weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
raszyn
Posty: 21
Rejestracja: 04 paź 2013, 16:41

weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: raszyn » 04 paź 2013, 17:36

Witam.udzelam znajomemu pożyczki 25500zł.Pożyczka ma być spłacana w 17 misięcznych ratach [umowa pisemna].
Jako zabezpieczenie proponuje mi jedynie weksel.I mam pytanie.
Czy to powinien być weksel na konkretną kwotę i czas wypłaty,czy weksel in blanco[możliwe odsetki za nieterminową spłatę rat] a może do każdej raty oddzielny weksel?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: Lech » 04 paź 2013, 18:38

Każda sytuacja jest możliwa (weksel in blanco zabezpieczający umowę pożyczki lub 17 weksli na sumę i termin płatności poszczególnych rat).

Ja (zarówno jako wierzyciel, jak i jako dłużnik) bym wybrał 17 weksli zupełnych, ponieważ nie ryzykuje się wówczas sporem o zasadność wypełnienia weksla in blanco. Jest to sytuacja korzystna i dla wierzyciela, i dla dłużnika (który "wie na czym stoi" i nie będzie ryzykował zaskoczeniem go uzupełnieniem weksla w "nietypowy" sposób).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
raszyn
Posty: 21
Rejestracja: 04 paź 2013, 16:41

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: raszyn » 04 paź 2013, 20:57

Proszę być wyrozumiałym dla moich pytań gdyż jestem laikiem w sprawach pożyczek i weksli.Co tojest weksel zupełny?Czy na wekslu powinien być adres zamieszkania i pesel wystawiającego weksel? [np.Janów Nowaków może być w Polsce kilkunastu a mnie chodzi o tego jednego konkretnego].Czy aby wesel był ważny musi być wykonana opłata skarbowa?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: Lech » 04 paź 2013, 21:00

raszyn pisze:Co to jest weksel zupełny?
Posiadający uzupełnione wszystkie elementy już w momencie jego wystawienia.
Czy na wekslu powinien być adres zamieszkania i pesel wystawiającego weksel?
Nie musi być, ale może.
[np.Janów Nowaków może być w Polsce kilkunastu a mnie chodzi o tego jednego konkretnego].
Ty wiesz, o którego chodzi. Jeśli ON będzie zaprzeczał, rozstrzygającym będzie zbadanie czy do NIEGO należy podpis na wekslu.
Czy aby wesel był ważny musi być wykonana opłata skarbowa?
Nie, od 2007r. nie ma opłaty skarbowej od weksli.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
raszyn
Posty: 21
Rejestracja: 04 paź 2013, 16:41

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: raszyn » 05 paź 2013, 08:16

Mam pytanie .Jak wygląda przedstawienie weksla do zapłaty w praktyce.Miejscem zapłaty będzie miejsce zamieszkania wystawcy.Jeśli w dniu zapłaty nie zastanę wystawcy pod jego adresem mam uznać że uchyla się od zapłaty? Czy muszę mieć na to jakieś potwierdzenie lub światków? I czy mogę na wekslu zapisać godziny zapłaty (od -do)? Jeśli tak to wpisać je przy dacie zapłaty czy przy miejscu zapłaty?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: Lech » 05 paź 2013, 08:27

Godzin przedstawienia się nie praktykuje, w zależności od okoliczności, w praktyce uznaje się, że weksel przedstawiamy firmie w godzinach jej pracy, a "osobie prywatnej" o zwyczajowej porze.

Nie trzeba mieć świadków na przedstawienie, ciężar dowodu nieprzedstawienia weksla spoczywa na pozwanym, i - jak łatwo się domyślić - jako tzw. "dowód negatywny" jest trudny do przeprowadzenia. Pomijając już fakt, że często bezcelowy, bo nieprawidłowe przedstawienie to co najwyżej ograniczenie żądania odsetek, a nie roszczenia zasadniczego jako takiego.

