulaż(powód,pozwany,adresy,pesele,wartosć sporu,uzasanienie,itd.);pani zokienka;przyznała że mogę złożyć swój pozew z opłatą 5%.Więc mam pytanie co zrobić.Czy w kasie zapłacić 1,25% czy 5%?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: Lech » 20 gru 2013, 08:29

Zasadniczo sekretariat sądu nie jest od udzielania porad prawnych - i widać, że słusznie. Postępowanie nakazowe kosztuje 1.25% wartości przedmiotu sporu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
raszyn
Posty: 21
Rejestracja: 04 paź 2013, 16:41

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: raszyn » 20 gru 2013, 10:01

Więc kupię znaczki skarbowe za 1,25%.A czy na pozwie lub przy jego składaniu muszę zaznaczyć że jest to postępowanie nakazowe?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: Lech » 20 gru 2013, 10:32

Oczywiście, nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym wydawany jest na wniosek powoda zamieszczony w pozwie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
raszyn
Posty: 21
Rejestracja: 04 paź 2013, 16:41

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: raszyn » 22 gru 2013, 16:56

W piątek złożyłem pozew już bez problemu opłata 1,25%.Ale odezwał się też dłużnik i deklaruje spłatę zaległych rat.W co wątpię ale gdyby tak to mam kilka pytań.1 Mogę wycofać pozew bez żadnych konsekwencji? 2 Sąd zwróci opłatę 1,25% i oryginał weksla? 3 Czy ten weksel(był to weksel in blanco wypełniony przezemnie i przedstawiony do zapłaty)mogę wykorzystać ponownie do pozwu.A może wypisać nowy weksel ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: Lech » 22 gru 2013, 19:50

1. Tak, jeśli wycofasz przed wydaniem nakazu zapłaty, to opłata zostanie zwrócona
2. jw. - przed wydaniem nakazu zapłaty powinieneś dostać zwrot weksla
3. Co do zasady możesz, jeśli jest ku temu powód, ale wówczas nie ma sensu wycofywać powództwa, skoro roszczenie cały czas istnieje.

Generalnie skoro już pozwałeś, to jak dostaniesz zapłatę częściową (przed wydaniem nakazu), to jedynie ograniczysz powództwo.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 84 gości