Niezastanie wystawcy w miejscu i terminie płatności jest prawidłowym przedstawieniem do zapłaty.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: kwiatek158 » 05 paź 2013, 22:31

Panie Lechu, jeśli ktoś udziela pożyczki na okres 36 m-cy to załóżmy , że spisuje 36 weksli w jakiejś kwocie, ale jeśli mi dłużnik nie zapłaci ani jednej raty to ja z każdego weksla muszę zapłacić do sądu 30 zł i 36 pozwów? czy wszystko robię jako całość? Rozumiem, że w pozwie nie tłumaczę, że są to raty za pożyczkę tylko po prostu weksle i tyle.
Czy wówczas pożyczkobiorca może podnieść zarzuty, że np. dostał 2000 zł a każdy weksel jest np. po 100 zł co daje mu do spłaty 3600 zł i, e jest to za wysoka kwota odsetek i innych kosztów pożyczki? Czy raczej nie ma szans na to aby podważył takie weksle?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: Lech » 05 paź 2013, 22:38

kwiatek158 pisze:jeśli mi dłużnik nie zapłaci ani jednej raty to ja z każdego weksla muszę zapłacić do sądu 30 zł i 36 pozwów?
Można to ogarnąć 1 pozwem, pod warunkiem, że terminy płatności wszystkich weksli już upłynęły.
Rozumiem, że w pozwie nie tłumaczę, że są to raty za pożyczkę tylko po prostu weksle i tyle.
Mhm.
Czy wówczas pożyczkobiorca może podnieść zarzuty, że np. dostał 2000 zł a każdy weksel jest np. po 100 zł co daje mu do spłaty 3600 zł i, e jest to za wysoka kwota odsetek i innych kosztów pożyczki? Czy raczej nie ma szans na to aby podważył takie weksle?
Jeśli zarzutem jest kwota odsetek w umowie pożyczki, którą weksel zabezpiecza, to taki zarzut jest możliwy.

Natomiast wg mnie inaczej sprawa wygląda, jak ktoś sprzedaje swój weksel na 1000zł za - powiedzmy - 500zł. Bez zawierania umowy pożyczki. Odsetek w takiej transakcji nie ma, jest tylko sprzedaż papieru wartościowego po cenie niższej od nominału.

Popierałbym twierdzenie, że wówczas przepis o odsetkach maksymalnych nie ma zastosowania.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: kwiatek158 » 06 paź 2013, 01:35

Dziękuję Panie Lechu za jak zawsze rzetelną odpowiedź. Oczywiście w przypadku przeze mnie opisanym chodziło mi o to aby ominąć umowę pożyczki i dać do podpisu klientowi same weksle, również tak sobie myślałem, że wówczas zarzutów, które uznałby sąd za właściwe jeśli chodzi o sumę wypłaconej kwoty a sumę weksli, nie można byłoby podnieść.
Pozdrawiam
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: kwiatek158 » 06 paź 2013, 01:49

A jeszcze mi coś wpadło do głowy, czy jeśli wystawię jeden weksel zamiast umowy pożyczki i zamiast 36 weksli na pełną sumę (klient ma mi go spłacać 36 m-cy), to czy mogę zrobić tak, że w razie czego gdyby mi nie zapłacił mi już pierwszej raty to wpiszę od razu datę płatności np. za 2 m-ce od momentu podpisania, ale jeśli mi przestanie płacić po 20 m-cach to oczywiście wystosuję pozew o część sumy z weksla i odsetek też mogę w pozwie żądać od terminu późniejszego niż dzień po terminie zapłaty? Nie wiem czy nie namieszałem, chodzi o to, że jeśli weksel wypisze na 7000 zł z terminem płatności 10-10-2013 to czy mogę 10-05-2015 złożyć pozew np. na kwotę 2500 zł o zaznaczyć w pozwie, że domagam się odsetek ustawowych od 10-05-2015 do dnia zapłaty? Jesli tak można by było zrobić to uważam, że lepiej wystawić taki weksel jako 1 na całą sumę jaką powinien klient mi oddać do pewności wpisując termin zapłaty za 2 m-ce a później w razie czego można kwotę na pozwie zmniejszyć i odsetki też żądać od wybranego okresu.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: Lech » 06 paź 2013, 06:51

kwiatek158 pisze: wiem czy nie namieszałem
No raczej :)
weksel wypisze na 7000 zł z terminem płatności 10-10-2013 to czy mogę 10-05-2015 złożyć pozew np. na kwotę 2500
Możesz.
zaznaczyć w pozwie, że domagam się odsetek ustawowych od 10-05-2015 do dnia zapłaty?
Tak.
Jesli tak można by było zrobić to uważam, że lepiej wystawić taki weksel jako 1 na całą sumę jaką powinien klient mi oddać do pewności wpisując termin zapłaty za 2 m-ce a później
Jeśli tylko klient podpisze Ci weksel na 7000zł płatny za 2 miesiące, podczas gdy ustne ustalenia będą inne.
w razie czego można kwotę na pozwie zmniejszyć i odsetki też żądać od wybranego okresu.
Lub indosować weksel (albo i nie) i żądać mimo to całości. Na miejscu klienta nie poszedłbym na takie pisemne ustalenia sprzeczne z warunkami "obiecankami" :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: kwiatek158 » 06 paź 2013, 13:30

No tak ale to już kwestia uczciwości, czy weksel później użyję nieprawidłowo i czy go indosuję i czy będę żądać pełnej kwoty z weksla pomimo, że klient mi np. połowę wpłacił. Powiem tak, mam klientów takich, którzy wiedzą, że nigdy ich nie oszukałem i tego nie zamierzam robić, więc na 99% podpiszą mi taki weskel. Będzie on dla mnie dużym zabezpieczeniem, bo zależy mi na tym, żeby w razie czego klient miał ograniczone możliwości wniesienia zarzutów o np. zbyt wysoką rzeczywistą kwotę kredytu do zapłaty z weksla in blanco , który to zabezpieczał umowę pożyczki. W wekslu całkowitym i bez umowy pożyczki takiej możliwości mieć nie będą. Oczywiście inni klienci mogliby nie pójść na takie rozwiązanie jakie opisałem, ale tak jak mówię , ja mam stałych klientów, których nigdy nie oszukałem w jakikolwiek sposób, więc nie zamierzam oszukiwać na wekslach. Mają one stanowić dla mnie więszke zabezpieczenie, że pieniądze na które się z nimi umówiłem trafią do mnie w takiej wysokości i nikt tego nie będzie kwestionował a sąd później obniżał sumy weksla.
A mam jeszcze jedno pytanie, czy jeśli mi klient podpisze mi taki weksel bez umowy to bezpieczniej jest mi przelać pożyczkę w tytule przelewu wpisując, że są to pieniądze za weksel czy jako pożyczka? Wydaje mi się , że jak wpiszę pożyczka to później klient mógłby podnieść zarzut, że weksel zabezpieczał pożyczkę, więc chyba należy napisać , że zapłata za weksel?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: Lech » 06 paź 2013, 13:38

Tytuł przelewu: "Zakup weksla".
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: kwiatek158 » 06 paź 2013, 15:00

Dziękuję bardzo za cenne porady.
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: kwiatek158 » 08 paź 2013, 10:15

Panie Lechu, dziś wypełniałem weksel i chyba dostałem zaćmienia umysłu, bo w miejscu gdzie jest MIEJSCE WYSTAWIENIA WEKSLA wpisałem datę jego wystawienia :(, czy to jest jeszcze do uratowania? Czy mogę, po przecinku dopisać miejscowość wystawienia, czyli byłoby to tak: Miejsce wystawienia weksla: 17-03-2013, WARSZAWA. Czy jeśli tak można by było uratować weksel to czy w kolejnym miejscu gdzie mam DATĘ WYSTAWIENIA WEKSLA ponowić datę 17-03-2013? Proszę o odpowiedź, bo weksel jest na dośc znaczącą kwotę.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: Lech » 08 paź 2013, 11:19

Generalnie pomieszanie szyku weksla nie czyni go nieważnym, jeśli z treści wynika to, co ma wynikać. Jeśli możesz, to zamieść tutaj skan takiego (lub podobnie spreparowanego) weksla, to zobaczymy co i jak.

Dygresja - zawsze jak ktoś za moimi uwagami wypełnia weksel (a stoję na stanowisku, że wypełnienie weksla to robota dla jego posiadacza, a nie pełnomocnika, czy innego doradcy), to proszę wpierw, aby zrobić xero weksla, uzupełnić xero, wysłać/pokazać mi wypełniony dokument i dopiero po akceptacji wypełnić oryginał. Polecam taki sposób :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: kwiatek158 » 08 paź 2013, 12:04

Podaję weksel, proszę doradzić czy miejsce płatności wpisac po przecinku obok tej nieszczęsnej daty? Czy datę należy powtórzyć w linijce gdzie jest DATA WYSTAWIENIA WEKSLA?
Załączniki
wek.jpg
weksel
wek.jpg (238.67 KiB) Przejrzano 42920 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: Lech » 08 paź 2013, 12:10

Uwielbiam (to ironia:) takie "punktowe" weksle.

1, Miejsce płatności: JEST
2. Data płatności: JEST
itd. :)

Mam głęboką nadzieję, że to nie Ty takie wzory tworzysz. Nie po lekturze bloga :)

Ad rem: miasto możesz podać po dacie, samą datę możesz, ale nie musisz, powtórzyć w drugiej linijce (byleby była taka sama):

1. Miejsce wystawienia: 17.03.2013, Warszawa
2. Data wystawienia: 17.03.2013

I będzie OK.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: kwiatek158 » 08 paź 2013, 12:25

Ja tego weksla nie stworzyłem, stosuje te weksle od samego początku, ściągnąłem wzór z chomika (ale nie pamiętam dokładnie z jakiej strony), 3 nakazy zapłaty sąd bez problemu z takich weksli mi wydał, więc chyba wszystko jest z nimi ok. Wszystkie elementy weksla są, wg mnie jest przejrzysty.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: Lech » 08 paź 2013, 12:28

Nie twierdzę, że jest błędny, ale że jest brzydki. Ale to już off topic :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: kwiatek158 » 08 paź 2013, 12:33

ok:), dziękuję Panu za poradę.
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: kwiatek158 » 28 paź 2013, 14:53

Panie Lechu, mam pytanie, jeśli daję komuś do podpisania weksel zupełny np. na 10.000 zł, przelewam mu na konto 3000 zł ( w tytule przelewu wpisuję ZAPŁATA ZA WEKSEL), poza wekslem i śladem przelewu nie ma żadnej innej umowy, to czy na taki weksel trudno wnieść zarzuty, że weksel zawiera za dużą kwotę? Czy jeśli robię taką transakcję to powinienem dawać klientowi do podpisu jakiś dokument w stylu: SPRZEDAJĘ FIRMIE XYZ WEKSEL WŁASNY Z MOJEGO WYSTAWIENIA O NOMINALE 10.000 zł za kwotę 3000 zł. Kwotę 3000 zł proszę przelać na rachunek .............. Czy nie musi być tej pisemnej dyspozycji?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: Lech » 28 paź 2013, 15:00

Pisemnej dyspozycji być nie musi.

Ocena ekwiwalentności świadczeń może być oceniana tak samo jak w każdej innej transakcji - czyli zamiast "weksel" wstaw "sprzedałem samochód wart 10 tysięcy za 3 tysiące" i badaj, czy są podstawy do anulowania transakcji (np. 353[1] kc - zasady współżycia społecznego, lub 388kc - wykorzystanie przymusowego położenia, niedołęstwa, niedoświadczenia...).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: kwiatek158 » 28 paź 2013, 15:03

ok, dziękuję:)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: Lech » 28 paź 2013, 15:06

Dodam, oczywiście, że nie jest prawdą, że weksel na 10 tysięcy jest wart 10 tysięcy. Po pierwsze jego wartość będzie mniejsza o dyskonto (czyli zależna od odległości do terminu płatności), nadto jego wartość obniżana jest o pewien współczynnik określający prawdopodobieństwo niewypłacalności wystawcy.

Weksel bankruta na 10 tysięcy jest wart w okolicach 0 (choć to zależy też od tego, czy tenże bankrut ma jakieś wierzytelności możliwe do potrącenia).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: kwiatek158 » 29 paź 2013, 00:11

No tak, tylko wydawało mi się, że jeśli daję weksel zupełny do podpisu to jest właściwie on nie do obalenia (tzn., że sąd nie tak łatwo przyjmuje zarzuty), zawsze mówi się, że sąd daje nakaz zapłaty bez względu na to z jakiego powodu ktoś mi go wystawił, po prostu, jest wystawiony i musi zostać zrealizowany, bez ewentualnie zbędnej dyskusji pozwanego, że kwota nie taka itp. Przecież pozwany wiedział jaką kwotę podpisuje bo weksel jest uzupełniony komputerowo w całości z wszelkimi jego elementami. Wobec tego wydaje się nie do podważenia. Przecież na tym polega istota weksla, że jeśli jest to weksel zupełny to nikogo nie interesuje jakie zaszły przesłanki, że wystawca go podpisał, jest wystawiony i należy się remitentowi zwrot kwoty z weksla. A tu okazuje się, że jednak nie jest tak prosto, mogą być zarzuty "353[1] kc - zasady współżycia społecznego, lub 388kc - wykorzystanie przymusowego położenia, niedołęstwa, niedoświadczenia...)." Tak naprawdę remitent nie może nigdy czuć się w miarę pewnie, że jest mała sznasa na podważenie takiego zupełnego weksla.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: Lech » 29 paź 2013, 08:53

W stosunkach między remitentem a wystawcą weksel jest zawsze mniej abstrakcyjny niż w stosunkach między wystawcą a indosatariuszem. Wszak już od wieków (można by rzec) istnieje "cała masa" zarzutów opartych na stosunkach osobistych pomiędzy stronami stosunku wekslowego. Należy również pamiętać, że o możliwości (łatwości) podnoszenia zarzutów decyduje to, w jaki sposób strony swoją umowę wykreowały, np. czy zawarły umowę pożyczki zabezpieczoną wekslem (choćby wekslem zupełnym, który też może pełnić funkcję kaucyjną, gwarancyjną), czy też oparły swoje stosunki nie o pożyczkę, a o umowę sprzedaży papieru wartościowego.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: kwiatek158 » 29 paź 2013, 10:58

Właśnie mi chodzi o to, że ja kupuję od klienta weksel jako papier wartościowy, w przelewie nawet wpisuję ZAKUP WEKSLA. Nie ma do tego żadnej umowy pożyczki. Czy wówczas mam większe szanse, że będzie trudniej wnieść zarzuty z takiego zupełnego weksla?
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: kwiatek158 » 29 paź 2013, 11:01

Ale przy kupnie tego weksla nie robię żadnej umowy KUPNA WEKSLA, po prostu klient mi podpisuje weksel zupełny np. na 5000 zł a ja mu przelewam 2000 zł jako ZAKUP WEKSLA i tyle.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: Lech » 29 paź 2013, 11:12

Tak, umowa sprzedaży weksla nie musi być zawierana w formie pisemnej.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: kwiatek158 » 29 paź 2013, 11:15

Właśnie mi chodzi o to, że ja kupuję od klienta weksel jako papier wartościowy, w przelewie nawet wpisuję ZAKUP WEKSLA. Nie ma do tego żadnej umowy pożyczki. Czy wówczas mam większe szanse, że będzie trudniej wnieść zarzuty z takiego zupełnego weksla?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: Lech » 29 paź 2013, 11:18

Nie chciałbym tu generalizować "jest/będzie łatwiej/trudniej". To sprawy do indywidualnego omówienia w konkretnych przypadkach. Na przykład inaczej będzie, jeśli to ja świadomie będę ten weksel sprzedawał, a inaczej jeśli to będzie starsza pani po praniu mózgu na pokazie pościeli :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: kwiatek158 » 29 paź 2013, 11:27

Dziekuje za odp.
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: kwiatek158 » 04 lis 2013, 20:51

Panie Lechu, czy weksel jest ważny jeśli jest podpisany czarnym długopisem? Czy sąd może kwestionować taki podpis? Może i głupie pytanie ale wiem, że wiele instytucji bankowych i innych zabrania podpisów czarnym długopisem dlatego pytam o weksel.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: Lech » 04 lis 2013, 20:55

Czarny długopis jest OK.

Jedyne co mi przychodzi na myśl, to wątpliwość, czy jest to oryginalny podpis, czy ksero. Ale rozwiązaniem tego jest założenie lepszych okularów ;)

Zresztą w dobie kolorowych drukarek, nawet mając piękny, kolorowy weksel trzeba dokładnie się przyjrzeć (mówię o sędzim, nabywcu weksla, czy też o wystawcy go wykupującym), czy powód/posiadacz nie legitymuje się przypadkiem kopią weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: kwiatek158 » 04 lis 2013, 20:58

No tak, ma Pan rację , ja mam takie weksel podpisany czarnym długopisem, choć na moje to widać gołym okiem, że jest to długopis nie ksero. Mam nadzieje, że sędzia nie podejmie w wątpliwośc tego weksla:). Dziękuję
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: kwiatek158 » 04 lis 2013, 21:05

Mam jeszcze jedno pytanie, jeśli mam weksel zupełny, z wpisanym miejscem płatności jako MIEJSCOWOŚĆ + ULICA I NR DOMU, to czy musze jeszcze wysyłać dłużnikowi wezwanie do wykupu weksla czy uznaję, że w momencie podpisania wiedział przecież datę płatności i miejsce na wekslu i już nie muszę go wzywać osobnym pismem? A jak nie przyjdzie w to miejsce to do daję wtedy do sądu.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: Lech » 04 lis 2013, 21:08

Jeśli rzeczywiście dłużnik wiedział w momencie wystawiania - czyli w momencie wystawiania znał datę i miejsce płatności (jak rozumiem, inne niż jego miejsce zamieszkania), to przez sam fakt wystawienia weksla może "czuć się wezwany" do przybycia w tym terminie w to miejsce. Wzywać osobno nie trzeba (choć można).

Natomiast jeśli albo data, albo miejsce, albo i data i miejsce została wpisana na wekslu bez wiedzy wystawcy, to oczywistym jest, że do skuteczności przedstawienia wypada wystawcę wezwać w to miejsce w tym czasie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: kwiatek158 » 04 lis 2013, 21:10

Wiedział o tym, przecież weksel był cały uzupełniony o wszystkie elementy weksla kiedy podpisywał. Chyba w razie czego nie będzie mógł podnosić zarzutów, że nie wiedział itp?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: Lech » 04 lis 2013, 21:11

Skoro wiedział, to wiedział. Nie może twierdzić, że nie wiedział :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: kwiatek158 » 04 lis 2013, 21:12

:), dziękuję za odp.
raszyn
Posty: 21
Rejestracja: 04 paź 2013, 16:41

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: raszyn » 13 lis 2013, 16:49

Witam ponownie.Jak napisałem na początku wątku udzieliłem pożyczki która miała być spłacana w 17 ratach miesięcznych pocznając od 10-10-2013.Do dziś na moje konto wpłyneło 0 zł.Zabezpieczeniem jest weksel in blanco.W umowie zastrzegłem sobie prawo wypowiedzenia umowy i zarządania natychmiastowego zwrotu pożyczki jeśli pożyczkbiorca opóżnia się z zapłatą conajmniej jednej raty lub odsetek umownych dłużej niż 30 dni.W związku z tym mam kilka pytań.Rozumiem że w pierwszej kolejności muszę wypowidzieć umowę pożyczki.Mogę to zrobić telefonicznie,czy jednak w formie pisemnej(list polecony)i czy jest jakiś minimalny okres wypowidzenia czy mogę ustalić go dowolnie.Następnie uzupełniam weksel in blanco i powiadamiam o tym dłużnika(data i miejsce przedstawienia weksla do zapłaty)Jeśli dłużnik nie zapłaci wtedy mogę złożyć pozew do sądu?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: Lech » 13 lis 2013, 16:55

Dobrze myślisz. Dla celów dowodowych wypowiedziałbym umowę pożyczki pisemnie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
raszyn
Posty: 21
Rejestracja: 04 paź 2013, 16:41

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: raszyn » 13 lis 2013, 17:29

Czy w wypowiedzeniu muszę podać powód wypowiedzenia?A data wypowiedzenia dowolna? warto zrobić ksero?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: Lech » 13 lis 2013, 20:13

raszyn pisze:Czy w wypowiedzeniu muszę podać powód wypowiedzenia?
Tak.
A data wypowiedzenia dowolna?
Jeśli inaczej się nie umawialiście, to możesz wypowiedzieć natychmiast, czyli z dniem doręczenia pisma.
warto zrobić ksero?
Niekoniecznie ksero, ale warto mieć wydruk (lub plik do wydruku) wraz z dowodem nadania/odebrania.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
HaPe
Posty: 158
Rejestracja: 22 sie 2013, 08:36

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: HaPe » 14 lis 2013, 16:19

Od siebie dodam, żeby list nadać jako polecony ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru, żółty kwit się przydaje i to dość znacznie w niektórych przypadkach, choć od poczty też idzie uzyskać odpis odbioru listu.
Zbieram weksle kolekcjonerskie (przedawnione, pokreślone lub czyste druki). Masz jakiś i chcesz sprzedać lub oddać za piwo? Pisz :)
Galeria weksli: https://picasaweb.google.com/1020051503 ... directlink
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: kwiatek158 » 15 lis 2013, 16:29

Panie Lechu, mam taki niefortunny weksel, gdzie data wystawienia jest wpisana 10-10-2013 , a data płatności 06-01-2013 (jest to pomyłka bo miało być 06-01-2014). Niestety nic tu poprawić nie można bo wszystko jest napisane komputerowo jako weksel zupełny. Czy taki weksel jest ważny i czy sąd to przyjmie jesli w pozwie zaznaczę, że domagam się odsetek np od dnia wniesienia pozwu.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: Lech » 15 lis 2013, 16:33

Weksel ten jest ewidentnie formalnie nieważny, i nic (poza fałszerstwem) tego nie zmieni.

Co nie znaczy oczywiście, że sprawa beznadziejna. Należy wytoczyć powództwo, jako dowód wskazać błędny weksel, dodać jeszcze jakieś inne dowody istnienia zobowiązania, zeznania stron, jakieś inne dokumenty? Jak ten weksel nie pochodzi niewiadomo skąd i niewiadomo za co, to coś można pokombinować.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: kwiatek158 » 15 lis 2013, 16:52

Weksel został wystawiony i sprzedany, nie ma na to umowy sprzedaży, po prostu dana osoba dała mi weksel na 3500 zł a ja jej przelałem 1000 zł na konto wpisując w tytule ZAKUP WEKSLA. I tylko to jest jako dowód. Czy taki dowód w sądzie wystarczy?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel jako zabezpieczenie pożyczki ratalnej

Post autor: Lech » 15 lis 2013, 16:54

Jeśli chcesz sprawdzić, czy starczy, musisz wytoczyć powództwo i zobaczyć :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 84 gości